Feudum - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Feudum

Post autor: vinnichi »

Jeszcze ja mam 2 pytania. Proszę o pomoc.
1.Czy ataku można dokonać tylko 1 pionem? Czy może być kilku i każdy od siebie może dodać kość saletry.

2. Potwór jest traktowany jako pion, zwiększa nasz ruch. Ale czy działa to też w momencie dokładania nowych plonów? Czy możemy dołożyć pion tam gdzie stoi potwór? Albo czy mogę skorzystać z akcji Influence w oparciu o kolację stwora?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Feudum

Post autor: feniks_ciapek »

vinnichi pisze: 13 wrz 2020, 20:35 Jeszcze ja mam 2 pytania. Proszę o pomoc.
1.Czy ataku można dokonać tylko 1 pionem? Czy może być kilku i każdy od siebie może dodać kość saletry.

2. Potwór jest traktowany jako pion, zwiększa nasz ruch. Ale czy działa to też w momencie dokładania nowych plonów? Czy możemy dołożyć pion tam gdzie stoi potwór? Albo czy mogę skorzystać z akcji Influence w oparciu o kolację stwora?
1. Można atakować większą liczbą pionów. Saletrę można dać tylko 1 na atak, chyba że ma się rycerza.

2. Nie, kolację potwora stanowią ludzie :), więc nie można dodawać znaczników wpływu w jego lokacji, jeśli nie ma tam naszych pionów. To jest w ramce akcji gildii. Co do migracji - nie znalazłem wytycznych. Powiedziałbym, że nie można, biorąc pod uwagę jak mocno jest podkreślone to, że nie mogą dodawać wpływu tam, gdzie stoją. Migrowanie nie jest to też wymienione jako to, co mogą robić potwory. No i tematycznie też migrowanie do potwora niezbyt ma sens :)
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Feudum

Post autor: lotheg »

vinnichi pisze: 13 wrz 2020, 20:35 Jeszcze ja mam 2 pytania. Proszę o pomoc.
1.Czy ataku można dokonać tylko 1 pionem? Czy może być kilku i każdy od siebie może dodać kość saletry.

2. Potwór jest traktowany jako pion, zwiększa nasz ruch. Ale czy działa to też w momencie dokładania nowych plonów? Czy możemy dołożyć pion tam gdzie stoi potwór? Albo czy mogę skorzystać z akcji Influence w oparciu o kolację stwora?
Widziałem gdzieś w FAQ info, że nie można migrować do potwora. Tylko tam, gdzie wpływ i swoje piony.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
geronimooooo
Posty: 4
Rejestracja: 05 wrz 2020, 11:35

Re: Feudum

Post autor: geronimooooo »

Witam, jak postępować w takiej sytuacji. W epoce 2 po zagraniu ostatniej karty akcji improve przez gracza 1 został odkryty 3 kafelek epoki III.
Czy gracz 2 dogrywa swoje pozostałe karty? Czy po wykarmieniu pionów, rzucamy kością postępu czy odrazu przechodzimy do punktowania? Wątpliwość pojawia się gdybyśmy całą sytuację przesunęli o 1 epokę do przodu, gracze w 3 epoce za pomocą akcji improve odkrywają oba kafle epoki 4, karmimy piony i rzucamy kością postępu akurat trafiamy i odkrywamy "kafel" epoki V, nie rozgrywamy już żadnych akcji? Pozostaje tylko punktowanie epoki plus punktowanie końcowe? Proszę o pomoc
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Feudum

Post autor: feniks_ciapek »

geronimooooo pisze: 06 paź 2020, 20:27 Witam, jak postępować w takiej sytuacji. W epoce 2 po zagraniu ostatniej karty akcji improve przez gracza 1 został odkryty 3 kafelek epoki III.
Czy gracz 2 dogrywa swoje pozostałe karty? Czy po wykarmieniu pionów, rzucamy kością postępu czy odrazu przechodzimy do punktowania? Wątpliwość pojawia się gdybyśmy całą sytuację przesunęli o 1 epokę do przodu, gracze w 3 epoce za pomocą akcji improve odkrywają oba kafle epoki 4, karmimy piony i rzucamy kością postępu akurat trafiamy i odkrywamy "kafel" epoki V, nie rozgrywamy już żadnych akcji? Pozostaje tylko punktowanie epoki plus punktowanie końcowe? Proszę o pomoc
Dogrywamy turę do końca, przechodzimy kolejno przez kroki 2 i 3 (karmienie i rzucanie kostką), po czym przeprowadzamy procedurę punktowania końca epoki i przejścia do następnej opisaną w kroku 4.

Nie można w danej epoce ściągnąć kafelków z epoki + 1 (tzn. w 2 ściągać kafelków z 3). Jeśli nastąpi taka sytuacja, to rzucamy kością jeszcze raz. To jest wyraźnie opisane w kroku 3.
geronimooooo
Posty: 4
Rejestracja: 05 wrz 2020, 11:35

Re: Feudum

Post autor: geronimooooo »

Dzięki za odpowiedź, wg mnie mylący jest zapis pod akcja improve na stronie 10, dopisek ważne: "usuwane kafelki regionów mogą rozpocząć kolejna epokę, zerknij na stronę 21" a strona 21 zaczyna się od fazy 4, czyli tak jakby instrukcja pomijała fazę 3 (rzut kością) że strony 20.
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Feudum

Post autor: feniks_ciapek »

geronimooooo pisze: 07 paź 2020, 00:16 Dzięki za odpowiedź, wg mnie mylący jest zapis pod akcja improve na stronie 10, dopisek ważne: "usuwane kafelki regionów mogą rozpocząć kolejna epokę, zerknij na stronę 21" a strona 21 zaczyna się od fazy 4, czyli tak jakby instrukcja pomijała fazę 3 (rzut kością) że strony 20.
Możliwe, nie widziałem polskiej instrukcji. Ale nie sugerowałbym się tym, na pewno całą operację końca rundy trzeba zawsze przeprowadzić.
geronimooooo
Posty: 4
Rejestracja: 05 wrz 2020, 11:35

Re: Feudum

Post autor: geronimooooo »

Po rozegraniu partii pojawiły się dwa pytania. 1) . Mamy sytuację w której gracz buduje majtek strzelnicę, decyduje że chce wziąć zasoby , jednak nie ma już żadnego znacznika wpływu w zasobach ogólnych, opcje są dwie: mimo to zabiera cele i później wymienia je na znaczniki wpływu jak tylko pojawią się w zasobach czy poprostu musi zostawić zasoby na kafelku majątku?
2) można dobrowolnie wyrzucic z ręki edykty które np nam zapychają rękę żeby w przyszłości dobierać kolejne?
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Feudum

Post autor: lotheg »

1. Jak nie ma w zasobach ogólnych to bierze się z gildii (z tego co pamiętam).
2. Tak, możesz odrzucać karty, żeby zwolnić miejsce na kolejne.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Dobre Serce
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2014, 15:00
Lokalizacja: Leszno
Has thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Feudum

Post autor: Dobre Serce »

Dzięki saletrze na woreczku mamy pieć akcji w rundzie. Kiedy musimy wybrać piątą kartę? Na początku w momencie wybierania akcji czy możemy dobrać sobie w środku rundy?
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Feudum

Post autor: lotheg »

Dobre Serce pisze: 12 paź 2020, 19:25 Dzięki saletrze na woreczku mamy pieć akcji w rundzie. Kiedy musimy wybrać piątą kartę? Na początku w momencie wybierania akcji czy możemy dobrać sobie w środku rundy?
Na początku. Od razu deklarujesz, że wkładasz saletrę i dobierasz 5 kart.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
californian
Posty: 34
Rejestracja: 25 maja 2020, 16:45

Re: Feudum

Post autor: californian »

Hej, czy ma ktoś PDF'a lub link do poprawionej instrukcji?
Yomash17
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2020, 20:56

Re: Feudum

Post autor: Yomash17 »

Witam!
Mam pytanie odnośnie rozpoczęcia gry. Czy podczas wystawiania pierwszego piona zabieram surowiec, który jest przy danej włości ?
Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Feudum

Post autor: lotheg »

Yomash17 pisze: 12 sty 2021, 18:10 Witam!
Mam pytanie odnośnie rozpoczęcia gry. Czy podczas wystawiania pierwszego piona zabieram surowiec, który jest przy danej włości ?
Z góry dziękuję za pomoc.
Nie. Jest to możliwe tylko przy zakończeniu akcji ruchu. To nie jest akcja ruchu tylko setup.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Yomash17
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2020, 20:56

Re: Feudum

Post autor: Yomash17 »

Mam jeszcze jedno pytanie. Np. odnośnie karty akcji Wpływy. Czy można zagrać wariant zaawansowany bez wariantu podstawowego ?
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Feudum

Post autor: feniks_ciapek »

Yomash17 pisze: 15 sty 2021, 20:05 Mam jeszcze jedno pytanie. Np. odnośnie karty akcji Wpływy. Czy można zagrać wariant zaawansowany bez wariantu podstawowego ?
Jeśli chodzi ci o to, czy możesz po prostu przestawić znacznik wpływu innego gracza bez dostawiania swojego, to nie. Musisz dostawić swój znacznik na miejsce przesuniętego. Jak nie dostawisz, to on z powrotem wchodzi jako władca, bo cały czas ten gracz ma najwięcej wpływu. I nie widzę nigdzie opisanej opcji, żeby wstawić tam znacznik innego gracza, który już jest w danym miejscu obecny.
Yomash17
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2020, 20:56

Re: Feudum

Post autor: Yomash17 »

CHODZI MI O KARTĘ AKCJI WPŁYWY, CZYLI INFLUENCE. OPRÓCZ AKCJI PODSTAWOWEJ SĄ WARIANTY ZAAWANSOWANE KAŻDEJ Z KART AKCJI. CZY MOGĘ WYKONAĆ TYLKO WARIANT ZAAWANSOWANY Z KARTY BEZ WARIANTU PODSTAWOWEGO? NIE TYCZY SIĘ TO KARTY Ż WYBIREM ALBO PODSTAWA ALBO ZAAWANSOWANA KARTA.
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Feudum

Post autor: feniks_ciapek »

Yomash17 pisze: 15 sty 2021, 20:54 CHODZI MI O KARTĘ AKCJI WPŁYWY, CZYLI INFLUENCE. OPRÓCZ AKCJI PODSTAWOWEJ SĄ WARIANTY ZAAWANSOWANE KAŻDEJ Z KART AKCJI. CZY MOGĘ WYKONAĆ TYLKO WARIANT ZAAWANSOWANY Z KARTY BEZ WARIANTU PODSTAWOWEGO? NIE TYCZY SIĘ TO KARTY Ż WYBIREM ALBO PODSTAWA ALBO ZAAWANSOWANA KARTA.
Ależ nie musisz krzyczeć. Zrozumiałem i odpowiedziałem. Wydaje mi się, że opis tej karty jest jasny - jak masz w danym miejscu handlarza, to zamiast dodawać znacznik wpływu na normalnych zasadach kolejności za opłatą możesz podmienić tamtejszego władcę na swojego, o ile jest tam tylko jeden znacznik wpływu. Dotychczasowy władca staje się wtedy sługą. Więc w tym konkretnym miejscu zamiast wykonywać akcję podstawową, wykonujesz zaawansowaną. Nie podstawową oraz zaawansowaną, ale samą zaawansowaną, która obejmuje też dostawienie znacznika wpływu. W innych cały czas możesz (ale nie musisz) wykonać akcję podstawą.

Czy to do końca wyjaśnia?
Yomash17
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2020, 20:56

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: Yomash17 »

feniks_ciapek pisze: 15 sty 2021, 21:22
Yomash17 pisze: 15 sty 2021, 20:54 CHODZI MI O KARTĘ AKCJI WPŁYWY, CZYLI INFLUENCE. OPRÓCZ AKCJI PODSTAWOWEJ SĄ WARIANTY ZAAWANSOWANE KAŻDEJ Z KART AKCJI. CZY MOGĘ WYKONAĆ TYLKO WARIANT ZAAWANSOWANY Z KARTY BEZ WARIANTU PODSTAWOWEGO? NIE TYCZY SIĘ TO KARTY Ż WYBIREM ALBO PODSTAWA ALBO ZAAWANSOWANA KARTA.
To w takim razie po co jest opcja strzałek na kartach ALBO/ALBO? Czy gdybym mógł wykonać tylko akcje zaawansowaną nie było by tam strzałek? Skoro ich nie ma to powinienem wykonać i akcje podstawową i ewentualnie dodatkowo zaawansowaną.
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: feniks_ciapek »

Yomash17 pisze: 15 sty 2021, 21:53 To w takim razie po co jest opcja strzałek na kartach ALBO/ALBO? Czy gdybym mógł wykonać tylko akcje zaawansowaną nie było by tam strzałek? Skoro ich nie ma to powinienem wykonać i akcje podstawową i ewentualnie dodatkowo zaawansowaną.
Akcja zaawansowana to nie jest dodatkowa akcja, ona zmienia działanie akcji podstawowej. W wypadku karty Wpływu możesz po prostu wejść na miejsce władcy, nie dostawiając tam drugiego znacznika wpływu. Ona nie daje ci możliwości dostawienia drugiego znacznika w danym miejscu.

Strzałki oznaczają akcje alternatywne, które nie zmieniają akcji podstawowej, ale można wykonać ją zamiast akcji podstawowej.
Yomash17
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2020, 20:56

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: Yomash17 »

Obrazek
Czy ktoś może mi powiedzieć o co chodzi w danej karcie?
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: feniks_ciapek »

To chyba z ostatniego KSa. Z tego co pamiętam, prywatna wyspa daje możliwość ruchu do niej dowolnym wehikułem z dowolnego miejsca i to samo w drugą stronę - opuszczając ją można się przenieść do dowolnego innego miejsca, do którego dociera dany wehikuł. Taki skrót. Nie pamiętam tylko, czy jest jednorazowa, czy trwała.
Sepultor
Posty: 5
Rejestracja: 02 paź 2020, 19:11
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: Sepultor »

Trwała. Dodam tylko, że każda taka podróż liczy się za 2 punkty ruchu i na wyspie może znajdować się tylko jeden wehikuł.
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: SickMind »

Siema.
No ta gra to po prostu jest mega koks! 😁
Mam zapytanie odnośnie karty eksploracji. U nas na tej karcie widnieje znacznik saletry a nie wpływu. Czy wy też tak macie?
Czy powinienem to zgłaszać do wydawcy?
Z góry dzięki i pozdrawiam.
Obrazek
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Feudum - pytania i wątpliwości

Post autor: feniks_ciapek »

SickMind pisze: 11 kwie 2021, 14:51 Siema.
No ta gra to po prostu jest mega koks! 😁
Mam zapytanie odnośnie karty eksploracji. U nas na tej karcie widnieje znacznik saletry a nie wpływu. Czy wy też tak macie?
Czy powinienem to zgłaszać do wydawcy?
Z góry dzięki i pozdrawiam.
U mnie jest znacznik wpływu, ale ja mam 2 druk angielski.
ODPOWIEDZ