Dominion - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Cin pisze: 04 kwie 2018, 17:38
Dr. Nikczemniuk pisze: 04 kwie 2018, 09:23
morris pisze: 04 kwie 2018, 08:28

A jakim tokiem doszedłeś do wniosku że tak nie jest?
Nie doszedłem tylko staram się to właśnie ustalić.
W Osadnikach Narodziny Imperium gracz który spasuje nie może być już atakowany, stąd moje wątpliwości które już zostały rozwiane :wink:
Twój tok myślenia jest coraz większą zagadką :-) Co mają Osadnicy do Dominiona?
Faktycznie Dominion w porównaniu z Osadnikami jest mega prosty. Tak prosty że mój mózg podświadomie rozłożył fazy na tury. :lol:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Piwnica
+1 akcja
Odrzuć dowolną liczbę kart, a następnie dobierz tyle, ile odrzuciłeś.

Czy odrzucanie tych kart jest przymusowe czy opcjonalne?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

Opcjonalne, ale co zyskasz, jeśli nie odrzucisz żadnej karty?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Nie jest opcjonalne. Gdyby było, to byłoby napisane "możesz odrzucić". Jednak "dowolna liczba" to także 0 (zero) ;-)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

To miałem na myśli, tylko wyraziłem się nieprecyzyjnie. ☺
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Andy pisze: 14 maja 2018, 22:21 Opcjonalne, ale co zyskasz, jeśli nie odrzucisz żadnej karty?
Są karty, które dają profity za karty akcji, jakie masz w grze ;). I czasem mógłbyś chcieć zagrać w ten sposób piwnicę tylko po to ;).
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

warlock pisze: 15 maja 2018, 07:33
Andy pisze: 14 maja 2018, 22:21 Opcjonalne, ale co zyskasz, jeśli nie odrzucisz żadnej karty?
Są karty, które dają profity za karty akcji, jakie masz w grze ;). I czasem mógłbyś chcieć zagrać w ten sposób piwnicę tylko po to ;).
FTFY :)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

morris pisze: 15 maja 2018, 07:36
warlock pisze: 15 maja 2018, 07:33
Andy pisze: 14 maja 2018, 22:21 Opcjonalne, ale co zyskasz, jeśli nie odrzucisz żadnej karty?
Są karty, które dają profity za karty akcji, jakie masz w grze ;). I czasem mógłbyś chcieć zagrać w ten sposób piwnicę tylko po to ;).
FTFY :)
?
Obrazek
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Chodzi mi o to, że nie tylko karty Akcji. Zobacz kartę Róg obfitości.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

WARTOWNIK
Pozwala podejrzeć karty ze stosu kart do dobierania, ale co jak tam nie ma kart lub jest tylko jedna?
Mogę przetasować stos kart odrzuconych i utworzyć nowy stos a potem podejrzeć karty?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Dominion

Post autor: seki »

Zawsze gdy masz coś dobrać/podejrzeć z talii a ta jest pusta to tworzysz nową talię z kart odrzuconych. Istotne tylko aby dobrać/podejrzeć to co jeszcze jest w talii a jak zabraknie to wtedy tasować.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Dr. Nikczemniuk pisze: 11 cze 2018, 21:40 WARTOWNIK
Pozwala podejrzeć karty ze stosu kart do dobierania, ale co jak tam nie ma kart lub jest tylko jedna?
Mogę przetasować stos kart odrzuconych i utworzyć nowy stos a potem podejrzeć karty?
Nie możesz, tylko musisz. Jeśli w talii pozostało Ci za mało kart do wykonania polecenia, a stos kart odrzuconych masz pusty, to wykonujesz polecenie na tylu kartach, ile Ci zostało w talii (czyli 1 lub 0).
seki pisze: 11 cze 2018, 21:47 Istotne tylko aby dobrać/podejrzeć to co jeszcze jest w talii a jak zabraknie to wtedy tasować.
W drugiej edycji jest zmiana. Jeśli w talii masz za mało kart do wykonania polecenia, to najpierw tasujesz stos odrzucony i wkładasz pod resztkę talii, a dopiero potem wykonujesz polecenie. Przez to zmienia się tylko działanie pierwszej edycji karty Zaskórniak (druga edycja tejże karty została dostosowana do nowej reguły tasowania).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Dominion

Post autor: Tomzaq »

Może mi ktoś na chłopski rozum wyjaśnić działanie karty Książę?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Tomzaq pisze: 31 sie 2018, 20:35 Może mi ktoś na chłopski rozum wyjaśnić działanie karty Książę?
Zagrywasz Księcia. Możesz odłożyć go na bok. Jeśli zdecydujesz, że nie chcesz - nic dalej się nie dzieje.

Jeśli jednak po zagraniu Księcia odłożysz go na bok, to wybierasz z ręki kartę Akcji, która kosztuje do $4 (i nie może mieć w koszcie ani Eliksirów z Alchemy, ani Długów z Imperium) i odkładasz ją na bok razem z Księciem. I w tej turze już nic się z tymi kartami nie dzieje.

Jeśli masz odłożoną kartę razem z Księciem, to na początku każdej swojej kolejnej tury zagrywasz tę kartę (Książę pozostaje odłożony na bok) jako "dodatkową" akcję (czyli jej zagranie nie wyczerpuje puli dostępnych akcji). A na koniec swojej tury w fazie porządków, jeśli tę zagraną kartę odrzucasz w turze, w której ją zagrałeś, to zamiast ją odrzucić odkładasz ją z powrotem na Księcia. Ważny jest ten warunek - że karta musi być odrzucona w fazie porządków tej samej tury, w której ją zagrałeś - inaczej zostanie normalnie odrzucona, a Książę niestety będzie leżał bezproduktywnie już do końca gry.

Przykłady:
1.
  • I tura - zagrywasz Księcia, odkładasz go na bok razem z Milicją. Teraz Milicja nic nie robi.
  • II tura - najpierw zagrywasz Milicję (tę leżącą z Księciem), a dopiero potem ewentualnie kolejną kartę Akcji z ręki. W fazie porządków tej tury zagrana Milicja ma być odrzucona, więc zamiast tego wędruje z powrotem na Księcia.
  • III tura - najpierw zagrywasz Milicję (tę leżącą z Księciem), a dopiero potem ewentualnie kolejną kartę Akcji z ręki. itd.
2.
  • I tura - zagrywasz Księcia, odkładasz go na bok razem z Karawaną (z rozszerzenia Przystań). Teraz Karawana nic nie robi.
  • II tura - najpierw zagrywasz Karawanę (tę leżącą z Księciem), a dopiero potem ewentualnie kolejną kartę Akcji z ręki. W fazie porządków tej tury zagrana Karawana nie ma być odrzucona (jest kartą Następstwa i zostaje w grze do następnej tury), więc nie wędruje z powrotem na Księcia.
  • III tura - Karawana znajduje się w grze z poprzedniej tury, więc Książę nie może jej zagrać. W tej turze Karawana już jest odrzucana, ale ponieważ została zagrana w poprzedniej turze, a nie w tej, to nie wędruje na Księcia. W tym momencie Książę pozostaje bezużyteczny do końca gry.
3.
  • I tura - zagrywasz Księcia, odkładasz go na bok razem z Embargo (z rozszerzenia Przystań). Teraz Embargo nic nie robi.
  • II tura - najpierw zagrywasz Embargo (to leżące z Księciem), a dopiero potem ewentualnie kolejną kartę Akcji z ręki. Ponieważ Embargo po zagraniu należy wyrzucić na Śmietnisko, to siłą rzeczy nie odkłada się go na stos kart odrzuconych w fazie porządków, a co za tym idzie - nie trafi z powrotem na Księcia. Zatem już od tego momentu Książę pozostaje bezużyteczny do końca gry.

W tych przykładach założyłem, że masz tylko jednego Księcia. Jeśli zagrasz ich więcej, to na początku każdej swojej kolejnej tury możesz wybrać kolejność, w jakiej chcesz zagrać odłożone z nimi karty. Jednak musisz zagrać je wszystkie zanim zagrasz kartę z ręki. Na przykład, masz jednego Księcia z Piwnicą, drugiego z Ambasadorem. W takim przypadku na początku każdej następnej tury najpierw zagrywasz Piwnicę, potem Ambasadora, a dopiero potem kartę z ręki, lub najpierw Ambasadora, potem Piwnicę, po czym kartę z ręki.


Swego czasu przetłumaczyłem FAQ kart promocyjnych i wrzuciłem na BGG, w razie gdyby ktoś był zainteresowany: https://boardgamegeek.com/filepage/1374 ... omocyjnych
Ostatnio zmieniony 31 sie 2018, 21:54 przez morris, łącznie zmieniany 1 raz.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion

Post autor: kozz84 »

"Dzięki tej karcie gracz może zagrywać tę samą tanią kartę Akcji w każdej swojej turze do końca gry."
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Dominion

Post autor: Tomzaq »

Dzięki morris za wyjaśnienie i Twój cenny czas, który poświęciłeś. I za link. :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Dominion

Post autor: Tomzaq »

Takie pytanie po pierwszej partii w "Imperium"
Jeżeli mam żetony długu to wg instrukcji nie mogę zakupić żadnej karty ani wykonać akcji zdarzenia. Ale czy można dodać kartę jeżeli pozwala na to zagrana karta akcji np. o treści "Dodaj kartę nie droższą niż 4"? Wydaje mi się, że tak, ale chciałbym się upewnić.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Jasne ;). Nie możesz po prostu kupować.

/edit ;)
Ostatnio zmieniony 11 gru 2018, 12:17 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Oczywiście że tak. Posiadanie żetonów długu wpływa tylko na KUPOWANIE kart i PŁACENIE za Zdarzenia i Projekty (te ostatnie w Renaissance)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Dominion

Post autor: Tomzaq »

Dzięki Panowie :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

warlock pisze: 11 gru 2018, 11:37 Jasne ;). Nie możesz po prostu kupować w fazie zakupu.
Poprawiłem.

Kupować karty można nie tylko w fazie zakupu - Czarny rynek umożliwia kupowanie kart w fazie akcji (wprawdzie tylko ze stosu Czarnego rynku, ale wciąż to jest kupowanie). Ponadto dług można spłacać *tylko* w fazie zakupu, zatem *nie można* go spłacić podczas działania Czarnego rynku.

EDIT:
Chociaż, jeśli uprzednio kupi się Kapitalizm (Projekt), to w *fazie zakupu* będzie można zagrać Czarny rynek i wtedy da się spłacić ewentualny posiadany dług. I wtedy Domokrążca kupiony ze stosu Czarnego rynku będzie miał niższą cenę :)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Dominion

Post autor: TV3 »

Czy nominały można dzielić?

Ma możliwość dokonania 2-ch zakupów. Posiadam na ręku 2 złota i 1 srebro (3$ + 3$ + 2$ >> 8$)
Czy mogę kupić za to dwie karty kosztujące 4 $ każda?
Nie wiem, czy gdzieś nie obiło mi się o oczy, że wartości jednej karty nie wolno dzielić... ale może pomyliło mi się z młotkami w stone age...
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 856
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: Dominion

Post autor: konradstpn »

Masz tylko jeden zakup, chyba że karty zapewniają dodatkowe.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Dominion

Post autor: TV3 »

Dlatego napisałem - mam możliwość dokonania 2-ch zakupów (w domyśle - dzięki karcie).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Dominion

Post autor: tomb »

TV3 pisze: 26 sty 2019, 08:31 Czy nominały można dzielić?

Ma możliwość dokonania 2-ch zakupów. Posiadam na ręku 2 złota i 1 srebro (3$ + 3$ + 2$ >> 8$)
Czy mogę kupić za to dwie karty kosztujące 4 $ każda?
Nie wiem, czy gdzieś nie obiło mi się o oczy, że wartości jednej karty nie wolno dzielić... ale może pomyliło mi się z młotkami w stone age...
Można dzielić.

Należy zliczyć łączną kwotę do wydania (karty skarbu, bonusy z kart itd.) i można ją dowolnie podzielić na kupowane karty, nie przekraczając maksymalnej liczby osiągniętych w danej turze zakupów.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ