Wsiąść do pociągu: Dookoła Świata - pytania, zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
KBeata
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2019, 21:54

Wsiąść do pociągu: Dookoła Świata - pytania, zasady

Post autor: KBeata »

Dobry wieczór, czy możecie podpowiedzieć jak to jest z biletami objazdowymi? Kto skontroluje, że połączenia z biletu wykonałam po kolei i dzięki temu mogę zyskać większą liczbę punktów, skoro biletów się nie pokazuje?
Pozdrawiam
loreciak

Re: Wsiąść do pociągu - Dookoła Świata

Post autor: loreciak »

KBeata pisze: 11 gru 2019, 21:57 Dobry wieczór, czy możecie podpowiedzieć jak to jest z biletami objazdowymi? Kto skontroluje, że połączenia z biletu wykonałam po kolei i dzięki temu mogę zyskać większą liczbę punktów, skoro biletów się nie pokazuje?
Pozdrawiam
Karty biletów objazdowych tak samo jak pozostałe ujawnia się i rozpatruje dopiero na koniec gry. "Po kolei" nie oznacza w tym przypadku, że musisz je w trakcie gry budować na zasadzie A->B->C. Ważne, żeby na końcu gry przy sprawdzaniu biletu można było tak wyznaczyć połączenie.
KBeata
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2019, 21:54

Re: Wsiąść do pociągu - Dookoła Świata

Post autor: KBeata »

W takim razie jaki sens ma potrójna punktacja na bilecie objazdowym? Jedna - ujemna za niezrealizowanie biletu, druga - dodatnia wyższa za wg instrukcji zrealizowanie biletu w określonej kolejności i trzecia - dodatnia niższa jeśli gracz zrealizuje bilet, ale kolejność połączeń nie pokrywa się z przedstawioną na karcie.
Obrazek
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 298 times

Re: Wsiąść do pociągu - Dookoła Świata

Post autor: kdsz »

Bilety realizuje się na koniec gry, nie w trakcie. Nie jest istotne w jakiej kolejności zbudujesz trasy, ale to czy tworzą układ podany na karcie. Interpretacja, którą podał loreciak, jest prawidłowa.
loreciak

Re: Wsiąść do pociągu - Dookoła Świata

Post autor: loreciak »

KBeata pisze: 15 gru 2019, 21:14 W takim razie jaki sens ma potrójna punktacja na bilecie objazdowym? Jedna - ujemna za niezrealizowanie biletu, druga - dodatnia wyższa za wg instrukcji zrealizowanie biletu w określonej kolejności i trzecia - dodatnia niższa jeśli gracz zrealizuje bilet, ale kolejność połączeń nie pokrywa się z przedstawioną na karcie.
Obrazek
Potrójna punktacja występuje dlatego, że po zakończeniu gry mogą wystąpić trzy sytuacje:

Np. bilet: 1. Casablanca-->2. Al-Qahira-->3. Teheran. (Punkty 9-6-(-15))

Przypadek 1. Bilet zrealizowany "po kolei": można na koniec gry wytyczyć trasę z 1. Casablanca do 2. Al-Qahira i z 2. Al-Qahira do 3. Teheranu. (1.-->2.-->3.) 9 pkt

Przypadek 2. Bilet zrealizowany, ale nie "po kolei": Na koniec gry nie da się wytyczyć trasy na zasadzie (1.-->2.-->3.), ale miasta są połączone. np. trasa z 1. Casablanca do 3. Teheran i z 3. Teheran do 2. Al-Qahira (1.-->3.-->2.) 6 pkt

Przypadek 3. Nie da się wytyczyć trasy łączącej te 3 miasta (-15 pkt).
xR32x
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2020, 00:39

Wsiąść do pociagu : Dookoła świata #porty

Post autor: xR32x »

Witam,
Czy pkt na koniec gry za porty liczą się gdy trasy zaczynają sie bądź kończą na porcie?
Czy jeśli trasy przebiegają przez port to tez sie punktuje? tak jak na przykładzie tras objazdowych miasto jest w środku trasy.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 298 times

Re: Wsiąść do pociagu : Dookoła świata #porty

Post autor: kdsz »

Punkty za porty otrzymujesz zarówno za trasy zwykłe (z miasta A do miasta B), jak i objazdowe. Nie ma znaczenia, czy port znajduje się na jednym z końców biletu objazdowego, czy w jego środku.
xR32x
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2020, 00:39

Re: Wsiąść do pociagu : Dookoła świata #porty

Post autor: xR32x »

No tak to wiem, ale czy trasy zwykle przebiegające przez port naliczają punkty portowe ?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 298 times

Re: Wsiąść do pociagu : Dookoła świata #porty

Post autor: kdsz »

Nie, nazwa miasta, w którym masz port, musi być nadrukowana na bilecie.
Tikos
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2024, 22:32
Has thanked: 1 time

Wsiąść do pociągu (Dookoła świata) #wagony i statki

Post autor: Tikos »

Witam
Mam taką wątpliwość, która prowadzi do napięć w trakcie rozgrywki:

Czy przeciwnik powinien widzieć, ile mi jeszcze pozostało wagonów i statków?

Czy może powinny być one ukryte i koniec rozgrywki może okazać się zaskoczeniem?

Pozdrawiam
Tomasz
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Wsiąść do pociągu: Dookoła Świata - pytania, zasady

Post autor: Relo »

Z instrukcji wynika, że po wyborze z ilu i jakich rodzajów wagoników korzystamy (łodzie i wagony) ujawniamy co wybraliśmy. Więc uważam, że ta informacja jest jawna.
Chyba w większości gier WdP są takie same zasady jeśli chodzi o otwartą i formację ile wagonów zostało przeciwnikowi bądź przeciwnikom.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2024, 12:02 przez Relo, łącznie zmieniany 1 raz.
Tikos
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2024, 22:32
Has thanked: 1 time

Re: Wsiąść do pociągu: Dookoła Świata - pytania, zasady

Post autor: Tikos »

Dziękuję za sugestię, faktycznie tak to chyba powinno się interpretować.
Wydrukowałem sobie "organizer" do rozgrywki, który powoduje zasłonięcie elementów... i żona się oburzyła na koniec rozgrywki ;)
No nic, musze go przerobić.
ODPOWIEDZ