Concordia - pytania, zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Concordia - pytania, zasady

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czy jest dozwolone poruszyć się-postawić domek-poruszyć się-postawić domek, czy jednak w pierwszej fazie wykonać ruch tyle ile mi przysługuje a następnie druga faza postawić domek/domki ?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Concordia

Post autor: kaimada »

Dr. Nikczemniuk pisze: 11 gru 2018, 09:30 Czy jest dozwolone poruszyć się-postawić domek-poruszyć się-postawić domek, czy jednak w pierwszej fazie wykonać ruch tyle ile mi przysługuje a następnie druga faza postawić domek/domki ?
W instrukcji wprost jest napisane, że budowa domków następuje po zakończeniu ruchu wszystkich kolonistów.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: EVOCATVS »

Mam parę pytań odnośnie kilku kwestii w zasadach.
1. Muszę wykorzystać wszystkie punkty ruchu, które mi przysługują z liczby kolonistów czy mogę użyć ich mniej?
2. Przy handlu muszę sprzedać surowiec żeby kupić kolejny? Czy mogę np. sprzedać 1, a kupić 2 lub żadnego nie sprzedać i tylko kupować?
3. Dalej odnośnie handlu. Jeśli sprzedaję jakiś zasób, to muszę pozbyć się wszystkich z tego typu czy mogę sprzedać tylko część?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: FortArt »

1. Możesz mniej.
2. Trzy opcje masz do wyboru: A) 2 rodzaje kupujesz, B) 2 rodzaje sprzedajesz, C) 1 rodzaj sprzedajesz, a 1 kupujesz
3. Sprzedajesz ile sztuk chcesz, kupujesz ile chcesz (do limitu miejsc w magazynie)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: jrz8888 »

Drogie koleżanki i koledzy.
Powiedzcie mi prostą, zdaje się, rzecz.
Czy korzystając z kart Architekta bądź Kupca muszę wykonać drugą z dostępnych akcji (a co za tym idzie - przed zagraniem
karty muszę być pewien, że spełnię warunki)?
1) Przemieszczam kolonistów, a następnie muszę również zbudować domy, czy mogę jedynie ich przemieścić, a budować już nie muszę?
2) Biorę z banku 3 bądź 5 sestercji, a następnie muszę również dokonać transakcji handlowych, czy mogę jedynie wziąć monety, a handlować nie muszę?
3) I jeśli chodzi o sam handel. Muszę koniecznie wykonać dwie transakcje (sprzedaż, zakup bądź sprzedaż i zakup), czy mogę zdecydować się na jedną?
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: kisiel365 »

jrz8888 pisze: 20 paź 2019, 22:24 Drogie koleżanki i koledzy.
Powiedzcie mi prostą, zdaje się, rzecz.
Czy korzystając z kart Architekta bądź Kupca muszę wykonać drugą z dostępnych akcji (a co za tym idzie - przed zagraniem
karty muszę być pewien, że spełnię warunki)?
1) Przemieszczam kolonistów, a następnie muszę również zbudować domy, czy mogę jedynie ich przemieścić, a budować już nie muszę?
2) Biorę z banku 3 bądź 5 sestercji, a następnie muszę również dokonać transakcji handlowych, czy mogę jedynie wziąć monety, a handlować nie muszę?
3) I jeśli chodzi o sam handel. Muszę koniecznie wykonać dwie transakcje (sprzedaż, zakup bądź sprzedaż i zakup), czy mogę zdecydować się na jedną?
Pozwolę sobie odpisać, bo nie ma zakazu odpowiadania na pytania o zasady gier :lol: Każda akcja jest dobrowolna. Można architektem przemieścić się bez budowania, a kupcem wziąć kasę i nic nie zrobić (tylko szkoda tury). Możesz zrobić transakcje DO dwóch rodzajów dóbr (0, 1 lub 2).
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: jrz8888 »

kisiel365 pisze: 21 paź 2019, 08:06 Pozwolę sobie odpisać, bo nie ma zakazu odpowiadania na pytania o zasady gier :lol: Każda akcja jest dobrowolna. Można architektem przemieścić się bez budowania, a kupcem wziąć kasę i nic nie zrobić (tylko szkoda tury). Możesz zrobić transakcje DO dwóch rodzajów dóbr (0, 1 lub 2).
Wielkie dzięki za pomoc.
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: asd123 »

Odgrzewam temat trochę. Skąd pewność, że kupiec zezwala na handel DO dwóch rodzajów surowców?

Sam szukałem odpowiedzi na to pytanie i wydaje mi się że musi dokonać transakcji dla dwóch różnych typów
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Cyel »

Bo możesz np sprzedać 0 sztuk drugiego rodzaju za 0 złota.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Petr
Posty: 110
Rejestracja: 31 sie 2015, 18:36
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 55 times
Been thanked: 10 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Petr »

Karta mercatora po angielsku: take 3/5 sestertii and trade up to 2 types of goods.
"Up to 2", a więc "do dwóch".
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 56 times
Been thanked: 24 times

Re: Concordia - pytania, zasady

Post autor: Luk83bb »

Pytanko o zasady - jako posiadacz karty Prefectus Magnus odpalając produkcję w prowincji gdzie żeton bonusowego dobra jest już obrócony na sestercje jako, że de facto nie korzystam z tej karty nie przekazuję jej dalej, tak?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Concordia - pytania, zasady

Post autor: seki »

Luk83bb pisze: 14 mar 2022, 21:04 Pytanko o zasady - jako posiadacz karty Prefectus Magnus odpalając produkcję w prowincji gdzie żeton bonusowego dobra jest już obrócony na sestercje jako, że de facto nie korzystam z tej karty nie przekazuję jej dalej, tak?
Nie przekazujesz. Pamiętam, że w instrukcji jest taki zapis
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Concordia - pytania, zasady

Post autor: helloween85 »

Luk83bb pisze: 14 mar 2022, 21:04 Pytanko o zasady - jako posiadacz karty Prefectus Magnus odpalając produkcję w prowincji gdzie żeton bonusowego dobra jest już obrócony na sestercje jako, że de facto nie korzystam z tej karty nie przekazuję jej dalej, tak?
Taki ruch jest niedozwolony. W instrukcji jest zapis, że produkcję można odpalać tylko w aktywnych prowincjach.
A jeżeli wykorzystujesz kartę prefekta do zdobycia monet zamiast produkcji to wtedy karty Prefectus Magnus nie przekazujesz dalej (co najprawdopodobniej seki miał na myśli :wink: ).

Obrazek
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 56 times
Been thanked: 24 times

Re: Concordia - pytania, zasady

Post autor: Luk83bb »

Dzięki koledzy. Odnośnie odpalania prefecta i pobierania sestercji to było dla mnie jasne, że karta zostaje. Nie doczytałem natomiast, że nie można odpalać prefecta do produkcji w prowincjach gdzie nie ma żetonu bonusowego dobra a jest wyłożony żeton z sestecją.
ODPOWIEDZ