Dominion - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: kwiatosz »

Tak by to było. Wykonałeś całą kartę wioska (czyli dobrałeś kartę i zyskałeś 2 akcje), czyli wykonujesz kartę po raz drugi.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Tu jest właśnie błąd w interpretacji zapisu "+1 akcja". Ten zapis NIE OZNACZA, że masz w tej chwili wykonać akcję a jedynie to, że w dalszej części swojej kolejki będziesz mógł wykonać kolejną akcję. Analogicznie "+1 zakup" NIE OZNACZA, że masz w tym momencie kupić kartę a jedynie to, że w fazie zakupu możesz kupić o jedną kartę więcej (o ile cię na to stać).

Żeby to lepiej zrozumieć, wyobraź sobie, że aby zagrać kartę akcji potrzebujesz specjalnego żetonu. Na początku kolejki otrzymujesz 1 taki żeton, co uprawnia cię do zagrania jednej akcji. Jeśli jakaś karta mówi "+2 akcje" to oznacza, że dobierasz sobie 2 takie żetony, które będziesz mógł (ale nie musiał) wykorzystać w dalszej części kolejki. Wszystkie takie żetony tracą ważność wraz z końcem kolejki i na początku następnej znowu dostajesz 1 żeton. Sala Tronowa to trochę coś innego. Ona nakazuje zagranie karty akcji z ręki dwukrotnie, czyli nawet jeśli dana akcja może być dla ciebie niekorzystna - np. na ręce pozostał ci Ambasador (z Seaside) i Prowincja. I na tę dodatkową kartę nie potrzebujesz dodatkowego żetonu, bo jest ona zagrywana w ramach wykonywania akcji "Sala tronowa".
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: janekb »

Nie no to oczywiste ;-) z +1 akcja i +1 zakup nie mieliśmy problemu, jedynie wczorajsza gra dała pewne wątpliwości co do Sali Tronowej, ale czym dłużej o tym myślę to widzę, że totalnie bez sensu pytanie. Bo graliśmy cały czas dobrze. Ogólnie to trzeba pochwalić instrukcję do Dominiona jest dość przyjaźnie napisana i błędy w grze się póki co nie zdarzyły nam.
Nesmeer

Re: Dominion

Post autor: Nesmeer »

Może nie dotyczy zasad, ale w jakich koszulkach trzymacie karty Dominiona, mówię o nowej edycji?
Mam Maydaye, ale spora część koszulek jest na styk, a karty wydaja się naprężone, co jest dla nich niezdrowe, natomiast koszulki FFG są za wysokie i nie pasują do wypraski,
tylko nie mówcie, że przycinaliście od góry FFG :lol:

Dzięki za info i pozdrawiam
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Nesmeer pisze:Może nie dotyczy zasad, ale w jakich koszulkach trzymacie karty Dominiona, mówię o nowej edycji?
Mam Maydaye, ale spora część koszulek jest na styk, a karty wydaja się naprężone, co jest dla nich niezdrowe, natomiast koszulki FFG są za wysokie i nie pasują do wypraski,
tylko nie mówcie, że przycinaliście od góry FFG :lol:
Ja trzymam w MDG. Dużo zależy od rzutu produkcyjnego. Też kiedyś trafiłem na taki, że karty były ciasno włożone i się lekko wyginały. FFG nie używałem właśnie z tego względu, że były za duże.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: ChlastBatem »

Pytanie o zakończenie gry (mam nadzieję, że nie pomyliłem tematu): instrukcja mówi, że koniec gry następuje gdy 3 dowolne stosy kart zasobów są puste. A co to są zasoby? Bo instrukcja mówi, że zasoby to: wszystkie karty czyli karty skarbów, zwycięstwa, klątw i królestwa. Moje dziwne i pewnie głupie pytanie wynika z tego, że wideorecenzje mówią o 3 stosach królestwa, a nie wszystkich kart jak w instrukcji. Tak więc jaka jest prawda? Pewnie ang. instrukcja poratuje.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: morris »

Zasoby to wszystkie karty - Królestwa oraz podstawowe karty Skarbu, Zwycięstwa i Klątwy. Do zasobów nie należą tylko te karty, na których jest to napisane - np. karty Nagród z Rogu Obfitości.

Wideorecenzje zatem się mylą - można wyczerpać np. Ogrody (jest to karta Królestwa), Posiadłości i Klątwy i to oznacza koniec gry.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: Andy »

morris pisze:Zasoby to wszystkie karty - Królestwa oraz podstawowe karty Skarbu, Zwycięstwa i Klątwy.
Warto jednak zwrócić uwagę, że o ile liczba kart Królestwa, Zwycięstwa i Klątw jest ściśle określona dla danej liczby graczy, to nie dotyczy to podstawowych kart Skarbu. Intencją autora (wyrażoną w instrukcji do Intrygi) było, żeby karty Skarbu nie wyczerpywały się w trakcie rozgrywki i nie wywoływały jej zakończenia. Po połączeniu kart Skarbu z "podstawki" i Intrygi staje się to zresztą chyba niemożliwe.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Dominion - Rozdarte Królestwo

Post autor: hsiale »

Andy pisze:Po połączeniu kart Skarbu z "podstawki" i Intrygi staje się to zresztą chyba niemożliwe.
Masterpiece+Feodum potrafi wyczerpać Srebro niezależnie od ilości :)
Pan QnshT
Posty: 102
Rejestracja: 18 paź 2015, 14:55
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: Pan QnshT »

Nesmeer pisze:Może nie dotyczy zasad, ale w jakich koszulkach trzymacie karty Dominiona, mówię o nowej edycji?
Mam Maydaye, ale spora część koszulek jest na styk, a karty wydaja się naprężone, co jest dla nich niezdrowe, natomiast koszulki FFG są za wysokie i nie pasują do wypraski,
tylko nie mówcie, że przycinaliście od góry FFG :lol:

Dzięki za info i pozdrawiam
Mayday - standard euro 59x92 pasują idealnie (jedynie miedziaki nie ma szans upchać w jedną przegrodę ;] )
Hex Map Generator
Zaufani z forum:
Spoiler:
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: donPedro »

Wrzuciłem pytanie o Dominiona do wątku koszulkowego - http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 50#p732350
Wiem, że tutaj były polecane koszulki Mayday, ale może pojawi się więcej propozycji.
Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: josiu »

Sala tronowa - " Nie wolno zagrywać innych akcji pomiędzy podwójnym zagraniem akcji, na którym użyto Sali tronowej." Czyli jak? Zagrywam na salę tronową ->wioskę (+1 karta, +2 akcje). Dobieram kartę, a akcje przepadają? i dopiero przy drugim zagraniu wioski dobieram kartę i mam dwie akcje?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Nie, akcje nie przepadają. Jeśli karta mówi "+2 akcje" to oznacza, że, po skończeniu wykonywania bieżącej akcji, MASZ PRAWO w tej turze do zagrania dwóch innych kart Akcji - a nie, że w tej chwili masz zagrać kartę Akcji. Karty, które każą NATYCHMIAST zagrać inną kartę akcji jest w Dominion niewiele - Sala tronowa (Dominion), Rada królewska (Złoty wiek), Golem (Alchemy), Cultist i Procession (Dark Ages).

Czyli sytuacja jest taka:
Sala tronowa
-> Wioska (1 zagranie) = +1 karta, +2 akcje (masz 2 akcje w zapasie)
-> tu w tym miejscu NIE MOŻESZ zagrać innej karty Akcji
-> Wioska (2 zagranie) = +1 karta, +2 akcje (teraz masz 4 akcje w zapasie)
-> tu możesz już zagrać kolejną kartę Akcji
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: josiu »

Wielkie dzięki :)
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: josiu »

Naszło mnie jedno pytanie. Czy zakup karty jest przymusem czy tylko "możliwością"? Załóżmy, że mam 5 monet ale nie chcę kupić żadnej karty, to czy mogę ów zalkup odpuścić? Do tej pory zawsze coś kupowałem, ale dopiero teraz do mnie doszło, że czasem kupując zapycham niepotrzebnie talię.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Jeśli masz 5 monet, to możesz nic nie kupić, lub możesz kupić kartę o koszcie od 0 do 5 (czyli możesz kupić kartę nie wydając wszystkich zagranych monet - reszta jednak przepada).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

Ujmując rzecz szerzej: z ręki można zagrać tyle kart ile się chce (i ile wolno). Nie ma przymusu zagrania z ręki żadnej karty. W fazie porządków na stos kart odrzuconych trafiają zagrane karty oraz te, które pozostały na ręce (akcji i skarbu). W Twoim przykładzie z 5 kart skarbu zgrywasz tyle, ile Ci potrzeba do zakupu/zakupów - np.0 (zero) kart.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Dominion

Post autor: 13thSON »

Poczytałem cały ten wątek, ale mam jeszcze wątpliwości.

1) Jeśli chodzi o zagranie Sali Tronowej + Drwal (+1 zakup, +1$). Czy po takiej kombinacji mam:

a) 3 zakupy + 4 $ ?
b) najpierw 2 zakupy (jeden "z urzędu" + 1 z karty Drwal) + 2 $ + karty skarbu z ręki; potem drugi zakup za tylko +2$ z drwala (no bo karty z ręki już wydałem)

2) Jeśli nie mam kart skarbu na ręku, czy mogę zagrać np. Drwala i zakupić kartę o koszcie 2$ (np. Fosa) ?

3) Czy gra się może zakończyć jeśli dajmy na to wyczerpią się takie kombinacje kart na stole:

a) Wioska, Klątwa, Złocisz
b) Wioska, Posiadłość, Powiat

bo my graliśmy tak, że gra zakończyła się albo jak skończyły się Prowincje, albo 3 karty królestwa, ale teraz jak czytam forum, to już nie mam takiej pewności.
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

13thSON pisze:Poczytałem cały ten wątek, ale mam jeszcze wątpliwości.

1) Jeśli chodzi o zagranie Sali Tronowej + Drwal (+1 zakup, +1$). Czy po takiej kombinacji mam:

a) 3 zakupy + 4 $ ?
b) najpierw 2 zakupy (jeden "z urzędu" + 1 z karty Drwal) + 2 $ + karty skarbu z ręki; potem drugi zakup za tylko +2$ z drwala (no bo karty z ręki już wydałem)

2) Jeśli nie mam kart skarbu na ręku, czy mogę zagrać np. Drwala i zakupić kartę o koszcie 2$ (np. Fosa) ?

3) Czy gra się może zakończyć jeśli dajmy na to wyczerpią się takie kombinacje kart na stole:

a) Wioska, Klątwa, Złocisz
b) Wioska, Posiadłość, Powiat

bo my graliśmy tak, że gra zakończyła się albo jak skończyły się Prowincje, albo 3 karty królestwa, ale teraz jak czytam forum, to już nie mam takiej pewności.

1). (zakładam, że są to pierwsze zagrane karty w turze) Zagrywasz Salę tronową, potem Drwala. Dzieje się co następuje:
otrzymujesz dodatkowy zakup (teraz masz dwa)
otrzymujesz $2 (masz w sumie $2)

ponownie otrzymujesz dodatkowy zakup (teraz masz trzy)
ponownie otrzymujesz $2 (masz w sumie $4)

"+ zakup" nie oznacza "kup kartę w tej chwili", a jedynie daje możliwość kupienia dodatkowej karty w fazie zakupu. Czyli zachodzi Twoje a)

2) Nie do końca wiem o co pytasz "Jeśli nie mam kart skarbu na ręku czy mogę zagrać np. Drwala" - jeśli jesteś w fazie zakupu to nie możesz zagrywać kart Akcji (nawet jeśli w swojej treści mają +$). Jeśli jednak zagrałeś tego Drwala wcześniej, w fazie akcji, to jak najbardziej pieniądze wygenerowane z tego zagrania liczą się w fazie zakupu.

3) gra się kończy gdy zostanie spełniony jeden z poniższych warunków:
- wyczerpią się 3 dowolne stosy w Zasobach. I nie koniecznie muszą to być karty Królestwa - Miedziaki, Srebrniki, Złoto, podstawowe karty Zwycięstwa, a nawet Klątwy (tak!) się liczą
- wyczerpie się stos Prowincji
- wyczerpie się stos Kolonii (gdy gra się z Koloniami - Dominion: Złoty wiek. Uwaga - w takiej grze wyczerpany stos Prowincji też kończy grę)
- wyczerpią się 4 dowolne stosy w Zasobach (tylko gdy gra się na 5 lub 6 osób)

Przy liczeniu opróżnionych stosów należy mieć na uwadze, że nie wszystkie karty należą do Zasobów - czyli opróżnienie takiego stosu się nie liczy do ustalania warunków zakończenia gry. Np. takim stosem może być stos Czarnego rynku, stos Nagród (z Dominion: Róg obfitości, ale uwaga: stos Zguby ustalany dla karty Młoda wiedźma z tego dodatku już się liczy), stos kart Madman, Spoils (z Dominion: Dark Ages) i jeszcze parę innych.

I jeszcze jedna uwaga: gra nie kończy się w momencie opróżnienia danego stosu, tylko po zakończeniu tury, w której to się dzieje.
Na przykład, została ostatnia Prowincja. Na ręce masz Złoto, Przebudowę, Srebrniki, Drwala i Posiadłość. Mógłbyś zagrać Drwala, potem Złoto i Srebrniki (w sumie $7, dwa zakupy), żeby kupić Powiat i Posiadłość. Ale lepiej będzie, jak Przebudową wyrzucisz na śmietnisko Złoto i weźmiesz Prowincję (w tym momencie gra się jeszcze nie kończy), potem zagrasz Srebrniki i kupisz Posiadłość. Następuje koniec tury i jednocześnie koniec gry - bo opróżnił się stos Prowincji. Gdyby gra się kończyła w momencie opróżnienia stosu, to nie mógłbyś kupić Posiadłości.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

Wchodzenie w polemikę z morrisem w kwestii reguł Dominiona robi wrażenie... braku roztropności :wink: , ale co mi tam:
morris pisze:3) gra się kończy gdy zostanie spełniony jeden z poniższych warunków:
- wyczerpią się 3 dowolne stosy w Zasobach. I nie koniecznie muszą to być karty Królestwa - Miedziaki, Srebrniki, Złoto
Wydaje mi się, że gdzieś czytałem, jakoby intencją Vaccarino była "niewyczerpalność" stosów kart skarbów. Czyli, że należy dokładać te karty z innych pudeł, tak żeby ich nigdy nie zabrakło.

Jeśli źle zapamiętałem albo coś pomyliłem - bardzo przepraszam za wprowadzanie w błąd!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Andy pisze:Wchodzenie w polemikę z morrisem w kwestii reguł Dominiona robi wrażenie... braku roztropności :wink: , ale co mi tam:
morris pisze:3) gra się kończy gdy zostanie spełniony jeden z poniższych warunków:
- wyczerpią się 3 dowolne stosy w Zasobach. I nie koniecznie muszą to być karty Królestwa - Miedziaki, Srebrniki, Złoto
Wydaje mi się, że gdzieś czytałem, jakoby intencją Vaccarino była "niewyczerpalność" stosów kart skarbów. Czyli, że należy dokładać te karty z innych pudeł, tak żeby ich nigdy nie zabrakło.

Jeśli źle zapamiętałem albo coś pomyliłem - bardzo przepraszam za wprowadzanie w błąd!
Raczej dla 5-6 graczy w ten sposób się robi (to jest nawet wspomniane w instrukcji do Intrygi). Ale też nie do końca. W sensie, że od razu wykłada się wszystkie karty Skarbu, a nie dokłada po wyczerpaniu. Takie dokładanie może zaburzyć strategię gdy gra się na wyczerpanie stosów* (myślisz, że opróżniłeś stos a tu hokus-pokus pojawiają się dodatkowe karty). Nie pamiętam, czy to jest w oficjalnych regułach. W każdym razie ja bym optował własnie za tym (czyli od razu wszystko, nie dokładać).

Tak czy owak, te stosy też mogą się kiedyś wyczerpać, i wtedy liczą się jako puste do tych wymaganych 3 (lub 4).

*Tak, wiem, granie na opróżnienie Miedziaków czy Srebrników może się wydawać głupotą, ale w niektórych kombinacjach kart Królestwa może się jak najbardziej przydarzyć.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Dominion

Post autor: 13thSON »

@morris dzięki za tak szczegółową odpowiedź. Rozwiałeś moje wątpliwości. Dopiero co zacząłem swoją przygodę z Dominionem podstawową wersją gry i już mnie wciągnęła :D
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

morris pisze:Raczej dla 5-6 graczy w ten sposób się robi (to jest nawet wspomniane w instrukcji do Intrygi). Ale też nie do końca. W sensie, że od razu wykłada się wszystkie karty Skarbu, a nie dokłada po wyczerpaniu. Takie dokładanie może zaburzyć strategię gdy gra się na wyczerpanie stosów* (myślisz, że opróżniłeś stos a tu hokus-pokus pojawiają się dodatkowe karty). Nie pamiętam, czy to jest w oficjalnych regułach. W każdym razie ja bym optował własnie za tym (czyli od razu wszystko, nie dokładać).
Jasne, miałem na myśli połączenie kart skarbu z różnych pudeł jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywki, a nie w jej trakcie! Nie dość precyzyjnie się wyraziłem.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

A, to spoko :)
Bo kiedyś spotkałem się z opinią, żeby wyłożyć z jednego pudełka, a jak się wyczerpią (w trakcie gry), to dołożyć z drugiego. Wolałem więc wyjaśnić.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: josiu »

Rozumiem ze grając z Czarnym Rynkiem, losuję dziesięc dodatkowych kart (z pozostałych, które nie weszły do gry) i tworzę z nich dodatkowy stos?
ODPOWIEDZ