Bitewniak dla początkujących - 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
albertksi
Posty: 15
Rejestracja: 21 cze 2015, 16:01

Bitewniak dla początkujących - 2 osoby

Post autor: albertksi »

Witam,
Po wielu latach spędzonych przy planszówkach, chciałbym wypróbować jakiegoś bitewniaka. Moje wymagania (na zielono obowiązkowe, na niebiesko opcjonalne aczkolwiek mile widziane)

- zestaw startowy do 300zł
- regrywalna dla dwóch graczy (będę grał tylko z jedną osobą)
- w miarę niski próg wejścia, aczkolwiek doswiadczenie przy planszy jakies jest
- duzym plusem i pewnie przewaga miedzy dwoma tytułami będzie spolszczenie instrukcji lub kart
- tematyka ma drugorzędne znaczenie, chociaż si-fi raczej dalej niż bliżej
- figurki do malowania! xD

Liczę na waszą pomoc :) Sam zastanawiam się nad Blood Bowl :)
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Bitewniak dla początkujących - 2 osoby

Post autor: WieszKto »

Mnie się podoba Heroes of Normandie. Gra nie ma figurek więc koszta mniejsze niż te z plastikiem :)
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Bitewniak dla początkujących - 2 osoby

Post autor: dziobanes »

Polecam coś z tej dwójki : The Horus Heresy: Betrayal At Calth albo The Horus Heresy: Burning of Prospero. Dwa świetne, kompletne (brak dodatków) bitewniaczki na 2 osoby. Obydwa tytuły cechują proste zasady, szybka rozgrywka, naprawdę ogromna frajda , klimat i oczywiście figurki :D Cena może "lekko" przekroczyć 300 zł ( ok. 360 zł) , ale za jakość wykonania od Games Workshop , figurki, lakierowane plansze , to naprawdę warto. Do Betrayal At Calth jest tu na forum dostępne spolszczenie kart obydwu frakcji, dodatkowo okraszone fajną grafiką :) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 662
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 70 times
Been thanked: 151 times

Re: Bitewniak dla początkujących - 2 osoby

Post autor: Tyrek »

Kilka tematów niżej w podobnym pytaniu polecany był Guild Ball i ja go gorąco polecam. Świetna gra. Wydaje mi się, że bardziej dynamiczna i elegancka w zasadach od Blood Bowla.
Cyel
Posty: 2568
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1423 times

Re: Bitewniak dla początkujących - 2 osoby

Post autor: Cyel »

Pozwolę sobie skopiować (i wzbogacić) odpowiedź z analogicznego tematu poniżej:

Ja poleciłbym Warmachine& Hordes

Koszt startera dla 2 graczy trafia w Twój górny limit (ok 300zł np Vanaheim 276) ale
-gra jest supermiodna. Bardzo gęsta, intensywna, mnóstwo kombinowania. Nawet z niewielkim zestawem modeli dostajemy ogromną ilość "narzędzi", które możemy kombinować ze sobą czasem na bardzo kreatywne sposoby (jest ten fajny efekt "Wow! Ale to wymyśliłeś!"). Mnogość opcji i decyzji jest tak ogromna, że na turniejach praktycznie obowiązkowo gra się z zegarem szachowym, bo niektórzy gracze mogą się całkowicie zawiesić.
-model losowości jest zbudowany tak, żeby być pod dużą kontrolą gracza. Więcej zależy od zarządzania zasobami i pozycjonowania - jeśli to się uda, to te parę rzutów najczęściej jest tylko formalnością.
-gra, jak na tak gigantyczny system (kilkanaście frakcji, setki modeli) jest solidnie zbalansowana, ma system zewnętrznych playtestów przycinających przegięcia
-zasady są napisane w bardzo jednoznaczny sposób, w zasadzie nie ma sytuacji w której trzeba negocjować interpretację z przeciwnikiem (lub rzucać na 4+), co było zmorą bitew w obu Warhammerach
-modele nie są tak fantastycznej jakości jak GW, ale mają swój urok i indywidualizm (którego ciut brakuje komputerowo projektowanym nowościom z GW) i jest wśród nich mnóstwo prawdziwych perełek, które aż chce się malować
-do gier potrzeba bardzo niewiele terenu i figurek. Ba, mała bitwa na całkowicie pustym stole to nadal parę razy więcej móżdżenia przy manewrowaniu niż masowe armie na zastawionym terenem stole do WH40K czy WFB
-możliwości rozbudowy są nieograniczone. Życia nie starczy by zebrać, pomalować i wypróbować w grze wszystkie frakcje i modele. Sama gra składa się z dwóch wersji: w Warmachine mamy "roboty" parowe, w Hordes -bestie. Wersje te różnią się paroma wyjątkami (troszeczkę inaczej się kontroluje roboty, inaczej bestie) ale spokojnie mogą grać przeciwko sobie i są całkowicie kompatybilne
-zasady gry oraz karty jednostek są dostępne za darmo online na stronie producenta -Privateer Press.

Generalnie po kilkunastu latach grania w bitewniaki GW (WFB i WH40K) szukałem gry z lepszym balansem, dużo większym wpływem gracza i mniejszą losowością i jednoznacznymi regułami. Znalazłem dokładnie to w Warmachine&Hordes, gram od ponad 4 lat i po dziesiątkach (w sumie jak tak liczę to chyba raczej setkach teraz? :shock: ) bitew wciąż nie mam dosyć. Ponoć Guildball też celuje w podobny rynek (balans, player agency, losowość pod dużą kontrolą) ale nie grałem - za to słyszałem masę pozytywnych opinii. Myślę, że też warto sprawdzić. Powinien mieć podobną przewagę nad Blood Bowlem co Warmachine ma nad Warhammerem/Shadespire/Necromundą itp grami GW - ostre móżdżenie zamiast zasypywania się kostkami i biernego patrzenia co się dzieje.

Co do regrywalności - to rasowy bitewniak, nie planszówka udająca bitewniaka, więc regrywalność jest w zasadzie nieograniczona. Sercem bitewniaków jest różnorodność, którą oferują - nawet jeśli znów spotkają się dwie takie same frakcje (których jest 15), to armie będą się różnić składem/wielkością, będą walczyć na za każdym razem innym terenie, rozgrywać inne scenariusze. Nie ma problemu by urozmaicać grę po swojemu, kreować scenariusze, całe kampanie...

WM&H w wizualnym skrócie : https://www.youtube.com/watch?v=9UBBcOVuY4U

Figurki z zestawu dla dwóch graczy Warmachine :
Obrazek
Obrazek

Figurki z zestawu dla dwóch graczy Hordes :
Obrazek
Obrazek
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Bitewniak dla początkujących - 2 osoby

Post autor: Xardas123 »

Masz teraz wyprzedaż Xwinga 1ed. Za 300zł złożysz już całkiem fajny komplecik, wczoraj grałem 1 rozgrywkę i mi się podobało, mojej ekipie chyba mniej, ale było to "szkolenie" i graliśmy we 3 więc każdy dostał po figsie. Figsy sa pomalowane ale nic Ci nie przeszkadza w ich przemalowaniu sa nawet na youtube. No i wszystko po Polsku.

Z typowych bitewniaków aczkolwiek już nie sprzedawanych a ciekawych masz Chronopie.
Też jest cała po Polsku. Komplet podręczników można wyrwać nawet za 20zł. Figsów trzeba szukać. Sam mam gdzieś spakowanych ich w pudle:)

Pozdrawiam
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Bitewniak dla początkujących - 2 osoby

Post autor: Xardas123 »

Masz teraz wyprzedaż Xwinga 1ed. Za 300zł złożysz już całkiem fajny komplecik, wczoraj grałem 1 rozgrywkę i mi się podobało, mojej ekipie chyba mniej, ale było to "szkolenie" i graliśmy we 3 więc każdy dostał po figsie. Figsy sa pomalowane ale nic Ci nie przeszkadza w ich przemalowaniu sa nawet na youtube. No i wszystko po Polsku.

Z typowych bitewniaków aczkolwiek już nie sprzedawanych a ciekawych masz Chronopie.
Też jest cała po Polsku. Komplet podręczników można wyrwać nawet za 20zł. Figsów trzeba szukać. Sam mam gdzieś spakowanych ich w pudle:)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1271
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 357 times
Been thanked: 210 times

Re: Bitewniak dla początkujących - 2 osoby

Post autor: ShapooBah »

Nie do końca bitewniakiem ale czymś pomiędzy jest Aristeia!

Planszówkowe, kompleskowe i zamknięte wydanie połączone z regułami z bitewniaków (rusz postacią, rzuć kostką rozpatrz efekt postaci).

Minusem jest ograniczona ilość postaci - zamiast bitewniakowej CAŁEJ ARMII posiadasz jedynie 4 osobowy zespół dość mocno wzorowany na Hero shooterach/Moba Jednego tanka, dwa dpsy, jednego supporta. Za 300 zł kupisz podstawkę i jestem expansion który wprowadza dodatkowe 4 postaci zwiększając tym regrywalność (na początku gry następuje draft postaci jak w competitive w LOLu, Dota, Paladins). Do tego tworzenie pod wybrane postaci kart taktyk (wybierasz 8 z 16 i dodajesz 10 podstawowych). Kilka scenariuszy rozgrywki i łatwość w tworzeniu nowych sprawia, że regrywalność stoi na dość wysokim poziomie.
Cyel
Posty: 2568
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1423 times

Re: Bitewniak dla początkujących - 2 osoby

Post autor: Cyel »

Gdyby ktoś z Warszawy i okolic był zainteresowany, to zapraszamy do sklepu Paladynat na Żoliborzu przy ulicy Włościańskiej 6c na naukę i prezentację Warmachine & Hordes. Spotykamy się w sobotę 6 października od godziny 12. Będzie można nauczyć się podstaw rozgrywki, zagrać niewielkie potyczki przy użyciu frakcji zarówno Warmachine jak i Hordes, przyjrzeć się używanym w grze modelom, od warcasterów po ogromne Kolosy. Zarówno figurki jak i akcesoria do gry będą dla Was dostępne na miejscu.


Niedługo po pokazie planujemy start sklepowej ligi Warmachine & Hordes, skierowanej do graczy dopiero zaczynających zabawę z grą.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
mireck
Posty: 33
Rejestracja: 24 mar 2015, 15:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Bitewniak dla początkujących - 2 osoby

Post autor: mireck »

Podepne się pod temat jesli można, bo mam pytanie odnośnie bitewniaków otóż:
Jak się ma "The Lord of the Rings™ Battle of Pelennor Fields" , (czy ktoś już posiada lub grał??) do Warhammerów czy Warmachine&Hordes.
Nie ukrywam, że jestem wielkim fanem świata fantasy, + wielkim fanem LOTR (kiedyś już zbierałem figurki), a interesuje mnie gra w klimacie głównie fantasy (wiecie: łuki, gobliny, bestie, orki, ludzie itd.) i zastanawiam się czy iść znowu w odświeżonego LOTRa czy np. Warhammera?
Zestaw początkowy wydaje się być fajniejszy dla LOTRa ( figurki - 84) bo dla np Age of Sigmar Soul Wars( 52) czy WH 40K Dark Imperium (53) przy podbobnej cenie.
Ciekawi mnie WH bo to jednak coś innego : dużo więcej jest ras itd. a LOTR niczym nowym nie zaskoczy (choć możliwość dokupienia np Smauga bardzo mnie korci :D)
I mam dylemat. Czy poelcacie jakąś miejscówke w Gdańsku gdzie można by się wybrać chociaz pooglądać figurki z WH ??
Cyel
Posty: 2568
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1423 times

Re: Bitewniak dla początkujących - 2 osoby

Post autor: Cyel »

Figurki LOTRa, choć pozornie podobnej skali, są bardziej realistyczne, podczas gdy WoS i WH40K to "heroic scale". Dlatego figurki z Władcy są z wyglądu drobniejsze, biedniejsze w detale i w mniej widowiskowych pozach. To tłumaczy różnicę w ilości modeli w zestawach - bo równoważy to rozmiar i jakość.

Obrazek
Obrazek

Przy grach ze stajni GW warto pamiętać, że wdg filozofii firmy to nie aż tak bardzo intelektualne wyzwania/pojedynki umysłów, co oszałamiające wizualnie, kinowe doświadczenia, bardziej symulacje niż gry. Z tego powodu w Warhammerach uświadczysz ogromnej losowości, po macoszemu potraktowanego balansu i małego wpływu gracza (np w WH40K najwięcej czasu zajmuje rzucanie kostkami i wprowadzanie rezultatów w życie, decyzji gracz podejmuje bardzo niewiele i tylko w niektórych fazach gry. AoS nie miałem okazji wypróbować, ale w aktualnych edycjach te gry są chyba wyjątkowo -jak nigdy wcześniej - podobne do siebie) Za to przy pomalowanych figurkach i dobrze przygotowanym stole widowisko może być faktycznie pierwszorzędne. Szkoda, że sam gracz nie jest przy nim aż tak bardzo potrzebny...
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
mireck
Posty: 33
Rejestracja: 24 mar 2015, 15:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Bitewniak dla początkujących - 2 osoby

Post autor: mireck »

Dzięki za bardzo ciekawe spostrzeżenie co do wielkości figurek.
Właśnie, LOSOWOŚĆ. Chyba chciałbym tego jak najmniej. Wydaje mi się że to było dobre gdy miałem 11-13 lat. Teraz jednak fajnie by podumać nad ruchami i mieć wpływ na bitwę, większy niż ruch ręką :D
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Bitewniak dla początkujących - 2 osoby

Post autor: Phate »

Czyli podsumowując temat, co najlepiej wybrać do niezobowiązujących bitew w gronie raczej znajomych niż turniejowej sceny ?
Tyle tych tytułów jest, że w sumie im więcej czytam tym więcej mam pytań i wątpliwości.
ODPOWIEDZ