Puerto Rico / Wysokie Napięcie / Pandemic

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Puerto Rico / Wysokie Napięcie / Pandemic

Post autor: jrz8888 »

Rozgrywka nastawiona głównie na czworo graczy. Dobrze by było, aby działa również na dwójkę, ale to już niekoniecznie.
Czas gry najlepiej do 2 h.
Potencjalni gracze (skład 4 os.) nie są nowicjuszami. Mają za sobą partie w Kolejkę, Wsiąść do Pociągu, Brzdęk.
Zależy mi też, aby próg wejścia był możliwie jak najniższy i na wyczuwalnym klimacie (chociażby szczątkowo).

Rozpatruję jedną z trzech wymienionych w tytule gier, więc bardzo proszę nie zapodawać alternatyw :wink:
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Puerto Rico / Wysokie Napięcie / Pandemic

Post autor: birdm »

Pisałem już Tobie w wątku o PR i powtórzę tutaj - to świetna gra. :D
Wysokie Napięcie - na początku pamiętam zachwyt - licytacja, walka o pozycje na mapie, planowanie zakupu surowców i budowy, ale..... Z każdą grą coraz mniej mi się podobało. WN moim zdaniem w dłuższym poznaniu traci. Wyniki końcowe są bardzo zbliżone, a taktyka jest jedna - rushować ile się da. To trochę wypacza przyjemność z rozgrywki. Im więcej masz "domków" tym więcej płacisz za surowce, ale i tym więcej zarabiasz. Tu bilans gdzieś się gubi... Większość naszych gier gracz, który na początku zyskał przewagę, dowoził ją do końca gry. Więc ciężko mówić o długofalowej strategii.
Pandemica znam słabo więc się nie wypowiem.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Puerto Rico / Wysokie Napięcie / Pandemic

Post autor: Koziełło »

O ile rozumiem dylemat pomiędzy Puerto Rico i Wysokim Napięciem, o tyle nie rozumiem w tym trio Pandemica. Przecież to tylko Ty wiesz czy wolisz grę kooperacyjną, czy "rywalizacyjną". I tu nie ma sensu czegokolwiek do/odradzać.
W temacie pierwszych dwóch pozycji. Obie są zacne, ale jeśli przewidujesz skład 2-4, to chyba lepiej będziecie się bawili przy Puerto Rico. Myślę szczególnie o grze w 2 osoby. No i chyba mniej w nim suchej matematyki. Ale obie gry bardzo zacne.
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Puerto Rico / Wysokie Napięcie / Pandemic

Post autor: Cyel »

U mnie również głos na Puerto Rico. Nie jestem fanem Power Grid bo za dużo jest w niej liczenia a nie grania - do znalezienia optymalnego ruchu nie potrzebny jest spryt tylko kalkulator.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Puerto Rico / Wysokie Napięcie / Pandemic

Post autor: jrz8888 »

Koziełło pisze: 08 lis 2019, 15:48 O ile rozumiem dylemat pomiędzy Puerto Rico i Wysokim Napięciem, o tyle nie rozumiem w tym trio Pandemica. Przecież to tylko Ty wiesz czy wolisz grę kooperacyjną, czy "rywalizacyjną".
Może coś w tym jest.
Sęk w tym, że serio nie wiem czy wolę kooperację, czy rywalizację. Wygląda na to, że będzie trzeba przetestować dwie.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Puerto Rico / Wysokie Napięcie / Pandemic

Post autor: Miszon »

Kolejny głos na Puerto. Wysokie zacna gra, fajnie symuluje rozwój rynku energii w czasie i czasem nie wybacza drobnego błedu, ale jak już wyżej padło: gra dla ksiegowych, po partii czułem się trochę jak po lekcji (a raczej dwóch, bo gra trwa dłużej) matmy w szkole ;) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Marek.gdansk
Posty: 145
Rejestracja: 03 sie 2019, 20:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Puerto Rico / Wysokie Napięcie / Pandemic

Post autor: Marek.gdansk »

Wysokie napięcie - osobiście o wiele bardziej pasuję mi planowanie sieci energetycznej niż temat puerto który jest wyeksploatowany moim zdaniem - a o co chodzi z kalkulatorem w wysokim napięciu?? Bo tego to nie załapałem?
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Puerto Rico / Wysokie Napięcie / Pandemic

Post autor: Miszon »

W WN caly czas liczysz. Raz nie wygrałem dlatego, że 2 czy 3 rundy przed końcem pomyliłem się w liczeniu o 1.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ