Forum Trajanum - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 422
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 168 times

Forum Trajanum - pytania o zasady

Post autor: Asia - On Table »

Założyłam nowy temat bo chyba jeszcze się tu nie pojawił.

Umieszczam linka do zasad gry Forum Trajanum jakie nagrałam. Mam nadzieję, że komuś się przyda.
https://youtu.be/-SU8xxsxQhk
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 666
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Forum Trajanum

Post autor: Młody Junaku »

Hej
Może ktoś mi wyjaśni co daje zdolność specjalna Partycjusz I. Co znaczy, że można zignorować wymagania koloru przy umieszczaniu? Czy to, że jak kładę niebieski budynek to mogę umieścić kafelek kolonii np. na żółtym polu w forum, czy to, że ten niebieski kafelek mogę umieścić na niebieskim obszarze, ale niekoniecznie na rozpoczętym. Bo według mnie w instrukcji nie jest to jednoznacznie wytłumaczone.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Forum Trajanum

Post autor: Koziełło »

Młody Junaku pisze: 26 gru 2019, 16:17 Hej
Może ktoś mi wyjaśni co daje zdolność specjalna Partycjusz I. Co znaczy, że można zignorować wymagania koloru przy umieszczaniu? Czy to, że jak kładę niebieski budynek to mogę umieścić kafelek kolonii np. na żółtym polu w forum, czy to, że ten niebieski kafelek mogę umieścić na niebieskim obszarze, ale niekoniecznie na rozpoczętym. Bo według mnie w instrukcji nie jest to jednoznacznie wytłumaczone.
Dokładnie to, co podkreśliłem i wtłuściłem
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 666
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Forum Trajanum

Post autor: Młody Junaku »

To jeszcze jedne pytanie.
O co chodzi w ostatniej karcie z celów Trajana z pierwszego cyklu: Zadanie budowy: dźwig (zapunktowany lub nie) otoczony ze wszystkich stron przez dowolne budynki
Jak można otoczyć dźwig ze wszystkich stron przez budynki jak dźwig stoi w narożniku, a na karcie jest grafika, która sugeruje, że dźwig ma być otoczony czterema budynkami. A do tego jeszcze ta dwójka na karcie, co ona oznacza?

Obrazek

edit: Chyba już się domyśliłem co to znaczy, ale zobaczę czy myślicie tak samo:) Wydaję mi się, że właśnie ta dwójka oznacza to, że mają być tylko 2 z tych czterech budynków.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Forum Trajanum

Post autor: Tomzaq »

Dokładnie
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Wazanaczole
Posty: 71
Rejestracja: 17 lut 2020, 14:01
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Forum Trajanum

Post autor: Wazanaczole »

1. Potasuj wszystkie karty ulic i utwórz 3 zakryte stosy dobierania, każdy po 8 kart (...) Odkryte karty (symbole) określają z których ulic musisz wziąć po kafelku[/color]
w instrukcji nie ma opisanego przypadku, gdy dobrane karty będą miały dwa takie same symbole. w takim wypadku są dobierane dwa kafle z tej samej kolumny lub rzędu?


2. Każdy gracz bierze 2 kafelki kolonii ze swojej kolonii, w zgodzie z odkrytymi kartami ulic. Wybiera jedną z nich i zatrzymuje ją, a drugą, zakrytą, przekazuje swojemu sąsiadowi po prawej. (...) Umieść wszystkie inne kafelki otrzymane od innych graczy (użyte lub nieużyte) (...) po prawej stronie swojej Kolonii[/color]
nie znalazłem żadnego wytłumaczenia, czy coś z tymi kafelkami się jeszcze dzieje / z jakiego powodu muszą zostać tam odłożone? po prostu "oznaczenie" wykorzystania? dodatkowo:
wybieram kafelek przeciwnika > odkładam go na bok > swój kafel kolonii odkładam na statku
czy w momencie, gdy na statku mam nastackowane kafle i zbuduje podwójny kolorowy budynek mogę umieścić dwóch wysłanników na forum? nie widzę żadnej zalety wybierania kafla przeciwnika, skoro jego koloru nie mogę wysłać na forum. instrukcja PL na 9 stronie próbuje to wyjaśnić, ale dopija siódmego Sterna Extra Strąg i pomimo wcześniejszego bełkotu idzie do żaby po kolejnego.
Awatar użytkownika
amandor
Posty: 54
Rejestracja: 16 lip 2015, 10:43
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Forum Trajanum

Post autor: amandor »

1) Tak
2) Nawet jak wykorzystasz kafelek od rywala to i tak on trafia na te odrzucone inne obok planszy a niewykorzystany Twój na statek. Ogólnie odkładamy je po to aby w rzadszych sytuacjach gdzie rywal nie jest w stanie nam przekazać kafelka móc sobie wybrać dowolny z właśnie tych odrzuconych.
ODPOWIEDZ