Monolith Arena - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
achilles11111
Posty: 82
Rejestracja: 11 maja 2018, 15:59
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: achilles11111 »

Witam , przeczytałem instrukcję faq i errate ale mam kilka pytań:

1) Nie jestem pewien jak do końca działa szarża: myślę że jest to ruch jednostka w swojej turze o 1 pole by jednostka była skierowana do wrogiej i natychmiast zadaje obrażenia( nie fazie bitwy) czy dobrze to rozumiem ?
2)Czy np.Rycerz w swojej turze może wykonać zarówno manewr i szarże (W jednej turze)
3) Czy jad działa na sztandar? Jak tak to czy da sie go jakoś usunąć?
4) Czy runa regeneracji działa również na sztandar?

Proszę o odpowiedź, wystarczy zwykle tak i nie . Proszę nie pisać znajdź sobie w erracie bo nic mi to nie da.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: grzeslaw90 »

Taktaktaktak
Awatar użytkownika
achilles11111
Posty: 82
Rejestracja: 11 maja 2018, 15:59
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: achilles11111 »

Widzę wziąłeś moje słowa za bardzo do siebie , nawet spacji zapomniałeś :wink:
kilpopx
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2019, 11:40
Has thanked: 29 times
Been thanked: 14 times

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: kilpopx »

Może ktoś odpowiedzieć na moje pytanie dotyczące zachowania jednostek krasnali w monolitach?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: GrzeL »

kilpopx pisze: 10 paź 2019, 09:06 Może ktoś odpowiedzieć na moje pytanie dotyczące zachowania jednostek krasnali w monolitach?
kilpopx pisze: 06 paź 2019, 00:52
Prus pisze: 01 sie 2019, 13:34 4. Trochę jako kontynuacja punktu poprzedniego
Błysk pisze: 25 lis 2018, 02:04 Kiedy zwijam/ rozwijam monolit, to cecha sztabu działa stale na żetony w Monolicie?

Przykład: Mam jednostkę krasnoludów w Monolicie sąsiadującym ze Sztabem. Sztab daje +1 wytrzymałości. Jednostka w Monolicie (sąsiaduje ze sztabem) dostaje ranę w trakcie bitwy. Po bitwie zwijam Monolit zgodnie z zasadami. Co się dzieje z jednostką, która otrzymała ranę?

a) Cecha sztabu przestaje działać w momencie zwijania Monolitu, przed zwinięciem jednostka ginie.
b) Jednostka jest zwijana do Monolitu i żyje. Jak przy rozwinięciu Monolitu postanowię ją rozstawić tak, że nie sąsiaduje ze sztabem to ginie.
c) Jednostka przy zwijaniu Monolitu żyje, ale ginie momentalnie po rozwinięciu Monolitu.
d) Przy zwinięciu Monolitu usuwam ranę z jednostki. (To mi się wydaje najmniej realne).

Co się faktycznie dzieje?
Jestem ciekaw sytuacji w punkcie czwartym. Z erraty: "Czy jeśli rozwinięcie Monolitu zapełnia planszę, ale na którymś z żetonów znajdujących się w elementach Monolitu, znajduje się liczba znaczników Ran co najmniej wyrównująca jego obecną wytrzymałość, to czy wywoła to Bitwę z zapełnienia? Nie, taki żeton zostanie zniszczony, zanim zostanie wywołana Bitwa." Rozumiem przez to że nawet jeśli żeton krasnoludów w zwiniętym monolicie miał jedną ranę to podczas rozwijania monolitu nie bierzemy pod uwagę cechy sztabu i ów żeton zdejmujemy?
Które słowa z zacytowanego powyżej pytania z FAQ (a nie z erraty) sugerują taką interpretację, o jaką się pytasz?
kilpopx
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2019, 11:40
Has thanked: 29 times
Been thanked: 14 times

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: kilpopx »

Dzięki za sprawną odpowiedź, na to czekałem :)
KajaJaworska
Posty: 1
Rejestracja: 16 paź 2019, 07:55

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: KajaJaworska »

buhaj pisze: 21 gru 2018, 17:57 Jedno szybkie pytanie :) :
Czy żeton zatrucia po bitwie spada z jednostki?
nie, to są różne rzeczy. Na początku myślałem też, że się pokrywają.
Jasiekjaw
Posty: 9
Rejestracja: 20 sty 2020, 18:46

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: Jasiekjaw »

Witam,
Chciałem odświeżyć temat. Przeczytałem wszystko co mogłem jeśli chodzi o zasady reguły i porady nie znajdując odpowiedzi. Mam pytania proszę o wyjaśnienie:
- czy można zagrać rozkaz manewru na własny sztandar?
- czy jeśli choć jeden element rozwiniętego monolitu zostanie zasieciowany w trakcie gry to monolit normalnie zwinie się po bitwie?
- czy zasieciowany sztandar (zwinięty monolit) można normalnie rozwijać?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: GrzeL »

Jasiekjaw pisze: 28 sty 2020, 21:42 Przeczytałem wszystko co mogłem jeśli chodzi o zasady reguły i porady nie znajdując odpowiedzi. Mam pytania proszę o wyjaśnienie:
Jasiekjaw pisze: 28 sty 2020, 21:42- czy można zagrać rozkaz manewru na własny sztandar?
W tej grze nie istnieje żeton rozkazu „Manewr”, istnieje jednak „Ruch”, który odpowiada cesze „Manewr”.
Instrukcja s. 16 pisze:Zagranie tego żetonu pozwala przesunąć dowolny własny żeton o 1 pole i/lub dowolnie go obrócić.
Jasiekjaw pisze: 28 sty 2020, 21:42- czy jeśli choć jeden element rozwiniętego monolitu zostanie zasieciowany w trakcie gry to monolit normalnie zwinie się po bitwie?
Instrukcja s. 21 pisze:Zasieciowany żeton nie może zostać poruszony, co oznacza, że jeśli zasieciowany żeton znajduje się na jednym z pięter Monolitu, uniemożliwia to jego zwinięcie. Pamiętaj, że nie wliczamy w to Sztandaru, który nie wykonuje ruchu podczas zwijania i rozwijania Monolitu.
Jasiekjaw pisze: 28 sty 2020, 21:42- czy zasieciowany sztandar (zwinięty monolit) można normalnie rozwijać?
Instrukcja s. 19 pisze:Jeśli Sztandar jest zasieciowany, nadal można rozwinąć (i zwinąć) Monolit.
Jasiekjaw
Posty: 9
Rejestracja: 20 sty 2020, 18:46

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: Jasiekjaw »

Dzięki za wyjasnienia
Jasiekjaw
Posty: 9
Rejestracja: 20 sty 2020, 18:46

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: Jasiekjaw »

Witam,
jeszcze mam dylemat w kwestii:
1. Czy zasieciowana runa dalej dodaje wzmocnienia wynikające z jej działania?
2. Czy można wykonać rozkaz "ruch" na własną zasieciowana jednostkę?
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: mordajeza »

Na oba pytania - nie.
Jasiekjaw
Posty: 9
Rejestracja: 20 sty 2020, 18:46

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: Jasiekjaw »

Witam ponownie urodziło się kilka nowych wątpliwości :>
1. czy cecha sztandaru Akademików działa na wrogi sztandar? Np. dostał wzmocnienie od runy +1 do inicjatywy a sztandar akademików oddziałowując obniża ją do 0?
2 proszę o wyjaśnienie zapisu z instrukcji co do reguł uzdrawiającego dotyku:
"Liczba symboli uzdrawiającego dotyku na danej ściance (1,2 lub 3) określa moc leczenia na tej ściance czyli liczbę zdjętych w ten sposób ran."
Nie wiem skąd leczenie może mieć większą wartość i z czego to wynika.
3. runa mesmeryzacji zostaje nasycona maną z rozkazu bitwa w wyniku działania many na tę runę zyskujemy kontrolę nad jednostką czy można przed bitwą dokonać obrotu tej jednostki i/lub skorzystać z jej cech? Czy jest to możliwe dopiero po bitwie?
4. do runy mesmeryzacji na ściankę z połączeniem z nią zostaje dostawiony sieciarz zwrócony na runę co nastąpi:
4a. runa zostaje zasieciowana i nie przejmie kontroli nad sieciarzem
4b. sieciarz zostanie przejęty (nie zdąży użyć sieci na rune) i nowy właściciel może go dowolnie obrócić
5. zagramy zostaje rozkaz bomba na rozłożony monolit przeciwnika niszcząc jeden z żetonów planszy znajdujący się w monolicie (zostaje pusty el. monolitu) czy jest możliwe zagranie rozkazu ruch na swój sztandar (zwinięty) i przesunięcie go na pole z pustym elementem monolitu przeciwnika? w myśl zasady z instrukcji str. 20: "pusty element monolitu jest traktowany jak puste pole". Jesli tak to jak wygląda potem zwijanie monolitu przeciwnika i rozwijanie własnego?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: GrzeL »

Jasiekjaw pisze: 17 maja 2020, 11:45 1. czy cecha sztandaru Akademików działa na wrogi sztandar? Np. dostał wzmocnienie od runy +1 do inicjatywy a sztandar akademików oddziałowując obniża ją do 0?
Karta frakcji Akademików pisze:Cecha specjalna: Obniża o 1 Inicjatywę wrogich sąsiadujących żetonów.
Instrukcja s. 10 pisze:Zagrywane żetony działają na wszystkie rodzaje żetonów Planszy (na Sztandary, Czempionów i Runy) chyba, że w opisie działania konkretnego żetonu wyraźnie napisano inaczej.
Jasiekjaw pisze: 17 maja 2020, 11:45 2 proszę o wyjaśnienie zapisu z instrukcji co do reguł uzdrawiającego dotyku:
"Liczba symboli uzdrawiającego dotyku na danej ściance (1,2 lub 3) określa moc leczenia na tej ściance czyli liczbę zdjętych w ten sposób ran."
Nie wiem skąd leczenie może mieć większą wartość i z czego to wynika.
Instrukcja Akademicy pisze:Liczba symboli Uzdrawiającego dotyku na danej ściance (1, 2, lub 3) określa moc leczenia na tej ściance, czyli liczbę zdjętych w ten sposób Ran.
Takie pytanie padło już na poprzedniej stronie tego wątku.
Jasiekjaw pisze: 17 maja 2020, 11:45 3. runa mesmeryzacji zostaje nasycona maną z rozkazu bitwa w wyniku działania many na tę runę zyskujemy kontrolę nad jednostką czy można przed bitwą dokonać obrotu tej jednostki i/lub skorzystać z jej cech? Czy jest to możliwe dopiero po bitwie?
4. do runy mesmeryzacji na ściankę z połączeniem z nią zostaje dostawiony sieciarz zwrócony na runę co nastąpi:
4a. runa zostaje zasieciowana i nie przejmie kontroli nad sieciarzem
4b. sieciarz zostanie przejęty (nie zdąży użyć sieci na rune) i nowy właściciel może go dowolnie obrócić
5. zagramy zostaje rozkaz bomba na rozłożony monolit przeciwnika niszcząc jeden z żetonów planszy znajdujący się w monolicie (zostaje pusty el. monolitu) czy jest możliwe zagranie rozkazu ruch na swój sztandar (zwinięty) i przesunięcie go na pole z pustym elementem monolitu przeciwnika? w myśl zasady z instrukcji str. 20: "pusty element monolitu jest traktowany jak puste pole". Jesli tak to jak wygląda potem zwijanie monolitu przeciwnika i rozwijanie własnego?
Na powyższe pytania odpowiedź znajdziesz w FAQ.
Awatar użytkownika
Prus
Posty: 85
Rejestracja: 01 sie 2019, 12:17
Has thanked: 29 times
Been thanked: 37 times

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: Prus »

Rozegrałem dwie partie Golemami i mam trochę wątpliwości. Może ktoś wie jak je rozstrzygnąć.

1.Czy w tej samej turze można zbudować Golema i rozwinąć monolit?
Wg mnie nie. Bo to jednak wyłożenie żetonu na planszę.
PS. Doczytałem w erracie - nie można. Nie kasuję pytania, bo może ktoś skorzysta.

2. Sztandar Golemów posiada zdolność Naprawy Golema raz na turę. Czy mogę użyć tego np. na zakończenie jednego z segmentów bitwy?
Wg mnie nie. Bo bitwa rozpoczyna się po zakończeniu tury.

3. Tratowanie. Odpycham Golemem żeton przeciwnika, jak przy zwykłym Odepchnięciu i Golem wchodzi na zwolnione pole (tego czy wchodzi już nie jestem całkowicie pewien). Jeżeli nie ma możliwości odepchnięcia, to Golem tratuje przeciwnika i wtedy na pewno zajmuje zwolnione pole.
Nie znalazłem informacji, że Tratowanie dotyczy sztandaru przeciwnika. Podobnie jak Odepchnięcie. Więc po kolei:
- czy odpychamy sztandar (przy Odepchnięciu bądź Tratowaniu)?
- jeżeli nie można go odepchnąć, czy otrzymuje on jakieś rany (przy Tratowaniu)?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Monolith Arena (Michał Oracz)

Post autor: GrzeL »

Prus pisze: 03 sty 2021, 16:34 2. Sztandar Golemów posiada zdolność Naprawy Golema raz na turę. Czy mogę użyć tego np. na zakończenie jednego z segmentów bitwy?
Wg mnie nie. Bo bitwa rozpoczyna się po zakończeniu tury.

3. Tratowanie. Odpycham Golemem żeton przeciwnika, jak przy zwykłym Odepchnięciu i Golem wchodzi na zwolnione pole (tego czy wchodzi już nie jestem całkowicie pewien). Jeżeli nie ma możliwości odepchnięcia, to Golem tratuje przeciwnika i wtedy na pewno zajmuje zwolnione pole.
Nie znalazłem informacji, że Tratowanie dotyczy sztandaru przeciwnika. Podobnie jak Odepchnięcie. Więc po kolei:
- czy odpychamy sztandar (przy Odepchnięciu bądź Tratowaniu)?
- jeżeli nie można go odepchnąć, czy otrzymuje on jakieś rany (przy Tratowaniu)?
Na powyższe pytania odpowiedź znajdziesz w FAQ.
Roxx-95
Posty: 1
Rejestracja: 14 paź 2020, 00:41

Re: Monolith Arena - pytania i wątpliwości

Post autor: Roxx-95 »

Pytanie odnośnie golemów. Jeśli posiadam glinianego Golema, który został wcześniej uszkodzony i jego żeton leży już na uszkodzonej stronie? Co dzieje się w przypadku kiedy dostanie obrażenia ale nie będzie to bitwa? Np. Szarża konnicy. Normalnie zostaje odrzucony z gry przed rozpoczęciem bitwy?
Druga sytuacja jak jest nieuszkodzony i zostaje zszarżowany, wchodzi w stan krytyczny i czeka na najbliższa bitwę? Czy usuwany jest od razu i w stanie krytycznym nie może zostać dłużej na planszy?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Monolith Arena - pytania i wątpliwości

Post autor: GrzeL »

Roxx-95 pisze: 19 mar 2021, 11:02 Pytanie odnośnie golemów. Jeśli posiadam glinianego Golema, który został wcześniej uszkodzony i jego żeton leży już na uszkodzonej stronie? Co dzieje się w przypadku kiedy dostanie obrażenia ale nie będzie to bitwa? Np. Szarża konnicy. Normalnie zostaje odrzucony z gry przed rozpoczęciem bitwy?
Druga sytuacja jak jest nieuszkodzony i zostaje zszarżowany, wchodzi w stan krytyczny i czeka na najbliższa bitwę? Czy usuwany jest od razu i w stanie krytycznym nie może zostać dłużej na planszy?
Na powyższe pytania odpowiedź znajdziesz w FAQ.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3357
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Monolith Arena - pytania i wątpliwości

Post autor: seki »

1. Władcy otchłani. Cecha Przemiana
Spoiler:
Czy zdjęć z planszy oznacza odrzucić poza arenę? Czyli nie dość, że zajmujemy miejsce wrogiego żetonu to jeszcze się go pozbywamy?

2. Golemy. Cecha tratowanie.

Czy jeśli tratowany czempion ma cechę wytrzymałość to również zdjemuje się go z planszy? Wydaję się, że nie ma to znaczenia ale syn upiera się, że w ten sposób nie mogłem stratować jego cennego czempiona :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Monolith Arena - pytania i wątpliwości

Post autor: jax »

Może ktoś zna odpowiedź na pytanie :) :

czy można naprawiać zasieciowanego Golema?
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3357
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Monolith Arena - pytania i wątpliwości

Post autor: seki »

jax pisze: 14 wrz 2023, 10:33 Może ktoś zna odpowiedź na pytanie :) :

czy można naprawiać zasieciowanego Golema?
Wg mnie sieciowanie samo w sobie nie powinno być przeszkodą bo zasieciowana jednostka traci akcje ruchu i ataku. A naprawa Golema jest niezależna od aktywacji Golema.
ODPOWIEDZ