Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: Olgierdd »

Tomson pisze: 04 sie 2019, 13:06 Karta umiejętności "Przepatrywacz":
Zanim wykonasz bieg otrzymujesz żeton natchnienia.
Bieg 1

Pytanie: Czy wykonując bieg z tej karty też otrzymuję ten żeton?
Tak, zdolności pasywne kart działają również na same siebie. Jedynie nie można używać na raz dwóch efektów wymuszających odrzucenie danej karty.
Kudtacz
Posty: 125
Rejestracja: 24 kwie 2014, 01:06

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: Kudtacz »

Czy przedmioty z nowego dodatku (naszyjnik z wilczego kła i stare berło) to przedmioty pomocnicze czy nie? Teoretycznie wszystko co nie jest bronią ani pancerzem ma być przedmiotem pomocniczym, ale te karty nie mają odpowiedniego symbolu na dole. Ma to o tyle znaczenie, że wtedy nie łapały by się pod limit jednego przedmiotu pomocniczego na postać.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: Bartoszeg02 »

Czy zmęczony elitarny przeciwnik może odpowiedzieć na atak lub ewentualnie zostać sprowokowany do ataku? Wydawało mi się że nie ale kiedy zaatakowałem takiego to pojawił mi się komunikat czy może odpowiedzieć,więc z tego by wychodziło że jednak tak.
Awatar użytkownika
Aftar2
Posty: 31
Rejestracja: 23 lis 2008, 11:22
Lokalizacja: Gieczynek/Trzcianka/Poznań/Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: Aftar2 »

Bartoszeg02 pisze: 16 sie 2019, 11:58 Czy zmęczony elitarny przeciwnik może odpowiedzieć na atak lub ewentualnie zostać sprowokowany do ataku? Wydawało mi się że nie ale kiedy zaatakowałem takiego to pojawił mi się komunikat czy może odpowiedzieć,więc z tego by wychodziło że jednak tak.

Kompedium, rozdział o Elitarnych wrogach:

"Grupy elitarnych wrogów mogą kontratakować nawet wtedy, gdy są wyczerpane."
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: Bartoszeg02 »

Dziękuję :) !
Aba19xx
Posty: 24
Rejestracja: 12 gru 2016, 19:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: Aba19xx »

Cześć,

Starałem się przeczytać wszystko ale może jakaś odp. mi umknęła więc będę bardzo wdzięczny:

1/ Jeśli uciekam z pola gdzie jest dwóch różnych wrogów to prowokuję do ataku obie jednostki?
2/ Jeśli otrzymuję obrażenia lub strach i kartę dostaję odkrytą a tam będzie napisane "Odrzuć tą kartę", to odrzucam i tak jakbym nie dostał rany?
3/ Czy jeśli przypadkowo aktywuję jakiś żeton przeszukiwania to jest możliwość cofnięcia tego w aplikacji? tzn. kliknąłem na ikonę aby podejrzeć co tam jest i zamiast anuluj kliknąłem to drugie, cokolwiek akurat to było.
4/ Bohaterowie mogą wykonywać akcje w dowolnej kolejności ale jeśli już któryś jedzie pierwszy to musi wykonać je wszystkie czy można dzielić? Np. Gimli - atak, Lego - ruch i atak, Gimli - ruch.
5/ Czy przy wykonaniu dwóch ataków na jednego wroga, on dwa razy kontratakuje? Czy tylko raz po później jest wyczerpany?
6/ Czy naprawdę Strój Podróżny jest tak bezużyteczny że przy normalnych ranach/strachu nie chroni przez niczym? Dopiero jeśli, bardzo rzadko, przyjąć mamy zakrytą kartę obrażeń?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: sirafin »

Ad. 1) Obie. (Kompendium Zasad, Prowokowanie wrogów, 63.2).
Ad. 2) Jeśli ją odrzuciłeś (oczywiście po rozpatrzeniu treści), nie wlicza się do liczby ran twojego bohatera.
Ad. 3) Nie można.
Ad. 4) Nie mogą. (Kompendium Zasad, Faza akcji, 22.5).
Ad. 5) Tylko zakryte. Dodatkowo zwiększa limit strachu.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Aba19xx
Posty: 24
Rejestracja: 12 gru 2016, 19:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: Aba19xx »

sirafin pisze: 23 wrz 2019, 14:51 Ad. 1) Obie. (Kompendium Zasad, Prowokowanie wrogów, 63.2).
Ad. 2) Jeśli ją odrzuciłeś (oczywiście po rozpatrzeniu treści), nie wlicza się do liczby ran twojego bohatera.
Ad. 3) Nie można.
Ad. 4) Nie mogą. (Kompendium Zasad, Faza akcji, 22.5).
Ad. 5) Tylko zakryte. Dodatkowo zwiększa limit strachu.
Dzięki wielkie. Ad.5 to raczej Ad.6 czyli czekam na jeszcze jedną odpowiedź od kogoś.
Z tą 3 to naprawdę średnia sprawa, mi się zdarzyła podczas pierwszej gry.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: Olgierdd »

Ad. 5 normalni wrogowie jak są wyczerpani to nie kontratakują. Po pierwszym kontrataku wyczerpują się. Elitarni wrogowie zawsze kontratakują, z wyjątkiem ataku, w którym użyto modyfikatora ogłuszenie.
TKoc
Posty: 12
Rejestracja: 09 gru 2017, 23:12

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: TKoc »

Jeśli wykorzystamy zasoby z przedmiotów pomocniczych to odwracamy tą kartę już do końca całej kampanii czy zasoby się odnawiają od nowej przygody?
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: Golfang »

Aba19xx pisze: 23 wrz 2019, 14:12 6/ Czy naprawdę Strój Podróżny jest tak bezużyteczny że przy normalnych ranach/strachu nie chroni przez niczym? Dopiero jeśli, bardzo rzadko, przyjąć mamy zakrytą kartę obrażeń?
Tak na prawdę różnicę zobaczysz jak rozwiniesz ten płaszcz podróżny... na początku faktycznie jest średni.
Z drugiej strony fabularnie - to faktycznie - zwykły płaszcz to nie zbroja - i nie ma jak chronić przed atakami ciętymi czy też kłutymi? Dlatego wg mnie dobrze go zrobili. Widać różnicę miedzy nim a innymi zbrojami/ubraniami.
TKoc pisze: 22 paź 2019, 08:13 Jeśli wykorzystamy zasoby z przedmiotów pomocniczych to odwracamy tą kartę już do końca całej kampanii czy zasoby się odnawiają od nowej przygody?
Zasoby są odnawiane co przygodę - czyli jeśli np: zużyłeś jedzonka - to do końca tej przygody nie będziesz już mógł korzystać z niego - ale na początku następnej przygody możesz ten przedmiot dąć dowolnej postaci i znowu będziesz miał wszystkie zasoby na nim i mógł je wykorzystać w ramach tej przygody.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 64 times
Been thanked: 35 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: ravenone »

Nie do końca rozumiem jak działają dodatkowe przedmioty, które pozwalają na atak.
Np. mam atak łukiem z testem zręczności i rozwinięty płaszcz, który również daje mi możliwość ataku.
Czyli jako akcję ataku atakuję albo łukiem albo płaszczem czy robię dwa testy na oba przedmioty w jednej akcji?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: Olgierdd »

Na początku ataku wybierasz cechę, którą będziesz testował, następnie wybierasz wszystkie przedmioty, które pozwalają tą cechą atakować (czyli np. zręczność -> kostur i płaszcz).
Po odsłonięciu kart w teście możesz przypisać uzyskane sukcesy do dowolnego przedmiotu, który używasz w tym teście np. uzyskałeś 3 sukcesy, dwa używasz na zdolność kostura, a jeden na płaszcz.
Putin93
Posty: 6
Rejestracja: 24 maja 2019, 13:52

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: Putin93 »

Siema
Pytanie: Wykonuję test powiedzmy siła 4. Mam 2 pozostałe karty w talii. Czy ten test wykonuję tylko z dwoma kartami czy odkrywam dwie, przetasowuję odrzucone i dociągam dwie pozostałe?
_leigam_
Posty: 942
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: _leigam_ »

Putin93 pisze: 19 lut 2020, 16:45 Siema
Pytanie: Wykonuję test powiedzmy siła 4. Mam 2 pozostałe karty w talii. Czy ten test wykonuję tylko z dwoma kartami czy odkrywam dwie, przetasowuję odrzucone i dociągam dwie pozostałe?
tasujesz
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Putin93
Posty: 6
Rejestracja: 24 maja 2019, 13:52

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: Putin93 »

Wie ktoś może od czego zależy wzrost wiedzy tajemnej? Co ma na to wpływ?
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: zioombel »

Putin93 pisze: 19 lut 2020, 21:37 Wie ktoś może od czego zależy wzrost wiedzy tajemnej? Co ma na to wpływ?
Od tego co robisz w trakcie scenariusza. Często po spotkaniach w żetonach oddziaływania dostajesz określoną liczbę wiedzy tajemnej.
margaret879
Posty: 6
Rejestracja: 09 mar 2020, 21:35
Has thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: margaret879 »

Hejo, mamy ewidentnie problem z grą :/ Gramy w pięć osób i od trzech przygód nie udało się osiągnąć celu. Zanim zdążymy cokolwiek zrobić zeżerają nas orki i inne upiory. Mam cztery pytania:
- czy można w jakiś sposób wydłużyć akcję ruchu? Aby miała więcej niż o dwa pola?
- w jaki sposób wyleczyć się z ran/ze strachu? Jak odpala się odpoczynek?
- dopiero w trzeciej przygodzie jeden z członków drużyny otrzymał hełm. Jak na 100 przedmiotów w grze to chyba coś słabo je zdobywamy. Jak można je dodatkowo pozyskać?
- w jaki sposób oprócz natchnienia zwiększyć prawdopodobieństwo wylosowania sukcesu? Na 14 kart każde z nas ma 4 sukcesy. Czy można odrzucać jakieś zaśmiecacze deku po przygodzie?
Pytania są może i trochę zbyt ogólnikowe. Chodzi nam mniej więcej o to, że zarówno "posiadłość szaleństwa" jak i "descent" poszedł nam spoko jeśli chodzi o wyniki. Raz ok, raz klapa (no ale chociaż znaliśmy przyczynę co zrobiliśmy nie tak). Graliśmy też w tym składzie "detektywa" i wszystkie sprawy zakończyliśmy sukcesem. W "Podróżach..." mamy klapę za klapą. Podam na przykładzie przygody z różą dla kapłanki. Nim dwóch z nas znalazło jej kawałki to wargi, orki i wszelakie ustrojstwa atakowały nas wszędzie. Na jednym polu potrafiło ich być 5-6. Traciliśmy akcję na walkę z nimi, bo nie dało rady przejść tak aby ich ominąć a bohaterowie którzy mimo wszystko starali się przeskoczyć z pola na pole dostawali test ostatniej szansy bytu na planszy co raz wyszedł a raz nie. Do tej pory zachodzimy w głowę co robimy nie tak? Przeczytaliśmy i zasady podstawowe, i kompendium i niby wszystko się zgadza. Macie jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: arian »

margaret879 pisze: 10 mar 2020, 01:34 - czy można w jakiś sposób wydłużyć akcję ruchu? Aby miała więcej niż o dwa pola?
Z tego co się orientuję to tylko za pomocą zdolności Bieg dostępnej na kartach.
margaret879 pisze: 10 mar 2020, 01:34 - w jaki sposób wyleczyć się z ran/ze strachu? Jak odpala się odpoczynek?
Znów wyłącznie jako zdolność dostępna z kart ze słowem Odpoczynek.
margaret879 pisze: 10 mar 2020, 01:34 dopiero w trzeciej przygodzie jeden z członków drużyny otrzymał hełm. Jak na 100 przedmiotów w grze to chyba coś słabo je zdobywamy. Jak można je dodatkowo pozyskać?
Można próbować realizować zadania dodatkowe, ale to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo niezrealizowania głównego celu, bo może zabraknąć Wam czasu.
margaret879 pisze: 10 mar 2020, 01:34 - w jaki sposób oprócz natchnienia zwiększyć prawdopodobieństwo wylosowania sukcesu? Na 14 kart każde z nas ma 4 sukcesy. Czy można odrzucać jakieś zaśmiecacze deku po przygodzie?
Chyba tylko w mądry sposób przygotowując karty. Cztery karty mogą być przygotowane. Dodatkowe mają ikony natchnienia. Jest opcja zwiadu. Trzeba tak balansować, żeby zwiększyć sobie szanse. Jeśli wynoszą 50 procent, czyli 5 opcji na sukces (wliczając np. natchnienie albo przygotowany sukces z karty) na 10 kart, to u postaci, u której ta umiejętność jest wysoka i ciągnie 4 karty 2 prawdopodobne sukcesy, to nie jest wcale tak źle. Jest umiejętność zwiadu Aragorna, jest dodatkowy zwiad z kart. Trzeba starać się z tego korzystać. Jeśli Biblo jako obrońca może przygotować jedną kartę sukcesu, żeby wykorzystać go w następnym teście, a wróg będzie oddawać, to warto atakować nim jako pierwszym, żeby wroga wyczerpać. Później inni bohaterowie będą atakować bez ryzyka odniesienia obrażeń, ale...
margaret879 pisze: 10 mar 2020, 01:34 Do tej pory zachodzimy w głowę co robimy nie tak? Przeczytaliśmy i zasady podstawowe, i kompendium i niby wszystko się zgadza. Macie jakieś sugestie?
... gra w pełnym składzie robi się ciasna i rzeczywiście bardzo trudna. Ja grałem tak tylko jeden scenariusz i rozgrywka była dość przytłaczająca, więc jedyna sugestia, która przychodzi mi do głowy, to grać maksymalnie w cztery osoby albo spróbować gry w tym nowym najłatwiejszym trybie, który nie wymaga pośpiechu i pozwala spokojnie radzić sobie z wrogami i wypełniać misje na mapie. O ile wiem, to FFG nie ma w zwyczaju balansować po czasie scenariuszy w aplikacjach, w Posiadłości Szaleństwa "Ucieczka z Insmouth" dalej jest absurdalnie trudna na dwóch graczy" więc wątpię, żeby coś się zmieniło i pewnie PPŚ mogą działać gorzej przy większej liczbie bohaterów w grze.
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: Kilson »

Podpisuje się pod tym co kolega wyżej napisał.
Z jednej strony dobre zarządzanie talią bardzo dużo daje. Grając Aragornem miałem przez większość czasu przygotowany komplet kart i cały czas mieliłem coś zwiadem, więc sukcesów zazwyczaj nie brakowało. Wydaje mi się też, początek kampanii szedł nam trudniej niż kolejne misje, bo po paru grach nie dość, że lepiej umieliśmy zarządzać swoimi kartami, to drużyna zdobywa coraz lepsze przedmioty, umiejętności.
A kampanię przechodziłem na 2 i 3 osoby i było fajnie, a momentami nawet zbyt łatwo (głównie scenariusze na mapce potyczek), za to jak zagrałem jakiś scenariusz w pełnym składzie, to faktycznie na planszy było mnóstwo potworów i udało się w ostatniej rundzie z dużą dozą szczęścia :P Może dalej będzie jednak łatwiej, bo przy nadmiarze potworów zdolności takie jak "seria" mogą działać cuda, a na początku tego nie ma :)

Co do leczenia, to poza odpoczynkiem i paroma innymi zdolnościami postaci, to są jeszcze spotkania na mapie, które pozwalają się uleczyć/odpocząć.
Czasem to jakieś jeziorko, czasem uzdrowiciel, a czasem są spotkania w których od liczby sukcesów zależy wynik i np. przy 1 nie zdasz, przy 2 zdasz, ale np. otrzymasz ranę, przy 3-4 zdasz i jeszcze otrzymasz jakąś dodatkową nagrodę... np. natchnienie/zwiad/leczenie.

No i zdolność biegu jest jedną z najważniejszych w grze. Tu szczególnie wychodzi trochę OP Legolasa, który, nie dość że wali z dystansu, to jeszcze może poruszać się o 1 pole nie marnując akcji i i nie prowokując ataków.
margaret879
Posty: 6
Rejestracja: 09 mar 2020, 21:35
Has thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: margaret879 »

A da radę zmienić w trakcie kampanii poziom na ten najłatwiejszy? I zmienić liczbę graczy nie zaczynając od początku?
Awatar użytkownika
Chenoss
Posty: 20
Rejestracja: 16 gru 2019, 11:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: Chenoss »

margaret879 pisze: 10 mar 2020, 14:59 A da radę zmienić w trakcie kampanii poziom na ten najłatwiejszy? I zmienić liczbę graczy nie zaczynając od początku?
Nie ma takiej opcji. Możesz utworzyć nową kampanię i przeklikać pierwsze misje :P
Avaell
Posty: 7
Rejestracja: 15 sie 2014, 11:28

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: Avaell »

Karta ZASADZKA u Beravory...
Gdy wróg ruszy się na jakiś obszar, możesz odrzucić tę umiejętność, aby, jeśli to możliwe, zaatakować tego wroga i dodać sukces do testu.

Mam to rozumieć, że wróg musi zrobić ruch na pole z beravorą i dopiero wtedy mogę użyć tej umiejętności? Zastanawia mnie treść... Gdy wróg ruszy się na jakiś obszar. NA JAKIŚ a nie na obszar z moim bohaterem.

Jak to rozumiecie?
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: arian »

Zakładam, że "jakiś" może uwzględniać po prostu atak dystansowy przy użyciu odpowiedniej broni.
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

Post autor: niepooczach »

Hej, mam dwa proste pytania, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi:
1. Czy obrażenia przechodzą z przygody na przygodę czy się zerują?
2. Da się jakoś zmienić poziom trudności pomiędzy przygodami?
ODPOWIEDZ