Gùgōng (Gugong)- pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Gùgōng (Gugong)- pytania i wątpliwości

Post autor: DarkSide »

Kilka wątpliwości po rozgrywce:

1. Czy można postawić pusty statek w ramach akcji Kanału (bo np. już nie mamy wolnych służących, a nawet gdybyśmy mieli a nie chcemy chwilowo dokładać)?
1a. Jeśli odp. na powyższe brzmi tak, to czy można takim statkiem później wykonywać ruchy, zarówno w ramach akcji jak i podczas Fazy Nocy?

2. Czy jak statek zapełnia się to od razu MUSZĘ rozpatrzeć nagrodę, czy może sobie płynąć zapełniony, aż dopłynie tam gdzie chcę i dopiero zrealizować odpowiednią nagrodę?
2a. Jak rozumiem realizacja nagrody z Portu to tylko w swojej kolejce i tylko wtedy gdy odpalam akcję Kanału? Czy w Fazie Nocy również można? Albo po prostu w dowolnym momencie gry?

3. Dobieranie Jadeitów z puli ogólnej w ramach nagród, wymian za żetony, etc. (a nie akcji Jadeit) oznacza, że nie dobieram ich z budynków gdzie są rozmieszczone, tylko z dodatkowych zapasów?

4. Czy gra się pulą 12 służących czy nie ma limitu? Jeśli gracz ma poobsadzane służącymi rózne miejsca (mur, statki) i przychodzi faza poranka, gdy trzeba dobrać zgodnie z wytycznymi np. 4 służących, a gracz tylu nie ma w puli ogólnej to....ma pecha i dobiera ile mu zostało w tej puli, czy dobiera dorzucamy jakieś zastępniki?

5. Gdy ktoś na początku danej rundy z jakichś bonusów przesunie się na Torze Intrygi, to nie dostaje żetonu Następnego Pierwszego Gracza? Dostaje go ten, kto pierwszy de facto odpalił akcję Intrygi, czy tak?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5229
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Gambit »

1. Nie można
2. Możesz płynąć zapełniony, aż dopłyniesz tam gdzie chcesz.
3. Bierzesz z "dużego" pola z jadeitami. To jest oficjalnie "supply"
4. O ile się orientuję pula służących jest skończona
5. Dostaje go osoba, która jako pierwsza odpaliła odpowiednią akcję na polu intrygi
Turnavine

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Turnavine »

4. Z całą pewnością jest skończona i nie używamy zapasowego ludzika. ; )
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 74 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Dziami »

Być moze banalne pytanie, ale nasunęło się po przeczytaniu istrukcji:
Czy bonusowa akcja z karty musi pasować do pola, na którym kładziemy kartę, zeby w ogóle ja odpalić?
Czy możemy np. zagrać kartę z bonusową akcja muru na dekrety, i odpalić pierw akcje muru, a później dekretów?
m_marple
Posty: 69
Rejestracja: 29 lut 2020, 23:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 62 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: m_marple »

Dziami pisze: 21 paź 2020, 15:54 Być moze banalne pytanie, ale nasunęło się po przeczytaniu istrukcji:
Czy bonusowa akcja z karty musi pasować do pola, na którym kładziemy kartę, zeby w ogóle ja odpalić?
Czy możemy np. zagrać kartę z bonusową akcja muru na dekrety, i odpalić pierw akcje muru, a później dekretów?
Nie musi pasować. Najpierw odpalasz akcję z karty (lokacji na karcie), a potem lokacji gdzie umieściłeś kartę.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wielki Kanał.
Czy w swojej turze mogę wyładować tylko jeden swój statek i zdobyć nagrodę, czy mogę wìęcej w zależności od tego ile mam pełnych statków (max 3) ?
A czy robiąc opcję B też mogę wyładować statek i zdobyć nagrodę?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: eltadziko »

Mam pytanie co do Wielkiego kanału.
Rozładowanie statku zachodzi w dowolnym momencie, czy to musi być moja tura? Weźmy taką sytuację - mam pełny statek, ale nie jest on jeszcze na polu, na którym chcę. W nocy statki płyną i przesuwa się on na pole, które chcę. Mogę od razu rozładować statek i zdobyć bonus (jeszcze przed dobraniem robotników o poranku)? Ma to na przykład znaczenie wtedy, gdy na statku mam położonego podwójnego robotnika - jeśli mógłbym go zdjąć jeszcze na przełomie nocy/poranku, mógłbym go dobrać w fazie dobierania robotników o poranku.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

eltadziko pisze: 23 lis 2020, 00:36 Mam pytanie co do Wielkiego kanału.
Rozładowanie statku zachodzi w dowolnym momencie, czy to musi być moja tura? Weźmy taką sytuację - mam pełny statek, ale nie jest on jeszcze na polu, na którym chcę. W nocy statki płyną i przesuwa się on na pole, które chcę. Mogę od razu rozładować statek i zdobyć bonus (jeszcze przed dobraniem robotników o poranku)? Ma to na przykład znaczenie wtedy, gdy na statku mam położonego podwójnego robotnika - jeśli mógłbym go zdjąć jeszcze na przełomie nocy/poranku, mógłbym go dobrać w fazie dobierania robotników o poranku.
W swojej turze.
W fazie nocy: statki są przesuwane (po kolei, zaczynając od tego który popłynął najdalej, o jedno pole) a następnie kto ma je pełne może je rozładować.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 860
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: konradstpn »

Mam szybkie pytanie odnośnie zasad, a nie chcę otwierać nowego wątku w dziale z zasadami :-) Czy wzmocnienie akcji z dekretów odnosi się tylko do miejsca jej wykonywania czy do kart również ? (np. dekret II poziomu dotyczący akcji Wielkiego Muru )

Kolego, czyżby wyszukiwarka Ci nie działała? Wątek już istnieje i ma się dobrze - Curiosity
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 636
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 241 times
Been thanked: 355 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Nilis »

konradstpn pisze: 21 cze 2021, 19:14 Czy wzmocnienie akcji z dekretów odnosi się tylko do miejsca jej wykonywania czy do kart również ? (np. dekret II poziomu dotyczący akcji Wielkiego Muru )
Do kart również
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Gùgōng (Gugong)- pytania i wątpliwości

Post autor: nakago »

akcja kanałów - w jaki sposób odbywa się samo dokładnie statków na planszę - podczas użycia akcji górnej czy dolnej? w którym momencie akcji? ile statków nowych mogę dołożyć podczas 1 akcji?
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Gùgōng (Gugong)- pytania i wątpliwości

Post autor: mbuka »

Podczas obu akcji możesz dołożyć służących na nowych statkach, nawet na dwóch nowych. Dzieje się to w momencie kładzenia - każdego rozpatrujesz osobno i możesz położyć na istniejącym lub nowym statku. Cytat z instrukcji:
Służący są dodawani na wolne miejsce na twoim statku na wielkim kanale albo/i jednym lub dwóch twoich nowych statkach. Każdy statek musi zawierać co najmniej jednego twojego służącego. (...) Umieszczenie statku na kanale nie jest uważane za ruch
Awatar użytkownika
skibo
Posty: 93
Rejestracja: 18 paź 2021, 12:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 19 times

Re: Gùgōng (Gugong)- pytania i wątpliwości

Post autor: skibo »

Cześć , czy ktoś z szanownej załogi pomógłby rozwiązać mi problem podczas rozgrywki w grę Gugong ?

Mam zagwozdgę odnośnie akcji Muru.
Plan akcji wg zdjęcia , gram niebieskim , rozgrywka 4 osobowa

Obrazek

1. Dołożyłem kartę i wykonuje akcje z karty czyli muru
2. Wykonuje akcję podstawową
3. Czyli kładę jednego pomocnika ( w tym wypadku podwójnego) i aktywuje pole 4os do liczenia punktacji

Tu wszystko jasne .

1.Ale Czy po dołożeniu pomocnika i aktywowaniu pola 4os , Natychmiast wykonuję akcję liczenia punktacji i dopiero po zakończeniu zebrania bonusów z pola intryg dokańczam akcje i wykuje akcje dodatkowa z pola muru czyli de facto drugi raz to samo dokładanie pomocników ?

2. Czy najpierw wykonuje akcje z karty dokładam pomocników , znów akcje z pola dokładam pomocników i dopiero liczenie z intryg?

Teoretycznie bardziej logiczna jest ta pierwsza teoria.
Wg instrukcji pierwsza akcja jest z karty później z muru natychmiast liczenie po aktywacji pola i dopiero później dodatkowo akcja z pola.


Ps czy w instrukcji odnośnie liczenia kart w fazie nocnej nie ma błędu w opisie z imionami kto ma więcej itd ?
To nie Jacek ma najwiecej kart ?



Obrazek
91DD
Posty: 49
Rejestracja: 06 lip 2020, 23:48
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Gùgōng (Gugong)- pytania i wątpliwości

Post autor: 91DD »

Moim zdaniem opcja nr jeden, rozgrywasz akcje z karty, dokladasz podwójnego piona. Punktujesz, zbierasz swoje piony, zdobywasz benefity z pola intryg i znów rozgrywasz akcje pola muru . Możesz dołożyć swoje piony do trzech pionów które zostały żółtemu. Tak w polskiej wersji jest błąd Jacek wygrywa.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Gùgōng (Gugong)- pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

Też głos na nr 1.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
skibo
Posty: 93
Rejestracja: 18 paź 2021, 12:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 19 times

Re: Gùgōng (Gugong)- pytania i wątpliwości

Post autor: skibo »

detrytusek pisze: 01 kwie 2023, 07:55 Też głos na nr 1.
Gites 🙃 czyli nie jest z moim rozumowaniem jeszcze tak źle 😀
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Gùgōng (Gugong)- pytania i wątpliwości

Post autor: nakago »

1. czy jeżeli zostaną mi niewykorzystane kosteczki zasobów na mojej planszetce, to przechodzą one do nowej rundy jako dostępne? (poza tymi, które dostaje na początku rundy)
2. Czy mogę zagrać wyższą kartę i wykonać tylko akcję z karty, bez wykonywania akcji z planszy?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Gùgōng (Gugong)- pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

nakago pisze: 12 kwie 2023, 12:08 1. czy jeżeli zostaną mi niewykorzystane kosteczki zasobów na mojej planszetce, to przechodzą one do nowej rundy jako dostępne? (poza tymi, które dostaje na początku rundy)
2. Czy mogę zagrać wyższą kartę i wykonać tylko akcję z karty, bez wykonywania akcji z planszy?
Wg mnie obie odpowiedzi są twierdzące.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Gùgōng (Gugong)- pytania i wątpliwości

Post autor: nakago »

detrytusek pisze: 12 kwie 2023, 12:29
nakago pisze: 12 kwie 2023, 12:08 1. czy jeżeli zostaną mi niewykorzystane kosteczki zasobów na mojej planszetce, to przechodzą one do nowej rundy jako dostępne? (poza tymi, które dostaje na początku rundy)
2. Czy mogę zagrać wyższą kartę i wykonać tylko akcję z karty, bez wykonywania akcji z planszy?
Wg mnie obie odpowiedzi są twierdzące.
dzięki, może ktoś jeszcze się wypowie?
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Gùgōng (Gugong)- pytania i wątpliwości

Post autor: miker »

nakago pisze: 12 kwie 2023, 12:08 1. czy jeżeli zostaną mi niewykorzystane kosteczki zasobów na mojej planszetce, to przechodzą one do nowej rundy jako dostępne? (poza tymi, które dostaje na początku rundy)
2. Czy mogę zagrać wyższą kartę i wykonać tylko akcję z karty, bez wykonywania akcji z planszy?
EDIT:

1. Tak. Oczywiście, inaczej miałbyś deficyt kostek sług w rundach od 2 do 4... 4 kostki to za mało w tej grze. Nawet nie kupując jadeitów, wiecznie mi mało kostek :D
2. Tak. W instrukcji masz napisane, że możesz wykonać obie lub wybraną akcję. I w kolejności, w której akcja z karty jest pierwsza, o ile wykonujesz obie akcje. Możesz też nie wykonywać akcji i podmienić kartę - wtedy wartość karty nie musi być wyższa niż tej na planszy.
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2023, 13:23 przez miker, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Gùgōng (Gugong)- pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

miker pisze: 12 kwie 2023, 13:19
2. Tak. W instrukcji masz napisane, że możesz wykonać obie lub wybraną akcję. I w kolejności, w której chcesz. Możesz też nie wykonywać akcji i podmienić kartę - wtedy wartość karty nie musi być wyższa niż tej na planszy.
Wg mnie najpierw akcja z karty ma być.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Gùgōng (Gugong)- pytania i wątpliwości

Post autor: miker »

detrytusek pisze: 12 kwie 2023, 13:21
miker pisze: 12 kwie 2023, 13:19
2. Tak. W instrukcji masz napisane, że możesz wykonać obie lub wybraną akcję. I w kolejności, w której chcesz. Możesz też nie wykonywać akcji i podmienić kartę - wtedy wartość karty nie musi być wyższa niż tej na planszy.
Wg mnie najpierw akcja z karty ma być.
Fakt. Akcja z karty ma być pierwsza, a dopiero po tym akcja z lokacji, zakładając, że wykonywujemy obie. W sumie to logiczne bo idziemy od góry i akcja z karty jest na górze.
ODPOWIEDZ