Najlepsza przygodówka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Najlepsza przygodówka

Post autor: kobra »

Planuję kolejny zakup, tym razem marzy mi się jakaś gra przygodowa.
Niestety za bardzo nie wiem jaką wybrać :(
Proszę o radę. Zależy mi jedynie aby dobrze się grało we dwie osoby a wygrana żeby nie zależała jedynie od rzutu kostkami.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: sirafin »

Nielosowa przygodówka? Hmmm... To są takie? :?
Nielosowe to powinny być gry taktyczne, ale skoro już pytasz to może coś ustalimy metodą eliminacji

Na pewno NIE kupuj:
Runebound - losowa, nie za dobrze zbalansowana ale najgorzsze, że męcząca z powodu małej interakcji między graczami
Dungeoner - bardzo losowa, dodatkowo strzasznie mnie irytowała "plansza" która może się rozlecieć od kichnięcia
Ghost Stories - bardzo losowa i wymagająca skupienia przez co piekielnie cięzko wygrać, ale tą grę akurat polubiłem

Może się zastanowisz nad:
Arkham Horror - losowa, ale nie mózgożerna, tylko pozytywna interakcja i ma przyjemny klimat kryminału połączonego z horrorem, dla dwóch graczy świetny wybór
Descent / DOOM - do pewnego stopnia losowa, bardzo pomaga smykałka do stretegii, we dwie osoby da się spokojnie grać (gracz bohater kontra gracz kierujący potworami), lecz ciekawiej jest gdy graczy jest choć trzech (drużyna graczy bohaterów kontra gracz kierujący potworami)


Popytaj też o:
Witch of Salem - to podobno taki Arkham Horror dla eurograczy, więc może losowość tam mniej doskwiera
Claustrophobia - szybsza prostsza wersja Descent tylko dla dwóch graczy
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: kobra »

Biorę właśnie pod uwagę Horror w Arkham oraz Middle-Earth Quest więc twardy orzech do zgryzienia, co tu wybrać?
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: godpuppet »

rzuć jeszcze okiem na Prophecy
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: sirafin »

kobra pisze:Biorę właśnie pod uwagę Horror w Arkham oraz Middle-Earth Quest więc twardy orzech do zgryzienia, co tu wybrać?
Przy MEQ na dwóch graczy, będzie chyba ta sama niedogodność co przy Descent i DOOM. Mówię "chyba" bo nie grałem, a jedynie wiem że idea jest podobna: gracz kerujący potworami, kontra DRUŻYNA graczy bohaterów. Wiadomo, ciekawiej jest, gdy drużyna to nie jest jedna osoba ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: Dzej »

Dobrze się gra na na dwie osoby w Meqa. Troche trudniej dla saurona, ale nie jest to przecież problemem :wink: Tylko pamiętaj, że czas gry to ok 4 h :P
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: sirafin »

W sumie to warto by było wspomnieć jeszcze że MEQ wyjdzie za jakoś czas w wersji PL, więc może warto się wstrzymać :D
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: Aba »

sirafin pisze:W sumie to warto by było wspomnieć jeszcze że MEQ wyjdzie za jakoś czas w wersji PL, więc może warto się wstrzymać :D
Jeśli język to nie problem to nigdy nie czekajcie na wersje PL od Galakty.
Kupisz podstawkę a jak wyjdzie dodatek to ludzie z wersją ENG będą sobie w niego pogrywać a ty będziesz czekał na litościwą decyzję od Galakty czy aby wydanie dodatku się opłaca czy nie i zostaniesz na lodzie.
Tak było z BSG i pewnie będzie jeszcze nie raz z innymi "większymi" grami FFG - dlatego też nic już nigdy nie kupię od Galakty w wersji PL.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: kwiatosz »

A ja się po raz wtóry zapytam - jeśli język to nie problem, to czemu nie można grać w polską podstawkę i angielski dodatek?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: kobra »

Czekam już na dostawę MEQ :) Mam nadzieję, ze to dobry wybór.
W najbliższym czasie planuję pożyczyć Horror w Arkham i po rozgrywce we dwie osoby zdecyduję czy i tą grę zakupić :D
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: Aba »

kwiatosz pisze:A ja się po raz wtóry zapytam - jeśli język to nie problem, to czemu nie można grać w polską podstawkę i angielski dodatek?
Bo nie trzeba patrzeć na nie fajne tłumaczenie niektórych zwrotów.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: kwiatosz »

Ja grając w BSG mieszane nie zauważyłem niczego takiego. Mam wrażenie, że apel
Jeśli język to nie problem to nigdy nie czekajcie na wersje PL od Galakty.
jest co najmniej przesadzony.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: folko »

Oczywiście, nie kupujcie pl od Galakty... to Galakta przestanie wydawać. Zgadzam się z Kwiatoszem, apel przesadzony, a nawet bez sensu.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: Aba »

Takie moje zdanie jaki ich stosunek do klientów co wydali kasę na podstawkę.
poszukiwacz
Posty: 37
Rejestracja: 30 sty 2010, 23:41

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: poszukiwacz »

A ja bym jednak zaproponował pomyśl o "Dungeoneer".
Może i trzeba uważać na "plansze", ale wielkim plusem jest to że "plansza zawsze jest inna".
Czas rozgrywki w sam raz, nie za mały nie za duży.
(+ Tania)
Wiele dodatków czyli różnorodność. A każdy dodatek jest odzielną grą.
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: kobra »

Dungeoneera Krypte Przeklętych mam, tyle, że w ogóle w niego nie gramy. Zraziła nas nie jasność zasad.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: skoti »

Zasady może nie są takie nie jasne, są w miarę spójne, tylko ta instrukcja po prostu jest tragicznie napisana. Naprawdę trzeba się skupić przy jej czytaniu.

A co do samego Dungeoneera, to jest to bardzo fajna i przyjemna gra, ale jeśli wy szukaliście jakiejś porządnej, dużej przygodówki, to jest masa lepszych gier od Dungeoneera, dających dużo więcej możliwości. Dungeoneera dla fanów gier przygodowych to bardziej przystawka, przed daniem głównym, fajnie w niego od czasu do czasu pograć, ale tylko jako mała odskocznia po między partyjkami w coś dużo bardziej urozmaiconego.

W MEQ nie grałem, ale wydaje się że dobrze wybrałeś. Jak będziesz się zastanawiał nad nastepną grą tego typu, warto rozważyć Descent, a w następnej kolejności Runebound i WoW The Board Game.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: sirafin »

poszukiwacz pisze:Może i trzeba uważać na "plansze", ale wielkim plusem jest to że "plansza zawsze jest inna".
LOSOWO inna, trzeba by zaznaczyć (W Descent też może być za każdym razem inna lecz nie jest to "inność przypadkowa")

Niestety ta losowa "plansza" w Dungeoner w gronie moich graczy została uznana nie za plus, lecz jako kolejny minus. Rozgrywki w których jeden gracz dostaje potrzebną lokację na początku gry, a inny nie może się doczekać poszukiwanej karty przez całą grę, skutecznie zniechęciły do tego tytułu. Tak ogromna losowość w grze, która polega na rywalizacji, marginalizuje element taktyczny. Po co ci strategia jeśli "plansza" jest stronnicza? Zwycięstwo wtedy jakoś nie cieszy, a rozgrywka bez szans na wygraną chyba tym bardziej męczy.

W Ghost Stories plansza również jest tworzona totalnie losowo, ale przeciwnikiem jest gra a nie inna osoba i tam odczucia były zupełnie odmienne. Mimo, że duchy skopały nam wielokrotnie tyłki, to gra sprawiała sporo frajdy ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: SeeM »

sirafin pisze:Runebound - losowa, nie za dobrze zbalansowana ale najgorzsze, że męcząca z powodu małej interakcji między graczami
No tu właśnie jest problem ilości graczy. No bo co z tego, że ma się Arhkam Horror i tylko trójkę graczy, co bez zmieniania zasad nie daje graczom żadnych szans. Albo co z Battlestara na trzech graczy?

Podstawowy Runebound na 2-4 grających jest... no, prawie się nadaje. Najlepiej jeśli dokupisz Piaski i jakieś dodatki karciane, ale tu już pakujesz się w duże koszty.
+ (BGG)
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: Dabi »

No bo co z tego, że ma się Arhkam Horror i tylko trójkę graczy, co bez zmieniania zasad nie daje graczom żadnych szans.
Arkham na 3 chodzi dobrze. Grać w więcej osób niż 4 to jest masakra z uwagi na opóźnienia.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: sirafin »

Podpisuję się wszystkimi mackami pod tym co stwierdził Dabi. W Arkham Horror właśnie najciekawiej gra się w 2-3 osoby, przy większej ilości poza tym, że jest długi downtime, to jeszcze gra się zdecydowanie za łatwo.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: Targowo.Istore »

Ale pamiętajmy,że Arkham Horror ma swój niepowtarzalny klimat które nie przypadnie każdemu do gustu,niektórzy po prostu nie będa wiedziec o co dokładnie chodzi.
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: kobra »

Chciałam powiedzieć, że wybór MEQ był wyborem doskonałym:) Na razie grałam tylko we dwie osoby, ale faktycznie w takim składzie gra się dobrze, a rola Saurona jest znacznie lepsza niż przypuszczałam.
Natomiast kusi mnie jeszcze kupno Horrora bo bardzo podoba mi się ta gra a, że nie mam jej to nie zawsze mogę w nią zagrać kiedy mam ochotę.
Awatar użytkownika
Nika Snape
Posty: 5
Rejestracja: 18 gru 2009, 17:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: Nika Snape »

A ja ze swojej strony polecę Dragon's Ordeal.
Szczególnie jeśli ktoś pamięta i lubi sławną Magię i Miecz. Bo gra dość bazowana na jej podstawie. Moim zdaniem to obecnie jesna z lepszych planszówek tych w klimatach fantasy.

- Przez walki i używanie czarów interakcje z innymi graczami mogą się pojawiać dość często.
- Mapa jest za każdym razem na nowo rozkładana co daje wiele różnych wariantów gry
- Można ulepszać bohaterów
- Fajne jest, że potwory są dla wszystkich lokalizacji takie same, choć lokalizacje wpływają na ich siłę.

Mi się gra podoba jak innym to nie wiem:P
Ale ja tam od małego jestem fanką MiMa ;)
Awatar użytkownika
Vinter
Posty: 49
Rejestracja: 27 mar 2010, 18:23

Re: Najlepsza przygodówka

Post autor: Vinter »

Podpinam się pod wypowiedź Niki, chociaż zasady w Dragonie (nazywam go przeważnie Magicznym Mieczem 2 :D) wymagają niekiedy osobistego komentarza autora :P
Sądzę, że jest to o tyle dobra gra, że sprawa interakcji między graczami - nieraz bardzo zaniedbana w tego typu grach - jest tu dosyć fajnie rozwinięta przez chociażby system questów. I ta dodatkowa tura :D
Jednakże polecałbym ją przede wszystkim młodszym graczom, którzy mogą zachłysnąć się nią tak jak na przykład ja Magicznym Mieczem, oraz fanom tegoż, którzy chcieliby podobną ale bardziej rozwiniętą grę.
Na pewno lepsze toto moim zdaniem od Runebounda i Talismana :P I Polskie, ot!
ODPOWIEDZ