Geniusz czy Axio?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Geniusz czy Axio?

Post autor: piechotak »

Pytanie: którą grę polecacie? Najbardziej zależy mi na opinii osób, które grały w obie. Jakiś czas temu zastanawiałem się nad Axio, w którym co prawda jest tylko 5 kolorów i punktowanie w "trzech kierunkach", ale jest dodatkowa możliwość w postaci piramidek. Z drugiej strony pojawiło się nowe wydanie Geniusza z plastikowymi płytkami. Dodam tylko, że mam Ingenious Travel, a Axio lub Geniusz byłoby do grania w większym gronie.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Geniusz czy Axio?

Post autor: AnimusAleonis »

piechotak pisze: 23 sty 2019, 22:32 Pytanie: którą grę polecacie? Najbardziej zależy mi na opinii osób, które grały w obie. Jakiś czas temu zastanawiałem się nad Axio, w którym co prawda jest tylko 5 kolorów i punktowanie w "trzech kierunkach", ale jest dodatkowa możliwość w postaci piramidek. Z drugiej strony pojawiło się nowe wydanie Geniusza z plastikowymi płytkami. Dodam tylko, że mam Ingenious Travel, a Axio lub Geniusz byłoby do grania w większym gronie.
Miałem okazję grać i w jedna i w drugą, choć w kolekcji mieliśmy tylko Ingenious, a to dlatego iż mimo że gdy wyszła byliśmy bardzo "podekscytowani" potencjałem Axio, a gramy w sporo abstrakcyjnych tytułów, po zagraniu kilku partii (dwie cztero-osobowe i jedną dwu-osobową) u znajomego zapał nam znikł. Także ja bym polecił Ingenious szczególnie że można znów kupić plastikową wesję. A tutaj powody dla których Axio naszym zdaniem nie wypiera Ingenious:
  1. Axio miał być 'pogromcą' Ingenious, a tak naprawdę jest to delikatnie zmodyfikowana wersja pierwowzoru, 'feel' obu gier jest wręcz identyczny.
  2. Wydawało nam się że zmiany które są w Axio tak naprawdę ograniczają twoje ruchy, liczysz punkty tylko w dwóch kierunkach, a dwa kolory na każdej płytce ograniczają gdzie kładziesz - tak, jest to teoretycznie lepszy mechanizm do blokowania lub sterowania przeciwnikiem, ale nawet w dwu-osobowej grze jest to trudne, z 4 osobami wydaje mi się tak karkołomne że raczej nie praktyczne. Co te zmiany w praktyce zmieniają to skracają rozgrywkę, ponieważ i kładziesz tak jakby dwa-kolory na raz, więc szybciej zapełnia się plansza, i też jest mniej 'myślenia' nad ruchem, to znaczy bez usiłowania robienia jakichś strategii jak ta którą wspomniałem zdanie wcześniej, najlepszy lub najlepsze ruchy widać praktycznie od razu. Co może otwiera grę dla szerszego grona, ale też mieliśmy uczucie że 'spłyca' grę.
  3. Jakość wydania/elementów, szczególnie biorąc pod uwagę że gra wyszła w 2017, jest naprawdę średni - jedną z fajniejszych rzeczy w abstrakcyjnych tytułach jest właśnie ta przyjemność z taktylnego aspektu elementów, a niestety elementy w Axio dużo do życzenia pozostawiają.
Tak więc z tych dwóch Ingenious.

Dodam jednak że dla nas Ingenious najlepiej gra w 2 osoby, w więcej jest ok ale są lepsze tytuły abstrakcyjne dla 3+ osób (Axio dla 3+ jest też słabszy od Ingenious naszym zdaniem bo praktycznie nie ma sensu myśleć/planować, tylko reagujesz w swojej turze).

Na 3+ osoby proponowałbym raczej takie tytuły jak Photosyntesis, Torres, Medina, Through the Desert.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Geniusz czy Axio?

Post autor: piechotak »

Axio miał być 'pogromcą' Ingenious, a tak naprawdę jest to delikatnie zmodyfikowana wersja pierwowzoru, 'feel' obu gier jest wręcz identyczny.
A jak w Axio ma się granie na piramidki? Czy staraliscie się punktować w ten sposób, czy to raczej tylko dodatek do zbierania punktów z płytek? Co do pozostałych tytułów:
Torresa miałem i się pozbyłem, mechanika punktów akcji to jednak nie moja bajka. Podobnie było z Tikalem i z tego samego powodu Fotosynteza raczej też u mnie się nie przyjmie.
Mediny nie znałem, ale wygląda świetnie. Niestety, z tego co poszukałem to raczej u nas niedostępna.
Through the desert mam na radarze, ale widzialem chyba tylko w jednym sklepie za 189 zeta, wiec na razie sobie odpuszczę i zdejmę Eufrat i Tygrys z półki wstydu :oops:
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Geniusz czy Axio?

Post autor: AnimusAleonis »

piechotak pisze: 26 sty 2019, 11:46 A jak w Axio ma się granie na piramidki? Czy staraliscie się punktować w ten sposób, czy to raczej tylko dodatek do zbierania punktów z płytek?
Z tego co pamiętam to raczej był dodatek na zasadzie 'O! Mogę tu piramidę zrobić. Fajnie.' raczej niż jakaś praktyczna strategia. Ok, od razu dodam że graliśmy w to tylko kilka partii więc może gra ma niezmierzone głębie strategii i taktyk które się otwierają przed doświadczonymi graczami, ale z tego co widziałem wątpię, jakiekolwiek taktyki są raczej bardzo krótkoterminowe albo w ogóle nie do zrealizowania bo zaraz albo Ci nie podejdzie płytka, albo inny gracz wsadzi jakąś kompletnie bezsensowną płytkę w miejsce które misternie przygotowywałeś bo nie ma lepszego ruchu i 'dlaczego nie, niech będzie'. Po pierwszej partii w ogóle nic nie planowałem ani żadnych taktyk nie układałem tylko reakcyjnie kładłem to co wydawało mi się najlepsze w danej chwili, i o wiele lepiej się bawiłem :lol:
Dla mnie Axio było ok, nie jest złą grą, ale raczej czymś w co bym wyciągną do gry z dzieciakami niż abstrakt który bym w kolekcji trzymał.
piechotak pisze: 26 sty 2019, 11:46 Mediny nie znałem, ale wygląda świetnie. Niestety, z tego co poszukałem to raczej u nas niedostępna.
No nie jest łatwo dostępna ale jeśli gdzieś namierzysz to warto. Ale od razu dodam że jest to gra na 3+ osoby tak naprawdę bo w dwie jest banalnie łatwo obliczyć co kto ma, co trochę odejmuje od gry moim zdaniem.
piechotak pisze: 26 sty 2019, 11:46 Through the desert mam na radarze, ale widzialem chyba tylko w jednym sklepe za 189 zeta, wiec na razie sobie odpuszczę i zdejmę Eufrat i Tygrys z półki wstydu :oops:
Hahaha Eufrat... też nadal mamy w kolekcji haha

Co do Through the Desert, to tak 190, to ta gra nie jest warta, raczej bym polecił z drugiej ręki bo niektórym się szybko nudzi. A! I też przestrzegam przed nową edycją, która jest ładna, ale z nie wiadomo jakiego powodu, albo po prostu z głupoty, kolory które wybrali dla wielbłądów, super blade pastele, są tragiczne: ja nie jestem daltonistą i czasami mylę kolory, a nasz znajomy jest i w ogóle w to nie może grać. Nowe wydanie robił Z-Man, a w Stanach raczej na takie rzeczy są uczuleni, trudno zrozumieć dlaczego z wszystkich możliwych kolorów tak idiotyczne wybrali (które też dodam ani jak się nie mają do grafiki planszy i płytek).
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Geniusz czy Axio?

Post autor: Lothrain »

AnimusAleonis pisze: 26 sty 2019, 13:13 A! I też przestrzegam przed nową edycją, która jest ładna, ale z nie wiadomo jakiego powodu, albo po prostu z głupoty, kolory które wybrali dla wielbłądów, super blade pastele, są tragiczne: ja nie jestem daltonistą i czasami mylę kolory, a nasz znajomy jest i w ogóle w to nie może grać. Nowe wydanie robił Z-Man, a w Stanach raczej na takie rzeczy są uczuleni, trudno zrozumieć dlaczego z wszystkich możliwych kolorów tak idiotyczne wybrali (które też dodam ani jak się nie mają do grafiki planszy i płytek).
Dawne wydanie też miało pastelowe i raczej mdłe kolory wielbłądów.
Co do samego Axio vs Geniusz podstawową różnica jest sposób dokładania płytek. W Geniuszu zawsze musisz je dopasować, przez co dość łatwo jest się lub przeciwnika zablokować. W Axio dowolność dokładania płytek powoduje, że do końca możesz maksować najgorszy współczynnik, a stawianie piramid nie jest takie sobie, tylko w końcówce kombinujesz, jak tu nabić piramidkami dodatkowe punkty ze najsłabszych kolorów. Axio jest ciut łatwiejsze, ale przyjemniejsze i pozwalające na kombinowanie do końca rozgrywki, co w Geniuszu czasem nie miało miejsca.
ODPOWIEDZ