Aeon's End - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1281
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 213 times

Re: Aeon`s End

Post autor: ShapooBah »

To znacząco ułatwia grę i pozwala czyścić rękę z niepotrzebnego śmiecia.

Wątpliwa w moim odczuciu zasada. Ale skoro potwierdzona, to w takim razie przyznaje się do błędu.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Aeon`s End

Post autor: bartekb8 »

Zasada jest potwierdzona i jak najbardziej na miejscu, poza tym dzięki temu gracz jest często stawiany przed decyzją do podjęcia więc na plus.
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 442 times

Re: Aeon`s End

Post autor: ponika »

W wersji PC Aeons End można zagrać a następnie zdiscardować wszystkie kryształy bez wydawania eteru, co przemawia za takim samym działaniem w wersji "analogowej" (jako, że przeniesienie jest z tego co widzę 1:1 w kwestii zasad).
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Erni »

Karta Ataku Gnieworodnego "Szturm":

"Gracze wspólnie odrzucają tyle kart z ręki, ile żetonów Furii znajduje się na arkuszu Gnieworodnego."

Grałem solo i musiałem odrzucić wszystkie pięć kart z ręki. Czy kolejną swoją turę rozpoczynam z pustą ręką czy może jednak najpierw dobieram karty ze swojej talii?

I druga sprawa: któraś z kart mówi "wzmocnij bramę". A jeżeli wszystkie bramy są już maksymalnie wzmocnione, to czy wówczas zamiast wzmocnienia można którąś z bram otworzyć?
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Freshus »

Zaczynasz z pustą.

Możesz otworzyć. Co więcej nie musisz czekać "aż wszystkie bramy będą wzmocnione maksymalnie" żeby otworzyć jedną, która jest wzmocniona do ostatniego poziomu.
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Aeon`s End

Post autor: omas »

Moze czegos nie rozumiem. Powiedz mi jak mogles miec 5 zetonow furii skoro wraz z czwartym zetonem Gnieworodny naciera i po natarciu zdejmuje sie dwa zetony. Nie rozumiem.
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Aeon`s End

Post autor: Domeru »

omas pisze: 26 lis 2019, 10:15 Moze czegos nie rozumiem. Powiedz mi jak mogles miec 5 zetonow furii skoro wraz z czwartym zetonem Gnieworodny naciera i po natarciu zdejmuje sie dwa zetony. Nie rozumiem.
Zdejmuje się trzy. Jeśli przed natarciem będzie miał osiem, to po natarciu zostanie pięć. Nic nadzwyczajnego.
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Aeon`s End

Post autor: omas »

Domeru pisze: 26 lis 2019, 10:18
omas pisze: 26 lis 2019, 10:15 Moze czegos nie rozumiem. Powiedz mi jak mogles miec 5 zetonow furii skoro wraz z czwartym zetonem Gnieworodny naciera i po natarciu zdejmuje sie dwa zetony. Nie rozumiem.
Zdejmuje się trzy. Jeśli przed natarciem będzie miał osiem, to po natarciu zostanie pięć. Nic nadzwyczajnego.
Trzy. Moj blad. Nie zmienia to faktu ze jak moze miec 8 skoro przy czterech naciera od razu i po natarciu zdejmuje?
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Aeon`s End

Post autor: Domeru »

omas pisze: 26 lis 2019, 10:23
Domeru pisze: 26 lis 2019, 10:18
omas pisze: 26 lis 2019, 10:15 Moze czegos nie rozumiem. Powiedz mi jak mogles miec 5 zetonow furii skoro wraz z czwartym zetonem Gnieworodny naciera i po natarciu zdejmuje sie dwa zetony. Nie rozumiem.
Zdejmuje się trzy. Jeśli przed natarciem będzie miał osiem, to po natarciu zostanie pięć. Nic nadzwyczajnego.
Trzy. Moj blad. Nie zmienia to faktu ze jak moze miec 8 skoro przy czterech naciera od razu i po natarciu zdejmuje?
Nie od razu, tylko na końcu swojej tury. I to jeden raz - jeśli po natarciu i zdjęciu dalej ma cztery lub więcej, to nie ma drugiego natarcia.
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Aeon`s End

Post autor: omas »

Domeru pisze: 26 lis 2019, 10:33
omas pisze: 26 lis 2019, 10:23
Domeru pisze: 26 lis 2019, 10:18

Zdejmuje się trzy. Jeśli przed natarciem będzie miał osiem, to po natarciu zostanie pięć. Nic nadzwyczajnego.
Trzy. Moj blad. Nie zmienia to faktu ze jak moze miec 8 skoro przy czterech naciera od razu i po natarciu zdejmuje?
Nie od razu, tylko na końcu swojej tury. I to jeden raz - jeśli po natarciu i zdjęciu dalej ma cztery lub więcej, to nie ma drugiego natarcia.
Masz racje. Sprawdzilem az te karte Gnieworodnego. Zle gralismy. Dziekuje.
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Erni »

Zaklęcie "Arka Chaosu" pozwala podczas aktywacji zadać dodatkowo dwa obrażenia za każde zaklęcie przygotowane na sąsiadujących bramach.
Jeżeli mam trzy Arki Chaosu obok siebie i aktywuję je wszystkie w jednej turze to:
1) zadaję po dwa obrażenia za każde zaklęcie przygotowane na sąsiadujących bramach przy aktywacji każdej Arki Chaosu; pierwsze zaklęcie sąsiaduje z jednym (tym po prawej), drugie z dwoma (po lewej i prawej), a trzecie z jednym (tym po lewej)
czy
2) zadaję po dwa obrażenia za każde zaklęcie przylegające na sąsiedniej bramie, ale nie zadaję obrażeń za zaklęcia, które w tej turze już zostały aktywowane i tym samym odrzucone na stos
?
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 35 times

Re: Aeon`s End

Post autor: doczek »

Erni pisze: 28 gru 2019, 12:25 Zaklęcie "Arka Chaosu" pozwala podczas aktywacji zadać dodatkowo dwa obrażenia za każde zaklęcie przygotowane na sąsiadujących bramach.
Jeżeli mam trzy Arki Chaosu obok siebie i aktywuję je wszystkie w jednej turze to:
1) zadaję po dwa obrażenia za każde zaklęcie przygotowane na sąsiadujących bramach przy aktywacji każdej Arki Chaosu; pierwsze zaklęcie sąsiaduje z jednym (tym po prawej), drugie z dwoma (po lewej i prawej), a trzecie z jednym (tym po lewej)
czy
2) zadaję po dwa obrażenia za każde zaklęcie przylegające na sąsiedniej bramie, ale nie zadaję obrażeń za zaklęcia, które w tej turze już zostały aktywowane i tym samym odrzucone na stos
?
Z instrukcji:
Aktywacja przygotowanych Zaklęć:
• Możesz aktywować dowolne Zaklęcia przygotowane na otwartych Bramach.
• Musisz aktywować wszystkie Zaklęcia przygotowane na zamkniętych bramach, wzmocnionych podczas poprzedniej tury.
• Ty wybierasz, w jakiej kolejności Zaklęcia są aktywowane.

Także odpowiedz nr 2. Musisz zachować kolejność więc nie wszystkie na raz. W zależności jak to zrobisz będzie x+2, x, x albo x+1, x+1, x, Wyjdzie w sumie na to samo :-)
Rafał80
Posty: 33
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Aeon`s End

Post autor: Rafał80 »

Witam, pierwszy raz na forum, zaczynam z planszówkami - jak źle zaczynam proszę o info co i jak. Prośba o odp na poniższe jesli możliwe:

1) Książe Pożeraczy - jeżeli odrzucam karty np. redukując sobie talię, czy te karty całkowicie wypadają z gry czy lądują na stosie kart pochłoniętych - nie do końca rozumiem zapis na karcie Nemezis - punkt 1.

2) karta Księcia Pożeraczy - Cerefagi - "z dowolnego stosu zasobów zostaje pochłoniętych tyle kart ile punktów życia ma ten Poplecznik" - czyli na początku jak ma 7 życia - to i tak mogę wybrac sobie dowolny stos zasobów - nawet z jedna kartą ? Czy ma tu zastosowanie 6-ty punkt z karty Nemezis, że jeśli Nemezis miałby pochłonąć kartę z pustego stosu to miasto otrzymuje 2 obrażenia za każdą brakująca kartę? tylko to niby dotyczy Nemezis a nie jego popleczników.
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 35 times

Re: Aeon`s End

Post autor: doczek »

1. Jak wywalasz coś ze swojej talii to wylatuje poza grę. A pochłonięte to pochłonięte. Z tego stosu chyba można kupować z tego co kojarzę więc kupowanie kart, których chcesz się pozbyć było by nie mądre.

2. Musisz wybrać stos z minimum jedną kartą i wywalić tyle ile ma życia. Nie ma kary za wywalenie mniej kart po prostu zrobi dziurę w rynku.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Aeon`s End

Post autor: jrz8888 »

Czołem.
Mam jedno pytanie, ponieważ nie mogę zrozumieć pewnej zasady w instrukcji.

Chodzi o walkę przeciw Gnieworodnemu i talię kart Natarcia.
W przypadku gdy karta Natarcia zostaje dobrana z talii, co się z nią dzieje? Mógłby mi ktoś szczegółowo opisać? Zapewne to jest oczywiste, ale jakoś ten jeden wątek instrukcji budzi we mnie wątpliwości.
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Aeon`s End

Post autor: Domeru »

jrz8888 pisze: 08 sty 2020, 07:40 Chodzi o walkę przeciw Gnieworodnemu i talię kart Natarcia.
W przypadku gdy karta Natarcia zostaje dobrana z talii, co się z nią dzieje? Mógłby mi ktoś szczegółowo opisać? Zapewne to jest oczywiste, ale jakoś ten jeden wątek instrukcji budzi we mnie wątpliwości.
Robisz to, co jest na niej napisane, a potem wtasowujesz z powrotem do talii.
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Aeon`s End

Post autor: jrz8888 »

Domeru pisze: 08 sty 2020, 08:42 Robisz to, co jest na niej napisane, a potem wtasowujesz z powrotem do talii.
Czyli talia Natarcia nigdy nie ulega wyczerpaniu?
Jedynie talia Nemezis?
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Freshus »

Dokładnie tak.
Rafał80
Posty: 33
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Aeon`s End

Post autor: Rafał80 »

Witam.

Mam pytanie o Gnieworodnego na wariancie trudniejszym , gdzie po natarciu zdejmuje się 1 żeton furii. Czy jeśli na karcie Gnieworodnego jest np 7 żetonów furii to:

a) na koniec fazy Gnieworodny naciera 4 razy z rzędu? - co chyba potrafi skończyć od razu grę :)

b) Gnieworodny naciera na koniec każdej swojej tury jednokrotnie i tak np przez kolejne jego 4 tury
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Freshus »

Z oficjalnego FAQ naciera tylko jeden raz na końcu tury i tak przez kolejne tury dopóki jest wystarczająca ilość żetonów. Gnieworodny może nacierać kilka razy w ciągu tutu tylko i wyłącznie z efektów kart.
Rafał80
Posty: 33
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Aeon`s End

Post autor: Rafał80 »

Witam.
Mam pytanie o Królową Roju. Na karcie jest zapisane że jak Królowa Roju ma 13+ popleczników , gracze przegrywają. A z drugiej strony jest zapis, że jak miejsca na popleczników się wypełnią, to Gravehold otrzymuje 1 obrażenie za każdego kolejnego. Wersja do wyboru? czy zależy od wybranego stopnia trudności?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Aeon`s End

Post autor: seki »

Rafał80 pisze: 30 sty 2020, 09:47 Witam.
Mam pytanie o Królową Roju. Na karcie jest zapisane że jak Królowa Roju ma 13+ popleczników , gracze przegrywają. A z drugiej strony jest zapis, że jak miejsca na popleczników się wypełnią, to Gravehold otrzymuje 1 obrażenie za każdego kolejnego. Wersja do wyboru? czy zależy od wybranego stopnia trudności?
Mylisz dwie różne sytuacje. Karaczany dokladasz w ramach akcji wyzwolenia. Wtedy jak nie ma miejsca na żetony karaczanów to dajesz obrażenie Gravehold. Natomiast warunek 13+ i przegrana dotyczy akcji rozmnażania. Przy rozmnażaniu sprawdzasz ile masz karaczanów i wykonujesz akcje przypisaną do danej ilości.
Rafał80
Posty: 33
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Aeon`s End

Post autor: Rafał80 »

Wielkie dzięki za info - teraz wszystko jasne.

A jeszcze pytanie o Maskę Kłamstw na trudniejszym wariancie. Każda przeczytana karta zniszczenia wraca na stos talii - niby wszystko jasne - ale czy to w ogóle jest do przejścia bez ustawienia pod siebie rynku i bohaterów? Bo obrażenia bohaterów z tych kart ida z strasznym tepie. Chyba że tu też są jakieś zasady które źle rozumiem.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon`s End

Post autor: aeiou871 »

Rafał80 pisze: 30 sty 2020, 10:03 Wielkie dzięki za info - teraz wszystko jasne.

A jeszcze pytanie o Maskę Kłamstw na trudniejszym wariancie. Każda przeczytana karta zniszczenia wraca na stos talii - niby wszystko jasne - ale czy to w ogóle jest do przejścia bez ustawienia pod siebie rynku i bohaterów? Bo obrażenia bohaterów z tych kart ida z strasznym tepie. Chyba że tu też są jakieś zasady które źle rozumiem.
Gralem w trudniejszym wariancie tylko na steamie (żeby zdobyć achievement) i jest to bardzo trudne, ale są tacy, którzy tego dokonali. Jedną z taktyk jest przyjmowanie wszystkich kart zepsucia przez jednego maga (w rozgrywce trzy- lub czteroosobowej), który po osiągnięciu masy krytycznej zepsucia po prostu nie zagrywa żadnej karty z ręki.
Rafał80
Posty: 33
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Aeon`s End

Post autor: Rafał80 »

Witam.
Marnotrawny z dodatku - mam pytanie o ilości obrażeń z niepołączonych bram.

1) Iskra która zadaje 1 obrażenie - połowa zaokrąglona w góre to dalej zadaje 1 obrażenie tak?

2) Obrażenia zadane z ze specjalnych umiejętności bohatera po zebraniu ładunków - czy zadaje się pełną pulę obrażeń - bo nie pochodzą niby z żadnej bramy.

3) Wyzwolenie - jeżeli nie mam zaklęcia na połączonej bramie żeby odrzucić - to skoro nie mam czego odrzucić - to muszę zadać obrażenia Gravehold?

4) Jeżeli jest dwukrotne wyzwolenie - i z bramy nr jeden przemieszczam znacznik na bramę nr 3 - to czy rozpatruje tylko zaklęcia z bamy 3 czy też po drodze z brany nr 2?

5) zadając obrażenia z bramy nr 3 lub 4 które dodają 1 do obrażeń - aktywując np zaklęcie co zadaje 3 obrażenia to czy:
- zadaję połowę z 3 zaokrąglając w górę - czyli 2 i dodatkowo 1 za bramę - czyli razem 3 czy sumuję 3 i 1 z bramy i zadaje połowę czyli 2 obrażenia
ODPOWIEDZ