Hannibal Rome vs Carthage - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Hannibal Rome vs Carthage - zasady

Post autor: Muleq »

Czy miasta takie jak Messyna, Neapol itp. czyli non walled musza być oblegane czy można je odwrócić tak jak każdy inny znacznik PC??

edit
Mój błąd. Wszystkie kwadratowe znaczniki oznaczają walled city nawet jak nie mają nazwy i trzeba je oblegać żeby odwrócić znacznik.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal Rome vs Carthage

Post autor: Muleq »

Kolejna partia za mną i kolejne pytania, na które tym razem chyba już sobie sam nie odpowiem :)

1. Hanno nie może opuścić Afryki, a co jeśli zginie?? Czy mogę umieścić go w nowej turze np w Iberii??

2. Gracz rzymski wylosował jako konsula Fabiusa Maximusa, który nie może opuszczać Italii ale wszystkie armie liczące 5 i więcej oddziałów znajdują się poza Italią. Co zrobić w takim wypadku?? ( wybór konsulów jest po uzupełnieniu oddziałów )

3. W którym momencie obliczamy i zaznaczamy kontrolę prowincji?? Na bieżąco po zagraniu kart czy na koniec tury w fazie Sprawdzania Zwycięstwa?? Ma to ogromne znaczenie przy obliczaniu ilości kart bitewnych.

Na razie chyba tyle. Gra jest genialna zarówno pod względem mechaniki jak i oddania realiów historycznych. Aż dziw, że w sumie tak cicho o niej na tym forum :) .
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Hannibal Rome vs Carthage

Post autor: Probe9 »

Muleq pisze: 01 sie 2019, 09:43
1. Hanno nie może opuścić Afryki, a co jeśli zginie?? Czy mogę umieścić go w nowej turze np w Iberii??

2. Gracz rzymski wylosował jako konsula Fabiusa Maximusa, który nie może opuszczać Italii ale wszystkie armie liczące 5 i więcej oddziałów znajdują się poza Italią. Co zrobić w takim wypadku?? ( wybór konsulów jest po uzupełnieniu oddziałów )
Podszedłbym do tego tak, że skoro nie mogą opuszczać danych regionów to nie można ich również później poza nimi umieszczać. Oczywiście podchodząc do tego literalnie nie ma mowy o opuszczeniu danego regionu, skoro w momencie fazy rozmieszczania nie ma go w w tym regionie ;p Zakładam jednak, że zamysł autora był taki, żeby te postaci nie znalazły się w innych regionach aniżeli te, do których zostały przypisane.
Muleq pisze: 01 sie 2019, 09:43 3. W którym momencie obliczamy i zaznaczamy kontrolę prowincji?? Na bieżąco po zagraniu kart czy na koniec tury w fazie Sprawdzania Zwycięstwa?? Ma to ogromne znaczenie przy obliczaniu ilości kart bitewnych.
Nie kojarzę nigdzie w zasadach oddzielnej fazy rewizji tego toru, więc uznałbym, że robi się to od razu po zmianie kontroli.

Jeżeli miałoby się to odbywać w jednej z faz gry to wskazałbym
5.6. Victory Check Phase
Both players calculate their Political Points (23.1). If one player has less
Political Points than the other player, that player will lose a number of PCs
(23.2).
Ale nie ma tam nic o regulowaniu tego toru tylko o zliczeniu punktów (czyli w domyśle, tor został dostosowany do sytuacji na mapie już wcześniej).

Edit: Widzę, że był wątek na BGG odnośnie pkt. 1 i 2, potwierdzają tam moją interpretację.

https://boardgamegeek.com/thread/212633 ... lace-hanno
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal Rome vs Carthage

Post autor: Muleq »

Z Hanno jestem się w stanie zgodzić choć jak sam napisałeś literalnie rzecz biorąc wcale nie jest to takie oczywiste. Z Maximusem problem jest o tyle inny, że mamy dwa zapisy o armii konsularnej i na karcie wodza. Pytanie pozostaje, który z nich jest ważniejszy??

Co do obliczania kontroli prowincji też skłaniam się ku bieżącemu zaznaczaniu, dzięki czemu sytuacja jest znacznie bardziej dynamiczna gdyż w tej samej turze prowincja może przechodzić z rąk do rąk, a co za tym idzie ilość BC też będzie się zmieniała.
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Hannibal Rome vs Carthage

Post autor: Probe9 »

Muleq pisze: 01 sie 2019, 11:14 Z Hanno jestem się w stanie zgodzić choć jak sam napisałeś literalnie rzecz biorąc wcale nie jest to takie oczywiste. Z Maximusem problem jest o tyle inny, że mamy dwa zapisy o armii konsularnej i na karcie wodza. Pytanie pozostaje, który z nich jest ważniejszy??
Jak dla mnie skoro przyjmujemy przy Hanno, że taki był zamysł autora to byłbym konsekwentny również przy Maximusie. Jeżeli warunek do umieszczenia go na planszy nie jest spełniony to tego nie robię.

Chociaż z drugiej strony trochę takie rozwiązanie jest brutalne dla gracza grającego Rzymem, bo przy Hanno można to postrzegać jako element strategii (dla obu stron), przy Maximusie nie można tego przewidzieć, więc może bym ewentualnie pominął tę zasadę z 5 CU :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal Rome vs Carthage

Post autor: Muleq »

Opisałem problem na BGG ale mam wrażenie że rozmówca nie dostrzegł złożoności sytuacji :D .

https://boardgamegeek.com/thread/224814 ... us-maximus

Natomiast zgadzam się, że jeżeli Hanno nie będzie się mógł pojawić to konsekwentnie powinno być również w przypadku Fabiusa. Ostatecznie to z winy gracza rzymskiego nie ma 5 CU w Italii. Mógł przewidzieć, że wylosuje takiego konsula, a skoro nie przewidział to jego problem :wink: .
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Hannibal Rome vs Carthage

Post autor: Probe9 »

Wydaje mi się, że czytanie ze zrozumieniem się kłania dla kolegi z BGG :)

Też bym tak chyba grał.

Edit.

Znalazłem coś takiego jeszcze:

https://www.youtube.com/watch?v=yuvjN3YOQW8

Od 10:15. Nie znalazłem tego nigdzie w zasadach, ale autor mówi, że jeżeli nie ma stacka z 5CU to kładzie się generała na stacku z największą liczbą CU. Czyli jeżeli na terenie Italii byłby jakiś stack 3CU to tam można by umieścić Maximusa.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal Rome vs Carthage

Post autor: Muleq »

Odpowiedź na pytanie o Fabiusa brzmi 24.1. :D . Czasami jednak warto czytać instrukcję od deski do deski :wink: .
Awatar użytkownika
AnlAir
Posty: 214
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:05
Lokalizacja: 3sity
Has thanked: 51 times
Been thanked: 89 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: AnlAir »

Czy ktoś mógłby poratować polską instrukcją?
Wszystkie linki w poście są już nieaktualne, a w sieci nic nie znalazłem.
Były tam chyba 3 części, zasady, poradnik i scenariusze.
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: idzi »

_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: _leigam_ »

O ile dobrze pamietam w najnowszej wersji byly jakies zmiany w instrukcji i nie sa uwzgledione w wersji pl, i chyba nawet nie ma byc uaktualnienia.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
ODPOWIEDZ