Budujemy Pomnik Stalina

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Morfeusz750
Posty: 2
Rejestracja: 29 sie 2018, 17:13

Budujemy Pomnik Stalina

Post autor: Morfeusz750 »

Niedawno dorwałem prawię kompletną grę Budujemy pomnik Stalina, jednak bez instrukcji, dlatego mam parę wątpliwości co do jej zasad. Szukam kogoś kto mi je wytłumaczy, mianowicie:
Ile pieniędzy otrzymuje każdy gracz na starcie?
Co to znaczy iż SB ma prawo brać łapówki za wizytę?
Czym jest Kryzys?
Na jednej z kart Konieczności jest napisane iż "...w nagrodę zostajesz przedstawiony do "Chlebowego", co to znaczy?
Na jednej z kart Przypadku jest napisane "... Jak masz w domu czołg lub psa dostajesz jeszcze 2000 zł", jak wyżej.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Budujemy Pomnik Stalina

Post autor: Indar »

"Chlebowe" to potoczna nazwa dodatków do pensji, czy też emerytury - wiązało się to z otrzymaniem odznaczeń za które przysługiwał dodatek.
Co to za gra?
Morfeusz750
Posty: 2
Rejestracja: 29 sie 2018, 17:13

Re: Budujemy Pomnik Stalina

Post autor: Morfeusz750 »

Taka dość humorystyczna gra planszowa z PRL, znalazłem w domu niedawno zmarłej babci. Przypomina Monopoly.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Budujemy Pomnik Stalina

Post autor: MichalStajszczak »

Pomnik Stalina to była czeska gra z początku lat 90-tych XX wieku, która tam zrobiła ogromną furorę, może dlatego, że czeski rynek planszówek był wtedy daleko za naszym. W Polsce, mimo intensywnej reklamy (osoba, kupująca grę, miała szanse na wylosowanie BMW, o czym w spocie telewizyjnym informował Marek Kondrat) sprzedawała się fatalnie i większość nakładu trafiła chyba na makulaturę. Nic w tym dziwnego, bo gra była faktycznie klonem Monopoly, a kosztowała kilka razy więcej niż wydawany w Polsce od wielu lat Eurobiznes. Zresztą tytuł "Budujemy Pomnik Stalina" w Czechosłowacji wywoływał konkretne skojarzenia, a w Polsce był dla większości osób niezrozumiały.
ODPOWIEDZ