Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: warlock »

Darkstorm pisze: 08 paź 2019, 12:59 A nie jest tak, że wiejski browar jest wyjątkiem i można go postawić nie mając połączenia z istniejącą siecią? Trzeba mieć do tego odpowiednią kartę.
Wyjątek z browarem jest taki, że nie możesz go zbudować kartą miasta (nawet jokerem miasta), bo nie jest podpisany jako miasto ;). Możesz go zbudować tylko kartą przemysłu. Więc technicznie rzecz biorąc, jeśli nie masz jeszcze nic na planszy, to możesz sobie w pierwszym ruchu kartą browaru wybudować wiejski browar ;).
Darkstorm
Posty: 847
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 201 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Darkstorm »

warlock pisze: 08 paź 2019, 15:05
Darkstorm pisze: 08 paź 2019, 12:59 A nie jest tak, że wiejski browar jest wyjątkiem i można go postawić nie mając połączenia z istniejącą siecią? Trzeba mieć do tego odpowiednią kartę.
Wyjątek z browarem jest taki, że nie możesz go zbudować kartą miasta (nawet jokerem miasta), bo nie jest podpisany jako miasto ;). Możesz go zbudować tylko kartą przemysłu. Więc technicznie rzecz biorąc, jeśli nie masz jeszcze nic na planszy, to możesz sobie w pierwszym ruchu kartą browaru wybudować wiejski browar ;).
Faktycznie, jak doczytałem to jeszcze raz na spokojnie to stwierdzam, że macie racje. Nie wiem co mi się ubzdurało, że można stawiać bez połączeń. Może mi się zmieszało z zasadą, że można piwo brać ze swojego browaru bez połączenia.
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: okon »

Hmm
Czy ktoś może opisać akcję przebudowy ? Moge zastąpić np. odwrócony żeton manufaktury na poziomie 1 na manufakturę z poz 2 ponosząc normalne koszty budowy . Ale którą stroną zagrywam nowy żeton ?
Czy też muszę przestrzegać kolejności wystawiania przedsiębiorstw z planszetki graczy , czy moge np mając na planszy manufakturę poz. 1 ulepszyć ją na żeton o poziomie 3 nawet gdy nie mam do niego dostępu ?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

okon pisze: 09 paź 2019, 01:26 Hmm
Czy ktoś może opisać akcję przebudowy ? Moge zastąpić np. odwrócony żeton manufaktury na poziomie 1 na manufakturę z poz 2 ponosząc normalne koszty budowy . Ale którą stroną zagrywam nowy żeton ?
Czy też muszę przestrzegać kolejności wystawiania przedsiębiorstw z planszetki graczy , czy moge np mając na planszy manufakturę poz. 1 ulepszyć ją na żeton o poziomie 3 nawet gdy nie mam do niego dostępu ?
Przebudowa podlega tym samym zasadom co budowa + opis przebudowy.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: okon »

ok czyli np na odwróconą manufakturę kładę jej nie ulepszony odpowiednik wyższego poziomu . Zastanawiam się jaki jest sens z punktu widzenia strategicznego tej akcji bo koszt jest spory i trzeba jeszcze taki żeton potem odwrócić . Zawsze lepiej chyba zagrać coś innego w innym miejscu hm......
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: RasTafari »

Nie zawsze masz możliwość zagrania czegoś w innym miejscu a wyższy poziom manufaktury daje więcej PeZetów na koniec.
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: okon »

no tak ale koszt jest nie adekwatny licząc pieniądz/punkt bo płacisz dwa razy np kopalnia wegla poziomu 2 postawiona w 1 erze daje dwa razy punkty gdy zdecydujemy się na modernizacje to koszt jest sumą kosztów ale punkty nie są sumą tylko różnicą ( liczba punktów po ulepszeniu - liczba punktów przed / sume kosztów) jestem początkujący więc tak sobie tylko gdybam :P
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Brylantino »

To nie ma być opłacalna akcja, tylko możliwa opcja, która może pociągnąć większe korzyści. Rzadko ktoś z niej korzysta w normalnych grach, ale od czasu do czasu się zdarza.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: RasTafari »

Dokładnie jak pisze Brylantino, a do tego pytałeś o manufakturę, z węglem jest jeszcze większe ciśnienie. No i warto pamiętać że w tej grze nie wygrywa ten kto ma więcej kasy :wink:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Atamán »

okon pisze: 09 paź 2019, 12:48 no tak ale koszt jest nie adekwatny licząc pieniądz/punkt bo płacisz dwa razy np kopalnia wegla poziomu 2 postawiona w 1 erze daje dwa razy punkty gdy zdecydujemy się na modernizacje to koszt jest sumą kosztów ale punkty nie są sumą tylko różnicą ( liczba punktów po ulepszeniu - liczba punktów przed / sume kosztów) jestem początkujący więc tak sobie tylko gdybam :P
Źle to porównujesz. Jeśli liczysz sumę kosztów, to punkty powinieneś liczyć po ulepszeniu.
A jeśli chcesz liczyć różnicę w punktach, to powinieneś porównywać tylko do kosztów wyższego lvl.

Jednak co do wniosków niewiele to zmienia: zazwyczaj nie jest to akcja opłacalna sama w sobie i jak jesteś w stanie zbudować się na pustym polu, to lepiej to zrobić. Ale czasem nie masz karty i szkoda Ci akcji na scout, a bardzo potrzebujesz tego przemysłu. W swoich grach bardzo rzadko korzystam z tej opcji, ale dwa razy mi się zdarzyło: raz to był węgiel, a raz browar.

Nadbudowa cudzej kopalni lub huty mogłaby być bardzo opłacalna, ale ciężko do tego doprowadzić. W Birmingham jestem po ok. 20 partiach i jeszcze się z tym nie spotkałem. W Lancashire natomiast na ok. 10 partii widziałem to ze trzy razy.
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: emka »

Mam pytanie o akcję Przebudowy. W instrukcji jest taki zapis:
Odrzuć do pudełka Przebudowane żetony przedsiębiorstw (nie będą punktować). Jednak gracze nie tracą wcześniej zdobytych PZ czy uzyskanego dochodu za Przebudowane żetony przedsiębiorstw.
O co chodzi w drugim zdaniu w kwestii PZ? Przecież PZ zliczane są na koniec ery i dane przedsiębiorstwo punktuje tylko raz - za aktualnie posiadany poziom.
Awatar użytkownika
612
Posty: 434
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 561 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: 612 »

Chodzi o sytuację, w której przebudowujesz w erze kolei np zbudowane w erze kanałów przedsiębiorstwo 2 poziomu, bo takie pozostaje na planszy w erze kolei, a co za tym idzie - zapunktowało już na koniec ery kanałów. Ten zapis ma na celu wyjaśnić, że pomimo tego, że takie przedsiębiorstwo zdejmujesz z planszy, to nie tracisz tych punktów, jakie dzięki niemu zdobyłeś podczas punktowania kanałów.
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: okon »

Trzeba pamiętać że przedsiębiorstwo nie punktuje tylko raz. Jeżeli wybudujesz przedsiębiorstwo 2 poziomu w 1 erze to zapunktuje i na koniec ery kanałów i na koniec ery kolei .
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: emka »

1. Akcja Przebudowy:
Czy tutaj też, tak jak w akcji Budowy, obowiązuje ograniczenie w postaci sieci przedsiębiorstw, tzn. że mogę przebudować coś tylko kartą odpowiadającego przedsiębiorstwa i tylko w miejscu, które należy do mojej sieci, a jeśli chcę przebudować w mieście nienależącym do mojej sieci (w tym np. przedsiębiorstwo przeciwnika, z niczym nie połączone) to muszę zużyć kartę danego miasta?

2. Sytuacja, w której muszę opłacić ujemny dochód a nie mam już pieniędzy: czy muszę sprzedać jak najmniej przedsiębiorstw (czyli zaczynam od tych najdroższych), czy to nie ma znaczenia i mogę zamiast jednego drogiego sprzedać dwa lub więcej tańszych aż do momentu, kiedy uzbieram wymaganą kwotę?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Atamán »

1. Tak, jak chcesz dokonać przebudowy kartą przedsiębiorstwa, to musi to być w ramach swojej sieci. Przy czym przebudowa własnego przedsiębiorstwa zawsze będzie w ramach swojej sieci.

2. Gracz wybiera, które przedsiębiorstwa sprzedaje, może być jedno droższe, może być kilka mniejszych.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Brylantino »

emka pisze: 15 paź 2019, 03:22 1. Akcja Przebudowy:
Czy tutaj też, tak jak w akcji Budowy, obowiązuje ograniczenie w postaci sieci przedsiębiorstw, tzn. że mogę przebudować coś tylko kartą odpowiadającego przedsiębiorstwa i tylko w miejscu, które należy do mojej sieci, a jeśli chcę przebudować w mieście nienależącym do mojej sieci (w tym np. przedsiębiorstwo przeciwnika, z niczym nie połączone) to muszę zużyć kartę danego miasta?
Warto pamiętać, że przedsiębiorstwa przeciwnika, które można przebudować to tylko kopalnie węgla i żelaza i można to zrobić jedynie, jak danego zasobu nie ma już w ogóle na mapie, ani na rynku do kupienia.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 160
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 6 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: piotrest »

A jak ma się punktowanie za połączenia kanałowe/kolejowe, jeśli w mieście połączonym są 2 przedsiębiorstwa (jedno moje, dające np. -, drugie kolegi, dające np. --)? Dostaję punkty za swój żeton przedsiębiorstwa (-) czy za oba (---)?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kdsz »

Za oba. Nie ma znaczenia do kogo należą żetony.
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: okon »

Jeśli chodzi o akcję budowy połączeń w erze kolejowej . To przy budowie 2 połączeń w ramach jednej akcji potrzebne jest jedno piwo . To piwo musi się łączyć tylko z drugim żetonem który wystawimy ?

Na przykładzie:

Decyduje się na akcję rozbudowy połączeń płacę 15 i kłądę pierwszy żeton tak żebym miał dostęp do węgla po jego położeniu i opłacam węgiel .( ale nie mam dostępu do piwa)

Drugi żeton kładę n drugim końcu mapy w innej sieci połączeń i również jest tam zapewniony dostęp do węgla ale również do piwa i dopiero wtedy to piwo odrzucam .
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Atamán »

Zgadza się. Piwo potrzebujesz dostarczyć do drugiego połączenia kolejowego, które budujesz.
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: emka »

Czy wytwórnię ceramiki I poziomu zdejmujemy z planszy po Erze Kanałowej? Jako jedyny z żetonów I poziomu nie ma na planszetce oznaczenia Ery (kółko z niebieską lub czarną połówką). Zostawiamy więc go na planszy czy może ten brak oznaczenia jedynie pozwala nam ponownie wybudować I poziom w Erze Kolejowej? Jeżeli to drugie, to trochę to dziwne jeśli najpierw pozbywamy się "przestarzałych technologii" a potem znów je budujemy.

I jeszcze dla pewności dopytam - po ostatniej rundzie Ery Kanałowej wszelkie zasoby pozostałe na planszy (z wyższych poziomów kopalni, hut, browarów), nasz poziom dochodu oraz dostępne miejsca na rynku pozostają bez żadnych zmian? Uzupełnia się tylko piwo kupieckie i po sprzątnięciu połączeń i budynków I poziomu gramy tak, jakby była to kolejna runda?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kdsz »

Ceramiki poziomu I nie można odrzucić z planszetki akcją rozwoju, dlatego trzeba ją wybudować by dokopać się do wyższych poziomów. Może być zbudowana również w erze kolei, dlatego nie jest oznaczona niebieską ikonką. Jeśli wybudujesz ją jeszcze w erze kanałów, to spadnie z planszy jak każdy przemysł I poziomu.

Odnośnie zakończenia fazy kanałów to wszystko prawidłowo interpretujesz
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kisiel365 »

Co więcej ceramika 1go poziomu zapunktuje Ci tylko raz - niezależnie czy w erze kanałowej czy kolejowej. Zatem jeżeli nie opierasz strategii na ceramikach wyższego poziomu, to nie warto się z nią śpieszyć w erze kolejowej.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: emka »

kisiel365 pisze: 21 paź 2019, 22:45 Co więcej ceramika 1go poziomu zapunktuje Ci tylko raz - niezależnie czy w erze kanałowej czy kolejowej. Zatem jeżeli nie opierasz strategii na ceramikach wyższego poziomu, to nie warto się z nią śpieszyć w erze kolejowej.
Dlaczego tylko raz? Jeśli zbuduję ją w Erze Kanałowej i potem ponownie w Kolejowej, to drugi raz zapunktuje na koniec gry.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: bardopondo »

Odrzucony przemysł I poziomu po erze kanałów nie wraca do gry, więc siłą rzeczy dwa razy ten kafel ie zapunktuje.
ODPOWIEDZ