Dominion - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominion

Post autor: ENDryu »

Wincenty Jan pisze:morris powinieneś zostać rzecznikiem/przedstawicielem Vaccarino na Europę środkową... :D
Zgadzam się z przedmówcą :mrgreen:
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: Wincenty Jan »

W jaki sposób powinienem liczyć karty ogrodów? Moje wątpliwości pojawily się po zagraniu w Dominiona na tablecie i chyba do tej pory źle je liczyłem.

Jezeli mam 5 ogrody i np 43 karty. Zaokrąglam w dół i mam 40 kart. Czyli kazda karta ogrodu jest warta 4 pkt. 4 punkty razy piec kart daje 20pkt?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Właśnie tak. Z tym, że same Ogrody też liczysz. W podanej sytuacji to nic nie zmienia (5 Ogrodów + 43 inne karty w sumie da tyle samo punktów co 43 karty, wśród których jest 5 Ogrodów)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Zilean
Posty: 12
Rejestracja: 05 lis 2016, 20:42

Re: Dominion

Post autor: Zilean »

Witam
Czy mogę się pozbyć wszystkich kart z ręki w takiej sytuacji ?

ręka Złodziej/3x posiadłość /miedziak
przeciwnik zagrywa Sala tronowa/oprawca /

odrzucam 2 karty , potem znowu 2 zostaje mi jedna /
następnie przeciwnik gra
wioskę i znów ST/ oprawca / i co wtedy gdy mam jedna kartę ?
odrzucam i biorę klątwe / potem kolejny raz biorę klątwe ?
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Dominion

Post autor: Cin »

Jest to możliwe, żeby zostać bez kart na ręce. Możesz wybrać odrzucanie kart nawet jeśli masz ich zero.
Oraz, żeby ta sytuacja miała sens to wioska musiałaby być zagrana jako pierwsza.
Zilean
Posty: 12
Rejestracja: 05 lis 2016, 20:42

Re: Dominion

Post autor: Zilean »

Tak wcześniej zagrana była wioska czy jakaś inna karta dajaca 2 akcje . generalnie combo sie zgadzało.
Co w przypadku gdy zostaje mi 1 karta i ktos gra oprawce , odrzucam ta jedna i tyle ... czy biore mimo wszytko klątwe , bo wq instrukcji mam 2 karty odrzucić , i dalej kolejny oprawca i nie mam juz nic do odrzucenia , to kolejny raz biorę klątwe ?
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Dominion

Post autor: Cin »

Napisałem Ci - Oprawca pozwala wybrać opcję, której nie możesz zrobić.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

W Dominion wykonujesz to co jest napisane na karcie od góry do dołu. Jeśli czegoś nie możesz wykonać, to po prostu to przeskakujesz i idziesz dalej - chyba, że dalsza część karty jest zależna od wykonania czegoś co było wcześniej. Obowiązuje zasada "wykonaj maksymalnie tyle, ile się da".

Jeśli zatem Oprawca daje Ci wybór, co chcesz zrobić - możesz wybrać dowolną z tych opcji i wykonujesz tyle, ile się da. Masz 1 kartę na ręce i wybrałeś odrzucenie 2 kart z ręki - odrzucasz tyle, ile możesz i koniec. Masz pełną rękę a stos Klątwy się wyczerpał i wybrałeś dobranie Klątwy - dobierasz 0 Klątw (bo ich nie ma) i koniec. Zdaje się, że w instrukcji ten przypadek jest nawet opisany.

Tu jeszcze uwaga - nawet jeśli Klątwy się wyczerpią, to Wiedźma wciąż jest kartą Ataku (choć przestała działać) i pozostali gracze wciąż mają prawo odkryć z ręki kartę Reakcji (nie mówię o Fosie, bo w takim wypadku jest bez sensu, ale np. Tajna komnata, Banda koniokradów, Caravan Guard albo Beggar...)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Dominion

Post autor: nakago »

sorki za offtop , ale:

1. czy kart z nowej edycji PL pasują do starej edycji polskiej idealnie (zwłaszcza rewers) ?
2. co w nowej edycji zawiera podstawe do gry Dominion (oprócz rozdartego królestwa i i intrygi)

dzieki
lerhit
Posty: 145
Rejestracja: 02 lut 2014, 07:45
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: lerhit »

1. Różnią się niestety. Ale w ramach nowej edycji też się różnią.
2. Złoty Wiek i Przystań nie zawierają kart podstawowych.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Sprawdziłem wszystkie Dominiony, które posiadam i oto moje wnioski:

1) Seaside, Alchemy, Prosperity, Hinterlands, Dark Ages, Guilds, Empires, Prince, Base Cards i Updates (Dominion i Intrigue) - nie stwierdziłem różnic w odcieniach

2) Róg Obfitości, Gubernator, Kasztel, Czarny rynek, Poseł (wszystko to w wydaniu Barda) - też zachowują ten sam odcień, na dodatek identyczny z 1)

3) Przystań i Złoty wiek (wydanie GFP) - u mnie również są identyczne z 1) i 2)

4) Governor (angielska wersja Gubernatora) jest jakby bledszy, w sensie odrobinę mniejsze nasycenie kolorów

5) Adventures jest odrobinę jaśniejsze niż pozostałe - to widać (ale to było w ogóle nieudane wydanie, pierwsze drukowane w USA a nie w Niemczech)

6) Dominion i Intryga (obie w wydaniu GFP) - te są jakby bardziej nasycone kolorem, jest "pełniejszy", "żywszy"

Czyli podsumowując: generalnie różnic w odcieniach nie ma, a różnią się tylko: nowe wydania Dominion i Intrygi (bardziej nasycone), Adventures (jaśniejsze) i Governor (odrobinę mniej nasycone). Nie wiem, jak wypadają karty promo w wydaniu GFP, bo ich nie mam.


Tak to wychodzi na moje amatorskie oko :)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1941 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Karty ze Złotego Wieku mają inne odcienie niż reszta - problem polega na tym, że nie wszystkie karty z tego dodatku tak mają ;). Najbardziej widać to na kartach Koloniii i Platyny. Także dodatek jest niespójny sam ze sobą ;).
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Dominion

Post autor: nakago »

ale rozumiem że jak do starej Intrygi dorzucę nowy Złoty wiek, nie ma w D. zasad, które powodowałyby, że ma to jakieś znaczenie, że rewers karty ma min. inny odcień
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

A to zależy. Jeśli np. kupisz tylko jedną kartę ze Złotego wieku i zagrasz Studnię życzeń, to mógłbyś rozpoznać, co masz na wierzchu talii i miałbyś z tego korzyść.

Zresztą, jak się zakoszulkuje karty to różnice w odcieniach stają się mniej widoczne, zwłaszcza jak się dłużej pogra i koszulki się trochę "zużyją" (czyli przejmą na siebie to, przed czym chronią karty).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Yavi »

morris pisze:A to zależy. Jeśli np. kupisz tylko jedną kartę ze Złotego wieku i zagrasz Studnię życzeń, to mógłbyś rozpoznać, co masz na wierzchu talii i miałbyś z tego korzyść.

Zresztą, jak się zakoszulkuje karty to różnice w odcieniach stają się mniej widoczne, zwłaszcza jak się dłużej pogra i koszulki się trochę "zużyją" (czyli przejmą na siebie to, przed czym chronią karty).
Sam kupiłem koszulki z czarnymi tyłami, które niwelują ten problem i są tanie :P
Sporo partii rozegraliśmy też bez nich i różnice w odcieniach nie przeszkadzały - bez specjalnego przyglądania się trudno było je dostrzec. Sporo zależy od oświetlenia, ale też samego podejścia, bo wiadomo, wpatrując się w każdą kartę na wierzchu łatwiej jest coś zauważyć, niż po prostu je dobierając.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Yavi pisze:
morris pisze:A to zależy. Jeśli np. kupisz tylko jedną kartę ze Złotego wieku i zagrasz Studnię życzeń, to mógłbyś rozpoznać, co masz na wierzchu talii i miałbyś z tego korzyść.

Zresztą, jak się zakoszulkuje karty to różnice w odcieniach stają się mniej widoczne, zwłaszcza jak się dłużej pogra i koszulki się trochę "zużyją" (czyli przejmą na siebie to, przed czym chronią karty).
Sam kupiłem koszulki z czarnymi tyłami, które niwelują ten problem i są tanie :P
Sporo partii rozegraliśmy też bez nich i różnice w odcieniach nie przeszkadzały - bez specjalnego przyglądania się trudno było je dostrzec. Sporo zależy od oświetlenia, ale też samego podejścia, bo wiadomo, wpatrując się w każdą kartę na wierzchu łatwiej jest coś zauważyć, niż po prostu je dobierając.
Tylko z Zaskórniakiem będzie problem, ale na to pewnie też jest sposób (np. dla Zaskórniaka użyć zwykłych koszulek).

Tak czy owak, najważniejsze jest podejście graczy. Jak ktoś chce, to znajdzie sposób żeby oszukiwać.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Zilean
Posty: 12
Rejestracja: 05 lis 2016, 20:42

Re: Dominion

Post autor: Zilean »

Ostatnio grałem ze znajomymi w dominiona i pojawił się problem odnośnie ilości początkowych kart skarbów.
Graliśmy w 5 i 6 osób a w instrukcji jest napisane tylko aby połączyć karty skarbów z intrygi i podstawki.
Czy zmieniły się zasady w nowej edycji ?
Jeden z graczy gra onlinie i tam wq niego jest zawsze maksymalnie 30 gold/40silver .
Podobnie z prowincjami i powiatami . w instrukcji jest napisanae 15/18 prowincji a powiatów zawsze 12 w wieloosobowej grzej .
w internecie po 15/16 niby jest ?
Androminion sugeruje dołożenie skarbów.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Zilean pisze:Ostatnio grałem ze znajomymi w dominiona i pojawił się problem odnośnie ilości początkowych kart skarbów.
Graliśmy w 5 i 6 osób a w instrukcji jest napisane tylko aby połączyć karty skarbów z intrygi i podstawki.
Czy zmieniły się zasady w nowej edycji ?
Jeden z graczy gra onlinie i tam wq niego jest zawsze maksymalnie 30 gold/40silver .
Podobnie z prowincjami i powiatami . w instrukcji jest napisanae 15/18 prowincji a powiatów zawsze 12 w wieloosobowej grzej .
w internecie po 15/16 niby jest ?
Androminion sugeruje dołożenie skarbów.
Jeśli chodzi o karty Skarbu, to w/g instrukcji do Intrygi powinno się połączyć te z Intrygi i podstawki. Jak to implementuje wersja online - nie wiem.

W grze na 5-6 osób tylko liczba Prowincji się zwiększa z 12 na 15 (5 osób) lub 18 (6 osób). Pozostałe karty Zwycięstwa pozostają w liczbie 12 sztuk.

I jeszcze Klątwy - dla 5 graczy używa się 40 Klątw, a dla 6 - 50.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: Wincenty Jan »

Czy jak mam Dominion Złoty Wiek , w którym występuje Platyna i Kolonia to kiedy losuje z aplikacji karty do gry to dołączać też Platynę i Kolonie? Jak to u Was wyglada? Jak coś to mam cztery Dominiony od GFP oprócz Przystani.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Wincenty Jan pisze:Czy jak mam Dominion Złoty Wiek , w którym występuje Platyna i Kolonia to kiedy losuje z aplikacji karty do gry to dołączać też Platynę i Kolonie? Jak to u Was wyglada? Jak coś to mam cztery Dominiony od GFP oprócz Przystani.
Sztywnej zasady w instrukcji nie ma, jedynie sugestia. U nas to zależy od naszego humoru (a czasem od aplikacji losującej - bo nie zawsze daje Kolonię i Platynę)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: Wincenty Jan »

Z jakiej aplikacji korzystasz?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Dominion Shuffle
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: Wincenty Jan »

morris pisze:Dominion Shuffle
No niestety chyba nie ma na ios :(
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Wincenty Jan pisze:
morris pisze:Dominion Shuffle
No niestety chyba nie ma na ios :(
Cóż ja na to poradzę... :-(
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: Wincenty Jan »

morris pisze:
Wincenty Jan pisze:
morris pisze:Dominion Shuffle
No niestety chyba nie ma na ios :(
Cóż ja na to poradzę... :-(
Dzięki za info.
ODPOWIEDZ