Osadnicy: Wykreślane Imperium

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Osadnicy: Wykreślane Imperium

Post autor: Trampon »

Tryb Rywalizacji.
Zaczynamy rundę mając "zbudowany" budynek Sklep z Narzędziami (działanie - "za każdym razem gdy Zbierasz, otrzymaj +1 surowiec tego typu".
Jako przysługę wybieramy żeton Plony - czyli zgodnie z opisem (str. 6 instrukcji lub tekst z "Plonów") - "wybierz wynik na kości Surowców. Zbieraj Surowce tego typu bez użycia akcji". Ok, wybieramy powiedzmy drewno. Przechodzimy do fazy 3 - Rozwój Imperium i - co za zaskoczenie - Zbieramy drewno. Przyjmijmy że mamy dostęp do dwóch pierwszych wysp i na nich łącznie do 5 obszarów z drewnem.

Ile zbierzemy drewna korzystając z Plonów (a więc bez akcji) i z bonusu Sklepu z Narzędziami:
a) 6 (5 plus 1 bonusowy ze Sklepu)?
b) 10 (za każdym razem gdy Zbieramy 1 surowiec - dostajemy bonus)?

Ja bym się skłaniał ku wersji b) - zebranie każdego pojedynczego drewna uruchamia bonus ze sklepu, a możemy to zrobić 5 razy w rundzie, bez akcji.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
keldorn
Posty: 558
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium

Post autor: keldorn »

Witam.

Mam pytanie dotyczące zaawansowanego trybu z wykreślaniem budynków na planszy. Zgodnie z instrukcją podczas rundy dochodzi faza Tworzenia Osad - w której możemy wybudowac na wykreślonych sekcjach budynek o zadanym kształcie.

I tu pojawia sie wątpliwość. Na przykładzie budynku Architekci z podstawowej planszy gracza. Treść: Otrzymaj 8* za każdą L (kształt). I tu jest moje pytanie.
1.Rozumiem że wykorzystuje sie tylko niezajęte sekcje na planszy a moze wykorzystuje sie absolutnie wszystkie (razem z zajetymi sekcjami)?
A jesli jest tak ze tylko puste to czy:
2. Skoro nie można awansowac tego budynku jak inne to czy trzeba go wcześniej wybudowac w fazie Tworzenia Osady? Czy może na koniec w fazie punktowania wykorzystuje sie nie zajęte sekcje na planszy aby otrzymac dodatkowe punkty (i wtedy nie wchodzi to w faze budowania osady).

Sorki za zawiłe napisanie ale nie jest to opisane w instrukcji, a na stronie Portalu nie ma żadnego Almanachu który obiecali do tej gry.
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium

Post autor: Trampon »

NIe wiem czy dobrze zrozumiałem Twoje pytania ale spróbuję odpowiedzieć tak jak mi się wydaje że zrozumiałem :)
keldorn pisze: 04 sie 2019, 16:07 Witam.

Mam pytanie dotyczące zaawansowanego trybu z wykreślaniem budynków na planszy. Zgodnie z instrukcją podczas rundy dochodzi faza Tworzenia Osad - w której możemy wybudowac na wykreślonych sekcjach budynek (Trampon: nie budynek a Osadę) o zadanym kształcie.

I tu pojawia sie wątpliwość. Na przykładzie budynku Architekci z podstawowej planszy gracza. Treść: Otrzymaj 8* za każdą L (kształt). I tu jest moje pytanie.
1.Rozumiem że wykorzystuje sie tylko niezajęte sekcje na planszy a moze wykorzystuje sie absolutnie wszystkie (razem z zajetymi sekcjami)?
Osadę tworzysz wyłącznie na całkowicie zakreślonych sekcjach - i te sekcje nie mogą być już częścią innej Osady. Nie wiem co masz na myśli pisząc "zajęte"? Wykreślone? W instrukcji na str 7 jest powiedziane że sekcje nie mogą być częścią więcej niż 1 Osady.
keldorn pisze: 04 sie 2019, 16:07 A jesli jest tak ze tylko puste to czy:
2. Skoro nie można awansowac tego budynku jak inne to czy trzeba go wcześniej wybudowac w fazie Tworzenia Osady?
Którego budynku? Budynek "Architekci" masz dostępny od początku gry (nie musisz bo budować). Ja rozumiem to w ten sposób że możesz zaznaczyć Osadę w kształcie L (jedną na turę) nie mając żadnego budynku (na arkuszu wioski) który w prawym górnym rogu miałby kształt L (jedna Osada na rundę, więc wykreślając "L" tracisz niejako możliwość wykreślenia innego kształtu w tej rundzie i podkręcenia jakiegoś budynku). Za każdą taką Osadę w kształcie L na koniec gry dostaniesz 8 pkt.
keldorn pisze: 04 sie 2019, 16:07Czy może na koniec w fazie punktowania wykorzystuje sie nie zajęte sekcje na planszy aby otrzymac dodatkowe punkty (i wtedy nie wchodzi to w faze budowania osady).
Nie zajęte (nie wykreślone?) sekcje na arkuszu wioski nie mogą być częścią osady. W fazie punktowania już niczego nie wykreślasz - ostatnią Osadę mogłeś wykreślić w 10 rundzie przed fazą końca rundy
keldorn pisze: 04 sie 2019, 16:07Sorki za zawiłe napisanie ale nie jest to opisane w instrukcji, a na stronie Portalu nie ma żadnego Almanachu który obiecali do tej gry.
Ano nie ma. Kłamczuszki :)
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
keldorn
Posty: 558
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium

Post autor: keldorn »

Trampon dzieki za informacje. Juz teraz jest to czytelniejsze :)
Monok
Posty: 108
Rejestracja: 26 lis 2014, 10:47
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Wykreślane Imperium

Post autor: Monok »

Ja podczepiam się pod pytanie o żeton Plonów") - "wybierz wynik na kości Surowców. Zbieraj Surowce tego typu bez użycia akcji"

1) czy mogę wykreślić więcej niż jedno pole zbiorów wybranego typu ?
2) jeśli więcej niż jedno to jak się ma do tego budynek +1 do zbieranego surowca
ODPOWIEDZ