Spirit Island - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Lothrain »

Pytanie do tych, którzy już grali, bo wczoraj miałem dwie małe zagwozdki w interpretacji:

1. Dodatkowe umiejętności Ducha Wody - pierwsza mówi coby przesunąć jednego Najeźdźcę, druga zaczyna się od Instead, 2 Damage, Push up to 3. Do czego odnosi się to 'instead'? Mam nie wykonywać pierwszego przesunięcia, czy z drugiego poziomu mam do wyboru jedna z dwóch możliwości?
2. Jeśli na karcie Mocy są dwie części górna i dolna, zaś dolna tylko z jakimś warunkiem, ale bez słowa "instead", to o ile spełniam warunki posiadania symboli, mogę wykonać obie połówki? Jak się to ma do karty Mocy, która w górnej części mówi usuń Najeźdźcę i Wioskę oraz wszystkie chatki Dahan, a w dolnej bez słowa "instead", usuń Miasto, nie usuwaj chatek Dahan. Skoro rzecz tyczy jednego terenu i muszę/mogę zrobić obie czynności to usuwam te chatki Dahan, czy nie?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Spirit Island

Post autor: Fojtu »

1. Część zdolności jest kumulatywna, część zastępuje poprzedni poziom. W tym wypadku nie robisz tego pierwszego poziomu tylko drugi 2 damage oraz push 3
2. Tak, robisz obie części jak nie ma instead. W przypadku tego co powiedziałeś to wygląda na to, że nie usuwasz dahanów, druga część tekstu modyfikuje pierwszą. Nie pamiętam dokładnie tej karty.

Przy okazji, tutaj jest "living faq" https://querki.net/u/darker/spirit-isla ... island-faq - bardzo przydatny przy ogarnianiu interakcji między efektami
Awatar użytkownika
bexolini
Posty: 218
Rejestracja: 02 kwie 2020, 23:04
Has thanked: 61 times
Been thanked: 137 times

Re: Spirit Island

Post autor: bexolini »

Jeden z duchów (ten kamienny) posiada "szybką" moc wrodzoną mówiącą że w danej rundzie gdy zbiorę odpowiednie źródła mocy mogę wybrać dowolnego ducha który będzie mógł powtórzyć działanie swojej karty.
Czy jeżeli ta moc wrodzona jest szybka to mogę powtórzyć działanie karty jednego z duchów w fazie mocy powolnych ponieważ niby efekt działa na całą rundę ?
Mój wątek sprzedażowy: viewtopic.php?f=65&t=66909
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 930 times

Re: Spirit Island

Post autor: feniks_ciapek »

bexolini pisze: 16 gru 2020, 10:17 Jeden z duchów (ten kamienny) posiada "szybką" moc wrodzoną mówiącą że w danej rundzie gdy zbiorę odpowiednie źródła mocy mogę wybrać dowolnego ducha który będzie mógł powtórzyć działanie swojej karty.
Czy jeżeli ta moc wrodzona jest szybka to mogę powtórzyć działanie karty jednego z duchów w fazie mocy powolnych ponieważ niby efekt działa na całą rundę ?
Tak. Powtórz oznacza, że duch może rozpatrzyć efekt karty dwa razy bez zmiany fazy, w jakiej jest zagrywana. Ta zdolność jest szybka dlatego, żeby umożliwić zagrywanie jej i na szybkie, i na wolne moce. Przy czym zwracaj uwagę, czy jest napisane, że trzeba zapłacić koszt ponownie, czy nie, bo z różnymi mocami jest różnie.
CoLdY7
Posty: 183
Rejestracja: 01 kwie 2020, 02:13
Lokalizacja: Strzelin
Has thanked: 490 times
Been thanked: 55 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: CoLdY7 »

Wprowadzam hause rule'a:
Spoiler:
Jestem ciekawy ile osób też wprowadzi tę zasadę w grze...
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
SnoWho
Posty: 170
Rejestracja: 25 mar 2020, 10:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 29 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: SnoWho »

Cześć,
jestem podczas pierwszej gry, pojawia się pytanie:

Czy mogę dodać swoją obecność na miejscu gdzie jest już zaraza? Wg. instrukcji dodanie zarazy powoduje utratę obecności, nie znalazłem jednak nic na temat tego, czy mogę umieścić żeton obecności po fakcie.

Z góry dzięki za pomoc
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 930 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: feniks_ciapek »

SnoWho pisze: 18 gru 2020, 19:59 Czy mogę dodać swoją obecność na miejscu gdzie jest już zaraza? Wg. instrukcji dodanie zarazy powoduje utratę obecności, nie znalazłem jednak nic na temat tego, czy mogę umieścić żeton obecności po fakcie.
Jak najbardziej możesz.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: mecenas »

Czy wybierając rozwój z dodaniem dwóch różnych żetonów obecności (z zasięgiem 1) mogę położyć pierwszy oddalony o 1 region, a następnie użyć dopiero co położony żeton obecności by położyć obecność na regionie oddaloną o 1 od nowej obecności?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Mr_Fisq »

mecenas pisze: 19 gru 2020, 17:50 Czy wybierając rozwój z dodaniem dwóch różnych żetonów obecności (z zasięgiem 1) mogę położyć pierwszy oddalony o 1 region, a następnie użyć dopiero co położony żeton obecności by położyć obecność na regionie oddaloną o 1 od nowej obecności?
Jeśli chodzi Ci o rzekę: https://spirit-island.wiki.lacerta.pl/d ... ncem-rzeka to nie widzę przeszkód.
Instrukcja str. 8 - Faza duchów - 1. pisze: Musisz wykonać wszystkie akcje znajdujące się w niej, ale możesz wybrać kolejność, według której to zrobisz
Czyli akcje są wykonywane kolejno, a nie jednocześnie, więc najpierw kładziesz jedną obecność (koniec pierwszej akcji), masz nowy stan planszy i teraz wykonujesz kolejną akcję.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
sleyoo
Posty: 67
Rejestracja: 11 lis 2017, 10:00
Lokalizacja: Mikołów
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: sleyoo »

Jak możemy pozbyć się zarazy?
Nie mogę tego znaleźć w instrukcji?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Mr_Fisq »

sleyoo pisze: 20 gru 2020, 21:37 Jak możemy pozbyć się zarazy?
Nie mogę tego znaleźć w instrukcji?
Pozwalają na to niektóre moce.
Np.:
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

Czy słowo kluczowe "zastąp" też działa tylko do przyległych krain jak np "wypchnij" czy do całej planszy?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Mr_Fisq »

detrytusek pisze: 21 gru 2020, 11:41 Czy słowo kluczowe "zastąp" też działa tylko do przyległych krain jak np "wypchnij" czy do całej planszy?
Masz namiar na konkretną kartę, na której występuje to słowo? (https://spirit-island.wiki.lacerta.pl/karty/start)
Mając kontekst będzie łatwiej.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

Mr_Fisq pisze: 21 gru 2020, 11:54
detrytusek pisze: 21 gru 2020, 11:41 Czy słowo kluczowe "zastąp" też działa tylko do przyległych krain jak np "wypchnij" czy do całej planszy?
Masz namiar na konkretną kartę, na której występuje to słowo? (https://spirit-island.wiki.lacerta.pl/karty/start)
Mając kontekst będzie łatwiej.
Teraz nie. Karta była prosta...zastąp odkrywcę pieczarką Dahanem :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Mr_Fisq »

detrytusek pisze: 21 gru 2020, 11:58 Teraz nie. Karta była prosta...zastąp odkrywcę pieczarką Dahanem :)
Czyli pewnie:
https://spirit-island.wiki.lacerta.pl/k ... amie%C5%84
zastępujesz w wybranej krainie Odkrywcę z planszy (Edit: z pola które jest celem mocy) Dahanem z "Banku".

Edit2:
Ogólnie to wiki od Lacerty spisuje się wyśmienicie - wyszukanie słowa:
https://spirit-island.wiki.lacerta.pl/s ... &do=search
dostajemy w wyniku karty na których występuje, + jeden z linków jest ze słowniczka
https://spirit-island.wiki.lacerta.pl/s ... amie%C5%84
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

Tak to chodziło o "https://spirit-island.wiki.lacerta.pl/k ... amie%C5%84"

W instrukcji brakło informacji, że chodzi o zasoby ogólne.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

Czy dahani mogą rozdzielać punkty ataku? Jeśli mam uszkodzoną osadę i osadnika to czy mogę jedną pieczarką utłuc oba?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Mr_Fisq »

detrytusek pisze: 21 gru 2020, 19:45 Czy dahani mogą rozdzielać punkty ataku? Jeśli mam uszkodzoną osadę i osadnika to czy mogę jedną pieczarką utłuc oba?
Str. 18 instrukcji pisze:Ilekroć Moc albo inna zdolność mówi o „Obrażeniach”, zawsze oznacza to „Obrażenia zadane Najeźdźcom”, chyba że zaznaczono inaczej. Gdy zadawane są Obrażenia, mogą otrzymać je wszyscy Najeźdźcy w danej krainie. Sami wybierzcie, jak je przydzielić.
w kontekście:
Str. 16 instrukcji pisze:po tym kiedy Najeźdźcy Zdewastują krainę, wszystkie ocalałe Wioski Dahan, znajdujące się w tej krainie, zadają po 2 Obrażenia Najeźdźcom wciąż obecnym w tej krainie.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

Czyli jeden Dahan może dać po 1 obrażeniu dwóm najeźdźcom. Ok, gracias.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
LukaszLozz
Posty: 188
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: LukaszLozz »

Mam jedna wątpliwość, co do zasad, czy dobrze je interpretuje.

Duch Burza.
Na planszy ducha jego umiejetność mówi, ze posiadałam fioletowy symbol, możemy za każdy z nich zagrać moc wolną jako szybką. Rozumiem, ze zliczam symbole z zagranych i opłaconych mocy i np jeśli mam ich 3 a zagrałem jedna szybką i dwie wolne, to mogę wszystkie traktować jako szybkie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

LukaszLozz pisze: 21 gru 2020, 23:22 Mam jedna wątpliwość, co do zasad, czy dobrze je interpretuje.

Duch Burza.
Na planszy ducha jego umiejetność mówi, ze posiadałam fioletowy symbol, możemy za każdy z nich zagrać moc wolną jako szybką. Rozumiem, ze zliczam symbole z zagranych i opłaconych mocy i np jeśli mam ich 3 a zagrałem jedna szybką i dwie wolne, to mogę wszystkie traktować jako szybkie.
Ja tak grałem.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Geoburak
Posty: 323
Rejestracja: 29 wrz 2017, 14:32
Has thanked: 12 times
Been thanked: 11 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Geoburak »

Pytanie odnośnie karty ducha Cień migoczący...
Karta Skrywające Cienie mówi że Dahanie nie otrzymują obrażeń podczas dewastacji. To jest jasne, ale czy sama kraina dostaje wtedy obrażenia i powinniśmy dołożyć zdradzę?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Mr_Fisq »

Geoburak pisze: 23 gru 2020, 17:59 Pytanie odnośnie karty ducha Cień migoczący...
Karta Skrywające Cienie mówi że Dahanie nie otrzymują obrażeń podczas dewastacji. To jest jasne, ale czy sama kraina dostaje wtedy obrażenia i powinniśmy dołożyć zdradzę?
IMHO wyspa normalnie dostaje obrażenia, bo dlaczego miałaby nie dostawać?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: osa1908 »

Jezli w kraine gdzie jest przeprowadzana dewastacja,znajduja sie miasto,osada i trzy wioski to czy dwie gina i trzecia jest odwracana na druga strone?
LukaszLozz
Posty: 188
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: LukaszLozz »

osa1908 pisze: 23 gru 2020, 21:47 Jezli w kraine gdzie jest przeprowadzana dewastacja,znajduja sie miasto,osada i trzy wioski to czy dwie gina i trzecia jest odwracana na druga strone?
Dokładnie tak
ODPOWIEDZ