Root - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Fearevil
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Root

Post autor: Fearevil »

Jeżeli chodzi o Jaszczurzych Kultystów:

Ogród o symbolu myszy może być wybudowany tylko na mysiej polanie?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Root

Post autor: Nidav »

Fearevil pisze: 14 gru 2019, 20:46 Jeżeli chodzi o Jaszczurzych Kultystów:

Ogród o symbolu myszy może być wybudowany tylko na mysiej polanie?
Dokładnie tak. Mówią o tym paragrafy 10.4.3 III oraz 10.5.1 w Księdze Praw - zawsze budujesz na polanie Ogród o odpowiadającym symbolu.
Fearevil
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Root

Post autor: Fearevil »

Werbunek natomiast mogę robić obojętnie na jakiej polanie odpowiadającej ujawnionej karcie nawet jeśli nie kontroluję tej polany i nie mam na niej żadnych komponentów?
Pytanie tyczy się oczywiście Jaszczurów.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Root

Post autor: Nidav »

Fearevil pisze: 14 gru 2019, 23:35 Werbunek natomiast mogę robić obojętnie na jakiej polanie odpowiadającej ujawnionej karcie nawet jeśli nie kontroluję tej polany i nie mam na niej żadnych komponentów?
Pytanie tyczy się oczywiście Jaszczurów.
Tak, poza jedną, tj. polaną na której jest Twierdza Markizy, o ile jest ona w grze.
Fearevil
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Root

Post autor: Fearevil »

Nidav pisze: 14 gru 2019, 23:54
Fearevil pisze: 14 gru 2019, 23:35 Werbunek natomiast mogę robić obojętnie na jakiej polanie odpowiadającej ujawnionej karcie nawet jeśli nie kontroluję tej polany i nie mam na niej żadnych komponentów?
Pytanie tyczy się oczywiście Jaszczurów.
Tak, poza jedną, tj. polaną na której jest Twierdza Markizy, o ile jest ona w grze.
To wiadomo 👍
Dzięki!
Fearevil
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Root

Post autor: Fearevil »

Wychodzi więc na to, że Jaszczury nie mogą przekuć karty "Poborca Podatkowy", bo wymaga ona elementów na każdym rodzaju Polan, a przecież wygnańcy są tylko jedni, czyż nie?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Root

Post autor: Nidav »

Fearevil pisze: 17 gru 2019, 22:47 Wychodzi więc na to, że Jaszczury nie mogą przekuć karty "Poborca Podatkowy", bo wymaga ona elementów na każdym rodzaju Polan, a przecież wygnańcy są tylko jedni, czyż nie?
Dokładnie tak. Podobnie zresztą jak Włóczęga nie może przekuwać kart z większą liczbą różnych symboli polan, bo może przekuwać jedynie karty z symbolami polany, na której jest.
wysy665
Posty: 12
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:52
Has thanked: 1 time

Re: Root

Post autor: wysy665 »

Hej, czy Mechaniczny Markiz atakuje tylko na polanach z sybolem rozkazu czy na wszystkich polanach? Wydaje mi się, że jest rozbieżność miedzy kartą Mechanicznego Markiza a instrukcją z dodatku. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Root

Post autor: Odi »

Jest faktycznie rozbieżność, ale stawiałbym na pola z symbolem rozkazu. W innym wypadku karta szpiegów traciłaby mocno na znaczeniu.
Fearevil
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Root

Post autor: Fearevil »

No tak, ale jeśli wypadnie karta ptak to wtedy walka toczy się na każdej polanie?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Root

Post autor: Atamán »

Fearevil pisze: 18 gru 2019, 19:41 No tak, ale jeśli wypadnie karta ptak to wtedy walka toczy się na każdej polanie?
Tak.
wysy665
Posty: 12
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:52
Has thanked: 1 time

Re: Root

Post autor: wysy665 »

Czy sojusz musi robić rewoltę a potem zdobywać sympatyków? CZy może zrobić odwrotnie. Kolejność jest dowolna czy nie ? Przykładowo czy w jednej turze moge wrzucić sympatyków na polanę wroga i wzniecić potem rewoltę?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Root

Post autor: Atamán »

Kolejność nie jest dowolna. Nie bez powodu tam jest punkt 1. Rewolta, a punkt 2. Zdobywanie Sympatyków.

Czyli rewoltę możesz zrobić tylko wtedy, gdy przetrwają na planszy jacyś sympatycy z poprzedniej tury. Nie może być za łatwo. ;)
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Root

Post autor: kamilpr »

Czy jak jestem z kimś wrogiem jako włóczęga to +1 za każde usunięcie komus czegoś dostaje tylko jeśli używam mieczyka czy również przy użyciu kuszy? Na planszy jest napisane ze gdy atakuje, a atak to mieczyk.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Root

Post autor: Nidav »

kamilpr pisze: 28 gru 2019, 19:48 Czy jak jestem z kimś wrogiem jako włóczęga to +1 za każde usunięcie komus czegoś dostaje tylko jeśli używam mieczyka czy również przy użyciu kuszy? Na planszy jest napisane ze gdy atakuje, a atak to mieczyk.
Tylko przy walce, nie przy ataku kuszą. Uściślając też - atak to kusza, walka to miecz ;) (9.5.2 i 9.5.6 w Księdze Praw)
Fearevil
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Root

Post autor: Fearevil »

Czy Włóczęga podczas świtu wykonując akcję przygotowania przedmiotów może odwracać rzeczy zużyte- uszkodzone, bo nigdzie tego nie zauważyłem w instrukcji ani księdze praw?
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Root

Post autor: piwko »

Wydaje mi się, że może. Z tym że oczywiście pozostają one uszkodzone.
Fearevil
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Root

Post autor: Fearevil »

piwo08 pisze: 05 sty 2020, 16:41 Wydaje mi się, że może. Z tym że oczywiście pozostają one uszkodzone.
Oczywiście, że tak. Wydaje mi się, że ta interpretacja jest dobra, pytanie czy wszyscy tak grają?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Root

Post autor: Nidav »

O tym temacie dyskusja na BGG była nawet całkiem zażarta (tutaj zresztą też parę stron temu), ale ostatecznie stwierdzono z całą pewnością, że można odwracać uszkodzone przedmioty, bo są cztery stany, w którym przedmioty mogą być: zakryty uszkodzony, odkryty uszkodzony, zakryty nieuszkodzony, odkryty nieuszkodzony. W efekcie ta interpretacja jest dobra, tak należy grać, a jeśli ktoś gra inaczej, to się nim nie przejmować ;)
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Root

Post autor: rob666 »

Witam,

nie zauważyłem w historii tego pytania więc zapytam:
1. Na jednej polanie Markiza de Kot ma Wojownika, tartak i drewno. Iloma Wojownikami z Orlich Gniazd mogę wejść - 2 czy 3ma, aby zaatakowac ? Z tego co czytałem to nawet 1, ale wolę się upewnić.
2. Niezaleznie od odpowiedzi powyzej - wszedłem 2. Wyrzucam 2 i 0. Usuwa sie Wojownik i tartak, bo tak chce broniacy sie (niezbyt madre, wiem). Czy drewno zostanie na polu ?
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 489
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 935 times
Been thanked: 210 times

Re: Root

Post autor: ZygfrydDeLowe »

rob666 pisze: 08 sty 2020, 11:45 Witam,

nie zauważyłem w historii tego pytania więc zapytam:
1. Na jednej polanie Markiza de Kot ma Wojownika, tartak i drewno. Iloma Wojownikami z Orlich Gniazd mogę wejść - 2 czy 3ma, aby zaatakowac ? Z tego co czytałem to nawet 1, ale wolę się upewnić.
2. Niezaleznie od odpowiedzi powyzej - wszedłem 2. Wyrzucam 2 i 0. Usuwa sie Wojownik i tartak, bo tak chce broniacy sie (niezbyt madre, wiem). Czy drewno zostanie na polu ?
Ad 1. Iloma chcesz, ale musisz prestrzegać wymogu kontroli polan przy wykonywaniu akcji ruchu - czyli kontrolujesz tę polanę, z której się ruszasz, albo polanę na którą się ruszasz, albo obie (Ptaki kontrolują przy remisie, do kontroli liczą się drewniane pionki + budynki (czyli kwadratowe żetony).
Ad 2. Drewno zostaje. Możesz je atakować w kolejnej akcji bitwy. Za każdy usunięty żeton (czyli np żeton tartaku i żeton drewna) dostajesz 1 PZ. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że żeby użyć tego drewna do budowy, Markiza musi kontrlować polanę na której to drewno się znajduje (czyli jeśli masz tam jednego wojownika, to kot musi posiadać minumum 2 wojowników, albo wojownika i budynek (kwadratowy żeton)).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Root

Post autor: mat_eyo »

Mam trzy pytania.

Czy za usunięcie żetonów i budynków dostajemy punkty? Jeśli Sojusz tworzy bazę na polanie z tartakiem i trzema żetonami drewna, to zgarnia 4 punkty?

Czy Sojusz zdobywa punkty za każdym razem, kiedy wykłada na planszę żeton Sojuszników czy tylko kiedy robi to w akcji Przegrupowania (zamiana Wojownika na żeton Sojuszników)?

Czy przy akcji Przegrupowania również w mocy jest zasada, że żeton Sojuszników może być wystawiony tylko w sąsiedztwie już istniejącego?
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Root

Post autor: yaro_ »

mat_eyo pisze: 08 sty 2020, 12:52 Mam trzy pytania.

Czy za usunięcie żetonów i budynków dostajemy punkty? Jeśli Sojusz tworzy bazę na polanie z tartakiem i trzema żetonami drewna, to zgarnia 4 punkty?

Czy Sojusz zdobywa punkty za każdym razem, kiedy wykłada na planszę żeton Sojuszników czy tylko kiedy robi to w akcji Przegrupowania (zamiana Wojownika na żeton Sojuszników)?

Czy przy akcji Przegrupowania również w mocy jest zasada, że żeton Sojuszników może być wystawiony tylko w sąsiedztwie już istniejącego?
1. Tak (Ksiega praw 3.2.1)
2. Tak (8.4.2 III)
3. Jak na moje to nie. Punkt 8.6.1 IV o tym nie mówi, ale poświęcenie wojownika dla tej frakcji to duża strata, więc żeby się opłacało to myślę że bez sąsiedztwa można.
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Root

Post autor: rob666 »

ZygfrydDeLowe pisze: 08 sty 2020, 12:35
rob666 pisze: 08 sty 2020, 11:45 Witam,

nie zauważyłem w historii tego pytania więc zapytam:
1. Na jednej polanie Markiza de Kot ma Wojownika, tartak i drewno. Iloma Wojownikami z Orlich Gniazd mogę wejść - 2 czy 3ma, aby zaatakowac ? Z tego co czytałem to nawet 1, ale wolę się upewnić.
2. Niezaleznie od odpowiedzi powyzej - wszedłem 2. Wyrzucam 2 i 0. Usuwa sie Wojownik i tartak, bo tak chce broniacy sie (niezbyt madre, wiem). Czy drewno zostanie na polu ?
Ad 1. Iloma chcesz, ale musisz prestrzegać wymogu kontroli polan przy wykonywaniu akcji ruchu - czyli kontrolujesz tę polanę, z której się ruszasz, albo polanę na którą się ruszasz, albo obie (Ptaki kontrolują przy remisie, do kontroli liczą się drewniane pionki + budynki (czyli kwadratowe żetony).
Ad 2. Drewno zostaje. Możesz je atakować w kolejnej akcji bitwy. Za każdy usunięty żeton (czyli np żeton tartaku i żeton drewna) dostajesz 1 PZ. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że żeby użyć tego drewna do budowy, Markiza musi kontrlować polanę na której to drewno się znajduje (czyli jeśli masz tam jednego wojownika, to kot musi posiadać minumum 2 wojowników, albo wojownika i budynek (kwadratowy żeton)).
Dzięki za odpowiedź. AD 1. Może żle sprecyzowałem ale myślałem o samej walce - mogę zaatakować jednym wojownikiem ? Oczywiscie zadam tylko jedno obrazenie jeżeli na kosci wypadnie>=1 ?
AD 2. W tym przypadku, jezeli zostaje jeden zeton drewna to nie rzucam koscmi gdyz i tak zadam 1 obrazenie ?
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
tomiz123
Posty: 150
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times

Re: Root

Post autor: tomiz123 »

1. Czy usuwając tartak, usuwa się też żetony drewna ? Jeżeli nie to czy po usunięciu Tartaku z danego pola Markiz dalej może korzystać z drewna na tym polu ( zakładam że odzyska kontrole ale nie ma tam tartaku )
ODPOWIEDZ