Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Pytam po raz ostatni... chyba :wink:
Z instrukcji nie wynika to wprost więc muszę się upewnić, a chodzi o punktację:
1. Po obliczeniu punktów w erze kanałowej należy żetony połączeń usunąć z planszy.
Rozumiem że wracają one do zasobów ogólnych gracza?
2. Obliczanie punktów za odwrócone żetony przedsiębiorstw.
Rozumiem że te punkty dostaję za swoje żetony?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: WRS »

1. tak
2. tak
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: EMI_NAT »

Czy odwrócone budynki poziomu 2 i wyżej, pozostawione na planszy po czyszczeniu ery kanałowej, punktują ponownie na koniec gry?
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Palmer »

Tak, jeśli tylko nie zostaną zabudowane w trakcie drugiej ery.
Awatar użytkownika
mazylek
Posty: 193
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Grodzisk Maz.
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Brass: Birmingham

Post autor: mazylek »

Dr. Nikczemniuk pisze: 20 wrz 2019, 20:50 2. Obliczanie punktów za odwrócone żetony przedsiębiorstw.
Rozumiem że te punkty dostaję za swoje żetony?
Punkty otrzymujesz za WSZYSTKIE odwrócone żetony przedsiębiorstw oraz punkty nadrukowane w niektórych miastach na sztywno (np w Oxford czy Glucester).
Generalnie liczysz ikony "sztangi" przy danym połączeniu, są one nadrukowane zarówno na odwrócone przedsiębiorstwa jak i na niektóre miasta bez możliwości budowy.
mazylek -> kolekcja -> sprzedam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: rastula »

mazylek pisze: 23 wrz 2019, 06:49
Dr. Nikczemniuk pisze: 20 wrz 2019, 20:50 2. Obliczanie punktów za odwrócone żetony przedsiębiorstw.
Rozumiem że te punkty dostaję za swoje żetony?
Punkty otrzymujesz za WSZYSTKIE odwrócone żetony przedsiębiorstw oraz punkty nadrukowane w niektórych miastach na sztywno (np w Oxford czy Glucester).
Generalnie liczysz ikony "sztangi" przy danym połączeniu, są one nadrukowane zarówno na odwrócone przedsiębiorstwa jak i na niektóre miasta bez możliwości budowy.

nie ma takich miast na mapie Birmingham :), nie ta wersja
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: EMI_NAT »

Na razie jestem po jednej, dwuosobowej rozgrywce więc mogę nie ogarniać wszystkiego.
Akcja przebudowy?
Jeżeli budynki poz. 2 zostają po erze kanałów i punktują również na koniec gry, to jaki jest sens przebudowy niektórych rodzajów na poziom wyższy, skoro nowy budynek można zbudować w nowej lokalizacji (tych bez zapotrzebowania na węgiel)
Czy poprostu dwuosobowa rozgrywka daje więcej luzu na mapie i większą szansę na karty konkretnych lokacji miast?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4628
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1937 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: warlock »

EMI_NAT pisze: 23 wrz 2019, 08:19 Na razie jestem po jednej, dwuosobowej rozgrywce więc mogę nie ogarniać wszystkiego.
Akcja przebudowy?
Jeżeli budynki poz. 2 zostają po erze kanałów i punktują również na koniec gry, to jaki jest sens przebudowy niektórych rodzajów na poziom wyższy, skoro nowy budynek można zbudować w nowej lokalizacji (tych bez zapotrzebowania na węgiel)
Bo czasem jedynym wyjściem na poprawę swojej sytuacji jest zabudowanie własnego przemysłu - czasem nie masz odpowiednich kart a nie chcesz tracić akcji na branie jokerów albo nie ma już fizycznie miejsca na nowy przemysł danego typu (np. browar) a jest Ci niezbędny. ;). Tak, tracisz punkty, ale profity mogą okazać się wystarczające mimo wszystko ;).
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: EMI_NAT »

No tak, browar przecież :D. Dzięki
Awatar użytkownika
mazylek
Posty: 193
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Grodzisk Maz.
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Brass: Birmingham

Post autor: mazylek »

rastula pisze: 23 wrz 2019, 07:05
mazylek pisze: 23 wrz 2019, 06:49
Dr. Nikczemniuk pisze: 20 wrz 2019, 20:50 2. Obliczanie punktów za odwrócone żetony przedsiębiorstw.
Rozumiem że te punkty dostaję za swoje żetony?
Punkty otrzymujesz za WSZYSTKIE odwrócone żetony przedsiębiorstw oraz punkty nadrukowane w niektórych miastach na sztywno (np w Oxford czy Glucester).
Generalnie liczysz ikony "sztangi" przy danym połączeniu, są one nadrukowane zarówno na odwrócone przedsiębiorstwa jak i na niektóre miasta bez możliwości budowy.

nie ma takich miast na mapie Birmingham :), nie ta wersja
Nie grałem wprawdzie jeszcze w birmingham ale mapę mam ;)
Spoiler:
mazylek -> kolekcja -> sprzedam
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

mazylek pisze: 23 wrz 2019, 08:53
rastula pisze: 23 wrz 2019, 07:05
mazylek pisze: 23 wrz 2019, 06:49
Punkty otrzymujesz za WSZYSTKIE odwrócone żetony przedsiębiorstw oraz punkty nadrukowane w niektórych miastach na sztywno (np w Oxford czy Glucester).
Generalnie liczysz ikony "sztangi" przy danym połączeniu, są one nadrukowane zarówno na odwrócone przedsiębiorstwa jak i na niektóre miasta bez możliwości budowy.

nie ma takich miast na mapie Birmingham :), nie ta wersja
Nie grałem wprawdzie jeszcze w birmingham ale mapę mam ;)
Spoiler:
Żeby zbytnio nie namieszać, to chodziło mi o tę drugą fazę punktacji, gdzie już nie bierze się pod uwagę "sztangi". :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
mazylek
Posty: 193
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Grodzisk Maz.
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Brass: Birmingham

Post autor: mazylek »

Dr. Nikczemniuk pisze: 23 wrz 2019, 09:43 Żeby zbytnio nie namieszać, to chodziło mi o tę drugą fazę punktacji, gdzie już nie bierze się pod uwagę "sztangi". :D
A to zdecydowanie tylko swoje
mazylek -> kolekcja -> sprzedam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: rastula »

a sorry - mój bład - nie skojarzyłem że chodzi o te "porty", stacje....
elbryk
Posty: 19
Rejestracja: 23 sty 2018, 07:45

Re: Brass: Birmingham

Post autor: elbryk »

Czy przebudowujemy przedsiębiorstwo o dowolny poziom, czy zawsze tylko o jeden ?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: WRS »

Nie ma znaczenia różnica poziomów (no, może o tyle, że musi być to poziom wyższy!) - przebudowujesz na swój obecnie dostępny.
To znaczy, że możesz przebudować kopalnie 2 od razu na 4, ale też 3 na 4.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
elbryk
Posty: 19
Rejestracja: 23 sty 2018, 07:45

Re: Brass: Birmingham

Post autor: elbryk »

WRS pisze: 24 wrz 2019, 19:19 Nie ma znaczenia różnica poziomów (no, może o tyle, że musi być to poziom wyższy!) - przebudowujesz na swój obecnie dostępny.
To znaczy, że możesz przebudować kopalnie 2 od razu na 4, ale też 3 na 4.
"obecnie dostępny" tzn. swój najniższy ?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Atamán »

elbryk pisze: 24 wrz 2019, 20:32
WRS pisze: 24 wrz 2019, 19:19 Nie ma znaczenia różnica poziomów (no, może o tyle, że musi być to poziom wyższy!) - przebudowujesz na swój obecnie dostępny.
To znaczy, że możesz przebudować kopalnie 2 od razu na 4, ale też 3 na 4.
"obecnie dostępny" tzn. swój najniższy ?
Tak, musisz budować i przebudowywać na najniższy z tych, które masz u siebie na planszetce i to jest zasada, która obowiązuje zawsze. Ponadto podczas przebudowy ten najniższy na planszetce musi być wyższy (min. o 1) od tego na planszy, który zastępujesz.
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: EMI_NAT »

Palmer pisze: 22 wrz 2019, 22:36 Tak, jeśli tylko nie zostaną zabudowane w trakcie drugiej ery.
Jesteśmy po drugiej rozgrywce i tu pojawiła się ta wątpliwość.

Czyli przebudowane budynki nie punktują na koniec ery ??? (ani za sprzedaż ani za symbole połączeń)
Tzn.
Buduję przedsiębiorstwo, wykonuję akcje sprzedaży, pobieram profity na torze postępu, przebudowuję budynek w tej samej erze na wyższy poziom .... i co się dzieje z tym żetonem przebudowanym (niższego poziomu)?
Odrzucam go bez profitów punktowych na konie ery?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Edwardo »

Zabudowane nie punktują ale dochód cały czas dają
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Palmer »

EMI_NAT pisze: 27 wrz 2019, 19:50
Palmer pisze: 22 wrz 2019, 22:36 Tak, jeśli tylko nie zostaną zabudowane w trakcie drugiej ery.
Jesteśmy po drugiej rozgrywce i tu pojawiła się ta wątpliwość.

Czyli przebudowane budynki nie punktują na koniec ery ??? (ani za sprzedaż ani za symbole połączeń)

Odrzucam go bez profitów punktowych na konie ery?
Tak
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Casiliasplp »

Cześć dwa pytanka :
1)Czy mogę poruszać się tylko po swojej sieci ? Czy mogę używać sieci przeciwnika ?
2) Czy muszę mieć sieć do żelaza żeby z niego skorzystać ? Czy tylko dotyczy to węgla ?
Hala Madrid
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Palmer »

Casiliasplp pisze: 28 wrz 2019, 07:40 Cześć dwa pytanka :
1)Czy mogę poruszać się tylko po swojej sieci ? Czy mogę używać sieci przeciwnika ?
2) Czy muszę mieć sieć do żelaza żeby z niego skorzystać ? Czy tylko dotyczy to węgla ?
1) Jeśli pod poruszaniem rozumiesz przesył węgla i wysyłkę towarów, to do tego celu można używać wszystkich torów.
2) Żelazo transportuje się bez konieczności połączenia. Czyli od początku gry wszyscy mają dostęp do żelaza z rynku.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Atamán »

Casiliasplp pisze: 28 wrz 2019, 07:40 1)Czy mogę poruszać się tylko po swojej sieci ? Czy mogę używać sieci przeciwnika ?
W Brass nie ma czegoś takiego jak 'poruszanie się'.

Na potrzeby sprzedaży towarów oraz transportu węgla (i piwa) korzystasz z dowolnych połączeń.

Natomiast jak chcesz budować za pomocą karty przemysłu, to warunek jest taki, że to musi być "twoja sieć", czyli tylko te miejsca, w których już jest twój żeton lub te, do których prowadzą twoje połączenia.
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2019, 14:43 przez Atamán, łącznie zmieniany 2 razy.
andrzej
Posty: 21
Rejestracja: 08 lip 2019, 17:47

Re: Brass: Birmingham

Post autor: andrzej »

Jeśli dobrze zrozumiałem:
Gdy buduję przedsiębiorstwo do budowy którego potrzebuję węgla a własnego nie mam. To czy mogę skorzystać z węgla innego gracza gdy mam
do niego połączenie ale przez sieć nie należącą do mnie? Upraszczając : początkowa sieć własnych kanałów łączy się z częścią innych kanałów graczy a one z kolei prowadzą do potrzebnego mi węgla.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Atamán »

andrzej pisze: 29 wrz 2019, 13:42 Jeśli dobrze zrozumiałem:
Gdy buduję przedsiębiorstwo do budowy którego potrzebuję węgla a własnego nie mam. To czy mogę skorzystać z węgla innego gracza gdy mam
do niego połączenie ale przez sieć nie należącą do mnie? Upraszczając : początkowa sieć własnych kanałów łączy się z częścią innych kanałów graczy a one z kolei prowadzą do potrzebnego mi węgla.
Tak, możesz. Węgiel transportujesz po dowolnych połączeniach. Co więcej - gdyby była taka sytuacja, że masz swój węgiel na planszy, ale węgiel innego gracza jest bliżej miejsca budowy, to musisz obowiązkowo skorzystać z węgla innego gracza.

Bliżej - tzn. mniejsza liczba połączeń, które węgiel musi przejechać, liczona wg najkrótszej trasy.
ODPOWIEDZ