Elekt - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
sergserg
Posty: 16
Rejestracja: 05 kwie 2014, 21:01
Been thanked: 1 time

Elekt - pytania i wątpliwości

Post autor: sergserg »

Wątek główny o grze

Elekt do mnie dotarł, zrobiliśmy na szybko 2 rozgrywki (wcześniejszej styczności z grą nie miałem) i na gorąco mogę powiedzieć, że to super sprawa. Zasady są tak pomyślane, że w planowaniu każdej rundy nie można mieć nigdy 100% pewności, że wszystko wyjdzie, za to na pewno można nieźle knuć, odwracać uwagę przeciwnika itp. Zabawa przednia.

Dwie wątpliwości od razu powstały co do zasad, na które nie ma odpowiedzi w rulebook'u:
1. co w przypadku kiedy w danej sferze jest obecny tylko jeden gracz - czy nadal rozpatruje normalnie konfrontacje? Jeśli tak, to ma automatyczne zwycięstwo w każdej z kategorii (i może np. w efekcie okultyzmu dorzucić dwa symbole, a następnie w efekcie podstępu przerzucić kartę na inną strefę)?
2. czy 0 vs 0 w symbolach to także remis, który można przechylić na swoją stronę np. kartą przywilejów?
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Casiliasplp »

sergserg pisze: 16 maja 2019, 19:16 Elekt do mnie dotarł, zrobiliśmy na szybko 2 rozgrywki (wcześniejszej styczności z grą nie miałem) i na gorąco mogę powiedzieć, że to super sprawa. Zasady są tak pomyślane, że w planowaniu każdej rundy nie można mieć nigdy 100% pewności, że wszystko wyjdzie, za to na pewno można nieźle knuć, odwracać uwagę przeciwnika itp. Zabawa przednia.

Dwie wątpliwości od razu powstały co do zasad, na które nie ma odpowiedzi w rulebook'u:
1. co w przypadku kiedy w danej sferze jest obecny tylko jeden gracz - czy nadal rozpatruje normalnie konfrontacje? Jeśli tak, to ma automatyczne zwycięstwo w każdej z kategorii (i może np. w efekcie okultyzmu dorzucić dwa symbole, a następnie w efekcie podstępu przerzucić kartę na inną strefę)?
2. czy 0 vs 0 w symbolach to także remis, który można przechylić na swoją stronę np. kartą przywilejów?
1) Tak
2) Nie można mieć 0 jak nie masz kart w danej strefie automatycznie wygrywa inny gracz który tam jest.
Hala Madrid
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Casiliasplp »

sergserg pisze: 17 maja 2019, 00:22
Casiliasplp pisze: 16 maja 2019, 21:31
2) Nie można mieć 0 jak nie masz kart w danej strefie automatycznie wygrywa inny gracz który tam jest.
Chodziło mi o przypadek tego rodzaju, kiedy żaden z graczy obecnych w strefie nie ma punktów Podstępu (czyli 0 vs 0), a jeden z nich ma bonus w przypadku remisu. Na logikę - powinno tak działać, ale wolę się upewnić.
Szczerze nie wiem ja będę grał że nie można,ale spytam się autora.
Hala Madrid
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: kglosnicki »

Wiedzę, że świetnie rozgryźliście, jak działa mechanika.

Tak jak napisał Casiliasplp - jeśli w Strefie obecny jest tylko jeden gracz, on wygrywa wszystkie konfrontacje.

Zgadza się również sposób rozpatrywania remisów - tak jak napisano na stronie 7 - jeśli gracz nie ma jednostki w Strefie, w ogóle nie bierze udziału w konfrontacji (nie ma nawet zera, po prostu go nie ma).
Jeśli natomiast gracze mają Jednostki i remisują na zero - to można użyć Przywileju, który rozstrzyga remis na naszą korzyść. Czyli załóżmy, że gra dwóch graczy, każdy ma po jednej Jednostce i mają zero Okultyzmu. Jeden z graczy może użyć Mistrza Paktów, żeby zwyciężyć w tej konfrontacji.
Inny przypadek: gra 3 graczy. Gracz A oraz gracz B mają Jednostki w Strefie, ale żaden z nich nie ma ani jednego symbolu Okultyzmu. Gracz C, nieposiadający Jednostek w tej Strefie nie może użyć swojego Przywileju Mistrz Paktów, aby zwyciężyć w tej konfrontacji.
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: asd123 »

Czy karta "gwardzista skaryfistów" działa we wszystkich strefach czy tylko w strefie, w której znajduje się gwardzista?
Nadrzędna zasada mowi, że jeśli nie napisano inaczej karta działa tylko w strefie w której się znajduje, ale wtedy znów wydaje mi się że ta zdolność jest zbyt słaba.
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: kglosnicki »

asd123 pisze: 19 maja 2019, 08:25 Czy karta "gwardzista skaryfistów" działa we wszystkich strefach czy tylko w strefie, w której znajduje się gwardzista?
Nadrzędna zasada mowi, że jeśli nie napisano inaczej karta działa tylko w strefie w której się znajduje, ale wtedy znów wydaje mi się że ta zdolność jest zbyt słaba.
Jest tak jak mówisz - ta karta działa tylko w Strefie, w której się znajduje. Gwardzista może przesądzić o Twoim zwycięstwie w danej Strefie jeśli zestawisz ją z odpowiednią kartą - masz zagwarantowane przeżycie innej Jednostki - potencjalnie pakernej.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Kurczu »

Dziś 2 pierwsze partie za mną i pojawiło się kilka pytań.
Jednostka Eklezjasta - jeśli w strefie nie ma jeszcze jednostek, a Eklezjasta jest pierwszą to dołączam żeton władzy?
Misja Kultyści nekrotechniki - czy zdolności natychmiastowe również nie działają? domyślam się, że nie, ale wolę się upewnić :)
Przywilej Patron Jedności - czy przywilej działa w każdej rundzie na każdą strefę czy tylko na jedną? wydaje mi się, że na każdą, która spełnia wymaganie, ale jednocześnie wydaje mi się, że to będzie za mocny przywilej :P
Jednostka Kolonia larw - nie bardzo rozumiem zamysł tej karty, z jednostek podstawowych ma najmniej symboli atrybutów, wystawienie jej w strefie, gdzie przeciwnik ma już Kolonię larw jest ze stratą dla nas. Jedyne co wydaje mi się rozsądne to przechwycić Kolonię larw od przeciwnika, ale jest to bardzo trudne, bo mało kart ma taką zdolność.

Zasady - limit liczby żetonów atrybutów - rozumiem tę zasadę, ale skoro sam autor odpowiada na pytania to czemu w ogóle jest taki limit? Bardzo mnie to nurtuje :)
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: kglosnicki »

Kurczu pisze: 24 maja 2019, 03:27 Jednostka Eklezjasta - jeśli w strefie nie ma jeszcze jednostek, a Eklezjasta jest pierwszą to dołączam żeton władzy?
Tak, dołączasz.
Kurczu pisze: 24 maja 2019, 03:27 Misja Kultyści nekrotechniki - czy zdolności natychmiastowe również nie działają? domyślam się, że nie, ale wolę się upewnić :)
Tak, zdolności natychmiastowe również nie działają.
Kurczu pisze: 24 maja 2019, 03:27 Przywilej Patron Jedności - czy przywilej działa w każdej rundzie na każdą strefę czy tylko na jedną?
Przywilej Patron Jedności działa w każdej strefie, jeśli masz w niej Jednostki takiego samego typu. Również, gdy jest to jedna jednostka.
Kurczu pisze: 24 maja 2019, 03:27 Jednostka Kolonia larw - nie bardzo rozumiem zamysł tej karty, z jednostek podstawowych ma najmniej symboli atrybutów, wystawienie jej w strefie, gdzie przeciwnik ma już Kolonię larw jest ze stratą dla nas. Jedyne co wydaje mi się rozsądne to przechwycić Kolonię larw od przeciwnika, ale jest to bardzo trudne, bo mało kart ma taką zdolność.
To jest tricky jednostka ;) Przede wszystkim jest elastyczna, bo daje Ci jeden dowolny atrybut, potrzebny w danej chwili. Jeśli nie wyłożysz jej jako pierwszy w Strefie, cóż, masz problem - ale czasami położenie żetonu na przeciwniku niekoniecznie Ci dokopie.

W kwestii żetonów. Musisz pilnować czy żetony się nie kończą - jest to dodatkowy element taktyki i planowania.
JamesCC
Posty: 15
Rejestracja: 08 cze 2019, 21:09
Been thanked: 5 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: JamesCC »

Witam,
poszukuję instrukcji w PDF, ponieważ wziąłem grę na wyjazd a instrukcja została w domu.
Lukers
Posty: 64
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:16
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Lukers »

dobrze zrozumiałem. że w przypadku kiedy tylko ja mam kartę w którejś strefie to wygrywam wszystkie pojedynki w tej strefie? Czyli nawet jak nie mam na karcie symbolu ani żetonu okultyzmu to mimo wszystko wygrywam pojedynek na okultyzm i dokładam na kartę dwa żetony?
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Kurczu »

Lukers z tego co ja rozumiem to jeśli nie masz symbolu to jest remis w danym atrybucie, wyjątkiem jest władza, w której wygrywasz jeśli masz jednostkę w strefie, pomimo braku władzy.
Edit: nie miałem racji :P
Ostatnio zmieniony 11 cze 2019, 10:55 przez Kurczu, łącznie zmieniany 1 raz.
pszem
Posty: 51
Rejestracja: 09 lis 2018, 13:57
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: pszem »

Kurczu pisze: 09 cze 2019, 06:13 Lukers z tego co ja rozumiem to jeśli nie masz symbolu to jest remis w danym atrybucie, wyjątkiem jest władza, w której wygrywasz jeśli masz jednostkę w strefie, pomimo braku władzy.
Przecież kilka postów wyżej autor napisał wprost
kglosnicki pisze: 17 maja 2019, 08:47 Tak jak napisał Casiliasplp - jeśli w Strefie obecny jest tylko jeden gracz, on wygrywa wszystkie konfrontacje.
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: kglosnicki »

Widzę, że powraca niejasność odnośnie remisów na 0. Otóż jest kilka przypadków, które opiszemy w oficjalnym FAQ. Opublikujemy na naszej stronie internetowej oraz facebooku.
Najważniejsze to pamiętać, że gracz który nie ma jednostki w strefie nie bierze w ogóle udziału w rozpatrywaniu konfrontacji.
Maffe
Posty: 1
Rejestracja: 21 cze 2019, 16:10

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Maffe »

Przenoszę pytania z komentarzy na zagramwto:

1. Dodatkowe jednostki podstawowe (np. gremliny) jak je dobieracie? Wspólnie decydujecie jakich czterech używacie i każdy ma taki sam komplet? Czy je losujecie i każdy ma inną rękę?
2. Jak używacie kart z dodatków? Mieszacie wszystkie elitarne jednostki i tworzycie dużą talię czy zamieniacie je, żeby zachować ilość z podstawowej wersji? To samo pytanie jeśli chodzi o karty przywilejów i misji?
Reverberation
Posty: 8
Rejestracja: 23 cze 2019, 14:59
Been thanked: 1 time

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Reverberation »

Podczas dzisiejszej rozgrywki pojawiło się pytanie co do działania karty przywileju "Kurtyna Pomroku".
W którym momencie można dołożyć ostatnią kartę? Czy można to zrobić po tym, jak teoretycznie pięć jednostek zostało przydzielone?
Partia przebiegała tak: Gracz A z berłem wyłożył pierwszą swoją jednostkę, gracz B pierwszą swoją, Gracz A drugą swoją, Gracz B wyłożył jednostkę, która umożliwia wzięcie na rękę jednostki przeciwnika, odrzucił kartę i wziął na rękę pierwszą jednostkę gracza A. Gracz A wyłożył trzecią jednostkę, gracz B trzecią, Gracz A czwartą, Gracz B czwartą, Gracz A piątą, Gracz B piątą. I wówczas Gracz A wyłożył jednostkę używają Kurtyny Pomroku -> była trzecią kartą w strefie, aktualnie piątą w ogóle, jako że jedna jego jednostka wróciła na rękę gracza B. Gracz A uważa, że może przydzielić tę jednostkę jeszcze w tej chwili, Gracz B twierdzi, że faza przydziału zakończyła się na jego ruchu.
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: kglosnicki »

Reverberation pisze: 23 cze 2019, 15:05 Gracz A uważa, że może przydzielić tę jednostkę jeszcze w tej chwili, Gracz B twierdzi, że faza przydziału zakończyła się na jego ruchu.
Gracz A mógł przydzielić Jednostkę w tym momencie.
Kurtyna Pomroku umożliwia wykonanie 1 dodatkowego przydziału Jednostki ponad limit 5 przydziałów w rundzie, nie precyzuje jednak, kiedy ten przydział ma nastąpić. Faza przydziału nie kończy się, gdy jeden z graczy wykona 5 przydziałów, lecz gdy każdy z graczy wykona już wszystkie swoje przydziały lub spasuje. Gracz z Kurtyną Pomroku ma 6 przydziałów, jeśli użyje tej karty.

Jednostka może w fazie przydziału wrócić na rękę właściciela np. przez działanie Złodzieja Ciał lub może zostać unicestwiona np. przez działanie Żarłocznego Skargera. W takich sytuacjach, używając Kurtyny Pomroku, gracz nie będzie miał 6 Jednostek na stole, jednak będzie miał wykonane 6 przydziałów.
MadMan10
Posty: 5
Rejestracja: 07 maja 2019, 07:39

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: MadMan10 »

A co z tymi Gremlinami z pytania wyżej, bo chciałem dokładnie o to samo zapytać?

Stanowią one 5 jednostkę podstawową czy należy jakąś nimi podmienić i jeśli tak to jaką. Proszę opisz cały zamysł Gremlinów. ;)

Być może odpowiedź jest oczywista na podstawie zasady, że w strefie może być maksymalnie 2/3 karty u każdego gracza, ale i tak spytam:
Czy jest jakaś sytuacja, w której kładziemy 3/4 lub nawet więcej kart w jednej strefie?
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: kglosnicki »

MadMan10 pisze: 30 cze 2019, 22:19 A co z tymi Gremlinami z pytania wyżej, bo chciałem dokładnie o to samo zapytać?
Postępujemy z nimi dokładnie tak samo jak z innymi alternatywnymi Jednostkami Podstawowymi, one po prostu zwiększają regrywalność pierwszych tur, przez wprowadzenie pewnego urozmaicenia.

Przed grą zawsze wybieramy zestaw 4 Jednostek Podstawowych, z którymi każdy gracz zacznie rozgrywkę. Jeśli więc chcecie zagrać z Gremlinem, zamieńcie go z inną Jednostką Podstawową np. z Zabójcą.
MadMan10
Posty: 5
Rejestracja: 07 maja 2019, 07:39

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: MadMan10 »

OK, czyli jednak po 4 zawsze.

A teraz inne pytanie. Kolega miał kartę mówiącą o tym, że każda pozostała karta na ręce daje mu żeton władzy. W którym momencie musi przydzielić te żetony? Po zakończeniu fazy przydziału jednostek?
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: kglosnicki »

MadMan10 pisze: 02 lip 2019, 23:25 A teraz inne pytanie. Kolega miał kartę mówiącą o tym, że każda pozostała karta na ręce daje mu żeton władzy. W którym momencie musi przydzielić te żetony? Po zakończeniu fazy przydziału jednostek?
Jest Wpływ stanowiący o tym, że każda karta na ręce gracza liczy się jako symbol Władzy. Po prostu podczas rozpatrywania konfrontacji na Władzę do liczby swoich symboli władzy w danej strefie dodaj liczbę kart na ręku ;)
MadMan10
Posty: 5
Rejestracja: 07 maja 2019, 07:39

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: MadMan10 »

Czyli jeśli w późnej rozgrywce co rundę na ręce zostaje mi 3 karty (bo w takiej 4 rundzie mam ich do dyspozycji 8, 5 wykładam i 3 zostają na ręce) to w każdej ze stref mam z góry 3 korony? Czy da się w ogóle wygrać z graczem, który już na starcie konfrontacji ma 3 symbole przewagi...?
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: kglosnicki »

Chyba nie do końca rozumiem pytanie, czy mógłbyś wyjaśnić?
Jednostki, które mamy na ręce nie dają nam symboli władzy, chyba że jest akurat taka karta na stole, która wprowadza taką zasadę (ale to działa tylko w obrębie jednej Strefy).
MadMan10
Posty: 5
Rejestracja: 07 maja 2019, 07:39

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: MadMan10 »

Więc co oznacza "każda karta na ręce gracza liczy się jako symbol Władzy"? mowie o karcie wygranej w poprzedniej rundzie, którą bierze się do siebie. czy może efekty wszystkich kart stref dzialaja tylko w danej rundzie i dla tej strefy, a potem dla gracza są jedynie tytułami? może tego nie wiedziałem i stąd niezrozumienie zasady :)

Ja to rozumiem tak, że mam tą kartę przed sobą jako wygraną w innej rundzie. W każdej z 3 konfrontacji na Władzę dany gracz ma już z samej tej cechy 3 korony, a do tego tyle ile ma na kartach w danej strefie. Czy da się w ogóle takiego gracza pokonać na Władzę? Wystarczy, że dołoży karty z 3 koronami i już ma w danej strefie 6 koron, a w pozostałych po 3. Gracz bez tej umiejętności chyba nigdy nie osiągnie tylu koron ze swoich kart.
Ostatnio zmieniony 05 sie 2019, 10:29 przez MadMan10, łącznie zmieniany 1 raz.
Elhirion
Posty: 1
Rejestracja: 03 sie 2019, 23:34

Re: Elekt (Krzysztof Głośnicki)

Post autor: Elhirion »

Podczas gry wynikła pewna wątpliwość. Karta Dzikoklanyta, w puli nie ma już żetonów władzy, zostaje unicestwiona jednostka z żetonem władzy na sobie. Dzikoklanyta otrzymuje ten żeton? I takie upewnienie się, jej umiejętność działa tylko na strefe w której się znajduje tak?
ODPOWIEDZ