Agricola - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Agricola

Post autor: szczudel »

Dziewiczy post na forum. Damm. Umiesz się zareklamować.

Możesz.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Nie wprowadzaj w błąd.

Instrukcja, strona 4:

Gracz nie może umieścić członka rodziny
na polu akcji bez wykonania tej akcji.


Znalezienie tego zajęło mi jedną minutę, włącznie z wejściem na stronę Lacerty, znalezieniem instrukcji, załadowaniem i napisaniem tego posta.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Agricola

Post autor: szczudel »

:shock: tyle razy w to grałem i zawsze wypuszczałem rodzinę na akcje i dopiero w fazie sekwencyjnego powrotu do domu wykonywałem je. Dawało to możliwość zarezerwowania pola na dana chwile niewykonalnego ale w toku gry możliwego.

No jak widać sobie pofolgowałem...
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Przy okazji poruszyłeś odrębny temat. Akcję wykonujesz od razu, w momencie postawienia członka rodziny na polu z akcją (instrukcja, strona 4), a nie w momencie powrotu do domu. Ale już to wiesz. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Agricola

Post autor: szczudel »

Wiem. Dzięki.

Teraz zostaje tylko zonę przekonać ze tych naście przegranych przez nią gier źle graliśmy ;)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Hyhy, to może być stres. :D
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Qstom
Posty: 10
Rejestracja: 29 cze 2015, 16:51

Re: Agricola

Post autor: Qstom »

A np. jak jest ze zwierzętami?
Załóżmy, że kolega ma kupiony piecyk a ja nie, na polu zebranych jest już masa owieczek i wiadomo, że będzie chciał wykorzystać je jako po prostu darmowe jedzenie (przerobienie na jedzenie pomimo braku miejsca, też rozkminiałem czy tak można czy nie, ale z tego co wiem to można :). Mogę na przykład go uprzedzić i wejść na to pole z owcami, przypominam że nie mam żadnego pieca ani nic, i po prostu te owieczki wygonić na wolność, nie biorąc nawet ani jednej do domu?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Agricola

Post autor: Coen »

Qstom pisze:A np. jak jest ze zwierzętami?
Załóżmy, że kolega ma kupiony piecyk a ja nie, na polu zebranych jest już masa owieczek i wiadomo, że będzie chciał wykorzystać je jako po prostu darmowe jedzenie (przerobienie na jedzenie pomimo braku miejsca, też rozkminiałem czy tak można czy nie, ale z tego co wiem to można :). Mogę na przykład go uprzedzić i wejść na to pole z owcami, przypominam że nie mam żadnego pieca ani nic, i po prostu te owieczki wygonić na wolność, nie biorąc nawet ani jednej do domu?
Tak, dokładnie tak możesz zrobić. Wyganiasz owieczki na wolność :D
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1376
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Agricola

Post autor: raiden25 »

To ja zadam pytanie które naszło mnie po pierwszej rozgrywce solo (wariant rodzinny).

Czy na pierwszej (od lewej) planszy w wersji rodzinnej kumulują się surowce i kładę je od razu w drugiej fazie "uzupełnienia"?
W instrukcji jest opisane że pola z lewej (podobnie jak w grze dwuosobowej) pozostają puste. To znaczy że nie mogę pobierać dóbr z tych pól po lewej czy po prostu one się nie kumulują?

Czy akcje z małych usprawnień mogę faktycznie użyć w każdym momencie tak jak jest napisane na kartach? Np. w przypadku paleniska, mogę przetworzyć zwierzęta na jedzenie nawet przed rozliczeniem się z wyżywienia rodziny?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

raiden25 pisze:To ja zadam pytanie które naszło mnie po pierwszej rozgrywce solo (wariant rodzinny).

Czy na pierwszej (od lewej) planszy w wersji rodzinnej kumulują się surowce i kładę je od razu w drugiej fazie "uzupełnienia"?
W instrukcji jest opisane że pola z lewej (podobnie jak w grze dwuosobowej) pozostają puste. To znaczy że nie mogę pobierać dóbr z tych pól po lewej czy po prostu one się nie kumulują?

Czy akcje z małych usprawnień mogę faktycznie użyć w każdym momencie tak jak jest napisane na kartach? Np. w przypadku paleniska, mogę przetworzyć zwierzęta na jedzenie nawet przed rozliczeniem się z wyżywienia rodziny?
Instrukcja nie przewiduje wariantu solo na poziomie rodzinnym.

Tak.
Zdanie to odnosi się do pól, na których w grach 3-5 osobowych dokłada się karty dodatkowych pól akcji.

Tak. Tak.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1376
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Agricola

Post autor: raiden25 »

GrzeL pisze:
raiden25 pisze:To ja zadam pytanie które naszło mnie po pierwszej rozgrywce solo (wariant rodzinny).

Czy na pierwszej (od lewej) planszy w wersji rodzinnej kumulują się surowce i kładę je od razu w drugiej fazie "uzupełnienia"?
W instrukcji jest opisane że pola z lewej (podobnie jak w grze dwuosobowej) pozostają puste. To znaczy że nie mogę pobierać dóbr z tych pól po lewej czy po prostu one się nie kumulują?

Czy akcje z małych usprawnień mogę faktycznie użyć w każdym momencie tak jak jest napisane na kartach? Np. w przypadku paleniska, mogę przetworzyć zwierzęta na jedzenie nawet przed rozliczeniem się z wyżywienia rodziny?
Instrukcja nie przewiduje wariantu solo na poziomie rodzinnym.

Tak.
Zdanie to odnosi się do pól, na których w grach 3-5 osobowych dokłada się karty dodatkowych pól akcji.

Tak. Tak.
Według mnie instrukcja mowi o tym ze wariant solo gra sie na planszy w wersji rodzinnej.


Jak bys mogl odpowiedziec palnym zdaniem na pytanie o uzupelnianiu lub nie uzywaniu zasobow bede wdzieczny.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: FortArt »

Oboje macie rację. Jest wariant rodzinny opisany jako przeznaczony dla 1-5 graczy i wariant jednoosobowy.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1376
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Agricola

Post autor: raiden25 »

Znalazłem taki tutorial http://youtu.be/3vL_ARtlZgg
Nie wiem na ile koles zna zasady ale on gra tak ze na 2 polu zbiera jadło (pewnie dlatego ze jest strzalka). Reszta jest pusta, jednak ja ma sie to do informacji ze strony 8 instrukcji "pola akcji na pierwszej z plansz(lewej), podobnie jak w grze dwuosobowej, pozostają puste"? Z drugiej strony zboże musi być dostepne bo nie szlo by na poczatku zasiac pola... Może ktoś to ładnie wytlumaczyć? :)
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

FortArt pisze:Oboje macie rację. Jest wariant rodzinny opisany jako przeznaczony dla 1-5 graczy i wariant jednoosobowy.
Jeśli już to obaj. W oryginalnej niemieckiej instrukcji jest jedynie podtytuł „Wersja rodzinna” bez określania liczby graczy.
raiden25 pisze:Według mnie instrukcja mowi o tym ze wariant solo gra sie na planszy w wersji rodzinnej.
Wtedy nie miałbyś możliwości zagrania pomocnika, bo takiego pola nie ma w wariancie rodzinnym. Małych usprawniań też się nie używa w wariancie rodzinnym, mimo że istnieją pola akcji umożliwiające ich zagranie.
raiden25 pisze:Jak bys mogl odpowiedziec palnym zdaniem na pytanie o uzupelnianiu lub nie uzywaniu zasobow bede wdzieczny.
Niezależnie od wariantu na polach ze strzałką surowce dokłada się w fazie uzupełniania, niezależnie od tego, czy zostały wzięte przez któregoś graczy, czy też nie.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

raiden25 pisze:Znalazłem taki tutorial http://youtu.be/3vL_ARtlZgg
Nie wiem na ile koles zna zasady ale on gra tak ze na 2 polu zbiera jadło (pewnie dlatego ze jest strzalka). Reszta jest pusta, jednak ja ma sie to do informacji ze strony 8 instrukcji "pola akcji na pierwszej z plansz(lewej), podobnie jak w grze dwuosobowej, pozostają puste"? Z drugiej strony zboże musi być dostepne bo nie szlo by na poczatku zasiac pola... Może ktoś to ładnie wytlumaczyć? :)
Przecież napisałem, iż zdanie z opisu gry jednoosobowej: „Pola akcji na pierwszej z plansz (lewej), podobnie jak w grze dwuosobowej, pozostają puste.”, dotyczy pustych pól na karty akcji, które wykorzystywane są w grach 3-5 osobowych.
Awatar użytkownika
monika5593
Posty: 52
Rejestracja: 23 lut 2015, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: Agricola- Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: monika5593 »

Hej, mam wątpliwości co do budynków specjalnych z dodatku, czy jak w prawym dolnym rogu nie ma żadnego numerka, ile mogę pomieścić tam zwierzątek, to znaczy, że nie mogę tam ich kłaść w ogóle czy traktuje to jak zwykłe ogrodzenie, czyli mieści 2 zwierzęta?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola- Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: GrzeL »

monika5593 pisze:Hej, mam wątpliwości co do budynków specjalnych z dodatku, czy jak w prawym dolnym rogu nie ma żadnego numerka, ile mogę pomieścić tam zwierzątek, to znaczy, że nie mogę tam ich kłaść w ogóle czy traktuje to jak zwykłe ogrodzenie, czyli mieści 2 zwierzęta?
Jak nie ma oznaczenia na budynku, że można w nim trzymać zwierzęta, to nie można w nim ich trzymać.
dissident
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:39
Lokalizacja: ok. Olsztyn

Re: Agricola- Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: dissident »

mam pytanko odnośnie stawiania ogrodzenia..
czy mogę zbudować duże ogrodzenie.. np. 3 polowe.. umieścić tam np. 2 krowy, a w nastepnej rundzie przedzielić je tworząc 2 mniejsze?
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Agricola- Chłopi i ich zwierzyniec

Post autor: Shogman »

dissident pisze:mam pytanko odnośnie stawiania ogrodzenia..
czy mogę zbudować duże ogrodzenie.. np. 3 polowe.. umieścić tam np. 2 krowy, a w nastepnej rundzie przedzielić je tworząc 2 mniejsze?
Możesz
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Agricola

Post autor: Leszy2 »

Właśnie nabyłem Agricolę i mam pytanie:
plansze gospodarstw są dwustronne i strony różnią się od siebie, czy ma to jakieś uzasadnienie w zasadach gry?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Leszy2 pisze:Właśnie nabyłem Agricolę i mam pytanie:
plansze gospodarstw są dwustronne i strony różnią się od siebie, czy ma to jakieś uzasadnienie w zasadach gry?
Nie ma. To tylko urozmaicenie - jedna ze stron jest "dla początkujących" gdzie są wyznaczone miejsca na poszczególne zasoby.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
uszczu
Posty: 51
Rejestracja: 05 lis 2014, 14:30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: uszczu »

Pomocnicy, Talia E dla 1+, karta 151 mam niewyraźnie nadrukowaną liczbę izb. Można prosić kogoś o przepisanie tekstu z karty?
Top 5:
Cywlizacja: Poprzez Wieki, SW Rebelia, Runebound3ed, NetrunnerLCG, Legendary:Alien
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: GeQ »

uszczu pisze:Pomocnicy, Talia E dla 1+, karta 151 mam niewyraźnie nadrukowaną liczbę izb. Można prosić kogoś o przepisanie tekstu z karty?
BUDOWNICZY - Kiedy twoja chata/dom będzie miał co najmniej 5 izb, możesz (raz w trakcie gry) za darmo wybudować jedną dodatkową izbę bez straty akcji.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
o_wca
Posty: 2
Rejestracja: 12 lut 2016, 21:04

Re: Agricola

Post autor: o_wca »

Witam, czy biorąc pierwszego gracza otrzymuje się także żywność? W W wersji na tablet tak jest.
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Indar »

Rozwin pytanie, czy chodzi o pole akcji "gracz rozpoczynajacy - male usprawnienie"? Jeżeli tak - to nie, z tego pola nie dostajesz zywnosci.
ODPOWIEDZ