Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Piodag
Posty: 58
Rejestracja: 16 sty 2017, 14:37
Has thanked: 3 times

Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Post autor: Piodag »

Podczas pierwszej rozgrywki narodziło się u nas dużo wątpliwości co do zasad gry. Niektóre z nich byliśmy w stanie rozwiać na bieżąco, przy pomocy instrukcji i dyskusji, jednak niektóre wciąż budzą naszą wątpliwość nawet po zakończeniu rozgrywki. Czy jest może na forum ktoś kto już grał w tę grę i jest w stanie przedstawić swoją interpretację?

1. Wskaźniki - przy wzroście lub spadku jakiejś wartości wskaźnika, wskazówka mija wskazania, które dają dodatkowy bonus - np. wzrost innego ze wskaźników albo dobranie asystenta. Grając, dodawaliśmy od razu ten bonus, gdy tylko wskazówka wskazywała na pole z bonusem. Jednak co gdy wskazówka się cofa? Zmieniamy wskazania innych wskaźników, zabieramy asystenta z planszy (nawet jeśli wszyscy asystenci zostali już użyci w tej rundzie)? Jak interpretować wzrost wartości wskaźnika w przypadku człowieczeństwa, kiedy jest ono ujemne?

2. Podczas rozgrywki trafiła nam się karta wydarzenia z larwami much, które infekowały wybraną część ciała. Aby pozbyć się infekcji, należało rozładować butelkę ledejską po to, aby rzucić dwoma kośćmi. Karta mówiła o tym, że jeżeli na kości wypadnie symbol z błyskawicą, należy przydzielać te symbole po 1 naraz na zainfekowane kończyny, aby pozbyć się infekcji. Co jeżeli wyrzuciło się dwie lub więcej błyskawic? Karta mówi o tym, żeby żetony uszkodzenia dać tylko na tą zainfekowaną kończynę (przynajmniej my to tak rozumieliśmy), a w instrukcji w sekcji "Pociągnij dźwignię" jest napisane, że "Gdy rozmieszczasz znaczniki uszkodzeń, nie możesz umieścić
drugiego znacznika na tej samej części ciała, dopóki na wszystkich częściach nie leży po 1 znaczniku uszkodzenia".
gameosx
Posty: 63
Rejestracja: 31 paź 2019, 21:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Post autor: gameosx »

ad.1. - tak gdy spada jeden wskaźnik a wskazuje wcześniej dodanie innego wskaźnika/asystenta/naukowca - to od razu zmniejszacie dany wskaźnik/oddajecie asystenta (nawet gdy został wykorzystany w danej rundzie/zmieniacie naukowca w asystenta). Gdy masz ujemne człowieczeństwo a staniesz na polu ze wzrostem człowieczeństwa bądź zagrasz kartę z kościoła Św. Roha to człowieczeństwo dźwiga się o tyle o ile masz na karcie/polu. Wyjątkiem jest moment gdy masz już -10 człowieczeństwa - wtedy już nie możesz go sobie poprawić - jesteś już złem wcielonym ;)

ad.2. - w momencie zagrywania tej karty, rzuty kośćmi dotyczą tylko i wyłącznie zainfekowanych kończyn - czyli jeśli masz tylko jedną zainfekowaną kończynę a wyrzucisz nawet 4 błyskawice - to przypisujesz tylko jedną do zainfekowanej kończyny a reszta przepada (nie jest to tura laboratorium "pociągnij dźwignię" aby tyczyła się próby ożywienia potwora, więc nie podlegają jej inne kończyny)

Mam nadzieję, że w miarę czytelnie to wyjaśniłem ;) w razie pytań pytaj śmiało
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Post autor: zawias »

Mnie nasunęło się jedno pytanie. Gdy zakupujemy karty z akademii lub z kościoła, to symbole na tych kartach rozpatrujemy dopiero po wykorzystaniu karty? Czy od razu po zakupie? Niektóre karty mają jasno opisane, że po wykorzystaniu, ale niektóre nie. W instrukcji jest to trochę niejasno opisane.
Piodag
Posty: 58
Rejestracja: 16 sty 2017, 14:37
Has thanked: 3 times

Re: Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Post autor: Piodag »

Jest tak jak piszesz :) Czyli - trzeba czytać tekst na karcie. Jeśli karta mówi, że możesz ją wykorzystać od razu po zakupie, to możesz to zrobić. Niektóre karty mają opis że np. kiedy pójdziesz na plac miejski zbierać zwłoki, to możesz wykonać akcję z karty zamiast otrzymać standardowy bonus z pola - wtedy takiej karty nie możesz wykorzystać po zakupie, tylko aktywujesz ją w momencie kiedy zbierasz zwłoki z placu miejskiego. Zamiast pobierać elementy wkazane na karcie zwłok (organy, mięśnie, krew, itp), pobierasz elementy z karty badań/człowieczeństwa.
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Post autor: zawias »

Tak, niektóre karty można wykorzystać od razu po zakupie, ale nie trzeba tego robić od razu. I tu pytanie, jeśli nie wykorzystuje jej (tekstu) od razu, to czy symbole poniżej tekstu mogę od razu użyć czy to jest zawsze nagroda za wykonanie "akcji z tekstu" ?
Przykład z samej instrukcji. Karta "Łaska króla". Czy gdy ją dociągam to dostaje człowieczeństwo i reputację od razu, a kartę później mogę wykorzystać przy wydarzeniu z gilotyną? Czy dopiero po wykorzystaniu karty przy wydarzeniu z gilotyną otrzymuje człowieczeństwo i reputację? Wydaje mi się, że to drugie, ale w instrukcji jest to opisane, jakby były to oddzielne rzeczy :P
Piodag
Posty: 58
Rejestracja: 16 sty 2017, 14:37
Has thanked: 3 times

Re: Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Post autor: Piodag »

Hmm, dobre ptanie i chyba przydałby się jeszcze jakiś jeden głos rozstrzygający : )
W instrukcji https://repository.rebel.pl/files/instr ... steina.pdf na stronie 6 są przykłady dwóch kart: Łaska króla i Elektrochemia. Elektrochemia wyraźnie wskazuje, że bonus z karty dostajesz zamiast standardowego bonusu z pola kiedy zagrywasz kartę zwłok. Łaska króla nie ma takiego zapisu. My graliśmy w taki sposób, że w przypadku takich kart braliśmy bonus z dołu karty od razu po zakupie, a akcję z góry karty wykorzystywaliśmy kiedy nadarzyła się taka okazja i wtedy już nie braliśmy tego bonusu. Ale sama jestem ciekawa czy dobrze graliśmy
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Post autor: zawias »

Znalazłem w angielskiej instrukcji taki zapis: "Cards offer a one-time effect (a), and many grant an attribute or franc benefit listed as icons (b), after which the card is discarded to the bottom of its deck."
Czyli symbole i efekt karty otrzymujesz po odrzuceniu karty (czyli zagraniu jej), a nie od razu. Wydaje mi się to bardziej logiczne z fabularnego punktu widzenia.
Piodag
Posty: 58
Rejestracja: 16 sty 2017, 14:37
Has thanked: 3 times

Re: Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Post autor: Piodag »

O, to całkiem dużo zmienia w grze. Fajnie że do tego dotarłeś :)
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Post autor: zawias »

Tak na dobrą sprawę, angielska instrukcja też nie wyjaśnia tego w 100%. Trochę to jest dziwnie napisane :P Brakuje jakiegoś spójnika między tymi zdaniami, który rozwiałby wątpliwości.
Piodag
Posty: 58
Rejestracja: 16 sty 2017, 14:37
Has thanked: 3 times

Re: Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Post autor: Piodag »

W ogóle ta instrukcja jest bardzo skrótowa. Na poczatku mnie to ucieszyło, że mało do ogarnięcia, ale później jak się pojawiały wątpliwości, to wiele z nich musieliśmy rozjaśniać sobie sami. Np. mieliśmy też rozkminę, czy jeżeli przesuwamy pionek kapitana w wyniku działania jakiejś karty, to czy powinniśmy czytać kartę wydarzenia. Doszliśmy do tego, że nie, bo karty wydarzenia czyta się tylko w tej pierwszej fazie rundy, ale mogłoby to być jaśniej ujęte w instrukcji, żeby nie trzeba było o tym dyskutować.
sithadro
Posty: 4
Rejestracja: 31 lip 2018, 10:55

Re: Abomination: The Heir of Frankenstein / Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina (Dan Blanchett)

Post autor: sithadro »

Pytanie odnośnie zasad, może ktoś pomoże: czy jeżeli obszar mapy, np. Akademia ma kilka pól akcji to czy ten obszar jest blokowany przez jeden pionek? Czy może tam być ustawionych tyle pionków ile jest pól akcji?
gameosx
Posty: 63
Rejestracja: 31 paź 2019, 21:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Abomination: The Heir of Frankenstein / Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina (Dan Blanchett)

Post autor: gameosx »

sithadro pisze: 16 lis 2019, 13:45 Pytanie odnośnie zasad, może ktoś pomoże: czy jeżeli obszar mapy, np. Akademia ma kilka pól akcji to czy ten obszar jest blokowany przez jeden pionek? Czy może tam być ustawionych tyle pionków ile jest pól akcji?
Pionek blokuje jedno pole akcji - czyli na Akademi możesz podstawić ich kilka.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Post autor: raiden25 »

Cześć, mam pytania:
1. Karty wydarzeń - Na ich wierzchu kładzie się kartę zasłaniającą ten stos, rozumiem że gdy bierzemy nowa kartę to to wyciągamy ja z pod tej zasłaniającej? Gdy jest to karta spotkania z określonym miejscem trzymamy ja w tajemnicy, tylko gdy położę ja zakryta obok siebie to i tak widać druga stronę karty - po kilku rozgrywkach można śmiało zapamiętać co jest po drugiej stronie. Chyba ze ja to źle rozumiem? :)
2. Czy poniższa akcja działa na cała turę czyli kilka zakupów części? Czy tylko na jedna nawet jak w tej samej kolejce budujemy inne?

Obrazek
Sinsiew
Posty: 5
Rejestracja: 03 sty 2020, 12:02
Been thanked: 5 times

Re: Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Post autor: Sinsiew »

Co do karty: jak graliśmy to użyłam tej karty na "całe zakupy" w danej turze:)

My mieliśmy inny kłopot i szukam rozwiązania :wink:
Otóż wczoraj w dwunastej rundzie już miałam pokrytego skórą potwora, na dwóch częściach były po jednym żetonie uszkodzenia, a na pięciu po jednym żetonie ożywienia (czyli na dwóch częściach były dwa żetony: uszkodzenia i ożywienia- położone w kolejności: uszkodzenie- ożywienie).
W instrukcji jest zapis, że jeśli któraś część ciała jest już ożywiona i w wyniku rzutu kości dokładasz żeton uszkodzenia- to zabierasz żeton ożywienia.

Pod koniec rzuciłam kośćmi i wyszły mi dwa pioruny i jedno ożywienie- dołożyłam to ożywienie i uznaliśmy, że wygrałam (6 żetonów- po jednym na każdej części) Jednak teraz myślę, że chyba najpierw powinnam rozliczyć uszkodzenia- wtedy musiałabym usunąć dwa żetony ożywienia i dopiero dołożyć ożywienie- czyli dalej jedna część nie byłaby ożywiona

Instrukcja nie wskazuje kolejności: najpierw ożywienie czy uszkodzenia w takiej sytuacji. :?
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Post autor: raiden25 »

A to nie jest tak ze kolejność nie ma znaczenia? Przyjmujesz wszystko jednocześnie. Jedno obniżysz coś o jeden poziom to potem to możesz podwyższyć ale w twoim wypadku po przydzieleniu wszystkiego w dowolnej kolejności i tak byś nią miała pokrytych skóra całej postaci - choć w grę grałem raz i to dawno :) muszę wrócić do tytułu bo jest fajny.
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Post autor: Dianne »

Gramy drugą partię i nasunęły się nam wątpliwości. Czy jeśli wskutek wydarzenia lub 2 znaczników uszkodzeń odwracamy część ciała ponownie na stronę z mięśniami albo ściągamy mięśnie z planszy to czy tracimy również uzyskane za nie punkty zwycięstwa? Nigdzie nie jest to jasno ujęte w instrukcji. Intuicja podpowiada, że mamy prawo nie pamiętać ile punktów dostaliśmy za daną kończynę więc nie?
Eldaril
Posty: 58
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:22
Has thanked: 18 times
Been thanked: 50 times

Re: Abominacja: Dziedzictwo Frankensteina

Post autor: Eldaril »

Nie traci się punktów za "zniszczoną" część ciała. Czasem to może być nawet sposób na nabijanie punktów :)
Zdaje się, że w instrukcji było to nawet w podobny sposób ujęte
ODPOWIEDZ