Agricola - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Nie mam gry pod ręką, ale o ile dobrze pamiętam, to w wariancie rodzinnym to pole magazynuje +1 żywność co rundę zamiast małego usprawnienia, więc w tym wariancie gdy idzie się na to pole, wtedy oprócz znacznika gracza startowego otrzymuje się także całą żywność, która leży na tym polu.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
o_wca
Posty: 2
Rejestracja: 12 lut 2016, 21:04

Re: Agricola

Post autor: o_wca »

Witam, dziękuję za odpowiedź. Muszę przestudiować więc wnikliwie instrukcję.
Tak chodziło mi o pole "pierwszy gracz-małe usprawnienie".
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: mko13 »

arfa2 pisze:mam 1 pytanko dotyczące dużych usprawnień.
stając na akcji pobierz duże usprawnienie dostaje Palenisko i kuchnie . żeby je wykorzystać muszę odczekać 1 rundę gdyż muszę stanąć takżę na akcji pieczenie chleba.

Gdy kupuje gliniany lub kamienny piec mogę upiec chleb od razu bez stawania na polu akcji upiecz chleb?
Tak, na karcie kamienny i gliniany piec jest napisane, że po zagraniu tej karty możesz natychmiast wykonać akcję Upiecz chleb. Jest to również wyjaśnione w punkcie 2 na stronie 10 instrukcji (czerwone tło). Gracz może jednorazowo wykonać akcję pieczenia chleba po zakupie danego chleba. Piszę o tym, bo na forum na str4 była błędna odpowiedź.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Wybaczcie być może trywialne pytanie, ale nie mogę się tego doszukać (mowa o najnowszej edycji Agricoli):

Czy zboże/warzywa, które posiadam w swoich zasobach mogę zamieniać na jedzenie w niekorzystnym stosunku 1:1 w dowolnym momencie gry, czy też mogę je "zjadać na surowo" wyłącznie w fazie karmienia rodziny? Chodzi mi o sytuację, w której chcę zatrudnić pomocnika, a nie mam żetonów jedzenia - czy mogę w tym przypadku wymienić zboże/warzywo na 1 żeton jedzenia i w ten sposób zapłacić?
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Agricola

Post autor: pinata »

W starej Agricoli można to było robić w dowolnym momencie, a nie tylko w czasie żniw. Przypuszczam, że w nowej jest tak samo.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Potwierdzam, tak jest w starej Agricoli. Z tym, że nie trzeba nic wymieniać. Po prostu się płaci tak samo jak znacznikami jedzenia. Drogo, ale czasem inaczej się nie da. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

pinata pisze:W starej Agricoli można to było robić w dowolnym momencie, a nie tylko w czasie żniw. Przypuszczam, że w nowej jest tak samo.
Nic się nie zmieniło, tylko polski tłumacz zapomniał o słówku zawsze, które jest w oryginale.
aoki
Posty: 157
Rejestracja: 15 sty 2016, 07:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: aoki »

Witam,
chciałbym się upewnić czy dobrze zrozumiałem instrukcję odnośnie zasad wykonywania akcji.
1 gracz: Kładzie jednego chłopa na polu akcji -> wykonuję akcje i zostawia tam go do kolejnej fazy, gdzie zbieramy ich z pól akcji.
2 gracz: robi to samo z tym że on nie może położyć chłopa na tym polu akcji gdzie stoi chłop 1 gracza?
itd.
BGA: luq
Boiteajeux: Aoki
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Tak jest. Jest to klasyczne działanie mechaniki typu worker placement.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
aoki
Posty: 157
Rejestracja: 15 sty 2016, 07:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: aoki »

Dzięki za odpowiedź.
ps.
Maiłem wątpliwości bo np. w Belfort`cie rozkłada się swoich pracowników, a potem używa się swoich wszystkich akcji naraz, od razu ściągając z pół akcji. ;]
BGA: luq
Boiteajeux: Aoki
aoki
Posty: 157
Rejestracja: 15 sty 2016, 07:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: aoki »

Wczoraj podczas gry miałem sytuację, że posiadałem 2 krowy: jedną w oborze bez zagrody, drugą w domu jako pupil. Czy w takim wypadku podczas żniw, dostanę 3 krowę?(oczywiście jak będę miał miejsce gdzie ją zagospodarować)
BGA: luq
Boiteajeux: Aoki
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Gdybyś miał gdzie trzymać cielaka, to nie zadałbyś tego pytania, bo zgrupowałbyś obie dorosłe krowy razem. :)

Innymi słowy: tak.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: vincentblack »

aoki pisze:Wczoraj podczas gry miałem sytuację, że posiadałem 2 krowy: jedną w oborze bez zagrody, drugą w domu jako pupil. Czy w takim wypadku podczas żniw, dostanę 3 krowę?(oczywiście jak będę miał miejsce gdzie ją zagospodarować)
Pytanie z gatunku "uświadamiających": czy trzeba mieszkać razem by dochować się potomka? ;)

Cytując instrukcję: "Młode rodzą się niezależnie od tego, czy rodzice są umieszczeni razem, czy na osobnych pastwiskach. Ani młodych, ani ich rodziców nie można przetworzyć na żywność tuż po narodzinach. Muszą najpierw trafić na pastwisko, do obory lub do domu!"
aoki
Posty: 157
Rejestracja: 15 sty 2016, 07:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: aoki »

Dzięki. Z zwierzakami nigdy nie wiadomo, a zasady czasem nie trzymają sie rzeczywistości wiec wolałem dopytać.
BGA: luq
Boiteajeux: Aoki
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Agricola

Post autor: kmd7 »

Wczoraj w trakcie kolejnych partii z lepsza połową narodziły się pytania dotyczące kart (z góry dziękuję i liczę na pomoc, bo szykuję się na rewanż :D):

Handlarz zasobami (K310) - chodzi o sformułowanie "... za każdym razem, gdy otrzymujesz taki sam w ramach innej akcji lub na początku rundy". Czyli np. na początku rundy biorę znacznik z góry stosu (z karty), a potem, zbierając drewno za pomocą członka rodziny mogę jeszcze zebrać drewno (jeśli leży na górze stosu na karcie Handlarz zasobami)? Czy nie mogę, bo zebrałem już coś z tej karty na początku rundy?

Konserwator (E200) - tutaj omijam "gliniany" etap przebudowy. Ale do samej przebudowy muszę wykorzystać odpowiednią akcję, prawda? Sam efekt zagrania karty nie pozwala mi na natychmiastową przebudowę?

Agronom (I225) w połączeniu z Pługiem podorywkowym (I63) - Na karcie Agronoma jest zastrzeżenie, że używając tej karty nie mogę korzystać z Pługów ani Brony. Ale kiedy? W tej samej turze, czy w ogóle? Tzn. w jednej turze mogę skorzystać z Agronoma albo z Pługu? Czy może zagrywając Pług nie mogę już zagrać w tej grze karty Agronoma?

Co dziwne, pytania te narodziły się dopiero po kilkudziesięciu rozgrywkach. Być może dlatego, że dopiero od kilkunastu rozgrywek zmieszaliśmy wszystkie talie dostępne w podstawowej wersji gry. I zaczęliśmy grać z draftem. Trochę to wydłuża rozgrywkę, ale frajda z zagrania zaplanowanego comba jest niesamowita :).
rumaj
Posty: 4
Rejestracja: 30 sie 2016, 15:47

Re: Agricola

Post autor: rumaj »

Handlarz zasobami - nie bierzesz automatycznie znacznika na początku rundy, tylko wtedy kiedy na początku rundy zdobywasz w inny sposób znacznik taki sam jak na wierzchu stosu.

Nie mam gry przed sobą więc z pozostałymi nie pomogę.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Agricola

Post autor: pinata »

Handlarz zasobami: możesz zabrać dodatkowy zasób za każdym razem, gdy otrzymujesz ten zasób w ramach akcji. Czyli nawet kilka razy w ciągu rundy. Ten "bonus" otrzymujesz również wtedy, gdy wskazany zasób dostajesz na początku rundy (jest sporo kart, które to umożliwiają). Jak pisał kolega powyżej - nie dostajesz bonusu "z automatu" na początku rundy, a jedynie w komplecie z zasobem z innego źródła.

Konserwator: jest tak jak piszesz - musisz wysłać pracownika na pole akcji Przebudowa.

Agronom: nie możesz używać Pługów i Bron tylko wtedy, gdy orzesz pole wykorzystując zdolność Agronoma, tj.: wysyłając pracownika na pole Akcji "Weź 1 zboże". W innych przypadkach to ograniczenie Cię nie obowiązuje.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Agricola

Post autor: kmd7 »

Niby karty opisane są prostym językiem, ale zawsze jakieś wątpliwości się wkradną. Dziękuję za ich rozwianie!
badpixel
Posty: 12
Rejestracja: 01 wrz 2016, 19:51
Lokalizacja: Dziki Zachód

Re: Agricola

Post autor: badpixel »

Witam. Wczoraj zagraliśmy z żoną po raz pierwszy w Agricolę (wersja dla graczy), gra świetna, jednak pojawiły się pewne wątpliwości dotyczące zasad gry - będziemy wdzięczni za pomoc :)
1 - W grze dostępne są tzw. "żetony sugestii", które ułatwiają rozgrywkę nowym graczom oraz dzieciom. Instrukcja podaje, że należy umieścić je w "odpowiednim" miejscu, nie precyzując o jakie miejsca chodzi - gdzie najlepiej położyć te żetony (mamy zamiar włączyć w Agricolę naszą małą pociechę) ?
2 - pole "nabór" wyraźnie określa koszt pomocnika, jednak nie wiemy czy jest to koszt jednorazowy czy opłata pobierana jest każdorazowo w czasie żniw ?
3 - w jaki sposób wykorzystujemy kartę "praca dodatkowa", która jest oddzielona od planszy głównej ? Czy można z niej korzystać jak ze zwykłego pola akcji ?
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani żadnym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

badpixel pisze:Witam. Wczoraj zagraliśmy z żoną po raz pierwszy w Agricolę (wersja dla graczy), gra świetna, jednak pojawiły się pewne wątpliwości dotyczące zasad gry - będziemy wdzięczni za pomoc :)
1 - W grze dostępne są tzw. "żetony sugestii", które ułatwiają rozgrywkę nowym graczom oraz dzieciom. Instrukcja podaje, że należy umieścić je w "odpowiednim" miejscu, nie precyzując o jakie miejsca chodzi - gdzie najlepiej położyć te żetony (mamy zamiar włączyć w Agricolę naszą małą pociechę) ?
2 - pole "nabór" wyraźnie określa koszt pomocnika, jednak nie wiemy czy jest to koszt jednorazowy czy opłata pobierana jest każdorazowo w czasie żniw ?
3 - w jaki sposób wykorzystujemy kartę "praca dodatkowa", która jest oddzielona od planszy głównej ? Czy można z niej korzystać jak ze zwykłego pola akcji ?
Ad 1
Poprzednie zdanie precyzuje: „Jeśli grasz z dziećmi, polecam wskazanie im trzech najlepszych akcji, z których mogą skorzystać”.

Ad 2
Jednorazowy.

Ad 3
Właśnie w taki sposób należy z niej korzystać.
badpixel
Posty: 12
Rejestracja: 01 wrz 2016, 19:51
Lokalizacja: Dziki Zachód

Re: Agricola

Post autor: badpixel »

@GrzeL: Dzięki za rozwianie wątpliwości,
nawiązując do ad.1 - zrozumiałem sens zdania, jednak ogólnikowe "wskazanie im trzech najlepszych akcji", dla osób które po raz pierwszy w życiu zasiadają do gry jest bezużyteczne :wink:
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani żadnym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Quetzalcoatl »

Mam pytanie o zamianę zboża w żywność w "starej" Agricoli (może w nowej jest tak samo, a może nie, nieważne)
Można to zrobić w zupełnie dowolnym momencie gry (np. podczas akcji jak chcę zatrudnić pomocnika, a nie mam żwyności, to czy mogę zapłacić zbożem?) czy tylko w fazie żniw?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Moim zdaniem można żywić się surowizną tylko awaryjnie, podczas żniw, w stosunku 1:1. W każdym innym momencie gdy jest mowa o znaczniku jedzenia, to trzeba mieć znacznik jedzenia. Ale to moje zdanie, bo instrukcja (do starej Agricoli) milczy na ten temat.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: mn3006 »

Można w każdym momencie gry przetworzyć posiadane warzywo lub zboże na 1 żywność. Choć w instrukcji polskiej (przynajmniej mojej) jest to sformułowane niezbyt fortunnie. Muszą to być oczywiście dobra posiadane w zasobach, a nie rosnące na polach.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Ten zapis rozpoczyna się od słów "Jeśli gracz nie jest w stanie wyżywić rodziny..." i znajduje się w sekcji "Żniwa".
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ