Sagrada - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Sagrada - pytania i wątpliwości

Post autor: Largo »

Mam małe wątpliwości w sprawie zasad w sagradzie.
1. Co dzieje się jeżeli dana osoba spasuje, a jest np w środku tzn pomiędzy pierwszym i trzecim graczem? Ta runda już dla niej przepada, czy może po przejściu wszystkich osób kolejka do niej wraca tak, aby mogła wykonać swój drugi ruch?
2. Jeżeli dana osoba jest ostatnia i pasuje lub nie może dobrać kości lub wykorzystać karty narzędzia to co dzieje się z nadprogramowymi kośćmi? Rozumiem, że jedna ląduje na polu toru, a reszta?
3. Gdy liczymy punkty z karty celów ogólnych ze skosami to jeżeli jedna kość znajduje się w dwóch skosach to liczymy ją dwa razy, czy raz?
alodoko
Posty: 30
Rejestracja: 15 lip 2018, 14:57
Has thanked: 5 times

Re: Sagrada

Post autor: alodoko »

Largo pisze: 15 lis 2018, 11:38 Mam małe wątpliwości w sprawie zasad w sagradzie.
1. Co dzieje się jeżeli dana osoba spasuje, a jest np w środku tzn pomiędzy pierwszym i trzecim graczem? Ta runda już dla niej przepada, czy może po przejściu wszystkich osób kolejka do niej wraca tak, aby mogła wykonać swój drugi ruch?
Gracz który pominą swój ruch w pierwszej akcji nie ma zablokowanej możliwości wykonania ruch w swojej drugiej akcji. W instrukcji nie ma słowa o pasowaniu do końca rundy tylko o pomijaniu ruchu w swojej akcji, a w rundzie wykonuję się dwie akcje.
Largo pisze: 15 lis 2018, 11:38 2. Jeżeli dana osoba jest ostatnia i pasuje lub nie może dobrać kości lub wykorzystać karty narzędzia to co dzieje się z nadprogramowymi kośćmi? Rozumiem, że jedna ląduje na polu toru, a reszta?
Zalecam znalezienie wolnego miejsca na stole i tam je odkładać :)
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Sagrada

Post autor: Quille »

W grze solo ma być 10 rund. Jeśli nie korzystam z narzędzi układam dwie kostki w witrażu, a dwie na torze, tak? Jakby jedna nad drugą (bo miejsce jest na jedną, ale jak ustawię obok, na dwóch miejscach, to rund będzie mniej...). A jak użyję narzędzia, to kostka idzie na narzędzie, a na torze rund kładę wtedy ile kostek? Też dwie? Czy jedną?
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Sagrada

Post autor: Largo »

alodoko pisze: 16 lis 2018, 07:58
Largo pisze: 15 lis 2018, 11:38 2. Jeżeli dana osoba jest ostatnia i pasuje lub nie może dobrać kości lub wykorzystać karty narzędzia to co dzieje się z nadprogramowymi kośćmi? Rozumiem, że jedna ląduje na polu toru, a reszta?
Zalecam znalezienie wolnego miejsca na stole i tam je odkładać :)
Na forum BGG znalazłem informację, że nadprogramowe kości pozostałe po rundzie lądują wszystkie na torze rund tak, aby mogły być wykorzystane przy pomocy jednego z narzędzi, ale nie wiem, czy o prawda.

Poza tym gramy tak, że, gdy osoba spasuje w swojej turze w danej rundzie to omija ją tak jakby kolejka w tej rundzie, co będzie skutkowało pustym polem na koniec rozgrywki.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Sagrada

Post autor: ko2a »

Jak wygląda sytuacja w której położę kość w polu i po kilku turach zorientuję się że jest błędnie wstawiona ( przyszłościowo nie będę mógł obok nic położyć). Czy od razu muszę ta jedna kość usunąć czy ewentrt mogę ratować się narzędziami?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2813
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Sagrada

Post autor: Ink »

ko2a pisze: 18 lis 2018, 23:35 Jak wygląda sytuacja w której położę kość w polu i po kilku turach zorientuję się że jest błędnie wstawiona ( przyszłościowo nie będę mógł obok nic położyć). Czy od razu muszę ta jedna kość usunąć czy ewentrt mogę ratować się narzędziami?
Według instrukcji zauważony błąd trzeba natychmiast naprawić poprzez usunięcie i odrzucenie dowolnie wybranych kostek z witraża tak, żeby układ przestał być błędny.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Sagrada

Post autor: ko2a »

Ink pisze: 19 lis 2018, 00:12
ko2a pisze: 18 lis 2018, 23:35 Jak wygląda sytuacja w której położę kość w polu i po kilku turach zorientuję się że jest błędnie wstawiona ( przyszłościowo nie będę mógł obok nic położyć). Czy od razu muszę ta jedna kość usunąć czy ewentrt mogę ratować się narzędziami?
Według instrukcji zauważony błąd trzeba natychmiast naprawić poprzez usunięcie i odrzucenie dowolnie wybranych kostek z witraża tak, żeby układ przestał być błędny.
Pytanie czy układ jest błędny w chwili kiedy nie ma obok siebie dwóch kostek.
Dzisiaj miałem taką sytuscje. Zrobiłem jak piszesz bo z drugiej strony można by brać kostki byle gdzie rzucać i je zmieniać narzedziami ale wolę potwierdzić
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Sagrada

Post autor: AnimusAleonis »

alodoko pisze: 16 lis 2018, 07:58 Gracz który pominą swój ruch w pierwszej akcji nie ma zablokowanej możliwości wykonania ruch w swojej drugiej akcji. W instrukcji nie ma słowa o pasowaniu do końca rundy tylko o pomijaniu ruchu w swojej akcji, a w rundzie wykonuję się dwie akcje.
W teorii tak, ale niezbyt widzę jak gracz który nie ma ruchy w pierwszej akcji miałby ruch w drugiej.
ko2a pisze: 19 lis 2018, 00:35 Pytanie czy układ jest błędny w chwili kiedy nie ma obok siebie dwóch kostek.
Dzisiaj miałem taką sytuscje. Zrobiłem jak piszesz bo z drugiej strony można by brać kostki byle gdzie rzucać i je zmieniać narzedziami ale wolę potwierdzić
No nie do końca, bo jak Ink pisze winno się usunąć błędnie położoną kość natychmiast po zauważeniu że jest błędnie położona, czyli logicznie zanim zdołasz użyć jakichkolwiek narzędzi.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2813
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Sagrada

Post autor: Ink »

Przy czym samo zablokowanie sobie pola (czyli na przykład wystawienie kostki czerwonej obok pola, które wymaga kostki czerwonej, ale jej jeszcze tam nie ma) nie jest jeszcze błędem.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Sagrada

Post autor: AnimusAleonis »

Ink pisze: 19 lis 2018, 08:56 Przy czym samo zablokowanie sobie pola (czyli na przykład wystawienie kostki czerwonej obok pola, które wymaga kostki czerwonej, ale jej jeszcze tam nie ma) nie jest jeszcze błędem.
No tak, i w tej sytuacji możesz sobie najpierw skorzystać z jakiegoś narzędzia by przesunąć tą kość zanim położysz czerwoną w pole obok.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Sagrada

Post autor: josiu »

Słowa "błąd" nie należy ty chyba rozpatrywać jako złego rozplanowania swojego witrażu. Bład jest wtedy kiedy przez pomyłkę położymy np. niebieską kostkę na zielonym polu, lub kostke z trójką na dwójce itp. Jeśli się zjarzymy to wtedy można usunąć kostkę. Ale jeśli źle rozplanujemu i np. na białym polu położymy wcześniej, dajmy na to fioletową kość i w trakcie gry dojdzie do nas,że obok jest puste różowe pole, lub cyfra z wcześniej położnej kości to chyba wtedy nie można usunąć tej fioletowej kostki i do końca gry, jeśli nie użyjemy narzędzia pola zostają puste.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Sagrada

Post autor: ko2a »

Ink pisze: 19 lis 2018, 08:56 Przy czym samo zablokowanie sobie pola (czyli na przykład wystawienie kostki czerwonej obok pola, które wymaga kostki czerwonej, ale jej jeszcze tam nie ma) nie jest jeszcze błędem.
Taka sytuacje opisałem. Czyli w teorii jak dojdzie do mnie że nie ogarnąłem mogę użyć narzędzia?
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Sagrada

Post autor: ko2a »

josiu pisze: 19 lis 2018, 16:11 Słowa "błąd" nie należy ty chyba rozpatrywać jako złego rozplanowania swojego witrażu. Bład jest wtedy kiedy przez pomyłkę położymy np. niebieską kostkę na zielonym polu, lub kostke z trójką na dwójce itp. Jeśli się zjarzymy to wtedy można usunąć kostkę. Ale jeśli źle rozplanujemu i np. na białym polu położymy wcześniej, dajmy na to fioletową kość i w trakcie gry dojdzie do nas,że obok jest puste różowe pole, lub cyfra z wcześniej położnej kości to chyba wtedy nie można usunąć tej fioletowej kostki i do końca gry, jeśli nie użyjemy narzędzia pola zostają puste.
Czyli w teorii, w aspekcie strategicznym nie majac lepszego miejsca na wysokie kości dot indywidualnego celu, warto brać, kłaść je w miejsca gdzie nastąpi zablokowanie ewentualnych pól obok, aby finalnie wykorzystać narzędzie i przed faktycznym błędem przenieść ją w inne miejsce
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Sagrada

Post autor: AnimusAleonis »

ko2a pisze: 20 lis 2018, 10:17 Czyli w teorii, w aspekcie strategicznym nie majac lepszego miejsca na wysokie kości dot indywidualnego celu, warto brać, kłaść je w miejsca gdzie nastąpi zablokowanie ewentualnych pól obok, aby finalnie wykorzystać narzędzie i przed faktycznym błędem przenieść ją w inne miejsce
No nie wiem czy warto bym powiedział raczej że to jest alternatywa godna rozważenia, i czy jest lepsza głównie zależy jakie narzędzia są dostępne. Z czasem ilość dostępnych pól się zmniejsza i narzędzia przenoszące kości robią się mniej pożyteczne, a nie zawsze w grze mamy narzędzia które zmieniają kość, no i też zawsze istnieje prawdopodobieństwo że nawet jeśli jest dobre narzędzie zanim zdołasz z niego skorzystać zostanie 'zablokowane', to szczególnie prawda w grach z większą ilością graczy.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Sagrada

Post autor: Alucard1982 »

Cześć. Mam pytanie dot. karty narzędzi "Nóż szklarski". Dzięki niej gracz może przesunąć maks. 2 kostki tego samego koloru, które odpowiadaja kolorowi kostki na torze rund. Pytanie - której kostki na torze rund? Do wyboru z wszystkich kostek, które do tej pory znalazły się na torze rund ?
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Sagrada

Post autor: czarny kapelusz »

O ile pamiętam to chodzi o kostkę aktualnie trwającej rundy :)
ariange
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2016, 17:51
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Sagrada

Post autor: ariange »

Alucard1982 pisze: 26 lis 2018, 09:56 Cześć. Mam pytanie dot. karty narzędzi "Nóż szklarski". Dzięki niej gracz może przesunąć maks. 2 kostki tego samego koloru, które odpowiadaja kolorowi kostki na torze rund. Pytanie - której kostki na torze rund? Do wyboru z wszystkich kostek, które do tej pory znalazły się na torze rund ?
Jakiejkolwiek, czyli do wyboru z wszystkich. Źródło: https://boardgamegeek.com/article/25705923#25705923
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Sagrada

Post autor: Alucard1982 »

czarny kapelusz pisze: 26 lis 2018, 10:17 O ile pamiętam to chodzi o kostkę aktualnie trwającej rundy :)
Tylko, że nie ma na torze rund kostki aktualnie trwającej rundy.
Kładziesz ją dopiero po zakończeniu rundy :)
Czyli chyba jednak wybiera się ze wszystkich...
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Sagrada

Post autor: AnimusAleonis »

Alucard1982 pisze: 26 lis 2018, 10:25 Tylko, że nie ma na torze rund kostki aktualnie trwającej rundy.
Kładziesz ją dopiero po zakończeniu rundy :)
Czyli chyba jednak wybiera się ze wszystkich...
To co napisał ariange powyżej, poza tym z linkiem do odpowiedzi jednego z wydawców gry, czyli wybierasz jakąkolwiek kość obecną w danym momencie na torze.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Sagrada

Post autor: czarny kapelusz »

Z tą aktualnie trwającą rundą to racja, miałem na myśli ostatnią wyłożoną... ale jeśli można jakąkolwiek z toru to to narzędzie zyskuje na znaczeniu :)
niedobry.tata
Posty: 23
Rejestracja: 24 wrz 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Re: Sagrada

Post autor: niedobry.tata »

1. Karty narzędzi z tekstem "Przesuń 2 kości": czy w takim ruchu można zamienić 2 kości miejscami?
2. Moja tura. Żadna kość mi nie pasuje (nie mogę dołożyć zgodnie z zasadami). Widzę, że jedna kość pozwoli przeciwnikowi wygrać grę. Nic nie mogę z tym zrobić? Np. położyć tą kość niezgodnie z zasadami, a jak przeciwnik zareaguje, to zgodnie z instrukcją ją odrzucić?
3. Jestem ostatni w kolejności, czyli mam 2 tury z rzędu. Oczywiście mogę użyć narzędzia 2 razy (np. kość - narzędzie - narzędzie - kość)?
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Sagrada

Post autor: AnimusAleonis »

niedobry.tata pisze: 27 lis 2018, 16:49 1. Karty narzędzi z tekstem "Przesuń 2 kości": czy w takim ruchu można zamienić 2 kości miejscami?
Nie, musisz przesunąć każdą kość na puste pole.
niedobry.tata pisze: 27 lis 2018, 16:49 2. Moja tura. Żadna kość mi nie pasuje (nie mogę dołożyć zgodnie z zasadami). Widzę, że jedna kość pozwoli przeciwnikowi wygrać grę. Nic nie mogę z tym zrobić? Np. położyć tą kość niezgodnie z zasadami, a jak przeciwnik zareaguje, to zgodnie z instrukcją ją odrzucić?
Ha ha, no możesz, nawet sam możesz po położeniu powiedzieć 'O nie! Pomyliłem się, nie pasuje mi. Motyla noga!' :lol: i potem wyjąć tą kość zgodnie z zasadami w instrukcji. Ale ociera się to o oszukiwanie bo w instrukcji jest napisane że można tylko układać nie łamiąc praw położenia, mi osobiście by to źle leżało, i też zazwyczaj grywam z moją lepszą polówką która by od razu wiedziała że ściemniam :lol: ale ponadto też nie jestem pewny czy ma to sens praktyczny bo w to miejsce gdzie "przez przypadek" źle ułożyłeś kość już nic nie możesz położyć w przyszłych rundach wiec w następnych twój przeciwnik i tak pewnie wygra.
niedobry.tata pisze: 27 lis 2018, 16:49 3. Jestem ostatni w kolejności, czyli mam 2 tury z rzędu. Oczywiście mogę użyć narzędzia 2 razy (np. kość - narzędzie - narzędzie - kość)?
Możesz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Rykas
Posty: 371
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Sagrada

Post autor: Rykas »

Czy karty dociskacz taśmy miedzianej i pędzel do eglomizacji, które mówią przesuń kostkę ignorując odpowiednio wartość i kolor mogą być przesunięte na pola na których nie ma wartości i koloru czy jest to nakaz? Oraz mam problem odnośnie słowa przesuń. Gramy tak, że na pole na które przesuwamy kość musi być nieprzerwana linia wolnych pól by kostka jedną ze swoich krawędzi mogła się przesunąć po kolejnych polach (nie na ukos) nie wiem czy to odpowiednia interpretacja czy nie powinno się czasem grać na dowolne puste pole co ułatwiłoby grę?
Awatar użytkownika
grasowanie.eu
Posty: 115
Rejestracja: 31 sty 2017, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Sagrada

Post autor: grasowanie.eu »

Czy karty dociskacz taśmy miedzianej i pędzel do eglomizacji, które mówią przesuń kostkę ignorując odpowiednio wartość i kolor mogą być przesunięte na pola na których nie ma wartości i koloru czy jest to nakaz?
Nie jest to nakaz. Po prostu gdyby było to pole, na którym jest ograniczenie odpowiednio co do wartości czy koloru, to możesz je zignorować (do reszty zasad umieszczania kości trzeba się stosować). Ale jak najbardziej możesz przesunąć też kostkę np. na puste pole (bez żadnych ograniczeń co do koloru czy wartości).
Oraz mam problem odnośnie słowa przesuń. Gramy tak, że na pole na które przesuwamy kość musi być nieprzerwana linia wolnych pól by kostka jedną ze swoich krawędzi mogła się przesunąć po kolejnych polach (nie na ukos) nie wiem czy to odpowiednia interpretacja czy nie powinno się czasem grać na dowolne puste pole co ułatwiłoby grę?
My gramy tak, że "przesuwamy", a nie "przekładamy". W końcu tak jest napisane i też tak to rozumiemy :)
grasowanie.eu - recenzje i newsy ze świata gier planszowych i karcianych
grasowanie na Facebooku
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Sagrada

Post autor: Koziełło »

grasowanie.eu pisze: 03 gru 2018, 12:12
Oraz mam problem odnośnie słowa przesuń. Gramy tak, że na pole na które przesuwamy kość musi być nieprzerwana linia wolnych pól by kostka jedną ze swoich krawędzi mogła się przesunąć po kolejnych polach (nie na ukos) nie wiem czy to odpowiednia interpretacja czy nie powinno się czasem grać na dowolne puste pole co ułatwiłoby grę?
My gramy tak, że "przesuwamy", a nie "przekładamy". W końcu tak jest napisane i też tak to rozumiemy :)
My gramy tak, że kostkę można po prostu przełożyć na dowolne wolne pole, byle zgodnie z zasadami. Bez konieczności "pustej ścieżki". W przeciwnym wypadku użyteczność narzędzia byłaby znikoma (na ogół stosujesz je pod koniec partii, gdy planszetka jest już w większości zapełniona).
ODPOWIEDZ