Agricola - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

Na poprzedniej stronie tego wątku padło to samo pytanie.
GrzeL pisze:
pinata pisze:W starej Agricoli można to było robić w dowolnym momencie, a nie tylko w czasie żniw. Przypuszczam, że w nowej jest tak samo.
Nic się nie zmieniło, tylko polski tłumacz zapomniał o słówku zawsze, które jest w oryginale.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Agricola

Post autor: pinata »

romeck pisze:Ten zapis rozpoczyna się od słów "Jeśli gracz nie jest w stanie wyżywić rodziny..." i znajduje się w sekcji "Żniwa".
Te słowa są niepotrzebnie dodane przez polskiego tłumacza. Nie znajdziesz ich w innych tłumaczeniach, ani w niemieckim oryginale:
Instrukcja w języku Goethego pisze:Jedes Getreide und Gemüse ist grundsätzlich 1 NW wert und kann jederzeit eingetauscht werden, Tiere haben roh keinen Nährwert.
Znacznik zboża lub warzyw można zamienić na jedną żywność również poza żniwami.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Quetzalcoatl »

pinata pisze:
Instrukcja w języku Goethego pisze:Jedes Getreide und Gemüse ist grundsätzlich 1 NW wert und kann jederzeit eingetauscht werden, Tiere haben roh keinen Nährwert.
Znacznik zboża lub warzyw można zamienić na jedną żywność również poza żniwami.
A w niemieckiej instrukcji ten ustęp jest również w rozdziale o żniwach?
No bo jeśli tak, to wskazywałoby jednak, że tylko podczas żniw można to zboże i warzywo wymieniać na żarcie.

W polskiej instrukcji to w ogóle jest zakręcone bo jest coś w stylu "w dowolnym momencie gry w fazie żniw" co jest dość sprzeczne.
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: mn3006 »

W angielskiej jest tak:
Each unprocessed Grain or Vegetable may be converted to 1 Food at any time.
Jest to zapisane przy okazji żniw.
Tutaj jeden z wątków BGG na ten temat.
Na niektórych planszach graczy jest ikonka przypominająca tą regułę.
W implementacjach agricoli do gry przez sieć (m.in. na bojtach) też jest jak najbardziej możliwe zamienianie płodów rolnych na żywność w każdym momencie.
Przy okazji przypominam, że istnieje kompendium, wyjaśniające mnóstwo kwestii związanych z grą; zwłaszcza z kartami pomocników i usprawnień.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

Quetzalcoatl pisze:
pinata pisze:
Instrukcja w języku Goethego pisze:Jedes Getreide und Gemüse ist grundsätzlich 1 NW wert und kann jederzeit eingetauscht werden, Tiere haben roh keinen Nährwert.
Znacznik zboża lub warzyw można zamienić na jedną żywność również poza żniwami.
A w niemieckiej instrukcji ten ustęp jest również w rozdziale o żniwach?
No bo jeśli tak, to wskazywałoby jednak, że tylko podczas żniw można to zboże i warzywo wymieniać na żarcie.

W polskiej instrukcji to w ogóle jest zakręcone bo jest coś w stylu "w dowolnym momencie gry w fazie żniw" co jest dość sprzeczne.
Tak.
Nie wskazuje na to.
Zapis: „Zboże i warzywa we własnych zasobach zawsze są warte 1 żywność” wskazuje jednoznacznie, że nie tylko w żniwach.

W polskiej jest:
Każde nieprzetworzone warzywo i zboże możesz traktować jako 1 żywność.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Bary »

Dwa pytanka do Agricoli dla graczy:
1. Czy na jednym ogrodzonym pastwisku mogą być trzymane różnej typy zwierząt? W starej Agricoli to było niedopuszczalne. W nowej nie znalazłem żadnego info na ten temat.
2. Faza powiększania stada przy żniwach: "W tej fazie nie możesz przetworzyć w żywność nowo narodzonego zwierzęcia, ani jego rodzica". Rozumiem, że jest to typo i powinno być "rodziców".
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Bary pisze:Dwa pytanka do Agricoli dla graczy:
1. Czy na jednym ogrodzonym pastwisku mogą być trzymane różnej typy zwierząt?
2. Faza powiększania stada przy żniwach: "W tej fazie nie możesz przetworzyć w żywność nowo narodzonego zwierzęcia, ani jego rodzica". Rozumiem, że jest to typo i powinno być "rodziców".
1. Nie. ;)
2. Nie możesz zjeść ani jednego, ani drugiego rodzica ;)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Bary »

warlock pisze:
Bary pisze:Dwa pytanka do Agricoli dla graczy:
1. Czy na jednym ogrodzonym pastwisku mogą być trzymane różnej typy zwierząt?
2. Faza powiększania stada przy żniwach: "W tej fazie nie możesz przetworzyć w żywność nowo narodzonego zwierzęcia, ani jego rodzica". Rozumiem, że jest to typo i powinno być "rodziców".
1. Nie. ;)
Jeszcze poczytałem dokładniej suplement i w dziale warianty->drobne zmiany znalazłem tekst "Jennifer Ha sugeruje, aby trzymać jeden typ zwierząt tylko w jednym pastwisku, ten wariant mocno podnosi znaczenie obór oraz pupila." Czyżby więc zatem zasadach nowej Agricoli te wymaganie zostało zniesione?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Nolander
Posty: 7
Rejestracja: 07 wrz 2016, 10:24

Re: Agricola

Post autor: Nolander »

"Jennifer Ha sugeruje, aby trzymać jeden typ zwierząt tylko w jednym pastwisku, ten wariant mocno podnosi znaczenie obór oraz pupila."

Ponieważ w standardowych regułach jeden typ zwierząt możesz rozproszyć pośród wiele pastwisk. Reguła niemieszania typów zwierząt pozostaje bez zmian.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

Bary pisze:Dwa pytanka do Agricoli dla graczy:
1. Czy na jednym ogrodzonym pastwisku mogą być trzymane różnej typy zwierząt? W starej Agricoli to było niedopuszczalne. W nowej nie znalazłem żadnego info na ten temat.
Instrukcja s. 8 pisze:Na każdym pastwisku możesz hodować tylko jeden rodzaj zwierząt.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Bary »

GrzeL pisze:
Bary pisze:Dwa pytanka do Agricoli dla graczy:
1. Czy na jednym ogrodzonym pastwisku mogą być trzymane różnej typy zwierząt? W starej Agricoli to było niedopuszczalne. W nowej nie znalazłem żadnego info na ten temat.
Instrukcja s. 8 pisze:Na każdym pastwisku możesz hodować tylko jeden rodzaj zwierząt.
Dzięki, umknęła mi ta chmurka. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
kidler
Posty: 4
Rejestracja: 05 paź 2016, 09:59

Re: Agricola

Post autor: kidler »

Witam. Mam pytanie odnośnie pieczenia chleba w momencie, gdy posiadam piec gliniany i np. kuchnię. Mam jedno zboże i wchodzę na akcję upiecz chleb. Czy muszę wybrać gdzie piekę ten chleb, czy korzystam z obu urządzeń i dostaje 8 posiłków? Z góry dziękuję za odpowiedź. :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

kidler pisze:Witam. Mam pytanie odnośnie pieczenia chleba w momencie, gdy posiadam piec gliniany i np. kuchnię. Mam jedno zboże i wchodzę na akcję upiecz chleb. Czy muszę wybrać gdzie piekę ten chleb, czy korzystam z obu urządzeń i dostaje 8 posiłków? Z góry dziękuję za odpowiedź. :)
Wybierasz jedno.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: mko13 »

Mam pytanie o kartę małego usprawnienia z wersji dla graczy Kominek. Co oznacza grafika -3 na tej karcie?? W opisie karty nie ma nic na ten temat.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

-3 pkt. zwycięstwa ;).
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: mko13 »

warlock pisze:-3 pkt. zwycięstwa ;).
Eee to słaba karta, bo żeby wyjść z niej na plus musze mieć przebudowana chatę na 4 rundy przed końcem, a dodatkowo glinianej na kamienna nie będę mógł już wtedy przebudować. Przebudowę chaty robi się npzazwyczaj w ostatnich rundach gry.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Ja też chciałbym zobaczyć efektywne zastosowanie tej karty w grze dwuosobowej ;).
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: mko13 »

W grze 3-4 osobowej chyba się niewiele zmienia pod tym względem.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale do budowy kominka chyba trzeba kamienia, który w grze na 4 osoby jest dostępny już od pierwszej akcji na polu Materiały Budowlane. Możesz go więc zbudować wcześniej i wykręcić więcej punktów za pozostałe do końca rundy ;).
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: TV3 »

Po przejrzeniu instrukcji jedna rzecz mi umyka...
obór może stać w sumie kilka na pastwisku składającym się z kilku obszarów
Obora pozwala zdublować pojemność pastwiska.
Jak wygląda to dublowanie przy większej ilości obór? Mam powiedzmy pastwisko dwuobszarowe (dwa kwadraty).
Bez obory: 4 zwierzaki. Jedna obora: 8 zwierzaków. Tu wszystko jasne.
Ale już - 2 obory...

:::: 4 zwierzaki z pastwiska + 4 zwierzaki za oborę pierwszą (jest to zdublowane pastwisko) + 4 zwierzaki za oborę drugą (jest to zdublowane pastwisko) >>> w sumie 12 zwierząt.

czy też

:::: 4 zwierzaki z pastwiska + 4 zwierzaki za pierwszą oborę (jest to zdublowane pastwisko) + 8 zwierzaków za drugą oborę (jest to zdublowana suma pastwiska i pierwszej obory) >>> w sumie 16 zwierząt.


...a może każda kolejna obora w ogóle nie wpływa na pojemność pastwiska?
Ostatnio zmieniony 20 sty 2017, 12:12 przez TV3, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
wuszu
Posty: 122
Rejestracja: 20 gru 2008, 01:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Agricola

Post autor: wuszu »

Prościej...

pastwisko 2 obszarowe to 4 zwierzaki x 2 (pierwsza obora) x 2 (druga obora) = 16 zwierząt
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: TV3 »

Czyli drugie dublowanie dotyczy już sumy (pastwiska i obory), a nie samego pastwiska. Czy to jest gdzieś ujęte - w jakimś faq czy innej, oryginalnej instrukcji? Bo z wersji PL to nie wynika jednoznacznie...

...wg mnie oczywiście :)
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

TV3 pisze:Czyli drugie dublowanie dotyczy już sumy (pastwiska i obory), a nie samego pastwiska. Czy to jest gdzieś ujęte - w jakimś faq czy innej, oryginalnej instrukcji? Bo z wersji PL to nie wynika jednoznacznie...

...wg mnie oczywiście :)
Na stronie 8 instrukcji jest przykład, który przedstawia dokładnie ten przypadek.
Każda z 2 obór wybudowanych na pastwisku 1x2 podwaja liczbę zwierząt, które mogą mieszkać na tym pastwisku. To pastwisko pomieści więc 16 zwierząt jednego rodzaju.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: TV3 »

Wierzę na słowo, bo w instrukcji lacertowej (wersja bodaj sprzed lipca 2016) nic takiego na stronie 8 nie znalazłem (wcześniej w temacie obór tego cytatu też nie). Może jakieś inne wersje instrukcji...
Oczywiście mowa o Agricoli tej starej, podstawowej.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

TV3 pisze:Wierzę na słowo, bo w instrukcji lacertowej (wersja bodaj sprzed lipca 2016) nic takiego na stronie 8 nie znalazłem (wcześniej w temacie obór tego cytatu też nie). Może jakieś inne wersje instrukcji...
Oczywiście mowa o Agricoli tej starej, podstawowej.
Zażyj do nowej instrukcji.
ODPOWIEDZ