Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kdsz »

-czy sam wybieram z jakiego przedsiębiorstwa pobieram zasoby czy biorę z najbliższego
Węgiel z najbliższej kopalni, żelazo z dowolnej huty
-czy jak sprzedaje produkty i potrzebuje do tego piwa, to mogę sobie wybrać które biorę ( ze " sklepu" co daje mi bonus czy muszę od gracza który ma to piwo)
Możesz wziąć kupieckie
schabowyzziemniakami
Posty: 7
Rejestracja: 08 gru 2019, 21:17

Re: Brass: Birmingham

Post autor: schabowyzziemniakami »

kdsz dzieki za odpowiedz
To jeszcze mam jedno pytanie .
Jeśli jestem juz w erze drugiej. To czy moge stawiać przedsiębiorstwa II poziomu jeśli na swojej planszy gracza dalej dostępne mam przedsiębiorstwa I poziomu (ale które mogę stawiać tylko w erze kanałowej) czy muszę na początku usunąć je poprzez akcje "develop" -rozwiniecia ?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: mat_eyo »

Musisz je developować. Ogólnie zawsze dostępne do budowy masz najniższe przedsiębiorstwo każdego rodzaju, chyba, że ma ikonkę ograniczającą budowę w danej erze, wtedy musisz je zdevlopować, żeby iść dalej.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Rafal_Kruczek »

schabowyzziemniakami pisze: 03 sty 2020, 13:32 kdsz dzieki za odpowiedz
To jeszcze mam jedno pytanie .
Jeśli jestem juz w erze drugiej. To czy moge stawiać przedsiębiorstwa II poziomu jeśli na swojej planszy gracza dalej dostępne mam przedsiębiorstwa I poziomu (ale które mogę stawiać tylko w erze kanałowej) czy muszę na początku usunąć je poprzez akcje "develop" -rozwiniecia ?
Tak musisz zdewelopować ,ale do 2 razy na erę jest możliwość zrobienia tego podczas akcji sprzedaży jako bonus w jednym z miast(nie pamietam nazwy).
piotrekbier
Posty: 208
Rejestracja: 04 lis 2009, 21:47
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 4 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: piotrekbier »

Mam dwa pytania. Według mnie dwa razy na tak ;)

1. Jeśli w danym mieście np. Warrington mam dwa puste żetony kupców to oznacza, że nie mogę tam nic sprzedać i nie ustawiam tam piwa?
2. Budując w jednej akcji dwa połączenia kolejowe nie muszę ich układać sąsiadująco ze sobą? Ważne żeby były w mojej sieci.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: WRS »

piotrekbier pisze: 19 lut 2020, 14:081. Jeśli w danym mieście np. Warrington mam dwa puste żetony kupców to oznacza, że nie mogę tam nic sprzedać i nie ustawiam tam piwa?
Po losowaniu żetonów odrzucasz puste. Zatem nie ma możliwości wystawienia tam piwa, ani sprzedawania niczego (prócz węgla).
piotrekbier pisze: 19 lut 2020, 14:082. Budując w jednej akcji dwa połączenia kolejowe nie muszę ich układać sąsiadująco ze sobą? Ważne żeby były w mojej sieci.
Tak
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Lomax1983
Posty: 54
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:44
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Lomax1983 »

Mam pytanie do punktowania na końcu gry:
Czy punkty za dochód i punkty za pieniądze (max 15PZ) są tylko w rozgrywce wprowadzającej?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Coen »

Lomax1983 pisze: 05 sie 2020, 21:41 Mam pytanie do punktowania na końcu gry:
Czy punkty za dochód i punkty za pieniądze (max 15PZ) są tylko w rozgrywce wprowadzającej?
Nie wiem co to dokładnie jest rozgrywka wprowadzająca :) ale w pełnej grze nie punktuje się za dochód ani za pieniądze pozostałe na koniec gry.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Lomax1983
Posty: 54
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:44
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Lomax1983 »

Czego dotyczy zapis na ostatniej stronie instrukcji:
Spoiler:
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kdsz »

To jest opis punktowania wyłącznie dla rozgrywki wprowadzającej. W normalnym trybie nie dodaje się PZ za kasę i dochód.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Coen »

Lomax1983 pisze: 06 sie 2020, 00:08 Czego dotyczy zapis na ostatniej stronie instrukcji:
Musiałem wyrzucić to z pamięci ;) instrukcję czytałem już bardzo dawno, a że w Lancashire miałem rozegranych wcześniej z kilkadziesiąt partii, to fragment o rozgrywce wprowadzającej z pewnością pominąłem ;)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Lomax1983
Posty: 54
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:44
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Lomax1983 »

Obrazek

Czy w tym konkretnym przypadku żółty gracz może wybudować browar pomiędzy miastami Kidderminister a Worcester pomimo że przy browarze wiejskim jest klocek połączenia białego gracza??
W instrukcji znalazłem zapis o połączenie z browarem wiejskim. A połączenie jest gdy można wyznaczyć trasę po klockach połączeń dowolnego gracza. Tak rozumując to wydaję mi się że żółty może wybudować browar.
Pytam aby potwierdzić mój tok rozumowania.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: bogas »

Lomax1983 pisze: 10 sie 2020, 09:33 Czy w tym konkretnym przypadku żółty gracz może wybudować browar pomiędzy miastami Kidderminister a Worcester pomimo że przy browarze wiejskim jest klocek połączenia białego gracza??
W instrukcji znalazłem zapis o połączenie z browarem wiejskim. A połączenie jest gdy można wyznaczyć trasę po klockach połączeń dowolnego gracza. Tak rozumując to wydaję mi się że żółty może wybudować browar.
Pytam aby potwierdzić mój tok rozumowania.
Nie może. W tych dwóch lokalizacjach browarów bez nazwy miasta można budować tylko z użyciem karty przemysłu (w tym przypadku browaru albo jokera), ale nie karty lokalizacji (jokera z lokalizacją też nie), a więc musi to być część twojej sieci. W przypadku z twojego zdjęcia to sieć białego, więc tylko biały może sobie trzasnąć tam browar.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: adalbert »

Nie może. Możesz przytoczyć zapis w instrukcji, który zasugerował ci coś innego?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: bogas »

adalbert pisze: 10 sie 2020, 10:53 Nie może. Możesz przytoczyć zapis w instrukcji, który zasugerował ci coś innego?
Prawdopodobnie chodziło o połączenie z browarem, gdy wymagana jest beczka (np. do sprzedaży albo budowy torów) i wtedy faktycznie wystarczy, że browar jest połączony i nie ma znaczenia do kogo to połączenie należy.
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: emka »

Mam pytania dotyczące budowy podwójnego połączenia w ramach jednej akcji w erze kolejowej:
1) żetony muszą stanowić jeden ciąg, czy mogą być umieszczone obojętnie gdzie, w niezależnych od siebie miejscach na planszy (byle z zachowaniem zasady sieci przedsiębiorstw)?
2) w instrukcji jest, że każdy z żetonów musi mieć (już po umieszczeniu na planszy) połączenie z węglem, natomiast piwo musi mieć połączenie z drugim żetonem. Co znaczy drugim? W sytuacji, kiedy na planszy są tylko piwa innego gracza, to pierwszy żeton mogę ustawić gdzie chcę nawet nie mając połączenia z browarem, i wystarczy jak drugi w zupełnie innym miejscu na planszy będzie się łączył z browarem?
Trochę to dla mnie niejasne.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kdsz »

Ad 1) Możesz budować dwa niezależne połączenia w jednej akcji.
Ad 2) Wystarczy, że PO akcji podwójnej budowy torów kolejowych jeden ze zbudowanych torów będzie połączony z dostępnym piwem. Oczywiście nie może to być piwo kupieckie.
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: emka »

kdsz pisze: 21 paź 2020, 11:43 Ad 1) Możesz budować dwa niezależne połączenia w jednej akcji.
Ad 2) Wystarczy, że PO akcji podwójnej budowy torów kolejowych jeden ze zbudowanych torów będzie połączony z dostępnym piwem. Oczywiście nie może to być piwo kupieckie.
Kurczę, i tego właśnie w tej grze nie lubię - są zasady dla samych zasad bez logicznego wytłumaczenia komplikujące rozgrywkę. To jest kolejny tego przykład, jeden żeton może nie mieć połączenia z browarem przeciwnika, mimo że normalnie musi mieć zawsze. Inna absurdalna zasada - własne browary nie wymagają połączeń, ale przeciwnika już tak. Eh..
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kdsz »

emka pisze: 21 paź 2020, 12:23 Kurczę, i tego właśnie w tej grze nie lubię - są zasady dla samych zasad bez logicznego wytłumaczenia komplikujące rozgrywkę
Dlaczego bez logicznego uzasadnienia? Kończysz budować tor i dopiero wtedy pijesz piwko :wink:
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: emka »

kdsz pisze: 21 paź 2020, 12:28 Dlaczego bez logicznego uzasadnienia? Kończysz budować tor i dopiero wtedy pijesz piwko :wink:
Budowniczy drugiego toru w odległym mieście też zasłużyli a piwka nie dostaną :D
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

emka pisze: 21 paź 2020, 12:33
kdsz pisze: 21 paź 2020, 12:28 Dlaczego bez logicznego uzasadnienia? Kończysz budować tor i dopiero wtedy pijesz piwko :wink:
Budowniczy drugiego toru w odległym mieście też zasłużyli a piwka nie dostaną :D
Nie no, podzielą się co nie :D
A co do tych zasad to nie ma ich tak wiele, większość masz na planszy gracza.
Grunt to też zrobić sobie dobrą pomoc gracza.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: magnetfix »

Hej,
Czy można mieć na planszy więcej niż jedną sieć połączeń? Np połączenia od miasta Stafford w którym mam przedsiębiorstwo oraz połączenie od miasta Nuneaton w którym mam kopalnię?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Atamán »

Tak, można mieć na planszy kilka swoich sieci, które nie są ze sobą połączone.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Puste pole kupca?

Post autor: magnetfix »

Czy wylosowane pole kupca po prawej stronie oznacza że jest puste i nieaktywne? Czy dobrze rozumiem że nie stawiam tam beczki kupieckiej?
Obrazek
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4458
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Puste pole kupca?

Post autor: Hardkor »

magnetfix pisze: 22 paź 2020, 11:55 Czy wylosowane pole kupca po prawej stronie oznacza że jest puste i nieaktywne? Czy dobrze rozumiem że nie stawiam tam beczki kupieckiej?
Obrazek
Dokładnie tak- nie stawiasz tam piwa i jest nieaktywne.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ODPOWIEDZ