Ogródek

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
only_me
Posty: 15
Rejestracja: 15 lis 2016, 14:08
Has thanked: 1 time

Ogródek

Post autor: only_me »

Mam pytanie odnośnie podliczania punktacji na gotowej rabatce. Czy doniczki , które są na płytkach kwiatów, też liczymy jako punkt za doniczkę?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10920
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3215 times

Re: Ogródek

Post autor: japanczyk »

only_me pisze: 03 mar 2019, 20:45 Mam pytanie odnośnie podliczania punktacji na gotowej rabatce. Czy doniczki , które są na płytkach kwiatów, też liczymy jako punkt za doniczkę?
Yup, po to one tam są :)
Awatar użytkownika
dude2332
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2014, 19:33

Ogródek

Post autor: dude2332 »

Jeszcze w tę grę nie grałem, ale wiem, że ostatnia runda różni się od pozostałych. Każdy gracz dopóki nie ukończy rabatki, traci na początku 2 punkty. A każda rabatka, która ma mniej niż 3 płytki, jest wyrzucana z gry. To nie lepiej zrobić tak, że widząc zbliżającą się ostatnią rundę specjalnie mieć mniej płytek, żeby rabatki zostały odrzucone i nie tracić punktów? Jeśli tak, to po co w ogóle coś takiego jest wprowadzone? Nie wiem jak to możliwe, że w takiej prościutkiej grze jest tyle niepotrzebnego pokomplikowania. Grę kupiłem zachęcony wizją patchworkopodobnej gry na więcej osób, jednak widzę teraz, że te zasady są na siłę pogmatwane. Tak samo jak to, że trzeba na koniec tury odrzucać koty, żeby mieć je do 2 sztuk. Patchwork jest grą genialną, a ta jakoś na razie się na to nie zapowiada. Może macie jakiś swój wariant, żeby grało się w to lepiej?
Awatar użytkownika
Chizu
Posty: 106
Rejestracja: 28 kwie 2007, 18:44
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 40 times
Been thanked: 24 times

Re: Ogródek

Post autor: Chizu »

Czasami warto stracić te dwa punkty i dokończyć rabatkę, co sprawi, że i tak będziemy na plusie. Generalnie, gdy ktoś jest skupiony, żeby na ostatnią rundę mieć mniej niż 2 płytki na rabatkach (co często będzie wiązać się z braniem doniczek zamiast płytek z kwiatkami), ktoś inny może zdążyć zapełnić całą rabatkę i wyjść na tym korzystniej.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Ogródek

Post autor: Andy »

dude2332 pisze: 02 lis 2019, 16:05 Jeszcze w tę grę nie grałem
No właśnie.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
dude2332
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2014, 19:33

Re: Ogródek

Post autor: dude2332 »

Andy pisze: 03 lis 2019, 22:29
dude2332 pisze: 02 lis 2019, 16:05 Jeszcze w tę grę nie grałem
No właśnie.
No właśnie. Już grałem i moje obawy się sprawdziły. Fajna gra, ale ma moim zdaniem sporo jakichś niepotrzebnych zasad jak na tak prostą rozgrywkę. Osobiście grałem bez odejmowania 2 punktów w ostatniej turze, po prostu całą grę sobie układać rabatki i wtedy gra się o wiele lepiej.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Ogródek (doniczki zamiast kwiatów)

Post autor: agt »

Jeśli dobrze rozumiem instrukcję, to w swojej kolejce zamiast wybierać i umieszczać na rabatce kafelek z kwiatami, mogę wziąć doniczkę z zasobów ogólnych.
Skoro to doniczki a nie kwiaty są punktowane, to czemu nie zbierać po prostu doniczek? Nie lepiej nimi zapełniać rabatkę?
Coś źle rozumiem?
Awatar użytkownika
Chizu
Posty: 106
Rejestracja: 28 kwie 2007, 18:44
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 40 times
Been thanked: 24 times

Re: Ogródek (doniczki zamiast kwiatów)

Post autor: Chizu »

agt pisze: 18 sie 2020, 22:48 Skoro to doniczki a nie kwiaty są punktowane, to czemu nie zbierać po prostu doniczek? Nie lepiej nimi zapełniać rabatkę?
Coś źle rozumiem?
Rabatka ma wymiary 5x5. Kilka pól od razu jest zajętych przez klosze i doniczki, załóżmy, że średnio to 2 klosze i 4 doniczki. Zostaje nam 19 pól do zapełnienia.

Z zasad:
W rozgrywce 2-, 3- i 4-osobowej każdy gracz wykonuje odpowiednio 32/26/25 tur do momentu rozpoczęcia rundy finałowej.
Wariant 1 - tylko doniczki
Zapełnienie jednej rabatki zajmuje 19 rund, czyli niezależnie od liczby graczy, pobierając tylko doniczki, zapełnimy jedynie jedną rabatkę. Da to dwa przesunięcia niebieskiego znacznika (2 startowe klosze), czyli 4 punktu oraz 23 przesunięcia pomarańczowego znacznika (19+4), jednak na pomarańczowym torze i tak możemy się przesunąć o maksymalnie 16 pół, daje to 20 punktów. Zakończymy rozgrywkę z 24 punktami.

Wariant 2 - pobieramy głównie kwiaty
Załóżmy, że to gra 4 osobowa (lepiej dla gracza pobierającego tylko doniczki). Średnio płytki kwiatów mają ponad 4 pola, przyjmijmy 4. Czyli w 5 ruchów dopieramy kwiaty o sumie 20 pól i zapełniamy rabatkę. Załóżmy, że jedna rabatka to 3 doniczki i 2 klosze (jest to pesymistyczny wariant, zakłada on, że jedną doniczkę zakrywamy i nie uwzględniamy, że na kaflach kwiatów są też doniczki i klosze). W 25 tur, kompletujemy 5 rabatek. Daje to 15 doniczek i 10 kloszy, czyli 15 punktów z doniczek i 20 + 4 punktów z kloszy, razem 39.

Wariant 3 - hybrydowy
Przez 19 tur pobieramy doniczki, a potem w 6 tur uzupełniamy jeszcze jedną rabatkę, to da nam to dodatkowe 7 punktów (3 z doniczek, 4 z kloszy). Wciąż mniej niż (w trochę pesymistycznym) wariancie 2.

To takie liczenie "pi razy drzwi", do tego może coś pomieszałam, dawno nie grałam. Nie uwzględniam też kotów (które działają na korzyć "normalnie" grającego). Dodam tylko, że w Ogródek rozegrałam tylko kilka partii, ale naprawdę trudno mi sobie wyobrazić, żeby miał wygrać ktoś, kto pobiera tylko doniczki ;)
ODPOWIEDZ