Welcome to... Miasteczko marzeń - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: nakago »

dla mnie to wygląda na zmianę zasad przez samego autora po wydaniu gry
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Coen »

nakago pisze: 22 lip 2019, 19:03 dla mnie to wygląda na zmianę zasad przez samego autora po wydaniu gry
Dlaczego, ja też nie zwróciłem na to uwagi, ale przykład podany w wersji angielskiej jest jasny:
"Example: Using a number 8 card, build a house with the number 6, 7, 8, 9, or 10. Then, cross off one box".
Czy użycie karty z numerem 8 pozwala skreślić 8, a potem zaznaczyć użycie robotnika tymczasowego.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: polwac »

Nie ma znaczenia jaki numer wpiszesz. Zawsze zaznaczasz sobie bonus już nawet za samo wybranie tej karty.

Edit: oczywiście pod warunkiem, że możesz wybudować dom.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2019, 09:48 przez polwac, łącznie zmieniany 1 raz.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: donmakaron »

polwac pisze: 23 lip 2019, 09:06 NIe ma znaczenia jaki numer wpiszesz. Zawsze zaznaczasz sobie bonus już nawet za samo wybranie tej karty.
Za samo wybranie chyba nie, bo z karty efektu można skorzystać, jeśli wybuduje się dom z karty z numerem. Prawda? Czyli jak już mogę postawić tylko jedynki, bo resztę mam zabudowaną i wychodzi trzy razy 10 z pracownikiem, to nie zakreślę sobie krateczki.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: polwac »

donmakaron pisze: 23 lip 2019, 09:26
polwac pisze: 23 lip 2019, 09:06 NIe ma znaczenia jaki numer wpiszesz. Zawsze zaznaczasz sobie bonus już nawet za samo wybranie tej karty.
Za samo wybranie chyba nie, bo z karty efektu można skorzystać, jeśli wybuduje się dom z karty z numerem. Prawda? Czyli jak już mogę postawić tylko jedynki, bo resztę mam zabudowaną i wychodzi trzy razy 10 z pracownikiem, to nie zakreślę sobie krateczki.
Tak, tak...niefortunny był mój skrót myślowy, który łączył się z pierwszym zdaniem.
Musisz być w stanie po wyborze wybudować dom, ale nie ma znaczenia czy zmodyfikujesz jego numer czy nie. W takiej sytuacji bonus zawsze się należy.

Jak w poniższym przykładzie, użycie modyfikacji "0" również się liczy :)
"Example: Using a number 8 card, build a house with the number 6, 7, 8, 9, or 10. Then, cross off one box".
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: nakago »

no ok.. to jeszcze jedno pytanie...:
czy mogę postawić płot na osiedlu (dajmy na to rozdzielić 4kę na dwie 2ki), takim które zostało użyte już do karty celu i oznaczone kółkiem zgodnie z instrukcją .... ???
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: mat_eyo »

Nie możesz.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: donmakaron »

nakago pisze: 23 lip 2019, 23:56 no ok.. to jeszcze jedno pytanie...:
czy mogę postawić płot na osiedlu (dajmy na to rozdzielić 4kę na dwie 2ki), takim które zostało użyte już do karty celu i oznaczone kółkiem zgodnie z instrukcją .... ???
Intrukcja, Plan miejscowy, uwaga na czerwono w prawym górnym rogu:
Osiedle, za które zdobyłeś punkty z kart planu miejscowego, nie może być ponownie podzielone płotem (karta geodety) [...].
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: nakago »

dziękuję, przeoczyłem to
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: nakago »

kolejne pytanko:
płotem nie można rozdzielać 2 bisów - to jest dwóch liczb z oznaczeniem BIS czy np. 9tki (zwykłej) i obok 9tki z BISEM ?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: mat_eyo »

Nie możesz rozdzielić bisu i tego, co jest przez niego bisowane. Więc nie możesz rozdzielić 9 i 9A ani 9A i 9B itd.
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Lion86 »

Pytanie do dodatku z jajkami. Mamy cel by zdobyc wszystkie jajka z oststniej ulicy. Czy da się to jakoś osiągnąć bez robienia trzech bisów? Macie na ten cel jakiś pomysł?
Obrazek
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Lion86 »

Nikt nie ma żadnego pomysłu jak to ugryść?
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: nakago »

ja jeszcze podstawkę ogrywam :)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Coen »

Lion86 pisze: 03 sie 2019, 10:55 Nikt nie ma żadnego pomysłu jak to ugryść?
Bez 3 bisów się nie da.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: mat_eyo »

Da się z dwoma bisami i 0 na pierwszym domku z jajkiem.

Edit w zasadzie da się nawet z jednym bisem:

0 - 8 - 8' - 10 - 16

Jednak musimy mieć wtedy bardzo dużo farta, bo zakładamy, że wyjdzie nam 1 albo 2 z robotami drogowymi i 14 albo 15 z robotami drogowymi.
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: jakubski »

Cześć,

Mam pytanie odnośnie liczenia punktów z działu pośrednika nieruchomości (fioletowe).
Wg instrukcji każdy dom w osiedlu "zwykłym" to 1 czyli osiedlez 3 domami to 3 punkty.

Ale:
1. jak użyje karty pośrednika do tego osiedla ( i je zaznacze kreska od ulicy jak radzi instrukcja)
2. następnie zamaluje odpowiedni kwadracik
3. potem wybuduje powiedzmy jeszcze 2 osiedla "zwykłe" z 3 domami

4. to jak liczę na koniec punkty za osiedla I fioletowe pola: jedno i drugie osobno?

Ten x na fioletowym polu to jest mnożenie? Co może przez co? Na logikę należy pomnożyć pierwsza niezakreslona cyfrę przez liczbe zakreślen w kolumnie czyli w tym wypadku 4×1=4 punkty i zwykłe osiedla na piechotę?

No chyba że gracie inaczej - używając tylko mnożnika z ramki? Tylko że w takim przypadku wszystkie moje osiedla, również te bez kart, byłyby premiowane: gdyby pomnożyć np. 4x3=12 punktów).

Będę wdzięczny za sugestie.

P.S.
Odnośnie wykonania - dlaczego Waszym zdaniem na stronach kart krajobrazu z numerem domu w rogach jest podpowiedź rewersu? Trochę tak jakby obstawiać wynik już rozegranego meczu...
dawid
Posty: 514
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: dawid »

Nie do końca zrozumiałem Twój opis, ale:
- punkty pod koniec gry dostajesz tylko za skończone osiedle. Skończone to znaczy osiedle, które ma z lewej i prawej strony płot a do tego nie ma żadnych wolnych miejsc między płotami.
- liczysz sobie najpierw liczbę skończonych osiedli pojedyńczych. To będzie jeden domek z płotem z lewej i prawej strony. Tam gdzie jest x wpisujesz ile masz takich osiedli. Jak liczysz punkty to x mnożysz przez wartość punktową. Jeśli masz cztery osiedla z jednym domkiem to masz 1x4. Jeśli użyłeś agenta nieruchomości to jest 3x4.
- to samo robisz z kolejnymi. Osiedle z dwoma domkami to dwa domki bez przerwy między nimi, które mają płot z lewej i prawej strony. Jeśli masz np 3 takie osiedla to wpisujesz x3 i mnoższysz przez wartość punktów.
- tak samo z pozostałymi osiedlami. Nie dostajesz punktów za pojedyncze domki, tylko za skończone osiedla.
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: jakubski »

Jeśli jest jak mówisz to jak mam już wybudowane np. 3 osiedla po 3 domy i użyje karty pośrednika to ona podwyższa wartość WSZYSTKICH? 4x3=12 punktów?

Ja natomiast wyszedłem z założenia, że jak mam wybudowane 3 osiedla po 3 domy i gram kartę posrednika to ona zwiększa wartość jednego wybranego (wtedy 3+3+4×1)=10 - na piechotę liczymy osobno osiedla zwykłe i osobno te z pośrednikiem).

I co myślicie o rewersach?
dawid
Posty: 514
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: dawid »

Tak. Pośrednik nieruchomości nie zwiększa wartości konkretnego osiedla a wszystkich osiedli w danym typie.
W przykładzie, który wybrałeś to będzie 12 punktów.

Znasz następny typ, ale nie znasz jaki będzie numer. Jak dla mnie zmniejsza to troszkę losowość i pozwala na lepsze planowanie.
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: Lion86 »

Pytanie dotyczy dodatku Halloween. Bonusy za duchy dają możliwość skorzystania z jednej z trzech akcji. Tymi akcjami są:
- zakreślenie parku - tu sprawa jasna,
- zakreślenie basenu - rozumiem, że zaznaczam sam basen bez wpisywania nr domu pod nim. Jednak czy mogę zaznaczyć basen pod którym już numer jest wpisany a basen nie został wybudowany?
- budowa dwóch domów o tym samym numerze bez zaznaczania akcji bis. Ta akcja jest dla mnie najmniej jasna. Zbieram odpowiednią liczbę duszków i co, dopisuje od razu w dowolnym miejscu bisa bez ponoszenia jego kosztu? Czy też jakoś inaczej jeszcze ten bonus działa?
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 89
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: shahiye »

Czesc, czy zdobycie celu z karty planu miejscowego jest obowiazkowe? Przykladowo w grze sa karty 5/5 oraz 2/5. Buduje dwa osiedla po piec domow - musze je wykorzystac do zdobycia pierwszego celu, czy tez moge poczekac i wybudowac osiedle na dwa domy i wtedy zgarnac cel 2/5?
I drugie pytanie, powiazane z powyzszym - co jesli moge zdobyc trzeci cel (dwa mam juz zdobyte) - obowiazkowo koncze gre? Czy tez moge jeszcze budowac i odebrac punkty za ostatni cel w kolejnych rundach i wtedy zakonczyc rozgrywke?

Dzieki
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń

Post autor: KonradT »

Zdobycie celu nie jest obowiązkowe.
vafeel
Posty: 2
Rejestracja: 25 kwie 2021, 17:02
Has thanked: 2 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń - pytania i wątpliwości

Post autor: vafeel »

Hej,
Mam pytanie odnośnie efektu Pośrednika Nieruchomości:
czy jeżeli posiadamy różne typy osiedli (np. 1, 3, 4), to odkreślamy pola pod wszystkimi typami czy wybieramy tylko jeden typ dla którego zwiększamy punktację? :)
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Welcome to... Miasteczko marzeń - pytania i wątpliwości

Post autor: bobule »

vafeel pisze: 25 kwie 2021, 19:47 Hej,
Mam pytanie odnośnie efektu Pośrednika Nieruchomości:
czy jeżeli posiadamy różne typy osiedli (np. 1, 3, 4), to odkreślamy pola pod wszystkimi typami czy wybieramy tylko jeden typ dla którego zwiększamy punktację? :)
Wybierasz tylko jeden typ.
ODPOWIEDZ