Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 300 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kdsz »

Tak
andrzej
Posty: 21
Rejestracja: 08 lip 2019, 17:47

Re: Brass: Birmingham

Post autor: andrzej »

Atamán pisze: 29 wrz 2019, 13:46
andrzej pisze: 29 wrz 2019, 13:42 Jeśli dobrze zrozumiałem:
Gdy buduję przedsiębiorstwo do budowy którego potrzebuję węgla a własnego nie mam. To czy mogę skorzystać z węgla innego gracza gdy mam
do niego połączenie ale przez sieć nie należącą do mnie? Upraszczając : początkowa sieć własnych kanałów łączy się z częścią innych kanałów graczy a one z kolei prowadzą do potrzebnego mi węgla.
Tak, możesz. Węgiel transportujesz po dowolnych połączeniach. Co więcej - gdyby była taka sytuacja, że masz swój węgiel na planszy, ale węgiel innego gracza jest bliżej miejsca budowy, to musisz obowiązkowo skorzystać z węgla innego gracza.

Bliżej - tzn. mniejsza liczba połączeń, które węgiel musi przejechać, liczona wg najkrótszej trasy.
Czy zasada ta dotyczy również sprzedaży przedsiębiorstw i towarów
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Atamán »

Atamán pisze: 28 wrz 2019, 10:23
Casiliasplp pisze: 28 wrz 2019, 07:40 1)Czy mogę poruszać się tylko po swojej sieci ? Czy mogę używać sieci przeciwnika ?
W Brass nie ma czegoś takiego jak 'poruszanie się'.

Na potrzeby sprzedaży towarów oraz transportu węgla (i piwa) korzystasz z dowolnych połączeń.

Natomiast jak chcesz budować za pomocą karty przemysłu, to warunek jest taki, że to musi być "twoja sieć", czyli tylko te miejsca, w których już jest twój żeton lub te, do których prowadzą twoje połączenia.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Atamán »

andrzej pisze: 29 wrz 2019, 14:31 Czy powyższa zasada dotyczy sprzedaży przedsiębiorstw i towarów?
A może powiem tak: bycie właścicielem połączenia (czyli jego kolor) ma znaczenie tylko w 2 sytuacjach:
1. Gdy gracz chce zbudować przemysł za pomocą karty przemysłu: musi wskazać lokację "w ramach swojej sieci", czyli tam gdzie już ma WŁASNY żeton przemysłu albo tam, gdzie prowadzą jego WŁASNE połączenia. Chodzi o samo wskazanie miejsca budowy.
2. Na końcu każdej ery, gdy liczymy punkty za połączenia.

We wszystkich innych przypadkach kolor połączeń nie ma znaczenia, ważne jest tylko to, które lokacje są ze sobą połączone, dotyczy to więc takich rzeczy jak:
- dostarczenie węgla do miejsca budowy przemysłu
- dostarczenie węgla do budowy kolei (węgiel musi być dostarczony do dowolnego krańca)
- dostarczanie piwa (jeśli korzystamy z piwa innego gracza) do akcji podwójnej budowy kolei albo do akcji sprzedaży
- zapewnienie dostępu do węgla z rynku, zarówno by móc go kupić, jak i by móc go sprzedać automatycznie po wybudowaniu kopalni
- przewóz towarów do odpowiedniego kupca
Darkstorm
Posty: 847
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 200 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Darkstorm »

W instrukcji na stronie 9 jest zapis: "Uwaga: W grze na 2 lub 3 graczy można budować w dowolnej lokacji na planszy"

Jak mam to interpretować? Za każdym razem gdy zagrywam kartę przedsiębiorstwa ignoruję ograniczenie dotyczące sieci przedsiębiorstw?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: warlock »

Darkstorm pisze: 02 paź 2019, 13:59 W instrukcji na stronie 9 jest zapis: "Uwaga: W grze na 2 lub 3 graczy można budować w dowolnej lokacji na planszy"

Jak mam to interpretować? Za każdym razem gdy zagrywam kartę przedsiębiorstwa ignoruję ograniczenie dotyczące sieci przedsiębiorstw?
Nie, tu chodzi o to, że cała plansza jest w grze. To, że podczas setupu wyrzucasz pewne kolory miast z talii nie oznacza, że wyłączasz z gry część planszy. Nadal możesz się w tych "pozornie niedostępnych" miastach budować kartą jokera miasta albo kartą przemysłu, jeśli dociągniesz tam swoją sieć ;).
Darkstorm
Posty: 847
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 200 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Darkstorm »

Dzięki.
Kolejne pytanie.
W tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=LEs0NoDYaP4
widać jak koleś stawia sobie hutę, które dodatkowo kosztuje węgiel. Koleś bierze sobie węgiel z rynku pomimo braku połączenia z polem z ikoną strzałek. To chyba błędne zagranie bo zgodnie z instrukcją musi mieć połączenie ze źródłem węgla, zgadza się?
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Wolf »

Tak, na filmiku huta jest zbudowana niezgodnie z zasadami.
Grzegorzx
Posty: 50
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:15

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Grzegorzx »

Hej,
Co się dzieje z zabudowanymi żetonami?
Nowy kładziemy na starym, stary wraca na plansze gracza czy stary odkładamy do pudełka?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 300 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kdsz »

Do pudełka
andrzej
Posty: 21
Rejestracja: 08 lip 2019, 17:47

Re: Brass: Birmingham

Post autor: andrzej »

Pytanie dotyczy akcji "przebudowa przedsiębiorstwa"
Po wcześniejszym postawieniu przedsiębiorstwa i jego sprzedaniu na odwrocie żetonu widnieją 4 pkt. które na koniec pierwszej ery wliczyłbym do PZ.
Jednak pod koniec tej ery zdecydowałem się na przebudowę przedsiębiorstwa. Usuwam więc ten żeton i zamieniam go na przedsiębiorstwo tego samego typu tylko z poziomem 2-gim.
I tu mam pytanie: co dzieje się z tymi 4 pktami?
a) tracę je i nie wliczam do PZ ?
b) wliczam do PZ i przebudowuję przedsiębiorstwo, które przy dalszej sprzedaży ponownie będzie z końcem ery punktować
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 300 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kdsz »

Odpowiedź a) jest prawidłowa
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: EMI_NAT »

Czy nie sprzedane żetony poziomu I są również usuwane z planszy po erze kanałowej?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: WRS »

Po erze kanałowej należy z planszy głównej (nie z planszetek graczy) usunąć wszystkie żetony poziomu I. Niezależnie od tego czy są obrócone, czy nie. Zdobyty poziom dochodu pozostaje, punkty zwycięstwa przepadają.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: okon »

Witam mam pytanie odnośnie żetonów przedsiębiorstw na planszetkach graczy. Po erze kanałów na planszy graczy mogą pozostać przedsiębiorstwa których nie można wybudować w erze kolei. Czy przy akcji budowy bierzemy następne pierwsze przedsiębiorstwo które można budować w erze kolei ??
Czy to którego nie można zbudować blokuje cały rząd ?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: warlock »

okon pisze: 08 paź 2019, 08:20 Witam mam pytanie odnośnie żetonów przedsiębiorstw na planszetkach graczy. Po erze kanałów na planszy graczy mogą pozostać przedsiębiorstwa których nie można wybudować w erze kolei. Czy przy akcji budowy bierzemy następne pierwsze przedsiębiorstwo które można budować w erze kolei ??
Czy to którego nie można zbudować blokuje cały rząd ?
Musisz się przekopać przez te przestarzałe akcją rozwoju ;).
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: okon »

Dzieki za szybką pomoc :D
Jeszcze jedno pytanie przy akcji sprzedaży odrzucam jedną kartę i wykonuje tyle akcji sprzedaży ile jestem w stanie czy tylko jedną z jednego przedsiębiorstwa ?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 300 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kdsz »

Wykonujesz tyle akcji sprzedaży ile chcesz (i możesz)
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: okon »

Już ostatnie pytanie :)

Odnośnie sieci , czy istnieje możliwość budowy kilku niezależnych sieci czy wszytko musi być częścią jednej wielkiej sieci ??
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 300 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kdsz »

Jeśli posiadasz przedsiębiorstwo w mieście do którego nie dochodzą twoje połączenia, to i tak możesz zacząć budować nową nitkę połączeń od tego miasta. Połączenie nie muszą stanowić jednej nieprzerwanej sieci.
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: okon »

Gra jest przejrzysta jeśli chodzi o zasady niestety jakoś nigdy nie mogę zaufać swojej interpretacji stąd te pytania :P dziękuje za odpowiedzi

Mam ostatnie pytanie :)

Wiejski browar mogę postawić tylko wtedy gdy mam z nim bezpośrednie połączenie ?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Atamán »

okon pisze: 08 paź 2019, 12:27 Wiejski browar mogę postawić tylko wtedy gdy mam z nim bezpośrednie połączenie ?
Nie tylko :) Druga sytuacja to gdy nie masz na planszy żadnego żetonu przedsiębiorstwa ani połączenia, czyli nie masz własnej sieci na planszy (zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce tylko na początku gry, ale może się też zdarzyć na początku ery kolejowej, gdy nie wystawisz żadnego żetonu poziomu 2 lub wyższego na planszę).
Darkstorm
Posty: 847
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 200 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Darkstorm »

A nie jest tak, że wiejski browar jest wyjątkiem i można go postawić nie mając połączenia z istniejącą siecią? Trzeba mieć do tego odpowiednią kartę.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Atamán »

Darkstorm pisze: 08 paź 2019, 12:59 A nie jest tak, że wiejski browar jest wyjątkiem i można go postawić nie mając połączenia z istniejącą siecią?
Nie. Skąd ten pomysł?
Ostatnio zmieniony 08 paź 2019, 14:57 przez Atamán, łącznie zmieniany 2 razy.
Darkstorm
Posty: 847
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 200 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Darkstorm »

Atamán pisze: 08 paź 2019, 14:53
Darkstorm pisze: 08 paź 2019, 12:59 A nie jest tak, że wiejski browar jest wyjątkiem i można go postawić nie mając połączenia z istniejącą siecią?
Nie. Skąd ten pomysł?
Kojarzę, że był taki zapis w instrukcji. Był specjalny punkt poświęcony browarom wiejskim. Jak wrócę do domu to jeszcze sprawdzę i potwierdzę.
ODPOWIEDZ