Gears of War - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
longmen76
Posty: 651
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Gears of War

Post autor: longmen76 »

Pierwsza rozgrywka i mam wątpliwości odnośnie znacznika obrażeń dla Trutnia.
Ilość życia Trutnia = 3. Zadaję mu jedno obrażenie. Kładę znacznik rany pod niego. Znaczniki dla trutni mają wartość 1. Jak mam to rozumieć, że teraz Truteń ma tylko 1 punkt życia czy trzeba jakoś to inaczej oznaczyć i traktować że ma 2 punkty życia?
Jeżeli załatwię figurkę szarańczy od razu to rozumiem, że też upuszcza broń.
n0b0dy88
Posty: 45
Rejestracja: 08 gru 2015, 11:21

Re: Gears of War

Post autor: n0b0dy88 »

Ma tyle życia ile jest na znaczniku który podkładasz po trafieniu. W przypadku trutnia to 1. Jest to wyraźnie zaznaczone w instrukcji ;) Jak zabijasz figurkę to bierzesz losowy znacznik obrażenia tej figurki i odwracasz. Czy upuszcza broń czy nie to zależy od tego co jest na tym znaczniku ale tak, dzieję się to mimo że nie był wcześniej ranny. To też jest w instrukcji...
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: Gears of War

Post autor: yNidhogg »

Kilka pytań które się pojawiły:

1) Czy zagrywana właśnie karta liczy się do limitu? Mam 6 kart (max) zagrywam jedną która pozwala mi dobrać jedną kartę rozkazu do ręki. W sytuacji gdy właśnie zagrywana karta jeszcze się liczy nie mogę tego zrobić, czy mogę (bo już się nie liczy i na ręce mam 6-1=5 kart)?
2) Powiązane z 1): Sprawdzanie ilości kart na ręce (czy przekroczono max, czy się wykrwawiamy) następuje w każdym momencie tury gracza a nie np na końcu fazy zagrywania kart?
3) Przypadki graniczne. Czy linia strzału biegnąca (dokładnie) wzdłuż granicy osłony powoduje że przeciwnik dostaje dodatkowe dwie kości obrony czy już jedną? Czy wróg jest w moim polu widzenia jeśli linia biegnąca od jego pola biegnie wzdłuż granicy obszaru na którym stoję?
4) Czy mogę zagrać kartę "Praca zespołowa" jeśli drugi gracz ma tylko jedną kartę na ręce (po jej użyciu wykrwawi się)? Lub inna sytuacja: czy mogę uciec z pola walki biorąc ze sobą mocno rannego kolegę (z tylko jedną kartą typu "podążanie" na ręce)?
5) Nieścisłość w FAQ na BGG w porónaniu do FAQ Galakty:
Galakta:
Spoiler:
BGG:
Spoiler:
Kto kłamie?
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: Gears of War

Post autor: yNidhogg »

Przeszukałem forum Galakty w poszukiwaniu odpowiedzi (FAQ sprawdziłem już wcześniej) i mam takie przemyślenia co do postawionych pytań (może komuś się przydadzą):
1) Właśnie zagrywana karta nie powinna być wliczana do aktualnej liczby kart na ręce po to aby było możliwe używanie w pełni kart z treścią "następnie dobierz jedną kartę rozkazu" (w przypadku gdy zagrywana karta jest jedną z sześciu).
2) Jeśli mamy na ręce 5 kart i powinniśmy dobrać dwie to dobieramy tylko jedną kartę (a nie dwie i odrzucamy nadmiar).
3) Jeśli linia strzału biegnie wzdłuż granicy broniący otrzymuje tylko jedną kość. Gdy linia pola widzenia biegnie wzdłuż granicy obszaru nie powoduje że przeciwnik jest widoczny.
4) Tak, wykrwawianie powoduje dopiero otrzymanie obrażenia w momencie gdy nie można odrzucić żadnej karty.
5) Galakta 'kłamie' ; )

Inne zasady które wydają mi się być poprawne:
- można zapieczętować tunele granatami w przypadku gdy nie ma na nim wrogów
- można prowadzić Bersekerkę poprzez rzucanie granatu na obszar w kierunku którego chcemy aby się poruszyła
- Bersekerka nie podąża za strzałem podczas warty
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: Gears of War

Post autor: xan »

Mam pytanie o misje brzuch bestii. Dotarłem do pomieszczenia 13B i podniosłem granat Bolo. Spowodowało to postęp misji. Musiałem rozstawić trutnia i wtasowac wykorzystane karty AI do talii. Czy teraz mam kolejna turę czy rozpatruję karty AI? Grałem tak, że normalnie rozpatrywałem AI a dopiero później wykonywałem swoją turę ale przez to prawie zginąłem :D.

Chyba muszę zmienić zdanie o tej grze bo jest na prawdę fajna i zmusza do myślenia. Czasami niestety losowość w trybie solo może zniszczyć nawet najlepszy plan i posłać nas do piachu.
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: Gears of War

Post autor: yNidhogg »

xan pisze:Mam pytanie o misje brzuch bestii. Dotarłem do pomieszczenia 13B i podniosłem granat Bolo. Spowodowało to postęp misji. Musiałem rozstawić trutnia i wtasowac wykorzystane karty AI do talii. Czy teraz mam kolejna turę czy rozpatruję karty AI? Grałem tak, że normalnie rozpatrywałem AI a dopiero później wykonywałem swoją turę ale przez to prawie zginąłem :D.
Normalnie rozpatrujesz AI (losujesz 2 karty wg nowych zasad 8))
xan pisze:Chyba muszę zmienić zdanie o tej grze bo jest na prawdę fajna i zmusza do myślenia. Czasami niestety losowość w trybie solo może zniszczyć nawet najlepszy plan i posłać nas do piachu.
Uwielbiam tę grę za skalowanie poziomu trudności (im więcej graczy tym trudniej, czas na wykonanie misji mierzony kończącą się amunicją). Gram solo na dwie postacie. Próbowałem przejść tą misje na różne sposoby; speed run z przeskakiwaniem wrogów (wykańczałem głównie skoncentrowane grupy granatami), innym razem poprzez powolną eksterminację (zabrakło amunicji). Przy odrobinie szczęścia w końcu się uda : )
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
blackslack
Posty: 20
Rejestracja: 02 lut 2016, 12:08

Re: Gears of War

Post autor: blackslack »

mam problem z misją "brzuch bestii"
na mojej karcie z ETAPU I jest napisane że mam ją odwrócić (skończyć etap) jak będę w pomieszczeniu 13B (znajdującym się na 3 poziomie) który jest zablokowany do czasu zakończenia etapu, mógłby ktoś sprawdzić czy nie mam karty z błędem, tym bardziej że ktoś pisał w wątku o tym scenairuszu podając że u niego jest 12B
jednoczesnie po odwróceniu karty kończącej etap I mam postawić nową szarańczę na 13B, czy tu też nie powinno być 12 B

w oficjalnym FAQu nic nie znalazłem, na bgg też nic nie ma

a może mogr po prostu wejśc do poziomu 3 a zablokowany jest poziom 2? chocciaz na mojej karcie przygotowania misji jest wyraźnie zaznaczony 3 jako zamknięty do czasu wejścia na 13B, jest jego elementem.....

będę wdzięczny za pomoc
n0b0dy88
Posty: 45
Rejestracja: 08 gru 2015, 11:21

Re: Gears of War

Post autor: n0b0dy88 »

Nie pamiętam dokładnie jak to było bo dawno grałem ale coś mi się kojarzy że też miałem wątpliwość przy tym scenariuszu. Poczytaj dobrze jak to tam ma być bo pamiętam że chyba w końcu okazało się że wszystko jest ok.
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: Gears of War

Post autor: yNidhogg »

blackslack pisze:mam problem z misją "brzuch bestii"
na mojej karcie z ETAPU I jest napisane że mam ją odwrócić (skończyć etap) jak będę w pomieszczeniu 13B (znajdującym się na 3 poziomie) który jest zablokowany do czasu zakończenia etapu, mógłby ktoś sprawdzić czy nie mam karty z błędem, tym bardziej że ktoś pisał w wątku o tym scenairuszu podając że u niego jest 12B
jednoczesnie po odwróceniu karty kończącej etap I mam postawić nową szarańczę na 13B, czy tu też nie powinno być 12 B
Jest dobrze. Etapy gry nie są tym samym co poziomy w obszarze gry. Wchodząc do pomieszczenia 12B na drugim poziomie planszy odblokowujesz dostęp do poziomu trzeciego (wynika to z treści karty 12B). Następnie idziesz na poziom trzeci (w tym scenariuszu cofając się na planszy) i gdy dotrzesz do pomieszczenia 13B kończysz etap i zaczynasz kolejny.
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
n0b0dy88
Posty: 45
Rejestracja: 08 gru 2015, 11:21

Re: Gears of War

Post autor: n0b0dy88 »

O właśnie. Coś takiego jak kolega wyżej napisał;)
scbartek
Posty: 22
Rejestracja: 24 paź 2018, 12:56

Gears of War - obrażenia Szarańczy

Post autor: scbartek »

Witam,

mam mały problem z interpretacja zasad odnoszacych sie do zadawania obrazem figurkom Szaranczy. Zgodnie z instrukcja, znaczniki obrazen nie obrazuja dokladnych obrazen zadawanych figurce, np "zycie" 3, zadajemy 1 obrazenie, znacznik ktory wkladamy pod figurke oznacza, ze pozostal "poziom zycia" 1. W takiej sytuacji, musimy miec w pamieci, ze zadalismy tylko 1 obrazenie, pomimo tego, ze znacznik informuje, ze zadalismy 2, czy po prostu sugerujemy sie tym, co na znaczniku ? czyli ze zadalismy faktycznie 1 obrazenie a wg znacznika zadalismy 2 ? Nie jest to sprecyzowane do konca, jednak wydaje mi sie, ze powinnismy sie sugerowac tym co na znaczniku, poniewaz w dalszej czesci instrukcji jest napisane, ze jesli zadamy mniej obrazen niz na znaczniku pod figurka, to nic sie nie zmienia i musimy zaatakowac kolejny raz z takimi obrazeniami, aby byly wieksze niz podane na znaczniku.

Troszeczke chaotycznie to napisalem, ale mam nadzieje, ze osoby zaznajomione z gra beda wiedzialy o co mi chodzi :)
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: Gears of War - obrażenia Szarańczy

Post autor: yNidhogg »

Cześć, liczy się to co jest na znaczniku. Jak nie ubijesz to 'życie' spada do poziomu na znaczniku bez względu na twój atak.
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gears of war: The Board Game (Corey Konieczka)

Post autor: Admirał Thrawn »

Witam.
Mam problem z jednym ze scenariuszy z dodatku do tej gry ,,Mission Pack 1", ze scenariuszem ,,The showdown". Mianowicie w na odwrocie pierwszej karty misji znajduje się polecenie: ,,Spawn 1 Locust type A for each player on every emergence hole on the map." I tu jest problem. Słowo ,,each" mówi nam, że należy rozstawić 1 figurkę A za ,,każego" gracza na ,,every", czyli każdej dziurze z której wychodzą potwory. I teraz moje pytanie: Czy mam rozstawiać 1 figurkę na gracza na każdej dziurze, czyli np. w grze na 3 na każdej z dziur stawiam 3 figurki? Wszystko by pasowało gdyby nie to, że figurek jest tylko 6 i jest tyle samo dziur. Czyli niemożliwe jest wystawienie 1 figurki A na 1 dziurze za gracza, jeśli w grze bierze udział więcej niż 1 gracz. O co chodzi? Może źle zinterpretowałem/ przetłumaczyłem polecenie? Ktoś wie o co chodzi albo ma dodatek wersji polskiej i może pomóc?
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Gears of war: The Board Game (Corey Konieczka)

Post autor: Jiloo »

Admirał Thrawn pisze: 24 maja 2020, 16:19
Spoiler:
W polskiej wersji tekst na karcie jest jasny i brzmi: „Każdy gracz rozstawia figurkę szarańczy typu „A” na obszarze wejścia”.

Dla porównania – w pierwszej misji The Stranded – w etapie drugim na końcu jest polecenie „Każdy gracz rozstawia figurkę Szarańczy typu „C” na wyjściu z mapy”. Zobacz czy przez analogię nie da się tego jakoś rozkminić, bo nie wiem czy Galakta czegoś nie pokręciła.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gears of War

Post autor: Admirał Thrawn »

Nie potrafię tego jednoznacznie zinterpretować, dlatego dzięki za pomoc! Od teraz będę grał z rozstawieniem 1 figurki A na wejściu za gracz.
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gears of War

Post autor: Admirał Thrawn »

Są jakiś zasady (pewnie home rule, bo inaczej tego nie widzę) dotyczące grania kampanii w gearsach? Nie chodzi mi tu tylko o przechodzenie scenariuszy jeden po drugim, bo to można zrobić zawsze i zarówno przechodzenie ich jeden po drugim jakkolwiek i po kolei nie ma tu większego sensu, bo nie licząc fabuły nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Chodzi mi tutaj o jakieś przenoszenie postępów z jednej misji do drugiej (czyli w sumie jednym słowem kampania). Niestety Gearsy są pod tym względem dość płytkie i nie ma za bardzo co przenosić (,bo co? Broń, amunicję? Dość słabo to widzę). I chodzi też tu o to, żeby za bardzo sonie nie ułatwić potem gry, bo co z tego, że będziesz dodawał sobie potem kartę na rękę (zwiększał limit kart) za każdą wygraną misję, jak po kilku takich grach będziesz praktycznie nie pokonany.
Macie jakiś pomysły, czy znacie jakieś warianty?
Gram solo jak coś.
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: Gears of War

Post autor: adman »

Mam pytanie odnośnie kart rozkazów:

Karta "strzelanie na oślep"
- przeprowadź 1 atak. Jeśli znajdujesz się na polu osłony, możesz wykonać 1 dodatkowy atak.

Tu sprawa jest oczywista. Atak traktujemy oddzielnie. Czyli możemy strzelać do dowolnej szarańczy, albo normalnie, albo jako natarcie.

Karta "aktywne przeładowanie"
- jeśli podczas tego ataku zużyłeś żeton amunicji, możesz wykonać drugą fazę rozkazu (limit raz na turę).

I tu się właśnie zastanawiam, czy traktować to tak samo, jak w przypadku "strzelania na oślep", czyli drugi strzał do dowolnej szarańczy, ale już jako normalny atak, czy jest to tak jakby druga seria do tego samego przeciwnika też traktowana jako natarcie?

Karta "Rzeźnia"
- Przeprowadź do 3 ataków skierowanych przeciwko figurkom znajdującym się na twoim obszarze.

W tym przypadku czy można zaatakować jedną szarańczę, ale trzy razy?
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gears of War

Post autor: Admirał Thrawn »

adman pisze: 02 paź 2020, 14:07 Mam pytanie odnośnie kart rozkazów:

Karta "strzelanie na oślep"
- przeprowadź 1 atak. Jeśli znajdujesz się na polu osłony, możesz wykonać 1 dodatkowy atak.

Tu sprawa jest oczywista. Atak traktujemy oddzielnie. Czyli możemy strzelać do dowolnej szarańczy, albo normalnie, albo jako natarcie.

Karta "aktywne przeładowanie"
- jeśli podczas tego ataku zużyłeś żeton amunicji, możesz wykonać drugą fazę rozkazu (limit raz na turę).

I tu się właśnie zastanawiam, czy traktować to tak samo, jak w przypadku "strzelania na oślep", czyli drugi strzał do dowolnej szarańczy, ale już jako normalny atak, czy jest to tak jakby druga seria do tego samego przeciwnika też traktowana jako natarcie?

Karta "Rzeźnia"
- Przeprowadź do 3 ataków skierowanych przeciwko figurkom znajdującym się na twoim obszarze.

W tym przypadku czy można zaatakować jedną szarańczę, ale trzy razy?
Co do ,,aktywnego przeładowania”- po zagraniu tej karty zyskujesz dodatkową, niezależną fazę rozkazów (,czyli jakby dodatkowa tura), w której zagrywasz 1 kartę rozkazu. Karta ta działa niezależnie do poprzedniej i jest zagrana ,,w nowej, innej” fazie rozkazów.
Co do ,,Rzeźni”,to możesz przeprowadzić trzy ataki przeciwko figurce na twoim obszarze, każdy z nich jest osobnym atakiem.
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gears of War - pytania i wątpliwości

Post autor: Admirał Thrawn »

Gram już w tę grę od dawna i mam za sobą naprawdę wiele partii (grubo ponad 200), ale jest jedna kwestia, która nadal budzi moje wątpliwości. Mianowicie: jeśli zabiję wroga podczas jego aktywacji i w konsekwencji nie wykona on lub nie skończy swojego ruchu, a na planszy nie będzie już żadnego innego przeciwnika tego gatunku, który mógłby wykonać ruch, co wtedy? Czy losuję nową kartę aktywacji, aby szarańcza miała swoją turę, bo jakby nie patrzeć, to nie wykonała ona żadnego ruchu albo zginęła próbując :wink: .
Ja zawsze grałem (a w sumie to nadal gram), tak że nie dostaje ona swojej dodatkowej karty, ponieważ jej ruch miał się odbyć, ale został skontrowany albo wykonana została jego cześć, po czym ruch został przerwany.
Jak uważacie, jakie jest rozwiązanie tej sytuacji?
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
McNab
Posty: 219
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 138 times

Re: Gears of War - pytania i wątpliwości

Post autor: McNab »

Admirał Thrawn pisze: 16 gru 2021, 19:13 Gram już w tę grę od dawna i mam za sobą naprawdę wiele partii (grubo ponad 200), ale jest jedna kwestia, która nadal budzi moje wątpliwości. Mianowicie: jeśli zabiję wroga podczas jego aktywacji i w konsekwencji nie wykona on lub nie skończy swojego ruchu, a na planszy nie będzie już żadnego innego przeciwnika tego gatunku, który mógłby wykonać ruch, co wtedy? Czy losuję nową kartę aktywacji, aby szarańcza miała swoją turę, bo jakby nie patrzeć, to nie wykonała ona żadnego ruchu albo zginęła próbując :wink: .
Ja zawsze grałem (a w sumie to nadal gram), tak że nie dostaje ona swojej dodatkowej karty, ponieważ jej ruch miał się odbyć, ale został skontrowany albo wykonana została jego cześć, po czym ruch został przerwany.
Jak uważacie, jakie jest rozwiązanie tej sytuacji?
Jeśli dobrze rozumiem: aktywacja szarańczy, karta aktywuje figurkę szarańczy, która jest na mapie (jest to jedyna figurka, ale jest więc jej aktywacja się odbywa), zagrywasz kartę zasadzki.
Masz prawo to zrobić przed lub po ruchu, zagrywasz przed i ją odstrzeliwujesz. Aktywacja się odbyła i nie dociąga się innej karty, przynajmniej ja tak grałem.
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
ODPOWIEDZ