Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: kisiel365 »

Ja polecę:
- Tzolkina: za innowacyjną mechanikę upływu czasu i piękne wykonanie
- Concordię: za klasyczną strategię z dość unikatowym deckbuildingiem (mechanika rondel Gerdtsa przeniesiona na karty)
- Le Havre: za regrywalny, a jednocześnie dobrze zbalansowany workerplacement od Ronseberga z krótkimi turami
- Hansa Teutonica: za zakamuflowaną wredną interakcję
- Lewis & Clark: za piękny euro wyścig na drugą stronę Ameryki wymagający planowania i karzący zbieractwo zasobów
- Rococo: za rasowe euro, do którego łatwo namówić kobiety
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: gregos »

deco200 pisze: 22 cze 2018, 00:56 Na ten moment odrzucilem Marco Polo, Pięć Klanów, Food Chain Magnate, Vinhos, The Gallerist, Great Western Trail. Wasze opinie przekonaly mnie chyba tez ostatecznie zeby jednak odrzucic Concordie, no i chyba Lorenzo rowniez.

Na ten moment na radarze pozostaja Keyflower i jestem bardzo ciekawy waszych opinii na temat tej gry? CZy daje satysfakcje z rozgrywki jak porzadne Euro, wymaga myslenia, kombinowania i zostawia po rozgrywce ta satysfakcje u zwyciezcy, ktory wie, ze pare rzeczy zrobil naprawde dobrze? Bo troche mnie zastanawia ten element licytacji, czy on nie psuje eurowatosci tej gry? :P
Niepotrzebnie zatem skreśliłeś część z wymienionych tytułów. Jak dla mnie The Gallerist oferuje z namiastką to czego pragniesz od gry - niby masz do wyboru tylko 8 akcji, ale co, gdzie, jak i kiedy zrobić, potrafi naprawdę dobrze rozgrzać zwoje mózgowe.
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: Szpanerski »

Zapytam z ciekawości co wybrales?

Sam zastanawiam się właśnie nad eurasem. Rozważam Klany Kaledoni jak się pokażą, lub właśnie jakąś inną dobrą gierkę.

Mam już Agricole, Tzolkina, Gwt, Stone Age oraz Lordsof Waterdeep
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: Brylantino »

Może Terra Mystica / Project Gaia? To jedne z lepszych euro ogólnie, a widzę że ich nie posiadasz :)
deco200
Posty: 68
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 11 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: deco200 »

Panowie jeszcze raz ogromne dzieki za wszystkie podpowiedzi i sugestie. Bez was nie udaloby mi sie zdecydowac, przy takiej ilosci dobrych gier Euro na rynku. To na pewno.

Ostatecznie odrzucilem rowniez Troyes (euro kosciane, a mam juz zamki Burgundii, nie chcialem miec dwoch gier euro o podobnej mechanice na polce, szczegolnie, ze ilosc miejsc na polce jest ograniczona)

Gallerista odrzucilem poniewaz mam wrazenie, ze tej grze jesli chodzi o poziom trudnosci, ilosc zasad i poziom skomplikowania rozgrywki, blizej juz do takiego naprawde ogromnego eurasa, a to miejsce na mojej polce zajmie juz Projekt Gaia, na ktory jestem zdecydowany.

Dzieki waszym opiniom zrezygnowalem tez z Alchemikow (tutaj rowniez posrednio ze wzgledu na przeczytane recenzje) i Keyflowera. Na podstawie obejrzanych filmikow nie do konca przekonal mnie tez Orleans.

Z bolem serca odrzucilem tez Caverne mimo ze bardzo mi sie spodobala. Zrobilem to ze wzgledu na dlugi setup, dlugi downtime, i dlugi czas trwania rozgrywki.

W ostaniej chwili do gry wkroczyl rowniez Tzolkin, ktory zbiera u was bardzo pochlebne opinie i naprawde mocno mnie zainteresowal, no i caly czas mocno interesuje sie Agricola, a teraz rowniez Polami Arle, ktore na podstawie obejrzanych materialow i przeczytanych recenzji zrobily na mnie naprawde duze wrazenie.

Tak wiec obiecuje, ze to juz ostatnie pytanie w tym watku, bo zajalem juz zbyt duzo waszego czasu. Gdybyscie mieli wybrac jedna z tych, to ktora by to byla i dlaczego. Tzolkin, Pola Arle, czy Agricola?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: warlock »

Powiem może trochę dziwną rzecz (pewnie trochę osób się nie zgodzi), ale uważam, że Tzolk'in i Pola Arle są na tyle regrywalne, na ile gracze uczynią je regrywalnymi. Chodzi o to, że w obu grach 95% planszy jest niezmienne z rozgrywki na rozgrywkę (Tzolk'in ma ciut więcej zmiennych przez to, że w trakcie gry zmieniają się dostępne budynki, a przed grą losuje się inny zestaw płytek startowych i monumentów - Pola Arle mają delikatną zmienność budynów startowych, ale to wszystko). Wszystko zależy od tego, na ile będziesz chciał sam próbować nowych rzeczy i odkrywać różne strategie, a na ile wpadniesz w utarte tory i nie będziesz chciał eksperymentować. Bo w grach ze statyczną planszą musisz być kreatywny ;). W tych grach masz mnóstwo opcji rozwoju, ale musisz chcieć nimi podążać, a łatwo się poddać i stwierdzić "meh, widziałem tu już wszystko".

W Agricoli w każdej partii dostajesz na rękę inny zestaw kart i musisz podejść do rozgrywki nieco inaczej. Końcowy cel jest podobny (chcesz mieć wszystko ;)), ale drogi dojścia do celu są zawsze świeże i oryginalne, właśnie przez ogromną różnorodność zdolności specjalnych kart. A jak dorzucisz dodatek Torfowisko i Talię Graczy, to Agricola IMO staje się jednym z najbardziej regrywalnych eurosów, jakie są. Minus jest taki, że obecna wersja Agricoli (z napisem Wersja dla Graczy na pudełku) ma mocno okrojoną talię kart. Naprawią to nowe dodatki, ale przy obecnych zawirowaniach wydawniczych nie wiadomo, jaka będzie przyszłość polskich dodatków do nowej edycji Agricoli (nie wiem, czy Agricola zostanie u Lacerty, czy przejmie ja Rebel). Osobiście proponowałbym polować na starą edycję z takim pudełkiem:
Spoiler:
- pewnie dorwiesz używaną w dobrej cenie (a może jakieś sklepy mają jeszcze na stanie magazynowym).
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: gregos »

Ja z kolei polecę Tzolk'ina, który wraz z dodatkiem Plemiona i Przepowiednie daje sporą regrywalność i każdorazowo poprzez inny zestaw, a nawet układ przepowiedni, nakazuje obrać odmienną drogę do końcowego sukcesu.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: warlock »

Tzolk'in jest wybitną grą imo, z dodatkiem czy bez ;). W sumie każdy fan euro powinien sprawdzić ten tytuł.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: Brylantino »

A czemu nie wszystkie 3? ;)

Pola Arle to chyba najlepsza dwuosobówka dla fanów euro, a z dodatkiem Handel i Herbata dodaje masę regrywalności, gdyż prawie wszystkie budynki są już losowane, a ich pula wcale nie jest mała. Choć częściowo pokrywa się tematem Agricoly/Caverny, to jednak jest ona dużo "lżejsza"? Ciężko to nazwać, ale po prostu gra sama z siebie nie każe Cię, że nie robisz wszystkiego (co mnie doprowadza w Agricoli do szału), zwykle u Rosenberga uciążliwe karmienie tutaj jest bardzo proste do ogarnięcia, dzięki czemu możesz się po prostu skupić na ważnych dla siebie akcjach, a reszte będziesz robił przy okazji. Największym problemem Pól to jednak właśnie to ograniczenie osobowe - jeżeli grasz tylko w takim składzie, to nie można tutaj wybrać źle, jednak jak zdarzają się większe składy to nagle masz martwą grę... Swoją drogą - warto poszukać używanych Pól Arle: ja za swoje w idealnym stanie dałem 100 zł (co przy grze tych rozmiarów to jakiś żart).

Tzolkin jest tak bardzo inne od większości euro na rynku, że ciężko go przez to też nie mieć i o dziwo gra się w niego dobrze przy prawie każdym składzie.

Osobiście jako ogromny fan euro i w szczególności gier Rosenberga Agricoli nie polecę... Próbowałem parę razy, ale bardziej mnie ta gra męczyła niż dawała frajdę (chyba jednak potrzebuję do tego jakiegoś atrakcyjniejszego tematu), tym bardziej że Agri więcej stara się karać gracza, niż dawać mu grać i chyba to główny powód, dla którego bardzo się z tą produkcją nie polubiłem. Natomiast posiadam Cavernę (przez wielu nazywanych Agricolą 2.0) i bawię się przy niej dużo lepiej, choć fakt że gra jest długaaaaa.

Obok tego wszystkie dziwi mnie, że nie pojawiła się tutaj Uczta dla Odyna? Jak dla mnie najlepsza gra Rosenberga.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: Zaan84 »

Deco. Bierz Tzolkina. Piekna gra w wykonaniu i rozgrywce. Jeżeli jednak znajdziesz miejsce na jeszcze jedną gre to Project Gaja. Temat euro bedziesz miał ogarnięty.
deco200
Posty: 68
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 11 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: deco200 »

No dobra Panowie, wiekszosc glosow zdecydowala (mimo iz jestem Ci mega wdzieczny warlocku za to, ze tak bardzo starales sie mi pomoc i udzielales sie w temacie, jak jestes z Malopolski to stawiam piwo przy najblizszej okazji ;)), biore Tzolkina jako klasyczna gre Euro i Projekt Gaia jako mega rozbudowana i wypalajaca zwoje gre Euro...

...no i niestety jeszcze jedna wiadomosc https://www.youtube.com/watch?v=kCN8U0Xfh80 po obejrzeniu tego filmiku (tak, obejrzalem go w calosci!) stwierdzilem, ze jesli mam nazywac sie fanem planszowek to musze, po prostu musze tez miec w kolekcji Cywilizacje Poprzez Wieki :D:D.

Mam nadzieje, ze na tym uda sie kolekcje zamknac :D.

Dzieki za wszystkie porady raz jeszcze, moderatorzy chyba powinni ten temat przykleic i odsylac do niego kazdego kto bedzie szukal gry Euro. Mega duzo wartosciowych i merytorycznych opinii tu sie przewinelo ;)
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: Tomson »

deco200 pisze: 25 cze 2018, 21:01 Mam nadzieje, ze na tym uda sie kolekcje zamknac :D.
Na Twoim miejscu nie łudziłbym się :D

Świetny wybór z Tzolk'inem, jedna z moich ulubionych gier.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: hipcio_stg »

Jak już kupisz i ochłoniesz to powinny pojawić się klany kaledonii...
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: Szpanerski »

hipcio_stg pisze: 26 cze 2018, 07:30 Jak już kupisz i ochłoniesz to powinny pojawić się klany kaledonii...
A kiedy dokladnie? Jak myślisz jaką będzie cena w sklepach?
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: hipcio_stg »

Szpanerski pisze: 26 cze 2018, 07:48
hipcio_stg pisze: 26 cze 2018, 07:30 Jak już kupisz i ochłoniesz to powinny pojawić się klany kaledonii...
A kiedy dokladnie? Jak myślisz jaką będzie cena w sklepach?
Myślę, że okolice końca września powinny być w klepach. Cena obawiam się, że przekroczy, lub będzie oscylowała w granicy 200zł.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: warlock »

@deco200 Daj znać, czy gra się spodobała ;).
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: Zaan84 »

hipcio_stg pisze: 26 cze 2018, 08:13
Szpanerski pisze: 26 cze 2018, 07:48
hipcio_stg pisze: 26 cze 2018, 07:30 Jak już kupisz i ochłoniesz to powinny pojawić się klany kaledonii...
A kiedy dokladnie? Jak myślisz jaką będzie cena w sklepach?
Myślę, że okolice końca września powinny być w klepach. Cena obawiam się, że przekroczy, lub będzie oscylowała w granicy 200zł.
Myślę że Projekt Gaja, kosztujący mniej więcej tyle samo, oferuje więcej. Klany to taka trochę wersja light Gai (albo Gaji, nie wiem jak to odmieniać).
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: hipcio_stg »

Zaan84 pisze: 26 cze 2018, 12:50
hipcio_stg pisze: 26 cze 2018, 08:13
Szpanerski pisze: 26 cze 2018, 07:48

A kiedy dokladnie? Jak myślisz jaką będzie cena w sklepach?
Myślę, że okolice końca września powinny być w klepach. Cena obawiam się, że przekroczy, lub będzie oscylowała w granicy 200zł.
Myślę że Projekt Gaja, kosztujący mniej więcej tyle samo, oferuje więcej. Klany to taka trochę wersja light Gai (albo Gaji, nie wiem jak to odmieniać).
Co komu odpowiada. Dla mnie szata graficzna i klimat kosmosu w PG jest nie do przyjęcia. Odrzuca mnie na sam widok, natomiast krówki i owieczki w otoczeniu zieleni jest dla mnie zdecydowanie przyjemniejszy.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: Brylantino »

Grać w euro dla wyglądu, to jak granie w przygodówki dla braku losowości ;)
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: rav126 »

Miałem polecić Tzolkina, ale widzę że już się zdecydowałeś :) gra wybitna ja stawiam ją zdecydowanie wyżej niż Lorenzo. GWT jak dla mnie to też świetna gra, jednak po rozgrywce nie mam efektu kolejnej rozgrywki, jest po prostu za długa.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: birdm »

Wiem, że dokonałeś wyboru, ale wrzucę dla potomności. Moim zdaniem gra bardzo rzadko polecana, a jeśli chodzi ilość móżdżenia przewspaniała - Caylus. Całe piękno tej gry to interakcja, która jest subtelna, ale żeby się ustrzec przed jej negatywami trzeba planować z wyprzedzeniem i to zawsze z planem zapasowym:)

A jak dostaniesz już Tzolkina to napisz czy spełnił Twoje oczekiwania, ciekaw jestem.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: elayeth »

Też jestem ciekaw opinii Tzolkina bo mam wrażenie, że na tym forum jest nadreprezentatywna ilość fanow tej gry... ;)
Uwielbiam Agricole, nie lubię Tzolkina.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: Brylantino »

Ludzie lubią Tzolkina głównie dlatego, że po prostu jest "inny". Ja np. odwrotnie - Agricoli bardzo nie lubię, natomiast Tzolkin bardzo mi siedzi :)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: elayeth »

Brylantino pisze: 13 lip 2018, 14:50 Ludzie lubią Tzolkina głównie dlatego, że po prostu jest "inny". Ja np. odwrotnie - Agricoli bardzo nie lubię, natomiast Tzolkin bardzo mi siedzi :)
I to jest super w naszym hobby... dla każdego coś się znajdzie. :)
deco200
Posty: 68
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 11 times

Re: Euro dajace satysfakcje z rozgrywki, regrywalne, po prostu klasyka gatunku

Post autor: deco200 »

Panowie zgodnie z waszymi sugestiami, odświeżam delikatnie temat tylko po to, żeby opisać swoje wrażenia po zakupie gry.

Otóż tak jak ustalilismy w tym watku zakupiłem Tzolkina, ale muszę się również przyznać, że na podstawie waszych propozycji, recenzji warlocka oraz na podstawie tematu "Top 10 gier" na tym forum, gdzie zauważyłem, że ta gra występuje relatywnie często w wielu topkach i to na naprawdę wysokich miejscach, zakupiłem również Troyes.

I muszę powiedzieć, że Tzolkin to naprawdę dobra gra, wymagająca móżdżenia, spełniająca wszystkie warunki postawione w pierwszym poście tego wątku.....aleeeeee jednak trochę mnie zawiodła. I jest to wyłącznie moja wina, bo nie dopisałem tego w wymaganiach w pierwszym poście, a obiektywnie Tzolkin to naprawdę świetna gra. Jednak ja jestem jednym z tych graczy, którzy uwielbiają kiedy gra jest idealnie zbalansowana i istnieje w niej przynajmniej kilka dróg prowadzących do zwycięstwa przez co gra nie staje się monotonna i przewidywalna. Niestety po kilku rozgrywkach w Tzolkina stało się dla mnie jasne, że istnieje tutaj jedna strategia dominująca, w która trzeba isc, zeby moc walczyc o zwyciestwo przez co grala stala sie dla mnie frustrujaca. Slyszalem, ze dodatek to naprawia, jednak dla mnie jesli dodatek cos naprawia to znaczy, ze podstawowa wersja gry byla ewidentnie zepsuta, rowniez dla autorow, co studzi moj zapal. I wiem, ze to zdecydowanie zbyt ostre slowa, bo gra jest naprawde swietna i w trakcie tych pierwszych kilku partii naprawde dobrze sie przy niej bawilem, jednak gdy odkrylismy, ze jedna strategia ma przewage nad reszta to gra wyladowala na polce i nie wiem kiedy zostanie z niej zdjęta.

Natomiast Troyes, Troyes to jest to Panie i Panowie. Nie jest to najbardziej klasyczne i typowe euro jakie w życiu widziałem, głównie ze wzgłedu na naprawdę sporą dawkę negatywnej interakcji i mechanizm podbierania kości, ale chyba właśnie dzięki temu ta gra się nie nudzi i można w nią grać i grać i grać i zdecydowanie spełnia wszystkie moje oczekiwania i jestem nią zachwycony, chociaż zapewne jeszcze będę polował na jakies typowe euro bardziej w stylu Tzolkina niż Troyes, które spełni moje oczekiwania rownież pod wzgledem mnogosci drog prowadzacych do zwyciestwa.

Aha, no i dodam jeszcze, że kupilem rowniez "Projekt Gaia" tak jak zapowiadalem i chcialem tu tylko powiedziec, ze WOW. Niesamowita gra. Czy tylko ja mam wrazenie, ze to jest najlepiej zbalansowana planszowka w historii tego rodzaju gier, czy kogos innego rowniez naszla taka mysl w trakcie grania w Gaie? :P
ODPOWIEDZ