Everdell - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Everdell

Post autor: rand »

Pytanie odnośnie kart wydarzeń (tych na drzewie), niektóre mają wymagania, np oddanie surowców bądź kart, kiedy oddaje te rzeczy? W momencie ściągania robotników i karty na koniec pory roku, czy od razu po położeniu?
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Everdell

Post autor: addekk »

Odrazu
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
Vito
Posty: 110
Rejestracja: 11 sty 2012, 09:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Everdell

Post autor: Vito »

To od razu pociągnę wątek wydarzeń: jeśli położę na takim pracownika na jesień, to czy/kiedy mogę zabrać tę kartę i czy zawsze mogę wykorzystać jej dodatkowy (poza punktami) efekt?
Wedle zasad gra dla mnie się kończy kiedy pasuję, nie ma "przygotowania do następnego sezonu", nie zabieram pracowników z planszy i nie mogę uzyskać żadnych zasobów.
To ostatnie może być znaczące, jeśli ma się kartę punktującą za nieużyte zasoby (np. architekt)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Everdell

Post autor: Nidav »

Kartę zdobywasz, kładąc na niej swój pionek. W tym momencie wykonujesz efekt karty, jeśli jakiś jest, i uważasz ją za swoją. To trzymanie piona na niej i zebranie jej na koniec sezonu służy tylko temu, żeby nie wprowadzić zamętu ile masz ruchów ;)
Awatar użytkownika
Vito
Posty: 110
Rejestracja: 11 sty 2012, 09:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Everdell

Post autor: Vito »

No ma to sens, ale będzie opierdziel od Żony:)
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Everdell

Post autor: p_olo86 »

Czy posiadając mini dodatek krostawiec stoi coś na przeszkodzie żeby zagrać w 5 osób?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Everdell

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

p_olo86 pisze: 19 sty 2020, 13:03 Czy posiadając mini dodatek krostawiec stoi coś na przeszkodzie żeby zagrać w 5 osób?
Sprawdź :D
Pewnie coś tam z balansem, dostępnością pól akcji i takie tam...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Everdell

Post autor: Nidav »

W zasadzie to dodatek Bellfaire wprowadza zasady do grania w 5 i 6 osób. Myślę, że można byłoby je spokojnie użyć już przy grze podstawowej, bo nie wymaga to żadnych nowych komponentów. Zasady są takie (szybkie tłumaczenie z angielskiej instrukcji dodatku):
- Nie otrzymuje się robotnika w trakcie przygotowania do wiosny
- Gra się z 5 wydarzeniami specjalnymi przy 5 graczach i 6 przy 6 graczach
- Limit kart na ręce wynosi 7 zamiast 8
- W trakcie rozdawania kart początkowych, pierwszy i drugi gracz otrzymują 5, trzeci i czwarty 6, piąty i szósty 7.
- Po ostatecznym spasowaniu, tj. na koniec jesieni, gracz odrzuca wszystkie karty z ręki na stos kart odrzuconych
- Jeśli wyczerpie się stos kart, tasuje się stos kart odrzuconych, żeby stworzyć nowy (i umieścić pod Wiecznym Drzewem). Jeśli wyczerpią się wszystkie karty zarówno z normalnego stosu karty i stosu kart odrzuconych, można dobierać karty z Łąki. Jeśli karty na Łące również się wyczerpią, nie można dobierać więcej kart - chyba, że znowu powstanie stos kart odrzuconych, wtedy z niego robi się nowy stos kart do dobierania.
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Everdell

Post autor: Paskuder »

Mam 8 kart na ręce, zagrywam gołębia pocztowego z łąki. Czy jego zdolność odkryj dwie karty jedną zagraj za darmo drugą odrzuć odpala się czy nie? Innymi słowy czy karty odkrywane wliczają się do limitu ręki?
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Everdell

Post autor: Nidav »

Odkrywane się nie wliczają. Kładziesz obie na stole, żeby każdy widział, wybierasz jedną, drugą odrzucasz. Inaczej byłoby w przypadku np. Nauczyciela (dobierz dwie karty, jedną zatrzymaj, druga oddaj przeciwnikowi). Jeśli miałbyś 8 kart i zagrał Nauczyciela z łąki, to jego umiejętność by się nie aktywowała, a jeśli z ręki (lub z łąki przy 7 kartach na ręce), dobierasz tylko jedną kartę i nic nie oddajesz przeciwnikowi ;)
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Everdell

Post autor: Largo »

To tak gwoli ścisłości. Jak wykonuje akcje specjalna z drzewa, która mówi że mogę po zdobyciu karty położyć na niej jagody żeby zdobyć za nie punkty na koniec gry to mogę je położyć tylko bezpośrednio w momencie zdobycia zdarzenia? Nie mogę ich dołożyć później w trakcie gry?
Bujaro
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2019, 11:32

Re: Everdell

Post autor: Bujaro »

Nidav pisze: 20 sty 2020, 16:36 ... Jeśli miałbyś 8 kart i zagrał Nauczyciela z łąki, to jego umiejętność by się nie aktywowała, a jeśli z ręki (lub z łąki przy 7 kartach na ręce), dobierasz tylko jedną kartę i nic nie oddajesz przeciwnikowi ;)
Na pewno w takim przypadku przeciwnik nie dostaje karty? Nie jestem do końca przekonany... Dlatego, że miałbym przez chwilę 9 kart?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Everdell

Post autor: Nidav »

Może Cię przekonać ten wątek na BGG, w którym sam autor gry tłumaczy, że tak to działa ;) Nie ma odstępstwa od zasady limitu 8 kart na ręce. Dobrane karty idą na Twoją rękę, nawet jeśli chwilowo.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10914
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3206 times

Re: Everdell

Post autor: japanczyk »

Bujaro pisze: 21 sty 2020, 10:12 Na pewno w takim przypadku przeciwnik nie dostaje karty? Nie jestem do końca przekonany... Dlatego, że miałbym przez chwilę 9 kart?
Nigdy nie bedziesz miał 9 kart na rece, jesli masz dobrac i mialbys 9 kart, to nie dobierasz
Bujaro
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2019, 11:32

Re: Everdell

Post autor: Bujaro »

Ok. Przekonaliście mnie. 😉😃👍
Dzięki.
Awatar użytkownika
monika5593
Posty: 52
Rejestracja: 23 lut 2015, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: Everdell

Post autor: monika5593 »

Naoglądałam się kilku tłumaczeń zasad na YT i trochę mi się wszystko pomieszało :oops: . Mam na ręce np. kartę Poczta i Gołąb pocztowy. W akcji buduję pocztę i w rogu karty jest, że mogę zrobić za darmo gołębia - to jest akcja natychmiastowa czy mogę to zrobić dopiero w swoim kolejnym ruchu?
szleszym
Posty: 38
Rejestracja: 11 cze 2019, 07:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Everdell

Post autor: szleszym »

monika5593 pisze: 24 sty 2020, 09:56 Naoglądałam się kilku tłumaczeń zasad na YT i trochę mi się wszystko pomieszało :oops: . Mam na ręce np. kartę Poczta i Gołąb pocztowy. W akcji buduję pocztę i w rogu karty jest, że mogę zrobić za darmo gołębia - to jest akcja natychmiastowa czy mogę to zrobić dopiero w swoim kolejnym ruchu?
W kolejnym
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Everdell

Post autor: WieszKto »

Jestem po jednej partii 3 osobowej i pojawiło się kilka pytań:

Czy ruiny zajmują 1 pole w mieście? Jeśli tak to czy jest jakiś patent na zmianę karty w mieście gdy zapełnia mi się do15?

Czy zagrywając Architekta od razu ciągnę dodatkowa kartę czy dopiero przy następnym zagraniu stworzenia / budowli?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10914
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3206 times

Re: Everdell

Post autor: japanczyk »

WieszKto pisze: 27 sty 2020, 10:21 Jestem po jednej partii 3 osobowej i pojawiło się kilka pytań:

Czy ruiny zajmują 1 pole w mieście? Jeśli tak to czy jest jakiś patent na zmianę karty w mieście gdy zapełnia mi się do15?

Czy zagrywając Architekta od razu ciągnę dodatkowa kartę czy dopiero przy następnym zagraniu stworzenia / budowli?
Ruiny zajmuja jedno pole w miescie. Nie pameitam czy ejst isnna mozliwosc odrzucenia karty jesli osiagniesz limit
O jakim Architekcie mówisz? Moze chodzi ci o Historyka? Zdolnosc bedzie aktywna dopiero przy nastepnej zagranej karcie
Bo Architekt daje punkty zwyciestwa za zywice jesli dobrze pamietam
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Everdell

Post autor: donmakaron »

WieszKto pisze: 27 sty 2020, 10:21 Jestem po jednej partii 3 osobowej i pojawiło się kilka pytań:

Czy ruiny zajmują 1 pole w mieście? Jeśli tak to czy jest jakiś patent na zmianę karty w mieście gdy zapełnia mi się do15?

Czy zagrywając Architekta od razu ciągnę dodatkowa kartę czy dopiero przy następnym zagraniu stworzenia / budowli?
1. Czemu Ruiny nie miałyby zajmować pola w mieście? Karta jak każda inna. Jak nie ma napisane, że nie zajmują, to zajmują zgodnie z podstawowymi zasadami. Można usuwać karty z miasta na przykład Ruinami albo Uniwersytetem bodajże.

2. Zagrywając Architekta na pewno nie, bo on nie daje kart za zagrywanie kart. Jeśli natomiast chodzi o historyka, to wystarczy zerknąć do instrukcji:
Historyk. Po zagraniu stworzenia albo budowli dobierz 1 kartę. Innymi słowy, od momentu pozyskania Historyka dobierasz kartę za każdym razem, gdy zagrywasz kartę. Nie dobierasz karty po zagraniu tego Historyka.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Everdell

Post autor: Blue »

japanczyk pisze: 27 sty 2020, 10:24Nie pameitam czy ejst isnna mozliwosc odrzucenia karty jesli osiagniesz limit
Loch, nie wiem czy jest coś jeszcze, ale generalnie z tym zblokowaniem się miasta to kicha trochę.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10914
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3206 times

Re: Everdell

Post autor: japanczyk »

Blue pisze: 27 sty 2020, 10:28
japanczyk pisze: 27 sty 2020, 10:24Nie pameitam czy ejst isnna mozliwosc odrzucenia karty jesli osiagniesz limit
Loch, nie wiem czy jest coś jeszcze, ale generalnie z tym zblokowaniem się miasta to kicha trochę.
To mi sie akurat podoba, trzeba dobrze zarzadzac kartami i podejmowac decyzje w co warto pójść, a co mozna odpuścić
Chociaz mialem gre, gdzie rowinalem miesto prawie do końca na wiosne, w leci mi ktos dorzucił głupca i było po zabawie ;-)
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Everdell

Post autor: WieszKto »

Sorry pomyliłem Architekta z Historykiem dziękuję za odpowiedzi że domyśliliście się o co mi chodziło. Jeśli chodzi o ruiny to one nie bardzo czyszczą miasto bo zajmują miejsce karty wyrzucanej. Same dają 0 punktów więc kiepska ta zamiana. Uniwersytet rzeczywiście pomaga.
Nadab
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2017, 20:26
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Everdell

Post autor: Nadab »

Co się dzieje z workerem stojącym na karcie, którą wyrzuciłem z miasta? Od razu wraca do mnie i mogę go ponownie gdzieś przydzielić, czy dopiero w nowej porze roku go odzyskuję?
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Everdell

Post autor: yaro_ »

Nadab pisze: 27 sty 2020, 19:15 Co się dzieje z workerem stojącym na karcie, którą wyrzuciłem z miasta? Od razu wraca do mnie i mogę go ponownie gdzieś przydzielić, czy dopiero w nowej porze roku go odzyskuję?
Z FAQ:
2.2.8.3
W skrócie, jeśli pionek był na polu Cmentarz, na którym traci się pionek do końca gry - nie dostajesz go spowrotem.
Natomiast jeśli wyrzucasz kartę z polem akcji, z którego pionek normalnie byś ściągnął w nowej porze roku, to przekładasz go na kartę która to uaktywniła (Uniwersytet lub Ruiny) i ściagasz z karty normalnie w przygotowaniu do nowej pory roku.

edit - sorki, link wygasł. Do znalezienia na BGG w plikach gry
Ostatnio zmieniony 27 sty 2020, 20:06 przez yaro_, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ