Detective: A Modern Crime Board Game - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Detective: A Modern Crime Board Game - pytania i wątpliwości

Post autor: Bruno »

Może pracownicy Portalu mogliby rozwiać wątpliwości odnośnie do reguł gry, spowodowane przez rozbieżne informacje, jakie pojawiają się w instrukcji/pomocy w Antaresie?
Wymieniłem je tutaj: viewtopic.php?f=1&t=48791&start=175#p1074618
, ale przypomnę, że chodzi o:

- liczbę dni, które mają gracze na rozwiązanie scenariusza 6 (dwa czy trzy dni?),

- zasadę dot. natychmiastowego zakończenia śledztwa z uwagi na poziom stresu (wystarczy jego limit osiągnąć czy trzeba go przekroczyć?).

(Post edytowany, bo Moderator słusznie przeniósł go z innego działu)
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: detrytusek »

A ja mam inne pytanko. Można zmieniać postaci między sprawami?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
feniks_ciapek
Posty: 2283
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: feniks_ciapek »

detrytusek pisze: 30 wrz 2018, 00:32 A ja mam inne pytanko. Można zmieniać postaci między sprawami?
Można.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Bruno »

Kolejna niejasność, która wynikła z postu w innym wątku: viewtopic.php?f=1&t=48791&start=175#p1074618

Mianowicie, kiedy dodajemy żetony stresu za nadgodziny?

1.Natychmiast po wyciągnięciu karty tropu, jeśli okazałoby się, że wpadamy przez nią w nadgodziny (co w skrajnym przypadku - gdy osiągniemy limit stresu na scenariusz - może prowadzić do konieczności zakończenia sprawy, przed rozpatrzeniem samej karty).

2. Dopiero po rozpatrzeniu danej karty tropu?

3. Dopiero pod koniec danego dnia?

Zapis w instrukcji jest nie dość precyzyjny:

"Dodaj 1 żeton Stresu do Puli żetonów za każdą godzinę po 16:00, w której pracowałeś. Jeśli w Puli żetonów znajdzie się tyle samo lub więcej znaczników Stresu, ile wynosi limit stresu (określony we wprowadzeniu do sprawy), należy natychmiastowo przerwać śledztwo i złożyć Raport Końcowy w Bazie Danych Antares)"


W zalinkowanym przeze mnie poście jeden z Forumowiczy wybrał opcję nr 2, ale ja odnoszę wrażenie, że intencją autora instrukcji (por. wytłuszczenie) była raczej opcja 1.

Portalu, czekamy na rozwianie wątpliwości dotyczących podstaw mechaniki gry! :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
rav
Posty: 60
Rejestracja: 14 sty 2014, 13:49

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: rav »

W mojej interpretacji robimy to po rozpatrzeniu karty tropu. Karta tropu ma podany czas, który potrzebujemy na czynność przy podążaniu za tropem, np. przesłuchaniu świadka. Jeżeli przesłuchanie trwa dwie godziny, oznacza to ze przesłuchiwałem świadka 2 godziny i uzyskałem jakieś informacje. A nie to, że miałem zamiar go przesłuchać i straciłem ten czas np. na picie kawy podczas przesłuchania ;)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1221
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Shodan »

Bruno pisze: 01 paź 2018, 14:10 Kolejna niejasność, która wynikła z postu w innym wątku: viewtopic.php?f=1&t=48791&start=175#p1074618

Mianowicie, kiedy dodajemy żetony stresu za nadgodziny?

1.Natychmiast po wyciągnięciu karty tropu, jeśli okazałoby się, że wpadamy przez nią w nadgodziny (co w skrajnym przypadku - gdy osiągniemy limit stresu na scenariusz - może prowadzić do konieczności zakończenia sprawy, przed rozpatrzeniem samej karty).

2. Dopiero po rozpatrzeniu danej karty tropu?

3. Dopiero pod koniec danego dnia?

Zapis w instrukcji jest nie dość precyzyjny:

"Dodaj 1 żeton Stresu do Puli żetonów za każdą godzinę po 16:00, w której pracowałeś. Jeśli w Puli żetonów znajdzie się tyle samo lub więcej znaczników Stresu, ile wynosi limit stresu (określony we wprowadzeniu do sprawy), należy natychmiastowo przerwać śledztwo i złożyć Raport Końcowy w Bazie Danych Antares)"


W zalinkowanym przeze mnie poście jeden z Forumowiczy wybrał opcję nr 2, ale ja odnoszę wrażenie, że intencją autora instrukcji (por. wytłuszczenie) była raczej opcja 1.

Portalu, czekamy na rozwianie wątpliwości dotyczących podstaw mechaniki gry! :wink:
Na stronie bazy danych Antares jest FAQ, w którym czytamy:
Co robić, gdy mam tyle samo lub więcej Stresu, niż wynosi limit Stresu?
Sprawa kończy się i musisz przejść do Końcowego Raportu - lecz zanim to zrobisz, możesz rozpatrzyć wszystkie dobrane karty (wszystkie Tropy, za którymi aktualnie Podążasz), łącznie z tym, który sprawił, że twój Stres osiągnął limit. Możesz rozpatrzyć wszelkie instrukcje, które napotkasz. Jeśli twój Stres osiągnął limit, nie możesz Podążać za żadnymi nowymi Tropami. Można próbować ratować się przed zbyt wczesnym zakończeniem sprawy korzystając zdolności niektórych postaci (np. Zahra Arvala), zmniejszając Stres z powrotem poniżej limitu.

Uznałem, że analogicznie należy postąpić na koniec ostatniego dnia sprawy. Karta dociągnięta przed końcem sprawy może zostać rozpatrzona. To logiczne. Powiedzmy, że w rzeczywistości policja zaczyna przesłuchiwać podejrzanego o 15. Przesłuchanie przeciąga się, ale policjanci mówią: sorry jest 16 idziemy do domu i odstępują od przesłuchania. Bez sensu.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Bruno »

@Shodan:

Masz rację!
Potwierdza to też odpowiedź jednego z autorów gry na podobne pytanie zadane na BGG:
https://boardgamegeek.com/thread/202507 ... gation-due
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: lesar »

Czy korzystając ze zdolności Chrisa Stone'a, oprócz wydania potrzebnych żetonów muszę również znajdować się w lokalizacji której dotyczy dokładne sprawdzenie już rozpatrzonej karty tropu?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: kmd7 »

Wg mnie nie trzeba. Akurat na str. 11 instrukcji jest dosyć dokładny opis, jak powinno wyglądać użycie zdolności śledczego na przykładzie Stone'a. Nie ma tam mowy o przenoszeniu się do odpowiedniej lokacji.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: lesar »

kmd7 pisze: 15 paź 2018, 14:07 Wg mnie nie trzeba. Akurat na str. 11 instrukcji jest dosyć dokładny opis, jak powinno wyglądać użycie zdolności śledczego na przykładzie Stone'a. Nie ma tam mowy o przenoszeniu się do odpowiedniej lokacji.
Fakt w zasadach nie ma wzmianki, ale fabularnie to jednak powinno się wrócić do lokacji i zgłębić temat (dowody, świadek etc.), czyli nawet wydać 1h godzinę na dojazd jak trzeba. Sam nie wiem jak podejść.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: kmd7 »

Nie pamiętam gdzie, ale jest w pewnym momencie mowa, że masz dostęp do wszystkich kart, które odkryłeś i możesz do nich wracać, nawet do tych z poprzednich scenariuszy, zachowując zasadę odkrytych stron karty. Masz rację, fabularnie to może i niezbyt pasuje. Ale z drugiej strony, np. świadek nie przebywa w jednym miejscu 24 h na dobę :D.
Kowalskyyy
Posty: 23
Rejestracja: 06 gru 2018, 18:55
Been thanked: 2 times

Detektyw

Post autor: Kowalskyyy »

Czy po każdym scenariuszu żetony się resetują?
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Detektyw

Post autor: mecenas »

Tak, każdy scenariusz przygotowujesz od początku według instrukcji oraz wprowadzenia do konkretnej sprawy.
arturszc
Posty: 14
Rejestracja: 10 sty 2011, 21:34

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: arturszc »

Mamy taki problem:
Graliśmy ze znajomymi w Detektywa.
Przeszliśmy wspólnie 3 sprawy.
Czwartą przeszli znajomi bez nas.
Baza Antares została uzupełniona przez nich ( w trakcie czwartej sprawy)

Czy jest możliwość, abyśmy mogli zagrać czwartą sprawę? Jeżeli oni już ją przeszli. Czy jest możliwość abyśmy grali na bazie sprzed czwartej sprawy, którą oni uaktualnili?
schen
Posty: 148
Rejestracja: 14 lis 2015, 14:41
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 20 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: schen »

Jeśli nic się w bazie nie zmieniło od czasów gdy grałem, to jedyną taką opcją jest spisanie sobie wcześniej wprowadzonych danych oraz odpowiedzi w raportach i zrobienie restartu kampanii uzupełniając wszystko tak jak było do tej pory. Czasochłonna zabawa... Można też zrobić nowe konto i przepisywać po prostu dane z poprzednich 3 kampanii. Ja taki restart robiłem po 2 misji, więc aż tak wielu rzeczy do wpisywania nie miałem :P
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: vikingowa »

A nie jest tak, że można zrestartować po prostu sprawę a nie całą kampanię? Z tego co pamiętam w bazie Antares przy każdej sprawie jest przycisk "restartuj"....
schen
Posty: 148
Rejestracja: 14 lis 2015, 14:41
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 20 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: schen »

Aż wszedłem na bazę, przy skończonej kampanii niczego takiego nie widzę. Mogę jedynie wejść w sprawę i zobaczyć jej raport. Mogę też wyczyścić całą kampanię. Z tego co pamiętam to tylko przed akceptacją wyniku raportu można było zrobić restart danej sprawy.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Peter128 »

Zagraliśmy w pierwszy scenariusz, dobrze odpowiedzieliśmy na pytania z raportu końcowego, dostaliśmy 0 punktów za dowody, wpisywaliśmy do Antares wszystkie sygnatury. Czy po prostu nie zebraliśmy żadnego dowodu? Co możemy robić źle?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10872
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: japanczyk »

Peter128 pisze: 02 maja 2019, 19:01 Zagraliśmy w pierwszy scenariusz, dobrze odpowiedzieliśmy na pytania z raportu końcowego, dostaliśmy 0 punktów za dowody, wpisywaliśmy do Antares wszystkie sygnatury. Czy po prostu nie zebraliśmy żadnego dowodu? Co możemy robić źle?
Ja mam takie coś:
Spoiler:
Simon90
Posty: 16
Rejestracja: 06 gru 2018, 12:13
Has thanked: 4 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Simon90 »

Mam pytanie odnośnie kart tła. Po dodaniu jakiejś karty tła do odpowiedniej sprawy czytam ją normalnie jako trop (tzn. jak inna karta lub wprowadzenie do sprawy zasugeruje mi ten nr tropu), czy czytam ją na początku tej sprawy ("kontynuując" wprowadzenie do sprawy)?
Strud
Posty: 313
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 39 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Strud »

Podczas wprowadzenia do sprawy, zresztą samo wprowadzenie o tym przypomina.
Simon90
Posty: 16
Rejestracja: 06 gru 2018, 12:13
Has thanked: 4 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Simon90 »

Dzięki :) nie chciałem przeglądać wprowadzenia stąd pytanie :)
Anitamta87
Posty: 3
Rejestracja: 22 cze 2015, 12:01
Lokalizacja: Płock

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Anitamta87 »

Cześć, mamy pytanie odnośnie bazy Antares, może ktoś miał podobny problem i będzie potrafił nam pomóc. Jesteśmy już po rozgrywce wszystkich scenariuszy z podstawki i pierwszym scenariuszu LA. Pomimo tego, że zawsze wprowadzamy do bazy wszystkie materiały dowodowe, to zazwyczaj, w raporcie końcowym mamy w rubryce "powiązany materiał dowodowy" - 0, co zapewne znacznie wpływa na nasz ostateczny wynik ;) mim tego zabawa jest średnia, ale zastanawiamy się - co robimy źle. Co należy robić, aby w sposób prawidłowy system nam ten materiał dowodowy dodał? Z góry dzięki za wszelkie sugestie :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Bruno »

Anitamta87 pisze: 04 paź 2019, 12:40 Co należy robić, aby w sposób prawidłowy system nam ten materiał dowodowy dodał? Z góry dzięki za wszelkie sugestie :)
Często trzeba potem wejść do bazy dowodów i kliknąć na tym nowozebranym: "Porównaj". Dopiero wtedy wyświetli się komunikat, że system połączył sygnaturę np. odcisków palca pobranych z pistoletu z konkretną osobą, której odciski już wcześniej zdobyliście.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Anitamta87
Posty: 3
Rejestracja: 22 cze 2015, 12:01
Lokalizacja: Płock

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: Anitamta87 »

i jak zrobimy to "porównaj" to system da nam jakiś komunikat? może jesteś w stanie załączyć mi screen z systemu?
ODPOWIEDZ