Architekci Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Architekci Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: waffel »

W polskiej instrukcji nie znalazłem objaśnień dodatkowych pomocników i budynków. Da się to odszukać na BGG, ale może komuś przyda się zebrane do kupy:

Domokrążca - przy każdym odświeżeniu czarnego rynku otrzymujesz 2 srebrniki.
Nadzorca - wykonując akcje w królewskim skarbcu liczy się jakbyś miał/a tam 1 dodatkowego robotnika.
Egzekutor - kiedy wysyłasz pojmanych robotników do więzienia, otrzymujesz 1 złoto.
Domokrążca (z Paladynów) - zatrudniając go natychmiast tracisz 1 cnoty. Od teraz przy każdym odświeżeniu czarnego rynku możesz zapłacić 1 srebrnika aby zyskać 1 cnoty. Nie jestem pewien, czy można zapłacić więcej niż 1 srebrnik aby zdobyć odpowiednio więcej cnoty. Dopytałem na BGG.
Opat - ilekroć umieszczasz robotnika w królewskim skarbcu, dobierasz 1 kartę budynku. Nie jest to akcja, tylko dodatkowy bonus.
Akolita - zatrudniając go natychmiast zyskujesz 1 cnoty. Od tej pory ilekroć budujesz katedrę, otrzymujesz 1 cnoty dodatkowo (oprócz nagrody z karty).

Budynki:
Muzeum - na koniec gry otrzymujesz 1 cnoty za każde dwa wybudowane przez siebie budynki.
Cmentarz - odrzucasz 1 pomocnika.
Dźwig - natychmiast połóż kolejnego robotnika w domu gildii i zbuduj kolejny budynek lub pracuj w katedrze.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Largo »

Mam pytanko dotyczące gry z botem we dwie osoby.
Jeżeli AI ma uwiezic naszych pracowników to jeżeli jest to ta podstawowa brązowa karta, w której więzi z jednego pola to tak jak jest wyjaśnione bierze np mój kolor z pola gdzie mam najwięcej ludzików i analogicznie wybiera jedno pole gdzie przeciwnik ma najwięcej swoich i zabiera jego, ale co się dzieje jak wychodzi karta schematu, gdzie jest opisane, że zabiera z dwóch pól? Wtedy bierze mój kolor z pola, gdzie mam najwięcej i potem z drugiego w kolejności pola, gdzie mam robotników i analogicznie od przeciwnika (w sumie zabiera robotników nawet z 4 pól)?
pabellos
Posty: 81
Rejestracja: 28 lut 2016, 23:03
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa

Post autor: pabellos »

1. Czy dobrze rozumiem, ze w lokacjach produkcyjnych (kamieniolom, las, kopalnie, mincerz) w kazdej kolejnej turze dobieram okreslone dobra - niezaleznie od tego czy dolozylem kolejnego workera czy nie (ocxywisxie jesli nie dolozę - w malej ilosci)
2. Czy dobrze rozumiem, ze jedynym sposobem na odzyskanie z planszy swoich workerow jest skorzystanie z akcji ich pojmania, ktora umozliwia Plac Miejski?
3. Czy dobrze rozumiem, ze jezeli polozylem jednego workera na polu Poborcy Podatkowego i zabralem zgromadzone tam srebrniki, worker ten jest pozniej nieaktywny i nie zabiera kolejnych srebrnikow zgromadzonych w kolejnych turach a aby byl produktywny w kolejnych turach i do czegos sie przydal najsensowniej go zdjac korzystajac z akcji Placu Miejskiego?? Innymi slowy aby zebrac srebrniki zebrane na tym polu w kolejnych turach musialbym polozyc kolejnego workera.
"Splendor" - pierwsza gra, która spodobała się Żonie (po wielu nieudanych próbach - Rzymianie do domu, Zaginione Miasta). Proszę ekspertów o porady na priv, jaki uczynić następny krok w wprowadzaniu Małżonki w planszówkowy świat...
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa

Post autor: krisow »

Ad.1 Musisz dołożyć kolejnego pionka, żeby zabrać coś z pola. Stojący od poprzedniego ruchu nic sam nie daje i nie pobierasz żadnych zasobów.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa

Post autor: Lothrain »

pabellos pisze: 29 sty 2020, 21:17 2. Czy dobrze rozumiem, ze jedynym sposobem na odzyskanie z planszy swoich workerow jest skorzystanie z akcji ich pojmania, ktora umozliwia Plac Miejski?
3. Czy dobrze rozumiem, ze jezeli polozylem jednego workera na polu Poborcy Podatkowego i zabralem zgromadzone tam srebrniki, worker ten jest pozniej nieaktywny i nie zabiera kolejnych srebrnikow zgromadzonych w kolejnych turach a aby byl produktywny w kolejnych turach i do czegos sie przydal najsensowniej go zdjac korzystajac z akcji Placu Miejskiego?? Innymi slowy aby zebrac srebrniki zebrane na tym polu w kolejnych turach musialbym polozyc kolejnego workera.
Ad.2 Jeśli nikt inny nie wpakował Ci ludzi do więzienia, to tak, to jedyny sposób.
Ad.3 Dobrze rozumujesz. Akcję z pola wykonujesz stawiając tam meepla. Oni nie działają pasywnie i ciągle. Najwyżej wzmacniają akcję kolegi, który własnie doszedł.
Cantona
Posty: 42
Rejestracja: 23 lip 2018, 11:42
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa

Post autor: Cantona »

Czy jest limit korzystania ze znizek podczas 1 tury?
jesli gracz jest odpowiednio nisko na torze cnoty to moze zignorowac 1 lub 2 monety podatku. Ale co jeśli wykonuje w Wartowni np dwie spłaty dlugu - ignoruje wtedy 2 monety i placi 10, czy ingnoruje dwie 2 razy i placi tylko 8? Instrukcja niestety tej kwestii nie wyjasnia:(
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 514 times
Been thanked: 153 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa

Post autor: gregoff »

Ja rozumiem ze za kazdą akcję ignoruje opłatę podatku. Akcje zresztą możesz wykonać tylko jeden raz na turę więc jak możesz zrobić dwie akcje spłaty długu na raz?
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Cantona
Posty: 42
Rejestracja: 23 lip 2018, 11:42
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa

Post autor: Cantona »

gregoff pisze: 07 mar 2021, 07:37 Ja rozumiem ze za kazdą akcję ignoruje opłatę podatku. Akcje zresztą możesz wykonać tylko jeden raz na turę więc jak możesz zrobić dwie akcje spłaty długu na raz?
możesz wykonać wiele akcji idąc w miejsce gdzie wykonuje się akcje i masz już tam pracownika/ów, na przykład mam w wartowni 2 ludków, idę trzecim i mam do wyboru 3 dowolne akcje sposród 4 możliwych (można wykonywać tę samą akcję kilkukrotnie)...a więc można;)
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 514 times
Been thanked: 153 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa

Post autor: gregoff »

Kurczę dawno nie grałem. Może coś mi się pomerdało. Ale ogólnie odpowiedź jest prawidłowa?
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Cantona
Posty: 42
Rejestracja: 23 lip 2018, 11:42
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa

Post autor: Cantona »

Ja nie wiem, dlatego pytam, wciąż czekam na odpowiedź i liczę, że ktoś zna na tyle tę grę :)
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa

Post autor: doczek »

Cantona pisze: 07 mar 2021, 02:31 Czy jest limit korzystania ze znizek podczas 1 tury?
jesli gracz jest odpowiednio nisko na torze cnoty to moze zignorowac 1 lub 2 monety podatku. Ale co jeśli wykonuje w Wartowni np dwie spłaty dlugu - ignoruje wtedy 2 monety i placi 10, czy ingnoruje dwie 2 razy i placi tylko 8? Instrukcja niestety tej kwestii nie wyjasnia:(
Płacić 4 za pierwszą i 4 za drugą akcje. Jak w instrukcji nie ma o limitach to znaczy, że ich nie ma. Jak mówi o ignorowaniu płacenia podczas akcji to ignorujesz podczas każdej akcji.
Thyrfing17
Posty: 12
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:42

Re: Architekci Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: Thyrfing17 »

Witam, ktoś mógłby mi objaśnić działanie tej karty?, z dodatku Wiek Rzemieślników, dziękuję
Obrazek
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: doczek »

Rozpatrujesz Wartownię tak jakbyś miał tam dodatkowego Robotnika.
Rivalir
Posty: 1
Rejestracja: 18 gru 2021, 20:09

Re: Architekci Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: Rivalir »

Witam. Przekopalam bgg szukam szukam i zanlezc nie moge : co jesli w grze Solo AI wlazl na szczyt Virtue Track i tam sobie stoi, a kolejne akcje np katedra albo karta królewski skarbiec nakazuja mu zdobycie kolejnej Cnoty? Ignorowac? Z gory dzieki
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: doczek »

Rivalir pisze: 29 sty 2022, 20:24 Witam. Przekopalam bgg szukam szukam i zanlezc nie moge : co jesli w grze Solo AI wlazl na szczyt Virtue Track i tam sobie stoi, a kolejne akcje np katedra albo karta królewski skarbiec nakazuja mu zdobycie kolejnej Cnoty? Ignorowac? Z gory dzieki
Nie grałem solo, ale wydaje mi się, że Bot kasuje dług jeśli go posiada. Jak nie nic się nie dzieje.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: osa1908 »

w przygotowaniu do gry jest napisane w punkcie 3 polozcie nagrody w odkrytym stosie.Na jedym z filmikow widzialem ze stos jest zakryty?Jak powinno sie grac prawidlowo?
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 514 times
Been thanked: 153 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: gregoff »

Ja gram na zakrytym.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
MaciekK5454
Posty: 354
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: MaciekK5454 »

osa1908 pisze: 30 sty 2022, 16:40 w przygotowaniu do gry jest napisane w punkcie 3 polozcie nagrody w odkrytym stosie.Na jedym z filmikow widzialem ze stos jest zakryty?Jak powinno sie grac prawidlowo?
To wygląda na jakiś błąd w instrukcji: na ilustracji obok nagrody są zakryte, a w sekcji dotyczącej budowy katedry instrukcja nakazuje odkryć kartę nagrody i znów ilustracja pokazuje zakryty stos.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: osa1908 »

Mam pytanie o karte pałac 1 zloto za każde 4 pkt cnut.Rozumiem ze maxminu za ta karte mozna dostać 3 złota?
Ostatnio zmieniony 17 lip 2022, 13:17 przez osa1908, łącznie zmieniany 1 raz.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: osa1908 »

Mam pytanie posiadajac strażnika bram i giermek.Nastepuje odświeżenie czarnego rynku.Mialem 2 robotników ktorzy trafili mi do więzienia,rozumiem ze moge po tym jak tafia do więzienia skorzystać pierw z umiejetnosci strażnika bram by wziasc dwoch ludzi z wiezieni i potem skorzystać z umiejtnosci giermek za zero ludzi w więzieniu jedno zloto?
MaciekK5454
Posty: 354
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Architekci Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: MaciekK5454 »

osa1908 pisze: 17 lip 2022, 13:02 Mam pytanie o karte pałac 1 zloto za każde 4 pkt cnut.Rozumiem ze maxminu za ta karte mozna dostać 3 złota?
Tak, maksymalnie 3 złota, jeżeli jesteś na 12 lub wyższym poziomie na torze cnoty. Plus oczywiście 9 PZ na koniec gry za tę kartę.
osa1908 pisze: 17 lip 2022, 13:16 Mam pytanie posiadajac strażnika bram i giermek.Nastepuje odświeżenie czarnego rynku.Mialem 2 robotników ktorzy trafili mi do więzienia,rozumiem ze moge po tym jak tafia do więzienia skorzystać pierw z umiejetnosci strażnika bram by wziasc dwoch ludzi z wiezieni i potem skorzystać z umiejtnosci giermek za zero ludzi w więzieniu jedno zloto?
Tak, zgodnie z instrukcją po odwróceniu karty małego rynku, gracze z pomocnikami powiązanymi z Odświeżeniem Czarnego Rynku mogą wykonać swoje akcje w dowolnej kolejności. Dopiero potem rozpatruje się efekty posiadania Robotników w więzieniu.
ODPOWIEDZ