Puerto Rico - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9418
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico

Post autor: MichalStajszczak »

pinata pisze: 13 wrz 2018, 21:33 Przy czym trzeba pamiętać, że mając magazyn nie gnije żaden z towarów wybranego rodzaju, ale oprócz tego nadal nie gnije też jeden znacznik jakiegoś innego towaru.
Mowa oczywiście o małym magazynie. Bo w dużym można przechowywać dowolną liczbę znaczników dwóch towarów. A jak gracz ma duży i mały magazyn (nie może mieć dwóch małych ani dwóch dużych), to może przechować dowolną liczbę znaczników trzech towarów plus jeden znacznik czwartego.
manfred_86
Posty: 1
Rejestracja: 18 paź 2018, 21:04

Re: Puerto Rico

Post autor: manfred_86 »

Czy mając np. 7 znaczników kawy i dwa puste staki, 4 i 6 miejsc, to czy za jedną tura ładuje 6 sztuk na większy statek plus jedna sztuka na mniejszy, czy tylko i wyłącznie te 6 sztuk i wtedy następuje kolej na zaladunek towarów drugiego gracza?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9418
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico

Post autor: MichalStajszczak »

Nie można ładować na statek towarów, które są już załadowane na jeden z dwóch pozostałych statków.
garero
Posty: 11
Rejestracja: 28 lip 2009, 00:46
Has thanked: 2 times

San Juan / Puerto Rico: Gra karciana (Andreas Seyfarth)

Post autor: garero »

Uszanowanie, moja wątpliwość dotyczy lekkiej wersji Puerto czyli karcianki PR (w poprzednich edycjach pt San Juan jeśli się nie mylę). Ale nie znalazłem oddzielnego tematu, a nie wiem czy warto takowy tworzyć.

A owa wątpliwość dotyczy karty "komora celna". Mianowicie opis karty mówi, że w fazie burmistrza można na tej karcie położyć jedną ze stosu, a w fazie kupca sprzedać tę kartę na targowisku. Pytanie jest następujące: czy owa sprzedaż w fazie kupca jest obostrzona zasadami ogólnymi sprzedaży - czyli np jeśli nie jestem gubernatorem, nie mam faktorii to mogąc sprzedać tylko jedną kartę muszę wybrać czy sprzedaję z komory czy z budynku produkcyjnego. IMO NIE, bo na tym polega bonus komory. Ale może się mylę.

Instrukcja mówi jedynie (lub jednak - zależy jak na to spojrzeć), że towar z komory może być wykorzystany zgodnie z innymi zasadmi - czyli schowany pod port, sprzedany z użyciem małego/dużego targu itd.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: San Juan / Puerto Rico: Gra karciana (Andreas Seyfarth)

Post autor: Olgierdd »

Instrukcja mówi też, że towar na komorze celnej podlega takim samym zasadom jak inne towary. Oznacza to, że w fazie kupca jeśli masz towar na komorze i budynku produkcyjnym to nadal możesz sprzedać tylko jeden towar.
Różnica polega jedynie na tym, że towar na komorze pojawia się w fazie burmistrza zamiast nadzorcy, a przy sprzedaży zawsze kosztuje 2.
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Puerto Rico

Post autor: Pluck »

Wariant 2osobowy:
- gubernator wybiera 1 z 7 kart
- gramy tak dlugo az zostanie 1 karta na stole
- to oznacza, ze 6ta karte bral gracz bez znacznika gubernatora

Pytanie brzmi:
- zaczynajac nastepna runde karta gubernatora zmienia wlasciciela
- czyli osoba, ktora jest teraz nowym gubernatorem wykonuje 2gi ruch pod rzad (gdyz byla takze osoba ktora konczyla poprzednia runde)

Tak czy ja cos zle interpretuje??
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Puerto Rico

Post autor: krisow »

@ Pluck, a co tu do interpretacji? Masz rację, że ruch wykonuje osoba, która nie była gubernatorem w poprzedniej rundzie i w związku z tym zrobi dwie fazy po rząd.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico

Post autor: WRS »

I jest to bardzo fajny mechanizm w dwuosobowym Puerto!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Puerto Rico

Post autor: rdbeni0 »

Dzień dobry, to mój pierwszy post na tym forum.

Na półce mam grę Puerto Rico w którą chciałbym nauczyć się grać. Problem polega na tym, że głównie gramy w 2os (z dziewczyną), więc wstępnie chciałbym dopracować tylko i wyłącznie wariant 2 osobowy. Jednakże kompletnie nie znam żadnych zasad związanych z tą grą. Nigdy w nią nie grałem i nie wiem od czego zacząć.

Jeżeli też mówimy o wariancie 2os, to chciałbym żeby to była wersja jak najbardziej poprawiona, najnowsza. Czyli z najlepszymi modyfikacjami, np. tymi wprowadzonymi przez społeczność. Nie musimy trzymać się idealnie instrukcji, lecz chcielibyśmy wprowadzić jak najświeższe "community pathe" (modyfikacje, uaktualnienia). Fajnie byłoby też gdyby gra była 1) trudna (porządne zasady i mechanika, bez żadnych uproszczeń) oraz 2) jak najlepiej zbalansowana.
Moje pytanie brzmi więc:
- jak zacząć się uczyć wersji 2os? Iść dokładnie według instrukcji (mam tam wyodrębnioną wersję dla 2os, jest to jakieś nowsze wydanie)
- czy może wprowadzić jakieś modyfikacje / nowości, które nie są uwzględnione w instrukcji?
- który link z bgg polecacie?

pytam, bo zarówno na bgg jak i w tym topicu widzę kilka wersji rozgrywki 2 osobowej. Po wstępnej analizie zauważyłem też, że wersje te wzajemnie się wykluczają. Oraz że w poszczególnych komentarzach widoczne są "wskazówki", które "polepszają grę". Więc już kompletnie nie wiem która wersja rozgrywki 2os jest najlepsza, najbardziej miodna oraz które wskazówki warto zastosować.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Puerto Rico

Post autor: Cin »

Przeczytaj całą instrukcję i zagraj zgodnie z nią. Po kliku partiach sam stwierdzisz, czy chcesz jakieś modyfikacje.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Puerto Rico

Post autor: DarkSide »

rdbeni0, czyli podsumowując: "Co prawda nie umiem jeszcze jeździć na rowerze, ale może by tak pomajstrować przy konstrukcji ramy, przerzutek i hamulcach" :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Puerto Rico

Post autor: rdbeni0 »

ok, dziękuję za odpowiedzi.

Więc narazie pogramy dokładnie według instrukcji, a później przeanalizuję proponowane modyfikacje (z BGG)
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Puerto Rico

Post autor: nakago »

1. Rozszerzenie Szlachcic - gracz wybiera burmistrza: najpierw jako przywilej bierze robotnika z puli ogólnej - może wziąć szlachcica? Potem zaczyna rozdzielać po 1 robotniku kolejnym graczom (tak mówi instrukcja!)- czy to oznacza, że może tego jednego szlachcica z magistratu przyznać komu chce?
2. Gra na 2 osoby (wariant z instrukcji) z rozszerzeniem Pirat: Runda kończy się gdy zostanie tylko 1 ostatnia postać? Jeśli tak to gracze będą wykonywali na rundę asymetryczną liczbę tur w każdej rundzie (naprzemiennie ale jednak)?
3. Rozszerzenie Pirat: jeśli zdecyduję się na Pojmanie to w swojej ostatniej turze jestem zmuszony do zagrania pojmanej przeze mnie postaci?
bourbon
Posty: 107
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 32 times
Been thanked: 23 times

Re: Puerto Rico

Post autor: bourbon »

nakago pisze: 11 kwie 2021, 18:14 1. Rozszerzenie Szlachcic - gracz wybiera burmistrza: najpierw jako przywilej bierze robotnika z puli ogólnej - może wziąć szlachcica?
bierze z puli ogolnej robotnika, nie szlachcica
nakago pisze: 11 kwie 2021, 18:14 Potem zaczyna rozdzielać po 1 robotniku kolejnym graczom (tak mówi instrukcja!)- czy to oznacza, że może tego jednego szlachcica z magistratu przyznać komu chce?
tak. pytanie po co komus dawac 1 pkt ;)
nakago pisze: 11 kwie 2021, 18:14 2. Gra na 2 osoby (wariant z instrukcji) z rozszerzeniem Pirat: Runda kończy się gdy zostanie tylko 1 ostatnia postać? Jeśli tak to gracze będą wykonywali na rundę asymetryczną liczbę tur w każdej rundzie (naprzemiennie ale jednak)?
wybieracie po 3 postacie, wiec z wariantem korsarz zostana dwie akcje (na korsarza nie dajecie dublonow)
nakago pisze: 11 kwie 2021, 18:14 3. Rozszerzenie Pirat: jeśli zdecyduję się na Pojmanie to w swojej ostatniej turze jestem zmuszony do zagrania pojmanej przeze mnie postaci?
tak (natomiast tylko akcja kapitan jest obowiazkowa)
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Puerto Rico

Post autor: nakago »

nakago pisze: 11 kwie 2021, 18:14 3. Rozszerzenie Pirat: jeśli zdecyduję się na Pojmanie to w swojej ostatniej turze jestem zmuszony do zagrania pojmanej przeze mnie postaci?
tak (natomiast tylko akcja kapitan jest obowiazkowa)
[/quote]

możesz rozszerzyć to zdanie, bo nie zrozumiałem
bourbon
Posty: 107
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 32 times
Been thanked: 23 times

Re: Puerto Rico

Post autor: bourbon »

nakago pisze: 12 kwie 2021, 14:30
nakago pisze: 12 kwie 2021, 14:30
nakago pisze: 12 kwie 2021, 14:30 3. Rozszerzenie Pirat: jeśli zdecyduję się na Pojmanie to w swojej ostatniej turze jestem zmuszony do zagrania pojmanej przeze mnie postaci?
tak (natomiast tylko akcja kapitan jest obowiazkowa)
możesz rozszerzyć to zdanie, bo nie zrozumiałem
chodzilo mi o to ze wybierajac postac np budowniczego - mozesz ale nie musisz wybudowac budynek, natomiast w przypadku postaci kampiatan musisz wykonac ta akcje
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Puerto Rico - pytania i wątpliwości

Post autor: MaciekK5454 »

Takie pytanie.

W starszej wersji gry jest na czerwono napisane, że można mieć tylko jeden budynek każdego rodzaju na swojej wyspie. Takie samo zdanie jest w edycji najnowszej (str 9. "Każdy rodzaj budynku możesz wybudować tylko raz na swojej wyspie").

Tymczasem, również w najnowszej edycji mamy na str 5:
-mozesz zbudować tylko po jednym budynku użytkowym każdego rodzaju
-mozesz mieć kilka takich samych budynków produkcyjnych (nie widziałem tego zdania w starszej wersji).

No i pytanie: jak grać i jak rozumieć dodany wyjatek? Przykładowo:
-mozna mieć np mała cukrownie i dużą ale nie można mieć np dwóch małych
-mozna mieć dowolną ilość dostępnych cukrowni, bez względu na ich rodzaj (i np pozbawić innych mozliwosci produkcji cukru)

EDIT: zajrzałem do znalezionej w necie oficjalnej niemieckiej instrukcji i tam nic ma fragmentu, mówiącego o tym, że można mieć klka takich samych budynków produkcyjnych. Obstawiam zatem, że prawidłowa jest opcja nr 1 z podanego przeze mnie przykładu i dając adnotację że można mieć kilka takich samych budynków produkcyjnych, tłumacz miał na myśli że można mieć np. dwie cukrownie, ale muszą to być różne, mała i duża. Ale jak ktoś ma jakieś inne opcje, niech proszę da znać :).
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Puerto Rico - pytania i wątpliwości

Post autor: Bruno »

MaciekK5454 pisze: 03 sie 2022, 20:22 Takie pytanie. (...)
Zgadza się, absolutnie KAŻDY rozdaj budynku może być wystawiony przez danego gracza tylko jeden raz. Polska instrukcja wprowadza niepotrzebny zamęt w tej kwestii, ale niemiecka w kilku miejscach podkreśla to dobitnie i jednoznacznie:
"Für alle Gebäude gilt:
- Jedes Gebäude darf pro Spieler nur einmal gebaut werden."
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
ODPOWIEDZ