Dominion - zasady, pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Czemu 10? Możesz wziąć wszystkie pozostałe. Oczywiście po jednej z każdej. Czyli jeśli masz Intrygę + 3 karty promo, to w talii Czarnego rynku może się znaleźć 18 kart. Jeśli dołożysz do tego Przystań, to talia Czarnego rynku może wzrosnąć do 44 kart. Z drugiej strony zbyt duża talia Czarnego rynku też nie jest dobra - myślę, że tak do 25 kart powinno wystarczyć.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: josiu »

morris pisze:Czemu 10? Możesz wziąć wszystkie pozostałe. Oczywiście po jednej z każdej. Czyli jeśli masz Intrygę + 3 karty promo, to w talii Czarnego rynku może się znaleźć 18 kart. Jeśli dołożysz do tego Przystań, to talia Czarnego rynku może wzrosnąć do 44 kart. Z drugiej strony zbyt duża talia Czarnego rynku też nie jest dobra - myślę, że tak do 25 kart powinno wystarczyć.
W każdej talii jest 10 więc myślałem, na czarnym rynku też tak powinno być.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: josiu »

Jeszcze jedno pytanie: Czy żeton embarga zostaje na wybranej talii do końca czy znika wraz zakupem danej karty przez gracza?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

josiu pisze:Jeszcze jedno pytanie: Czy żeton embarga zostaje na wybranej talii do końca czy znika wraz zakupem danej karty przez gracza?
Zostaje do końca rozgrywki.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: josiu »

Jak prawidłowo wygląda połączenie karty następstwa (pomarańczowych) z salą tronową? Załóżmy, że zagrywam Salę Tronową z Nabrzeżem. W następnej turze też liczy się tak jakby była zagrana dwa razy i daje mi 4 karty i dwa zakupy?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

josiu pisze:Jak prawidłowo wygląda połączenie karty następstwa (pomarańczowych) z salą tronową? Załóżmy, że zagrywam Salę Tronową z Nabrzeżem. W następnej turze też liczy się tak jakby była zagrana dwa razy i daje mi 4 karty i dwa zakupy?
Tak. Sala tronowa pozostaje z kartą Następstwa do następnej tury pod warunkiem, że ta karta Następstwa coś w następnej turze robi. Zwykle każda karta Następstwa coś robi w następnej turze, lecz jednym z wyjątków, który na szybko przychodzi mi do głowy jest to: na ręce zostały Ci tylko Sala tronowa i Strateg. Zagrywasz Salę tronową, potem Stratega. Zostajesz z pustą ręką, więc Strateg nic nie robi w następnej turze - dlatego i on i Sala tronowa nie zostają do następnej tury.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: josiu »

Dzięki wielkie.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion

Post autor: Miszon »

Mam pytanko odnośnie liczby graczy. Na opisach Intrygi widnieje, że jest 2-6 graczy. Osobiście grałem zawsze do 4, głównie w podstawkę, ale zdarzało się też w Intrygę (a na BGA dużo w nią), zawsze też do 4.
Na czym polega ten "myk", że w Intrygę można grać do 6 osób? TO nie jest przypadkiem tak, że trzeba wziąć po prostu karty z podstawki i dodatku (te startowe Estate) i wtedy można grać w więcej niż 4 osoby? Czy jest jeszcze jakaś inna zmiana w zasadach?
A coza tym idize, jeśli odpowiedź na moje pytanie jest twierdząca (że wystarczy tylko dodać te karty startowe): czy dysponując dwoma pudełkami podstawki można zagrać w 6 osób?
Grał ktoś w ogóle powyżej 4 osób? Jak to wygląda? Daje radę pograć?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

W instrukcji do Intrygi zdaje się jest to opisane - łączysz podstawowe karty Skarbu z obu części (Dominion + Intryga), dodajesz po 3 Posiadłości na gracza (czyli dla 5 graczy używasz 27, a dla 6 - 30) oraz po 3 Prowincje na gracza (czyli dla 5 graczy powinno być 15 prowincji, a dla 6 - 18) i tyle. Aha, jeszcze Klątwy - dla 5 graczy używasz 40 Klątw, dla 6 - 50. I tyle.

I tak - możesz grać na 6 osób mając dwie podstawki lub dwie Intrygi.

Gra w więcej niż 4 osoby może spowodować dłuższe przestoje dla pojedynczego gracza - bo musi dłużej czekać na swoją turę. Zwłaszcza jeśli gra obfituje w różne ataki.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion

Post autor: Miszon »

morris pisze:
Gra w więcej niż 4 osoby może spowodować dłuższe przestoje dla pojedynczego gracza - bo musi dłużej czekać na swoją turę. Zwłaszcza jeśli gra obfituje w różne ataki.
ale z drugiej strony jest więcej czasu na tasowanie ;-) . Zauważyłem, że na 2 osoby czekam aż ktoś przetasuje, a na 4 od razu mogę działać :-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dominion

Post autor: Andy »

Ja w 6 osób grałbym po prostu dwie równoległe partie 3-osobowe. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Dominion

Post autor: Miszon »

Andy pisze:Ja w 6 osób grałbym po prostu dwie równoległe partie 3-osobowe. :wink:
a to też dobry pomysł.

Ale wtedy musze taszczyć do znajomego całe pudło, a tak to tylko te brakujące karty zwycięstwa ;-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Dominion

Post autor: tomb »

Karta promo Książę: z jej treści wynika, że kartę odłożoną po zagraniu Księcia mogę używać w każdej kolejnej rundzie i odkładać ją ponownie na bok ALBO normalnie odrzucić na koniec rundy. Co się dzieje z kartą Książę, jeśli zdecyduję się na odrzucenie zagranej karty?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

tomb pisze:Karta promo Książę: z jej treści wynika, że kartę odłożoną po zagraniu Księcia mogę używać w każdej kolejnej rundzie i odkładać ją ponownie na bok ALBO normalnie odrzucić na koniec rundy. Co się dzieje z kartą Książę, jeśli zdecyduję się na odrzucenie zagranej karty?
Nie. Nie masz wyboru czy odłożyć czy odrzucić. Zawsze odkładasz, jeśli możesz odrzucić (bo czasem nie możesz odrzucić).

<autoreklama> http://boardgamegeek.com/filepage/13740 ... omocyjnych </autreklama> :)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Dominion

Post autor: tomb »

A, teraz rozumiem. Dzięki. Przy okazji wyjaśniłeś dwie sprawy:
- zagranie karty akcji odłożonej z Księciem nie wlicza się do limitu akcji
- karta odłożona z Księciem może być droższa niż 4, jeśli wcześniej obniżyliśmy koszt zakupu tej karty

Pytanie o combo z Salą Tronową:
1. Zagranie ST, a potem Księcia nie ma sensu, bo nie odłożymy dwóch kart akcji z jednym Księciem?
2. Zagranie Księcia i odłożenie z nim ST jest sensowne, bo daje w każdej kolejnej rundzie "darmowe" zagranie dwóch kart akcji?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

To nie ja wyjaśniłem, tylko twórca gry - to jest przetłumaczone oficjalne FAQ, które było wysyłane razem z kartą Prince (mam tę kartę z BGG Store). :-)

Co do pytań:
1. Tak, ST -> K nie pozwoli odłożyć dwóch kart, bo w tekście Księcia jest "jeśli to zrobisz". Pierwsze zagranie Księcia powoduje, że umieszczasz go w polu gry. Wykonując jego polecenie, odkładasz go na bok. W tym momencie nie znajduje się już w polu gry. Wykonujesz dalsze polecenia. Drugie zagranie Księcia jednak nie powoduje ponownego umieszczenia go w polu gry, zatem nie możesz odłożyć go na bok, bo już tam jest - jest to tzw. "lost track rule" - karta oczekuje, że jest w określonym miejscu (tu: w polu gry), a jest gdzie indziej (tu: odłożona na bok). Czyli w drugim zagraniu nie spełniasz warunku i "jeśli to zrobisz" nie zachodzi. Dalsza część poleceń na karcie jest zależna od tego warunku, a skoro go nie spełniłeś, to je pomijasz.

2. Tak, odłożenie ST na Księciu spowoduje, że od następnej tury będziesz musiał podwójnie zagrać kartę Akcji z ręki zanim zagrasz pierwszą akcję w turze. Będziesz miał pecha, jeśli na tę Salę tronową zagrasz kartę Następstwa - bo wtedy stracisz możliwość darmowego zagrywania Sali tronowej w następnych turach, a Książę pozostanie samotny do końca gry.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Dominion

Post autor: tomb »

morris pisze: Będziesz miał pecha, jeśli na tę Salę tronową zagrasz kartę Następstwa - bo wtedy stracisz możliwość darmowego zagrywania Sali tronowej w następnych turach, a Książę pozostanie samotny do końca gry.
Nie grałem jeszcze z Następstwami, ale zdziwiłeś mnie. Myślałem, że działa to tak (przykład):

Zagrywam ST odłożoną z Księciem i w ramach tej akcji zagrywam Nabrzeże (Akcja - Następstwo: Teraz i na początku twojej następnej tury +2 karty, + 1 zakup), zatem w bieżącej turze otrzymuję + 4 karty i + 2 zakupy. Na początku następnej tury:
- otrzymuję + 4 karty i + 2 zakupy (na mocy cechy Następstwo dwukrotnie zagranej karty Nabrzeże),
- zagrywam Salę Tronową odłożoną na Księciu i zagrywam kartę akcji z ręki. (Edycja: ST po tej turze wraca nieużywana na Księcia i mogę jej użyć dopiero w kolejnej.)
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2016, 12:41 przez tomb, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

tomb pisze:
morris pisze: Będziesz miał pecha, jeśli na tę Salę tronową zagrasz kartę Następstwa - bo wtedy stracisz możliwość darmowego zagrywania Sali tronowej w następnych turach, a Książę pozostanie samotny do końca gry.
Nie grałem jeszcze z Następstwami, ale zdziwiłeś mnie. Myślałem, że działa to tak (przykład):

Zagrywam ST odłożoną z Księciem i w ramach tej akcji zagrywam Nabrzeże (Akcja - Następstwo: Teraz i na początku twojej następnej tury +2 karty, + 1 zakup), zatem w bieżącej turze otrzymuję + 4 karty i + 2 zakupy.
...i w tym miejscu nie odrzucasz ST, bo zostaje ona razem z kartą Następstwa. Skoro jej nie odrzucasz, to nie możesz jej odłożyć z powrotem na Księcia.
tomb pisze:Na początku następnej tury:
- otrzymuję + 4 karty i + 2 zakupy (na mocy cechy Następstwo dwukrotnie zagranej karty Nabrzeże),
- zagrywam Salę Tronową odłożoną na Księciu i zagrywam kartę akcji z ręki. (Edycja: - ST po tej turze wraca nieużywana na Księcia i mogę ej użyć dopiero w kolejnej.)
Nie zagrywasz ST odłożonej na Księciu, bo jej tam nie ma - jest w polu gry razem z Nabrzeżem. Skoro nie odłożyłeś jej na bok w turze, w której ją zagrałeś (a zagrałeś ją w poprzedniej turze i została w polu gry), to normalnie ją sprzątasz w fazie porządków - nie wraca na Księcia. Ten Książę do końca gry jest już bezużyteczny.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Dominion

Post autor: tomb »

morris pisze:Skoro nie odłożyłeś jej na bok w turze
To mi po drodze umknęło. Dzięki za cierpliwe i pełne wyjaśnienie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Yavi »

Karta kupiona jest dodana, ale karta dodana nie jest kupiona, prawda?
Czyli w Przystani kupując coś dostaję klątwę z embarga, ale dodając coś nie dostaję klątwy?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1881 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Yavi pisze:Karta kupiona jest dodana, ale karta dodana nie jest kupiona, prawda?
Czyli w Przystani kupując coś dostaję klątwę z embarga, ale dodając coś nie dostaję klątwy?
Tak ;). Dodanie karty nie powoduje wzięcia klątwy. Klątwę dostajesz tylko wtedy, gdy kupujesz kartę obłożoną embargiem.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Ponieważ w instrukcji do Dominion: Imperium pojawiły się polskie nazwy kart z jeszcze nie wydanych po polsku rozszerzeń, zamieszczam mały "przewodnik" dla tych, którzy mają wydania oryginalne:

Alchemia – Alchemy
Aptekarz – Apothecary
Transmutacja – Transmute
Uczeń – Apprentice
Uniwersytet – University
Zielarz – Herbalist

Rzemieślnicy – Guilds
Herold – Herald
Medyk – Doctor
Piekarz – Baker
Rzeźnik – Butcher
Wieszcz – Soothsayer

W głąb lądu – Hinterlands
Brudny zysk – Ill Gotten Gains
Gościniec – Highway
Pogranicze – Border Village
Pola uprawne – Farmland
Przekupień – Haggler
Rozwój – Develop
Skrytka – Cache
Stadnina – Stables
Tunel – Tunnel
Zamorski kupiec – Spice Merchant

Mroczne wieki – Dark Ages
karty Schronienia – Shelter
Forteca – Fortress
Katakumby – Catacombs
Kupiec żelazny – Ironmonger
Łowisko – Hunting Grounds
Obóz bandytów – Bandit Camp
Opryszek – Rogue
Pachołek – Squire
Pańszczyzna – Feodum
Plac targowy – Market Square
Procesja – Procession
Przechowalnia – Storeroom
Pustelnik – Hermit
Rabunek – Pillage
Szczury – Rats
Trupi wóz – Death Cart

W nieznane! - Adventures
Chłop – Peasant
Duplikat – Duplicate
Loch – Dungeon
Misja – Mission
Moneta obiegowa – Coin of the Realm
Najemnik – Hireling
Paź – Page
Przemiana – Transmogrify
Relikt – Relic
Sprzedawca wina – Wine Merchant
Zaginiony skarb – Treasure Trove
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: Wincenty Jan »

Proszė wytłumaczcie mi działanie karty Szlak Handlowy z dodatku Złoty Wiek...
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Na początku gry na każdym stosie kart Zwycięstwa (zarówno w zasobach podstawowych, czyli Posiadłość, Powiat, Prowincja czy Kolonia, jak i wśród kart Królestwa, czyli np. Ogrody, Starosta, Wyspa, Odpust, Szlachta, Westybul, Harem itp.) kładziesz jeden żeton monety. Potem w trakcie gry, gdy ktoś doda kartę z takiego stosu (przez akcję czy przez zakup - nieistotne), to przenosisz monetę z tego stosu na podkładkę Szlaku handlowego - robi się to tylko raz dla danego stosu kart Zwycięstwa (bo leży tam tylko jedna moneta).

Teraz, gdy zagrasz Szlak handlowy, to dostajesz +$ równe liczbie monet na podkładce Szlaku handlowego (oprócz tego oczywiście + zakup i musisz jeszcze wyrzucić na śmietnisko kartę z ręki)

Nie ma za co.

:)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: Wincenty Jan »

morris powinieneś zostać rzecznikiem/przedstawicielem Vaccarino na Europę środkową... :D
ODPOWIEDZ