Welcome to... Miasteczko marzeń - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Welcome to... Miasteczko marzeń - pytania i wątpliwości

Post autor: krisow »

Ma trzy pytania odnośnie zasad Welcome to... Miasteczko marzeń.

1. Wariant zaawansowany i karta planu miejscowego o takim brzmieniu:
"Musisz użyć efektu karty Bis 5 razy na domach przy tej samej ulicy."

Dostajesz za to 8 lub 3 punkty, tylko jaki sens ma realizacja tego planu skoro za użycie efektu bis 5 razy odejmujesz od swojego wyniku 12 punktów?

2. Plan miejscowy jest punktowany w ten sposób, że pierwsza osoba, której w trakcie tej samej rundy uda się spełnić wszystkie warunki przedstawione na 1 z 3 kart natychmiast zdobywa punkty, a następnie przewraca kartę na stronę z napisem "Approved". I dalej każdy kolejny gracz po zrealizowaniu tego planu otrzymuję wskazaną (już mniejszą) liczbę punktów. Rozumiem, że jeżeli dwóch (lub więcej) graczy zrealizuje w tej samej rundzie ten sam cel to obaj otrzymują pierwszą, większą wartość, z karty planu miejscowego? Przecież może się tak zdarzyć, rundy są grane równocześnie.

3. Jeszcze pytanie o akcję bis, która mówi, że możesz wybudować 2 domy z tym samym numerem na dowolnej ulicy, przy czym ten dom musi przylegać z lewej albo prawej strony domu, który ma ten sam numer i znajdować się na tym samym osiedlu przez całą grę. Potem dodany jest jeszcze wyjaśnienie, że efektu można użyć wielokrotnie z tym samym numerem domu. Ale chyba chodzi w tym wypadku o inną ulicę i ten sam dom oraz ewentualnie po przedzieleniu ulicy rondem i budowy tego samego numeru co wcześniej. Raczej nie mogę zbudować domu nr 4, potem z jego prawej strony 4 bis i na koniec 4 bis z jego lewej strony, dobrze rozumuję?
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Pisarka »

krisow pisze: 05 maja 2019, 16:29 Ma trzy pytania odnośnie zasad Welcome to... Miasteczko marzeń.

1. Wariant zaawansowany i karta planu miejscowego o takim brzmieniu:
"Musisz użyć efektu karty Bis 5 razy na domach przy tej samej ulicy."

Dostajesz za to 8 lub 3 punkty, tylko jaki sens ma realizacja tego planu skoro za użycie efektu bis 5 razy odejmujesz od swojego wyniku 12 punktów?

Dzięki bisowi możesz o wiele szybciej (i nieco łatwiej) zapełnić ulicę i zrealizować inne plany miejskie. Ten plan pomoże (jak się pospieszysz) zrekompensować straty, jeśli rzuciłeś się z bisami, by zgarnąć punkty za inne plany.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Pisarka »

odpowiedź na pyt 2- ta osoba powinna przewrócić kartę na drugą stronę, więc jeśli obie jednocześnie rzucą się na kartę, to myślę, że mogą oboje dostać nagrodę

pyt 3 - znalazłam coś takiego: https://boardgamegeek.com/thread/1998351/bis
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: krisow »

Dziękuję za odpowiedzi :) Jak widać trzeba zaglądać na BGG. Skoro sam autor gry tak napisał, to jednak można mieć więcej domów bis o ile są na jednym osiedlu nie przedzielone płotem, np. 1 I 2bis 2 2bis 2bis 3 I 5 itd.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Pisarka »

krisow pisze: 05 maja 2019, 18:47 Dziękuję za odpowiedzi :) Jak widać trzeba zaglądać na BGG. Skoro sam autor gry tak napisał, to jednak można mieć więcej domów bis o ile są na jednym osiedlu nie przedzielone płotem, np. 1 I 2bis 2 2bis 2bis 3 I 5 itd.
Fajnie, że mogłam pomóc :mrgreen:

Powinni dać taki przykład w instrukcji.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Pisarka »

Tak na marginesie, polska instrukcja (jak to zwykle one) ma błąd - karty planów się losuje A NIE wybiera.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: raiden25 »

Pytanie jak się stawia płoty. W instrukcji jest napisane pomiędzy dwoma domami. Tylko na początku gry to jest długo niemożliwe. Znowu na karcie podpowiedzi ten płot jest po prostu umiejscowiony koło domu (nie koniecznie musi tam być drugi dom obok). Jak to jest z płotami poza tym ze można budować go na dowolnej alejce?
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Pisarka »

raiden25 pisze: 11 maja 2019, 19:06 Pytanie jak się stawia płoty. W instrukcji jest napisane pomiędzy dwoma domami. Tylko na początku gry to jest długo niemożliwe. Znowu na karcie podpowiedzi ten płot jest po prostu umiejscowiony koło domu (nie koniecznie musi tam być drugi dom obok). Jak to jest z płotami poza tym ze można budować go na dowolnej alejce?
Płot stawiasz gdzie chcesz. Po prostu.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: raiden25 »

Pisarka pisze: 11 maja 2019, 19:15
raiden25 pisze: 11 maja 2019, 19:06 Pytanie jak się stawia płoty. W instrukcji jest napisane pomiędzy dwoma domami. Tylko na początku gry to jest długo niemożliwe. Znowu na karcie podpowiedzi ten płot jest po prostu umiejscowiony koło domu (nie koniecznie musi tam być drugi dom obok). Jak to jest z płotami poza tym ze można budować go na dowolnej alejce?
Nie musi stać leży żadnym domu?
Płot stawiasz gdzie chcesz. Po prostu.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Pisarka »

„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: raiden25 »

Pisarka pisze: 11 maja 2019, 19:50 sam zobacz: https://youtu.be/bwriA8zmF18?t=156
Jakoś nie do końca mi to rozwiewa wątpliwości... Niby mówi że stawiamy na zakropkowanych polach ale sam umieszcza te płotki przy budynkach. Z drugiej strony gdyby byłą pewna dowolność w ich stawianiu to wydaje mi się że ludzie grali by schematami i zawsze stawiali płotki w z góry określonych miejscach.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Pisarka »

raiden25 pisze: 13 maja 2019, 15:23
Pisarka pisze: 11 maja 2019, 19:50 sam zobacz: https://youtu.be/bwriA8zmF18?t=156
Jakoś nie do końca mi to rozwiewa wątpliwości... Niby mówi że stawiamy na zakropkowanych polach ale sam umieszcza te płotki przy budynkach. Z drugiej strony gdyby byłą pewna dowolność w ich stawianiu to wydaje mi się że ludzie grali by schematami i zawsze stawiali płotki w z góry określonych miejscach.
pogubiłam się... A gdzie Ty chcesz je stawiać? Na ulicy? Spójrz na ten moment: https://youtu.be/bwriA8zmF18?t=162

Jeszcze raz - płot można stawiać na każdej kropkowanej linii w dowolnej alejce.

Edit: jeszcze dla Ciebie https://youtu.be/gJnWSsFdFoY?t=292
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: predki »

W angielskiej instrukcji stoi:

„To build a fence, choose any available, white-dotted space and draw a line on it.”

Czyli płot można narysować na dowolnej białej przerywanej linii. Oczywiście nie pomiędzy bisami, co jest opisane dalej.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: raiden25 »

Ok to Polska instrukcja się w tym nie popisała. Dzięki!
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Pisarka »

raiden25 pisze: 13 maja 2019, 23:15 Ok to Polska instrukcja się w tym nie popisała. Dzięki!
Jeśli kogoś interesuje, tutaj wymieniam więcej nieścisłości (braków) z instrukcji: viewtopic.php?f=60&t=59267&p=1147394#p1147394
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: nakago »

1. czy rondo dzieli 1 ulicę na 2, tj czy do planów miejscowych można traktować rozdzieloną ulicę rondem na jako dwie osobne?

2. czy potasować wszystkie karty gracz może jako bonus za każdym razem, kiedy wypełni cel z karty planu miejscowego ?
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Pisarka »

nakago pisze: 07 cze 2019, 15:37 1. czy rondo dzieli 1 ulicę na 2, tj czy do planów miejscowych można traktować rozdzieloną ulicę rondem na jako dwie osobne?

2. czy potasować wszystkie karty gracz może jako bonus za każdym razem, kiedy wypełni cel z karty planu miejscowego ?
1. rozdziela ją w tym sensie, że możesz zacząć numerację od początku, nie przejmując się wartością ostatniego domu przed rondem - to nie ma żadnego wpływu na plany miejskie, ponieważ wymogi planów nie muszą być na jednej ulicy (chyba że w dodatkach do gry zaznaczono inaczej)

2. nie, z tego co pamiętam, może, ale nie musi, zrobić to raz, kiedy wypełni pierwszy plan
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: konradstpn »

Mam kilka pytań dotyczących wariantu eksperckiego:
- Jaki cel w tym przypadku spełnia karta z wariantu solo, czy chodzi tylko o kolejność rozdawania nowych kart ?
- Jak przebiega kolejna(2) runda, co z otrzymaną kartą z efektem do góry, czy muszę zagrać jej efekt a numer domu wybrać z z dwóch dobranych kart ?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Gram, więc jestem.
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Lion86 »

Mam pytanie dotyczące celów specjalnych. Czy dobrze rozumiem, że jeśli zdobędę cel ze wszystkimi pierwszymi i ostatnimi domami to tych domów nie mogę wykorzystać już do zamykania innych celów? Analogiczne pytanie dotyczące celu na zdobycie całego rzędu domów.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: tomb »

1. Czy używając karty sparowanej z akcją pracownika tymczasowego (mogę mylić nazwę) i nie zmieniając liczby widniejącej na owej karcie odhaczamy zatrudnienie tego pracownika? Moim zdaniem instrukcja mówi "nie", ale dyskusja na BGG mówi "tak".

2. Dodatkowy notes punktacji zawiera plansze z odmiennym punktowaniem - czy to oznacza, że jedna z ulic wcale nie daje punktów za parki, a inna ma wydłużony ciąg tej punktacji? A może należy go traktować jako wspólny dla obu ulic?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: kwiatosz »

Ad 1 - ja tez instrukcje zinterpretowalem na nie - skresla sie tylko jesli sie uzylo, a zmiana o 0 to nie uzycie.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: krisow »

@ tomb Ad.2 Skoro nie ma parków przy ulicy, to nie możesz ich zaznaczyć. Tak ja to interpretuję chociaż po dyskusjach na BGG na temat zasad tej gry to różnie bywa.

Zasada oznaczania pracownika tymczasowego zawsze, nawet jak nie korzystamy ze zmiany numeru domu, jest tak trochę wbrew temu co mówi instrukcja, tak przynajmniej sądziłem.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: polwac »

Jak dla mnie instrukcja jest jasna i nawet zmiana o 0 numeru domu to i tak jest użycie karty i można ten fakt zaznaczyć na planszy.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: nakago »

to jak jest w końcu z tą zmianą numeru przez robotnika tymczasowego, bez zmiany numeru też się liczy czy nie ?? może ktoś to potwierdzić z wiarygodnego źródła?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 125 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Coen »

nakago pisze: 22 lip 2019, 14:01 to jak jest w końcu z tą zmianą numeru przez robotnika tymczasowego, bez zmiany numeru też się liczy czy nie ?? może ktoś to potwierdzić z wiarygodnego źródła?
Zerknąłem na bgg i okazało się, że źle grałem do tej pory. 0 nie uważałem za zmianę.
Jednak autor potwierdza:
"Does it mean that, using the Temp agency, I can "add" zero but check a box?"
Benoit Turpin: "indeed!"
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
ODPOWIEDZ