Aeon's End - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Aeon`s End

Post autor: vikingowa »

Naciera tylko raz:

"Would Rageborne strike twice at the end of the Nemesis turn if he had 7+ fury tokens?

The Rageborne mat says that if he has 4 or more Fury, Rageborne Strikes once.
So no, he would only strike once."

Natomiast dwa razy kiedy wyciągniemy kartę nakazującą natarcie (usuwamy 3 żetony furii) i nadal mamy 4+ na koniec tury.
wojjas
Posty: 49
Rejestracja: 05 lip 2018, 12:13
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Aeon`s End

Post autor: wojjas »

Książę Pożeraczy: kiedy zaczyna "jeść" z jednego stosu, w przypadku, gdy było tam zbyt mało kart, przerzuca się na kolejny spełniający warunki stos, czy obrywa Gravehold?
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Damon22 »

Gravehold otrzymuje obrażenia.
5 i 6 punkt instrukcji na karcie Księcia Pożeraczy.
Darkstorm
Posty: 850
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 208 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Darkstorm »

Migello84 pisze: 27 lis 2018, 17:03 Książe pożeraczy.

2. Jak układacie karty na stosie pochłonietych ? Zakladajac, że mogę kupować tylko wierzchnią kartę z tego stosu.
Gdzie jest napisane, że tylko wierzchnią? My graliśmy, że można sobie wybrać. Nie znaleźliśmy nigdzie zapisu na karcie Nemesis, że można tylko wierzchnią.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon`s End

Post autor: aeiou871 »

Darkstorm pisze: 30 sty 2019, 12:09
Migello84 pisze: 27 lis 2018, 17:03 Książe pożeraczy.

2. Jak układacie karty na stosie pochłonietych ? Zakladajac, że mogę kupować tylko wierzchnią kartę z tego stosu.
Gdzie jest napisane, że tylko wierzchnią? My graliśmy, że można sobie wybrać. Nie znaleźliśmy nigdzie zapisu na karcie Nemesis, że można tylko wierzchnią.
w polskiej wersji: "Gracze mogą pozyskiwać karty z wierzchu stosu kart Pochłoniętych tak jak ze stosu zasobów"
w angielskiej: "Cards may be gained from top of the devoured pile as if it were a supply pile"
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Aeon`s End

Post autor: vikingowa »

Też się zgadzam, że wierzchnią... Dla mnie to było aż nadto logiczne :lol: Nawet bym nie wpadła na to żeby sobie wybierać karty z tego stosu bo wtedy Książę przestałby być jakimkolwiek wyzwaniem.
Darkstorm
Posty: 850
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 208 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Darkstorm »

Wychodzi na to, że ktoś pomylił możliwość przeglądania o której jest mowa później z przekładaniem :D
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Aeon`s End

Post autor: koczkodan »

Migello84 pisze: 30 wrz 2018, 20:19
imssah pisze: 28 wrz 2018, 17:50 Jak Gnieworodny naciera to się trochę uspokaja i żetony się zdejmuje.
Karty odrzuca się w dowolnej kolejności


A ja mam pytanie o kartę Promień Zniszczenia
"Grv minus 3 ALBO Dowolny gracz odrzuca kartę Klejnoty z reki. Należy powtórzyć te czynność 5 razy"
Tzn że jak moc zdejmuje i karta wchodzi to muszę (pytam o to ALBO) odrzucić 5 kart w sumie na raz, nieważne przez kogo czy przy każdej turze Nemesis jedna kartę przez 5 tur?
Łącznie wszyscy gracze muszą odrzucić z ręki 5 różnych klejnotów. Jeden odrzuci 3, inny 2 i razem mamy 5 odrzuconych :) Jeśli nie macie razem tyle klejnotów do odrzucenia to niestety minus życie Gravehold.
tak gwoli upewnienia sie. skoro czynnosc powtorzyc 5 razy to lacznie dziala to 6 razy (1 + 5 potworzen) czy po prostu tylko 5?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon`s End

Post autor: aeiou871 »

koczkodan pisze: 14 lut 2019, 00:08
Migello84 pisze: 30 wrz 2018, 20:19
imssah pisze: 28 wrz 2018, 17:50 Jak Gnieworodny naciera to się trochę uspokaja i żetony się zdejmuje.
Karty odrzuca się w dowolnej kolejności


A ja mam pytanie o kartę Promień Zniszczenia
"Grv minus 3 ALBO Dowolny gracz odrzuca kartę Klejnoty z reki. Należy powtórzyć te czynność 5 razy"
Tzn że jak moc zdejmuje i karta wchodzi to muszę (pytam o to ALBO) odrzucić 5 kart w sumie na raz, nieważne przez kogo czy przy każdej turze Nemesis jedna kartę przez 5 tur?
Łącznie wszyscy gracze muszą odrzucić z ręki 5 różnych klejnotów. Jeden odrzuci 3, inny 2 i razem mamy 5 odrzuconych :) Jeśli nie macie razem tyle klejnotów do odrzucenia to niestety minus życie Gravehold.
tak gwoli upewnienia sie. skoro czynnosc powtorzyc 5 razy to lacznie dziala to 6 razy (1 + 5 potworzen) czy po prostu tylko 5?
Łącznie działa 6 razy - poprzednia wersja miała inny opis, ale działanie takie samo - Gravehold otrzymuje 18 obrażeń, ale każdy odrzucony klejnot może zapobiec 3 obrażeniom.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Scamander »

Kartę mocy rozpatruję w momencie odrzucenia ostatniego żetonu mocy czy czekam jeszcze do kolejnej tury?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon`s End

Post autor: aeiou871 »

Scamander pisze: 14 lut 2019, 18:26 Kartę mocy rozpatruję w momencie odrzucenia ostatniego żetonu mocy czy czekam jeszcze do kolejnej tury?
W momencie odrzucenia ostatniego żetonu mocy
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Scamander »

Dzięki. Pytanie w sumie idiotyczne, kilka stron później instrukcja rozwija temat dogłębnie.
Kretilla
Posty: 150
Rejestracja: 28 maja 2005, 19:43
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Kretilla »

aeiou871 pisze: 14 lut 2019, 12:44 Łącznie działa 6 razy - poprzednia wersja miała inny opis, ale działanie takie samo - Gravehold otrzymuje 18 obrażeń, ale każdy odrzucony klejnot może zapobiec 3 obrażeniom.
Czyli ta karta ma działać tak, że 6 x (-3 hp lub -1 kryształ) ?
Ja ją rozgrywałem (bo tak moim zdaniem wynika z tekstu) -3hp lub -1kryształx6

Ciekawe, czy jeszcze inne karty kryją takie niespodzianki...
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon`s End

Post autor: aeiou871 »

Kretilla pisze: 15 lut 2019, 18:34
aeiou871 pisze: 14 lut 2019, 12:44 Łącznie działa 6 razy - poprzednia wersja miała inny opis, ale działanie takie samo - Gravehold otrzymuje 18 obrażeń, ale każdy odrzucony klejnot może zapobiec 3 obrażeniom.
Czyli ta karta ma działać tak, że 6 x (-3 hp lub -1 kryształ) ?
Ja ją rozgrywałem (bo tak moim zdaniem wynika z tekstu) -3hp lub -1kryształx6

Ciekawe, czy jeszcze inne karty kryją takie niespodzianki...
Tak, na pewno ma tak działać i ja też na początku grałem źle (łatwiej), bo skład tej karty jest do kitu.

Pierwsza angielska wersja podobno była niejasna, ale poprawiając ją, zepsuli sprawę jeszcze bardziej, wątek z odpowiedzią autora tutaj, zdjęcie tutaj.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Largo »

Gdy na karcie widnieje napis, że np mogę aktywować przygotowane zaklęcie dowolnego gracza to mogę aktywować je również u siebie? Chodzi o combo z ognistym biczem, a dokładniej rzecz biorąc czy mogę go przygotować i odrazu zapłacic 2 eteru żeby go aktywować?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon`s End

Post autor: aeiou871 »

Largo pisze: 24 lut 2019, 21:22 Gdy na karcie widnieje napis, że np mogę aktywować przygotowane zaklęcie dowolnego gracza to mogę aktywować je również u siebie? Chodzi o combo z ognistym biczem, a dokładniej rzecz biorąc czy mogę go przygotować i odrazu zapłacic 2 eteru żeby go aktywować?
tak, możesz aktywować właśnie przygotowany Ognisty Bicz, potwierdzenie od autora tutaj
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Largo »

Dzięki za szybkie info. Czyli reasumując zwrot dowolnego gracza pozwala również na stargetowanie samego siebie vide umiejętność Jian?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon`s End

Post autor: aeiou871 »

Largo pisze: 24 lut 2019, 21:50 Dzięki za szybkie info. Czyli reasumując zwrot dowolnego gracza pozwala również na stargetowanie samego siebie vide umiejętność Jian?
Tak, "dowolny gracz" ('any player') to także Ty/Twój mag. "Dowolny sojusznik" ('any ally') już nie, chyba, że grasz solo jednym magiem, wtedy słowo "sojusznik" odnosi się także do Ciebie.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Largo »

Dzięki jeszcze raz. I ostatnie pytanie. Jak używać modyfikatorów? Po prostu z tej talii losuje 9 kart które będą stanowiły podstawę rynku zachowując proporcje między kryształami, artefaktami i zakleciami?

BTW czy tylko dla mnie ta pierwsza rozgrywka na podstawie kart ze stopami wydawała się naprawdę prosta? (grałem solo na dwóch magów)
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon`s End

Post autor: aeiou871 »

Largo pisze: 24 lut 2019, 22:06 Dzięki jeszcze raz. I ostatnie pytanie. Jak używać modyfikatorów? Po prostu z tej talii losuje 9 kart które będą stanowiły podstawę rynku zachowując proporcje między kryształami, artefaktami i zakleciami?
no możesz podzielić je na 3 grupy (klejnoty, artefakty, zaklęcia) i z każdej losować odpowiednią liczbę kart. Ja na poczatku wybieralem rynek pod konkretnych magów i nemezis, a potem losowałem więcej kart i wybierałem te, które wydawały mi się lepsze.

Wygodniejszy w obsłudze jest randomizer dostępny na stronie wydawnictwa, gdzie mozesz wybrac okreslony rodzaj rynku. Sa tez arkusze w Excelu na bgg, które losuja rynek dla Ciebie.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Scamander »

Largo pisze: 24 lut 2019, 22:06 Dzięki jeszcze raz. I ostatnie pytanie. Jak używać modyfikatorów? Po prostu z tej talii losuje 9 kart które będą stanowiły podstawę rynku zachowując proporcje między kryształami, artefaktami i zakleciami?
Jest dowolność.
  • 1
Wersja easy, projektujesz sobie cały rynek na dowolnych modyfikatorach jak chcesz (przeważnie używa się tutaj setupu 3-2-4 gemy-artefakty-zaklęcia) po czym układasz wg nich rynek.
  • 2
Wersja randomowa (losowa) znacznie cięższa i zwiększająca regrywalność, losujesz sobie najczęściej też wg schematu 3-2-4 wszystkie modyfikatory i układasz wg nich rynek. Można do tego użyć oficjalnego randomizera na stronie żeby zaoszczędzić sobie czasu z kartami modyfikatorów (niestety promo karty nie są tutaj obsługiwane).
https://www.actionphasegames.com/pages/aerandomizer
  • 3
Ja przeważnie gram tzw. semi-random czyli losuję o jedną kartę modyfikatora więcej do każdej grupki 4-3-5 po czym z każdej grupy odrzucam najmniej przydatną kartę (dzięki czemu schodzę do standardowego 3-2-4 i układam wg tego rynek), na końcu losuję 4 magów (podanym wyżej randomizerem na stronie) i wybieram którymi gram pod danego nemezis i aktualny rynek. Daje to lekki wpływ na to jak rynek wygląda i którym magiem zagram ale dalej pozostawia ten dreszczyk emocji i utrudnia grę dzięki losowaniu. Polecam.
BTW czy tylko dla mnie ta pierwsza rozgrywka na podstawie kart ze stopami wydawała się naprawdę prosta? (grałem solo na dwóch magów)
Spokojnie, Książę pożeraczy cię jeszcze zgwałci niejeden raz :D po trzech przegranych wygraliśmy z nim dzisiaj na zaprojektowanym rynku po czym spróbowaliśmy zrobić to na semi-randomie i tutaj już znacznie ciężej ale z kilkoma punktami Graveholdu boss padł, kolejna karta nemezis dałaby nam przegraną :D były mega emocje. No i zawsze możesz grać jeszcze na wyższych poziomach trudności.
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Aeon`s End

Post autor: imrowai »

Witam wszystkich i proszę o informację.
Aktualnie próbuję pokonać Królową, gram na rynku z instrukcji i takie 2 pytania:
- by rozbić obrażenia z zaklęcia na parę karaczanów odrzucam 1 punkt życia - i teraz mam wątpliwość. Jak waliłem w karaczany np 2 czarami, to by móc osunąć parę ich sztuk odrzucałem tyle pkt. życia ile czarów używałem - czy właściwie interpretuje tę zasadę? Czy może zasada pkt/ życia za rozbicie obrażeń dotyczy Danego ataku, a nie ilości czarów?
- Czy zaklęcie "poszerzone widzenie" pozwala otwierać bramy, a nie tylko je wzmacniać? Wczytując się w instrukcję doszedłem do wniosku,ze tak ale z drugiej strony czy na karcie czaru nie powinno być "lub otworzyć bramę"?
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Damon22 »

Każdy atak jest rozpatrywany osobno. 1 pkt. życia za czar.
Ja traktuję otwarcie jak wzmocnienie, nawet nigdy nie pomyślałem, że może być inaczej. Brama, której żółta sekcja po obróceniu znajduje się u góry, ma taki sam koszt wzmocnienia jak otwarcia i może zostać otwarta w wyniku efektu, który by tę Bramę wzmocnił. - instrukcja str. 15
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Scamander »

Czy zaklęcie "poszerzone widzenie" pozwala otwierać bramy, a nie tylko je wzmacniać?
Tak jak kolega wyżej napisał możesz też nimi otwierać bramy.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3351
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2000 times

Re: Aeon`s End

Post autor: Ardel12 »

A ja mam pytanie do poplecznika Pożeracza. Sam pożeracz ma jasno zapisane, że gdy wcina nam karty ze stosu i one się skończą to Gravehold otrzymuje 3 obrażenia (rozumiem, że za każdą brakującą kartę?).

Główne pytanie: Jak poplecznik pożera nam karty ze stosu, to również Gravehold otrzymuje obrażenia?? Grałem, że nie, bo zasady jasno określają bossa, który zadaje rany.
Jak tak, to poplecznik wciągający 7 kart byłby masakrującym graczy mechanizmem :D
ODPOWIEDZ