Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: WRS »

To uroki konieczności tłumaczenia, co daje komfort odpowiedniości z oryginałem
contra
Próby napisania zasad bardziej czytelnie, ale z ryzykiem, że osoby porównujące będą zmieszane próbując odnaleźć w oryginale źródło do weryfikacji.

Ubolewam, że karta pomocy jest tak mało pomocna... Ale to też przekład z oryginału.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

WRS pisze: 19 wrz 2019, 18:57 To uroki konieczności tłumaczenia, co daje komfort odpowiedniości z oryginałem
contra
Próby napisania zasad bardziej czytelnie, ale z ryzykiem, że osoby porównujące będą zmieszane próbując odnaleźć w oryginale źródło do weryfikacji.

Ubolewam, że karta pomocy jest tak mało pomocna... Ale to też przekład z oryginału.
No ale widzę że skrót zasad zrobiony przez kolegę WRS jest bardziej pomocny :D :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: WRS »

Dzięki za dobre słowo. :D
W tym przypadku mogłem sobie pozwolić na stworzenie czegoś dla gracza jak ja.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jak już jesteśmy przy rozkładaniu, to na początku gry w erze kanałowej każdy gracz ma odłożyć 1 kartę zakrytą, natomiast w erze kolejowej mamy wziąć te zakryte karty i je wtasować. I tu również przydałaby się informacja że w erze kolejowej już nie kładziemy tych kart zakrytych.
I jest jeszcze coś takiego jak Przebudowa, czy to nie powinno się czasami nazywać jako akcja opcjonalna? (robisz zawsze i wszędzie podczas wykonywania akcji głównych tylko nie odrzucasz żadnej karty).
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: kdsz »

Dr. Nikczemniuk pisze: 20 wrz 2019, 07:03 I jest jeszcze coś takiego jak Przebudowa, czy to nie powinno się czasami nazywać jako akcja opcjonalna? (robisz zawsze i wszędzie podczas wykonywania akcji głównych tylko nie odrzucasz żadnej karty).
Przebudowa to normalna akcja zżerająca kartę...
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Jareks1985 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 20 wrz 2019, 07:03
KonradT pisze: 19 wrz 2019, 23:32
Dr. Nikczemniuk pisze: 19 wrz 2019, 08:09 karty pomocy- :lol: Informacja o liczbie kart biorących w grze jest właściwie nie istotna bo przecież widnieje na samych kartach.
Ta informacja jest istotna także w trakcie rozgrywki, nie tylko przy rozkładaniu.
Faktycznie, szkoda tylko że trzeba na to samemu wpaść, albo ktoś ci o tym powie :wink:
Jak już jesteśmy przy rozkładaniu, to na początku gry w erze kanałowej każdy gracz ma odłożyć 1 kartę zakrytą, natomiast w erze kolejowej mamy wziąć te zakryte karty i je wtasować. I tu również przydałaby się informacja że w erze kolejowej już nie kładziemy tych kart zakrytych.

ja nie czytałem instrukcji, tylko kolega wytłumaczył mi grę, ale jestem po trzech rozgrywkach. Na początku pierwszej rundy kanałowej kładziesz jedną kartę, na którą będziesz ustawiał swój stos kart odrzuconych, masz wtedy 7 kart na ręce i zagrywasz po jednej akcji na turę po. W drugiej rundzie kolejowej zaczynasz z 8 kartami i tym razem zagrywasz po dwie akcje. W obu przypadkach, trzeba często sprawdzać czy nie masz więcej jak 7 i 8. Proste, bardzo proste
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2019, 09:39 przez Jareks1985, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: warlock »

Jareks1985 pisze: 20 wrz 2019, 07:34 ja nie czytałem instrukcji, tylko kolega wytłumaczył mi grę, ale jestem po trzech rozgrywkach. Na początku pierwszej rundy kanałowej kładziesz jedną kartę, na którą będziesz ustawiał swój stos kart odrzuconych, masz wtedy 7 kart na ręce i zagrywasz po jednej akcji na turę. W drugiej rundzie kolejowej zaczynasz z 8 kartami i tym razem zagrywasz po dwie akcje. W obu przypadkach, trzeba często sprawdzać czy nie masz więcej jak 7 i 8. Proste, bardzo proste
Moment moment, bo z Twojego opisu wynika, że tę kartę wyznaczającą prywatny discard odkładasz z ręki świadomie i grę zaczynasz z 7 kartami i robisz jedną akcję. A tak nie jest - erę kanałów zaczynasz z 8 kartami na ręce, a dodatkową kartę tworzącą miejsce na Twój prywatny discard dociągasz z talii. Następnie robisz jedną akcję w pierwszej rundzie i dobierasz tylko jedną kartę.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Palmer »

Kolega Jarek to chyba jeszcze bardziej namieszał.

W kanałach jak i kolei gramy po 2 akcje w swoim ruchu, wyjątkiem jest pierwszy ruch gdzie gramy tylko 1 akcję.

Żeby zniwelować problem z nadmiarową kartą w startowym ruchu, z rozdanych nam 8 początkowych kart, jedną losową z nich, bez oglądania odkładamy na stos kart odrzuconych.
Namieszałem, jeszcze raz : Żeby zniwelować problem z nadmiarową kartą, z talii odkładamy po 1 karcie na discrad każdego z graczy. Dzięki czemu po wykonaniu startowego ruchu (1 akcji) każdy z graczy ma na discradzie już 2 karty.

Zawsze dociągamy do 8 kart, niezależnie czy to kanały czy kolej.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2019, 09:33 przez Palmer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Atamán »

Kolega Palmer też miesza.

Startujemy grę mając 8 kart na ręku i 1 w odrzuconych. Ta w odrzuconych pochodzi z talii, a nie z naszej startowej ręki.

Następnie w swojej pierwszej turze wykonamy tylko 1 akcję i dobierzemy 1 kartę (by znowu mieć 8 kart).

W każdej kolejnej turze grasz już 2 akcje i dobierasz 2 karty.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Palmer »

Różnica umowna, a nie trzeba nowym graczom tłumaczyć, że raz grają i dobierają 1, a potem już po 2 ;)
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: hutriel »

Palmer pisze: 20 wrz 2019, 08:57 Różnica umowna, a nie trzeba nowym graczom tłumaczyć, że raz grają i dobierają 1, a potem już po 2 ;)
Pewnie że nie trzeba. Wystarczy raz powiedzieć, że zawsze dobierają do 8. ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 347 times
Been thanked: 623 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: bogas »

Palmer pisze: 20 wrz 2019, 08:04 Żeby zniwelować problem z nadmiarowa kartą w startowym ruchu, z rozdanych nam 8 początkowych kart, jedną losową z nich, bez oglądania odkładamy na stos kart odrzuconych.
My gramy tak, że z tych 8 odrzucamy jedną, ale nie losowo. Wystarczy, że karty dociągamy losowo, więc przy tak złożonej grze nie widzimy sensu tego losowego odrzucania tej jednej karty. No bo po co? Żeby gra trwała 2 minuty krócej? :roll:
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Atamán »

Palmer pisze: 20 wrz 2019, 08:57 Różnica umowna, a nie trzeba nowym graczom tłumaczyć, że raz grają i dobierają 1, a potem już po 2 ;)
No nie, różnica jest istotna, bo w pierwszej turze robisz ruch otwarcia i podejmując tę decyzję widzisz już 8 swoich kart.

I tak jak napisał hutriel: zasada jest prosta, zawsze dobierz do 8.

bogas pisze: 20 wrz 2019, 09:21 My gramy tak, że z tych 8 odrzucamy jedną, ale nie losowo. Wystarczy, że karty dociągamy losowo, więc przy tak złożonej grze nie widzimy sensu tego losowego odrzucania tej jednej karty. No bo po co? Żeby gra trwała 2 minuty krócej? :roll:
Fajnie. Można też wprowadzić zasadę draftu startowej ręki, by jeszcze bardziej zmniejszyć losowość gry :) Ale może z takimi dyskusjami lepiej się przenieść do działu "Modyfikacje i warianty zasad"?
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2019, 09:28 przez Atamán, łącznie zmieniany 1 raz.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Jools »

Mechanika balansu kart wygląda nastepująco:
Era kanałowa:
1. Tworzymy talię dobierania ze wszystkich kart wg ilości graczy (usuwamy z talii odpowiednie karty)
2. Z talii dobierania losujemy po 1 karcie na gracza i kładziemy zakrytą pod stos kart odrzuconych, bez patrzenia (to będzie karta która nie będzie zagrana w punkcie 4)
3. Każdy gracz dobiera 8 kart
4. W pierwszej rundzie zagrywamy tylko 1 akcję
5. Dalej rozgrywamy rundy po 2 akcje
Tym sposobem każdemu z graczy zostanie do dobrania parzysta ilość kart na koniec

Era kolejowa:
1. Tasujemy wszystkie karty - stosy odrzuconych + odłożona wcześniej jedna karta zakryta, tworzmy z tego nową talię dobierania
2. NIE kładziemy już losowej karty pod stos odrzuconych
3. Każdy gracz dobiera 8 kart
4. Rundy lecą normalnie, po 2 akcje, pierwsza też.
Tym sposobem każdemu z graczy zostanie do dobrania parzysta ilość kart na koniec

Wszystko tutaj jest policzone co do karty.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Palmer »

Atamán pisze: 20 wrz 2019, 09:22 ....
Faktycznie namieszałem. :P
Gram dobrze, ale tu napisałem bez sensu. Wyedytowałem żeby nie było niejasności.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

kdsz pisze: 20 wrz 2019, 07:33
Dr. Nikczemniuk pisze: 20 wrz 2019, 07:03 I jest jeszcze coś takiego jak Przebudowa, czy to nie powinno się czasami nazywać jako akcja opcjonalna? (robisz zawsze i wszędzie podczas wykonywania akcji głównych tylko nie odrzucasz żadnej karty).
Przebudowa to normalna akcja zżerająca kartę...
Zaraz, zaraz, a to nie jest tak: akcja główna 1-6 + Przebudowa ?
Przebudowa nie zżera kart, chyba że w ramach swojej akcji robię tylko Przebudowę wtedy zżera kartę podobnie jak pasowanie. Poprawcie mnie jeśli źle coś zrozumiałem...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: rastula »

mówisz o akcji "development"?

edit : już wiem, że nie mówisz ;)..
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2019, 09:48 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Palmer »

Przebudowa jest tym samym co budowa, z tą różnicą że budujemy się na zajętym polu.
W celu jej wykonania musimy odrzucić kartę, co więcej rodzaj karty musi odpowiadać lokacji lub przedsiębiorstwu, które stawiamy.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 347 times
Been thanked: 623 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: bogas »

Dokładnie jak pisał Palmer. Przebudowa to tak naprawdę akcja Budowa tylko nieco specyficzna.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Aaaaaaaaaaaaa, czyli łopatologicznie:
Jak robię Akcję Budowa to mogę Wybudować lub Przebudować.
Racja?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 550 times
Been thanked: 1255 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Fojtu »

Dr. Nikczemniuk pisze: 20 wrz 2019, 10:03 Aaaaaaaaaaaaa, czyli łopatologicznie:
Jak robię Akcję Budowa to mogę Wybudować lub Przebudować.
Racja?
Tak
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Kminienia ciąg dalszy... :wink:
Czy jeśli dokonuję Przebudowy i kładę nowy żeton kapalni węgla/huty/browaru to kładę na nich również kostki węgla/żalaza/beczki i dokonuję sprzedaży węgla/żelaza na Rynku (czyli to wszystko co się robi przy akcji Budowy)?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kdsz »

Tak

Dr. Nikczemniuk pisze: 19 wrz 2019, 21:30 No ale widzę że skrót zasad zrobiony przez kolegę WRS jest bardziej pomocny :D :wink:
To prawda, Wojtek odwalił kawał dobrej roboty. Wielkie dzięki! Dla osoby dobrze obcykanej w starym Brassie lektura karty pomocy w pełni wystarcza by zagrać w Birmingham.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czy jeśli na żetonach kopalni i huty leżą kostki węgla i żelaza to muszę je zużywać w pierwszej kolejności czy mogę je olać i kupić te z Rynku?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Palmer »

W pierwszej kolejności z planszy.
Węgiel z najbliższego, połączonego źródła.
ODPOWIEDZ