Paladyni Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
xBronsonx
Posty: 100
Rejestracja: 10 lip 2010, 20:53
Lokalizacja: Połaniec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Paladyni Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Post autor: xBronsonx »

Podczas pierwszej rozgrywki pojawiły się malutkie niejasności:

1) czy aktywowanie modlitwy pozwala nam usunąć z pól robotników, którzy aktywowali tę akcję czy musi to być inne pole?
Np. kładziemy trzech Robotników na akcji Rozgrzeszenie i dzban przenosimy na pole modlitwy - gracz może od razu usunąć tych trzech Robotników z pola Rozgrzeszenia żeby móc
aktywować to pole już w następnej rundzie poraz drugi?

2) Co się dzieje z wykorzystanymi Paladynami? Graliśmy, że są odrzucani i nie biorą udziału w dalszej grze, niemniej okazało sie, że jeden z graczy odkładał ich pod spód talii i wracali mu po kilku turach na rękę.

3) jak dokładnie działa karta najeźdźcy Zdrajca? Każda karta niewykupionego długu gracza, który go nawrócił odejmuje mu 2 punkty zwyciestw, zamiast 3?
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 511 times
Been thanked: 153 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: gregoff »

xBronsonx pisze: 13 gru 2019, 18:44 Podczas pierwszej rozgrywki pojawiły się malutkie niejasności:

1) czy aktywowanie modlitwy pozwala nam usunąć z pól robotników, którzy aktywowali tę akcję czy musi to być inne pole?
Np. kładziemy trzech Robotników na akcji Rozgrzeszenie i dzban przenosimy na pole modlitwy - gracz może od razu usunąć tych trzech Robotników z pola Rozgrzeszenia żeby móc
aktywować to pole już w następnej rundzie poraz drugi?

2) Co się dzieje z wykorzystanymi Paladynami? Graliśmy, że są odrzucani i nie biorą udziału w dalszej grze, niemniej okazało sie, że jeden z graczy odkładał ich pod spód talii i wracali mu po kilku turach na rękę.

3) jak dokładnie działa karta najeźdźcy Zdrajca? Każda karta niewykupionego długu gracza, który go nawrócił odejmuje mu 2 punkty zwyciestw, zamiast 3?
1. Tak może ich usunąć z każdego dowolnego pola (Ale tylko jednego)

2. Nie wracają do gry. Po rundzie odwracać ich rewersem do góry i zostawia na polu aktywnych Paladynów.

3. Nie kojarzę tej karty niestety, ale zwykle są tam proste wyjasnienia wiec pewnie dobrze to zinterpretowałeś.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: mat_eyo »

gregoff pisze: 13 gru 2019, 19:18 1. Tak może ich usunąć z każdego dowolnego pola (Ale tylko jednego)
Żeby doprecyzować, z dowolnego pola na swojej planszetce.
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 511 times
Been thanked: 153 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: gregoff »

mat_eyo pisze: 13 gru 2019, 19:25
gregoff pisze: 13 gru 2019, 19:18 1. Tak może ich usunąć z każdego dowolnego pola (Ale tylko jednego)
Żeby doprecyzować, z dowolnego pola na swojej planszetce.
Zapomniałem o torze rund:)
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
xBronsonx
Posty: 100
Rejestracja: 10 lip 2010, 20:53
Lokalizacja: Połaniec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: xBronsonx »

Dzięki za pomoc :)
gregoff pisze: 13 gru 2019, 19:18 3. Nie kojarzę tej karty niestety, ale zwykle są tam proste wyjasnienia wiec pewnie dobrze to zinterpretowałeś.
Obrazek
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Nidav »

xBronsonx pisze: 13 gru 2019, 21:10 Dzięki za pomoc :)
gregoff pisze: 13 gru 2019, 19:18 3. Nie kojarzę tej karty niestety, ale zwykle są tam proste wyjasnienia wiec pewnie dobrze to zinterpretowałeś.
Obrazek
Instrukcja, strona 35, lewy dolny róg - za każdy niespłacony dług tracisz 1 PZ mniej.
Awatar użytkownika
xBronsonx
Posty: 100
Rejestracja: 10 lip 2010, 20:53
Lokalizacja: Połaniec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: xBronsonx »

:shock:
Nie zauważyłem tej strony, uznałem, że do końca są tylko zasady do gry solo :lol:
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: marcindlubacz »

Witam czy mnisi i posterunki położone na plansze główna zostają tam do końca gry i blokują pola czy są usuwani na koniec rundy?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Nidav »

marcindlubacz pisze: 14 gru 2019, 19:05 Witam czy mnisi i posterunki położone na plansze główna zostają tam do końca gry i blokują pola czy są usuwani na koniec rundy?
Zostają tam do końca gry, co zresztą wpływa na chęć ścigania się kto pierwszy zgarnie dany bonus. Wszystkie co należy zrobić na koniec rundy znajduje się na 10 stronie instrukcji i niestety o posterunkach i mnichach nie ma tam mowy ;)
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: marcindlubacz »

Mam problem z taką kartą łaski nie mogę znaleźć tego symbolu czarnej karty z białym plusem. Wie ktoś co to za symbol.
Obrazek
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: mat_eyo »

Dostajesz dług i tych trzech robotników.
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: marcindlubacz »

jeszcze jedna wątpliwość którą chciałbym rozwiać po pierwszej partii. Czy jak wykonuję akcję rozwoju i stawiam budynek na 1 z 2 możliwych pól to musi to być pole od lewej czy to drugie też mogę wybrać?
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: marcindlubacz »

Dzięki z góry za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Nidav »

marcindlubacz pisze: 14 gru 2019, 23:13 jeszcze jedna wątpliwość którą chciałbym rozwiać po pierwszej partii. Czy jak wykonuję akcję rozwoju i stawiam budynek na 1 z 2 możliwych pól to musi to być pole od lewej czy to drugie też mogę wybrać?
Może być któregokolwiek, ale tak na zdrowy rozsądek i tak będziesz chciał zakrywać to po lewej jako pierwsze, bo środkowe pole to zawsze miejsce na dowolny pionek, a raczej chcesz się pozbyć wymogu danego koloru. Dopiero przy drugiej akcji rozwoju w kontekście danej akcji warto postawić na drugie pole.
Jama10
Posty: 19
Rejestracja: 15 gru 2018, 20:52
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Jama10 »

Cześć,
Jak mam interpretować karty jak poniżej. Czy gdzieś jest w instrukcji to opisane?
Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Kurczu »

Za srebrnik spłać dług (obróć kartę długu) lub odrzuć 2 karty podejrzeń.
Za zapasy zrób akcję rozwoju lub dobierz wojownika i kleryka.
Kopytko
Posty: 2
Rejestracja: 22 lut 2014, 01:48

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Kopytko »

Mam pytanie o zasadę w instrukcji (str.12) odnośnie ograniczenia ilości razy (do 1 razu na rundę) użycia akcji: Misja, Fortyfikacja, Mobilizacja, Rozgrzeszenie i Nawracanie.
W dalszej części instrukcji jest podany przykład dotyczący akcji modlitwa, którą usuwa się robotników z Akcji Rozgrzeszenia, co przeczyłoby tej wcześniejszej regule...(Bo po co usuwać, jeśli nie dlatego, żeby powtórnie wykorzystać Rozgrzeszenie?)
Jak gracie - czy można modlitwą "czyścić" Misje, Fortyfikację, Rozgrzeszenie itd, żeby ponownie zagrać ją w danej rundzie, czy jednak nie i ograniczacie się do wykonania tych akcji tylko 1 raz na rundę?
Kopytko
Posty: 2
Rejestracja: 22 lut 2014, 01:48

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Kopytko »

Już skumałam. W polskiej instrukcji jest błąd - niepotrzebnie dodane "1 raz na Rundę". Daną akcję można wykonać więcej razy w danej rundzie, tylko max 7 razy podczas całej rozgrywki.. :)
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Bartoszeg02 »

Jedno pytanko przed pierwszą rozgrywką - czy aby na pewno dobrze rozumiem: kiedy dostaję kartę podejrzenia to ta ew. nadrukowana kasa ląduje w mojej kieszeni? Ja ją mogę sobie bez przeszkód wydawać? Nie dość że dostaję zbira który jest jokerem to jeszcze może wpaść mi kasa :P ? Ok mogę dostać jakiś dług do spłacenia ale ten spłacony z kolei da mi jeszcze PZ? ... :P
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: autopaga »

Tak dobrze rozumiesz, nie bój się wszystko działa ;)
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Bartoszeg02 »

Dzięki!
Ostatnie pytanie, czy królewskie łaski można użyć tylko 1 raz na gracza czy 1 raz w ogóle czy jak to działa :P ? W zasadach nic nie mogę znaleźć (nawet z ctrl + F)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Nidav »

1 raz na rundę - jak już wszyscy spasują, to robotnicy tam wysłani są odrzucani do puli ogólnej i potem w kolejnej rundzie można z tego skorzystać; oczywiście kto pierwszy ten lepszy ;)
Awatar użytkownika
pacholettti
Posty: 68
Rejestracja: 26 sty 2020, 11:41
Has thanked: 14 times
Been thanked: 26 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: pacholettti »

Cześć,
Czy jak się pobiera złoczyńce (fioletowy) z karty karczmy to także należy wziąć kartę podejrzeń?
A jeśli tak, to co w sytuacji gdy pobieramy dwóch złoczyńców i następuje taka oto sekwencja zdarzeń: pobieramy jedną kartę podejrzeń, na której widnieją dwa srebrniki, a w puli podatków został nam tylko jeden. Czy pobieramy 1 srebrnik z puli podatków, a jeden z puli ogólnej, następnie rozpatrujemy inkwizycje, bo pula podatków się wyczerpała, dalej tworzymy nowa pulę podatków i dobieramy kolejną kartę podejrzeń za drugiego złoczyńce z karty karczmy? Czy mój tok rozumowania jest słuszny?
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: konradstpn »

Za każdego złoczyńcę pobieramy kartę podejrzeń. Tok rozumowania prawidłowy. :D
Gram, więc jestem.
Noidea
Posty: 76
Rejestracja: 21 lut 2017, 16:53
Has thanked: 104 times
Been thanked: 18 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Noidea »

Tak, za każdego wziętego złoczyńcę z karczmy należy pobrać kartę podejrzeń. W przypadku kiedy po pierwszej karcie zabraknie puli podatków jest tak jak piszesz, rozpatruje się inkwizycję, a następnie pobiera nową kartę podejrzenia. Instrukcja strona 22, dosłownie ten przykład.
ODPOWIEDZ