Teotihuacan - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Teotihuacan

Post autor: detrytusek »

To jeszcze dopytam o procedurę rytuału. Niech będzie w lesie.
Załóżmy, że pole jest puste i nikogo nie wypycham

1. Włażę
2. Awansuję na odpowiedniej świątyni - gratis
3. Ew. dopłacam by zajumać żeton odkryć (płacąc koszt)

czy..

2. Wybieram co chcę za darmo - czy awans czy żeton. Jak chcę obie rzeczy to płacę. Sugerują to strzałki w dwie strony przy koszcie 1 kakała.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Teotihuacan

Post autor: mat_eyo »

detrytusek pisze: 21 lut 2019, 14:14 2. Wybieram co chcę za darmo - czy awans czy żeton. Jak chcę obie rzeczy to płacę. Sugerują to strzałki w dwie strony przy koszcie 1 kakała.
To.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Teotihuacan

Post autor: detrytusek »

mat_eyo pisze: 21 lut 2019, 14:17
detrytusek pisze: 21 lut 2019, 14:14 2. Wybieram co chcę za darmo - czy awans czy żeton. Jak chcę obie rzeczy to płacę. Sugerują to strzałki w dwie strony przy koszcie 1 kakała.
To.
Też mi tak wychodziło ale potem przeczytałem to i się zacząłem zastanawiać:
Czerwony gracz awansuje na torze Zielonej Świątyni (ponieważ
obszar Świątyni pokazuje zielony symbol) i otrzymuje 2 kakao. Następnie,
Czerwony gracz decyduje się na pozyskane płytki Odkryć
pokazanej na obszarze Świątyni i wydaje 1 kakao (plus kolejne 1
kakao wskazane jako koszt płytki), aby ją pozyskać.


Ani słowa, że wybiera. Wchodzi na zielone to dostaje awans na zielonej. Kuniec. A potem dopiero decyduje się na płytkę...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Teotihuacan

Post autor: mat_eyo »

Ja odpowiadam na podstawie swojej znajomości gry i angielskiej instrukcji, nie wiem co Portal zawarł w swojej. W oryginale mamy:
2. Choose one of the following options:
▪Activate the Worship space ability OR
▪Claim the Discovery tile near the Worship space by paying
any costs depicted on the tile OR
▪ Pay 1 cocoa to choose both of these options, activated in
any order.

Jeśli to nie jest jednoznaczne, to opis wspomnianego przez Ciebie przykładu wygląda tam tak:
Red decides to take both actions of the Worship space and must
therefore pay 1 cocoa. Then, Red decides to claim the Discovery
tile shown on the temple band, paying an additional 1 cocoa
for the tile itself. Finally, Red advances on the Green temple,
gaining 2 cocoa.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Teotihuacan

Post autor: detrytusek »

mat_eyo pisze: 21 lut 2019, 14:47 Jeśli to nie jest jednoznaczne, to opis wspomnianego przez Ciebie przykładu wygląda tam tak:
Red decides to take both actions of the Worship space and must
therefore pay 1 cocoa. Then, Red decides to claim the Discovery
tile shown on the temple band, paying an additional 1 cocoa
for the tile itself. Finally, Red advances on the Green temple,
gaining 2 cocoa.
No to tu jest wszystko jasne. Polska wersja jest w takim razie skopana. Dodatkowo jeszcze z powyższego polskiego przykładu wynika, że można zapłacić za płytkę właśnie zdobytym kakałem, a chyba to też nie jest zgodne.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Teotihuacan

Post autor: mat_eyo »

detrytusek pisze: 21 lut 2019, 15:02 Dodatkowo jeszcze z powyższego polskiego przykładu wynika, że można zapłacić za płytkę właśnie zdobytym kakałem, a chyba to też nie jest zgodne.
Z tym akurat nie widzę problemu, skoro akcje wykonujesz w dowolnej kolejności. Nie możesz zapłacić za możliwość zrobienia obu akcji używając kakao, które masz dopiero za chwilę dostać, to jasne. Ale jeśli już zapłacisz za możliwość zrobienia obu rzeczy, to najpierw przesuwasz się na zielonym torze, zgarniasz kakao, a później płacisz nim za kafelek odkrycia, jeśli ma on kosz. Nie widzę tu niezgodności z zasadami.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Teotihuacan

Post autor: detrytusek »

ok dzięki!
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Teotihuacan

Post autor: Pan_K »

Sprawdziłem i potwierdzam: 3 kakao.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Teotihuacan

Post autor: kmd7 »

detrytusek pisze: 21 lut 2019, 15:02
mat_eyo pisze: 21 lut 2019, 14:47 Jeśli to nie jest jednoznaczne, to opis wspomnianego przez Ciebie przykładu wygląda tam tak:
Red decides to take both actions of the Worship space and must
therefore pay 1 cocoa. Then, Red decides to claim the Discovery
tile shown on the temple band, paying an additional 1 cocoa
for the tile itself. Finally, Red advances on the Green temple,
gaining 2 cocoa.
No to tu jest wszystko jasne. Polska wersja jest w takim razie skopana. Dodatkowo jeszcze z powyższego polskiego przykładu wynika, że można zapłacić za płytkę właśnie zdobytym kakałem, a chyba to też nie jest zgodne.
Czyli podsumowując, wychodzi na to, że w polskiej instrukcji skopany jest przykład, a w samej instrukcji jest poprawnie. Bo w przypadku odprawiania Rytuału, instrukcja pozwala wybrać jedną z trzech opcji, rozpatrzyć efekt pola Rytuału, pozyskać płytkę odkryć albo zapłacić 1 kakao i wykonać obie te akcje. A w przykładzie Czerwony najpierw decyduje się na pierwszą opcję, pozyskuje kakao i dopiero potem decyduje się zapłacić 1 kakao i pozyskać płytkę odkryć. A co, jeśli na początku swojej tury nie miał w ogóle kakao? Wtedy wg mnie mógłby wybrać tylko jedną opcję z dwóch pierwszych.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Teotihuacan

Post autor: detrytusek »

Tak, skopany jest przykład. W treści jest ok. Jeśli na początku tury miałby 0 kakała to mógłby tylko wybrać jedną opcję przy odbywaniu rytuału. Jest w treści napisane, że decyzje z czego się korzysta trzeba podjąć przed rytuałem.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Teotihuacan

Post autor: kmd7 »

Szybkie pytanie, bo nigdzie nie znalazłem jasnej odpowiedzi (wszędzie mowa o zdobytym jednym punkcie za zakryty symbol świątyni i przesunięciu o jedno pole na odpowiednim torze). A co jeśli podczas położenia płytki Zdobień budowy piramidy jednym kafelkiem zakryję DWA identyczne symbole świątyni i zdobędę dwa punkty za tę samą świątynię? Przesuwam się o dwa pola na odpowiednim torze świątyni? Czy tylko o jeden? To wzbudziło nasze wątpliwości, w naszym gronie umówiliśmy się, że zawsze tylko o jeden, ale może źle?

Edit: Przepraszam, zrobiłem błąd, chodzi mi o płytkę Zdobień.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2019, 14:38 przez kmd7, łącznie zmieniany 3 razy.
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Teotihuacan

Post autor: Fojtu »

Na torze idziesz tylko jeżeli zakrywający kolorowy zgadza się z kaflem poniższym. Na jednym kaflu jest maksymalnie jeden symbol kolorowy, więc masz jedno popchnięcie maksymalnie za niego. Jeżeli wybudujesz 2 kafle i 2x przykryjest kolorowym i zgadza się symbol, to popchniesz się wtedy 2 razy.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Teotihuacan

Post autor: kmd7 »

Ok, przepraszam, pomyliłem jedno - nie chodzi o kafelek piramidy, ale płytkę zdobień, reszta zostaje, już edytuję post.
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Teotihuacan

Post autor: Fojtu »

Nie jest to wprost napisane, ale ja nie widzę nic co by sugerowało że idziesz tylko za jeden z nich. Jak dla mnie idziesz za oba
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Teotihuacan

Post autor: kmd7 »

No to za chwile tak spróbujemy, gdyby w instrukcji był dopisek "za każdy punkt' nie byłoby pytania ;).
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Teotihuacan

Post autor: Fojtu »

kmd7 pisze: 24 lut 2019, 14:46 No to za chwile tak spróbujemy, gdyby w instrukcji był dopisek "za każdy punkt' nie byłoby pytania ;).
Wiele rzeczy w instrukcji mogłoby być lepiej napisane ;)

Z praktyki - nie mieliśmy ani razy sytuacji, że ktoś mógł ułożyć tak płytkę. Układający piramidę najczęściej próbują ułożyć gorzej dla dekorujących, więc nie ma takich opcji :(
Barolek
Posty: 88
Rejestracja: 29 lip 2013, 20:22
Has thanked: 67 times
Been thanked: 71 times

Re: Teotihuacan

Post autor: Barolek »

kmd7 pisze: 24 lut 2019, 14:20 Szybkie pytanie, bo nigdzie nie znalazłem jasnej odpowiedzi (wszędzie mowa o zdobytym jednym punkcie za zakryty symbol świątyni i przesunięciu o jedno pole na odpowiednim torze). A co jeśli podczas położenia płytki Zdobień budowy piramidy jednym kafelkiem zakryję DWA identyczne symbole świątyni i zdobędę dwa punkty za tę samą świątynię? Przesuwam się o dwa pola na odpowiednim torze świątyni? Czy tylko o jeden? To wzbudziło nasze wątpliwości, w naszym gronie umówiliśmy się, że zawsze tylko o jeden, ale może źle?

Edit: Przepraszam, zrobiłem błąd, chodzi mi o płytkę Zdobień.
Instrukcja strona 15, pierwsze zdanie : "Podczas umieszczania płytki, sprawdź jakie symbole nią przykrywasz. Za KAŻDY symbol przykryty takim samym symbolem na płytce zdobienia otrzymujesz 1 PZ"
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Teotihuacan

Post autor: kmd7 »

Barolek, zwróć uwagę, że nie o to pytałem. Chodzi o sytuację, gdy płytką Zdobienia z dwoma takimi samymi kolorowymi świątyniami zakrywam dwa takie same symbole na piramidzie. W każdym razie przyjąłem, że mogę dwa razy się podnieść na świątyni, jak pisał Fojtu. Bo u mnie jednak zdarzyła się taka sytuacja.
Barolek
Posty: 88
Rejestracja: 29 lip 2013, 20:22
Has thanked: 67 times
Been thanked: 71 times

Re: Teotihuacan

Post autor: Barolek »

kmd7 pisze: 24 lut 2019, 23:23 Barolek, zwróć uwagę, że nie o to pytałem. Chodzi o sytuację, gdy płytką Zdobienia z dwoma takimi samymi kolorowymi świątyniami zakrywam dwa takie same symbole na piramidzie. W każdym razie przyjąłem, że mogę dwa razy się podnieść na świątyni, jak pisał Fojtu. Bo u mnie jednak zdarzyła się taka sytuacja.
Hmm rzeczywiście ale to też wydaje mi się oczywiste, skoro w każdym innym przypadku kładąc kolorową ikonkę podnosimy się na torze danej świątyni, to w tym wypadku będzie tak samo:) W każdym razie, u nas tak to działa (w instrukcji na tej samej stronie jest przykład, który, może nie bezpośrednio, ale potwierdza tę teorię).
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Teotihuacan

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Barolek pisze: 24 lut 2019, 23:29
kmd7 pisze: 24 lut 2019, 23:23 Barolek, zwróć uwagę, że nie o to pytałem. Chodzi o sytuację, gdy płytką Zdobienia z dwoma takimi samymi kolorowymi świątyniami zakrywam dwa takie same symbole na piramidzie. W każdym razie przyjąłem, że mogę dwa razy się podnieść na świątyni, jak pisał Fojtu. Bo u mnie jednak zdarzyła się taka sytuacja.
Hmm rzeczywiście ale to też wydaje mi się oczywiste, skoro w każdym innym przypadku kładąc kolorową ikonkę podnosimy się na torze danej świątyni, to w tym wypadku będzie tak samo:) W każdym razie, u nas tak to działa (w instrukcji na tej samej stronie jest przykład, który, może nie bezpośrednio, ale potwierdza tę teorię).
Kolor nie ma znaczenia, zgadzać mają się ikony i jak jest ok to o tyle przesuwasz się na świątyni.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Barolek
Posty: 88
Rejestracja: 29 lip 2013, 20:22
Has thanked: 67 times
Been thanked: 71 times

Re: Teotihuacan

Post autor: Barolek »

Dr. Nikczemniuk pisze: 25 lut 2019, 14:43
Barolek pisze: 24 lut 2019, 23:29
kmd7 pisze: 24 lut 2019, 23:23 Barolek, zwróć uwagę, że nie o to pytałem. Chodzi o sytuację, gdy płytką Zdobienia z dwoma takimi samymi kolorowymi świątyniami zakrywam dwa takie same symbole na piramidzie. W każdym razie przyjąłem, że mogę dwa razy się podnieść na świątyni, jak pisał Fojtu. Bo u mnie jednak zdarzyła się taka sytuacja.
Hmm rzeczywiście ale to też wydaje mi się oczywiste, skoro w każdym innym przypadku kładąc kolorową ikonkę podnosimy się na torze danej świątyni, to w tym wypadku będzie tak samo:) W każdym razie, u nas tak to działa (w instrukcji na tej samej stronie jest przykład, który, może nie bezpośrednio, ale potwierdza tę teorię).
Kolor nie ma znaczenia, zgadzać mają się ikony i jak jest ok to o tyle przesuwasz się na świątyni.
Wydaje mi się, że jednak kolor jest tutaj ważny. Zwróćmy uwagę, że mechanika budowania jest taka sama w przypadku klocków piramidy i płytek zdobień tj: 1 pkt za pokrycie takiej samej ikonki + jeśli ikonka dodatkowo jest kolorowa, a nie czarna - awans na danym torze. Oczywiście w przeciwieństwie do klocków piramidy, płytki zdobień mają tylko kolorowe ikony świątyń (czwarta ikona, neutralna zawsze jest czarna), więc po położeniu odpowiednio płytki, zawsze będziemy awansować na danym torze.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Teotihuacan

Post autor: adikom5777 »

A nie jest tak, że za dopasowany symbol dostajesz punkt, a dodatkowo jak ten symbol jest kolorowy to awansujesz o 1 miejsce na świątyni w danym kolorze?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Teotihuacan

Post autor: mat_eyo »

adikom5777 pisze: 25 lut 2019, 15:31 A nie jest tak, że za dopasowany symbol dostajesz punkt, a dodatkowo jak ten symbol jest kolorowy to awansujesz o 1 miejsce na świątyni w danym kolorze?
Dokładnie tak.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Teotihuacan

Post autor: detrytusek »

Dr. Nikczemniuk pisze: 25 lut 2019, 14:43
Kolor nie ma znaczenia, zgadzać mają się ikony i jak jest ok to o tyle przesuwasz się na świątyni.
To za czarny kolor awansowałbyś na jakiej świątyni?
Kolor does matter.
-----------------------------------------------------------
To jest w sumie niesamowite, że każdy z Nas* po przeczytaniu 1-2 razy instrukcji jest przekonany, że wie jak grać i każdy potem wali jakimś babolem.

*Oprócz Mat_eyo, który sprytnie przeczytał ang. instrukcję :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Teotihuacan

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

detrytusek pisze: 25 lut 2019, 15:46
Dr. Nikczemniuk pisze: 25 lut 2019, 14:43
Kolor nie ma znaczenia, zgadzać mają się ikony i jak jest ok to o tyle przesuwasz się na świątyni.
To za czarny kolor awansowałbyś na jakiej świątyni?
Kolor does matter.
-----------------------------------------------------------
To jest w sumie niesamowite, że każdy z Nas* po przeczytaniu 1-2 razy instrukcji jest przekonany, że wie jak grać i każdy potem wali jakimś babolem.

*Oprócz Mat_eyo, który sprytnie przeczytał ang. instrukcję :)
Hmm... faktycznie strzeliłem gafę. Co więcej, dobrze że ją walnąłem bo w przeciwnym wypadku cały czas bym grał źle. :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ