Sprawdzone i ograne tytuły, pomoc w wyborze

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Sprawdzone i ograne tytuły, pomoc w wyborze

Post autor: SeeM »

mad5killz pisze:Opiszcie proszę rozgrywkę w Warcraft i Starcraft, co najbardziej przyciąga do gry i co jest największym mankamentem?
Podstawową wadą Warcrafta jest cena ponad 250 za nówkę z dodatkiem, bez którego jest kompletnie płaska. Rasy ledwo co się od siebie różnią i jedyne co może wygrać grę to dobre rzuty kośćmi (zwłaszcza podczas rąbania drewna i w kopalni). Dodatek wprowadza inne zasady zbierania surowców, innych dla każdej frakcji bohaterów i, częściowo innych, kart.

Ja kupiłem od razu komplet. Bitwy niestety nadal masz jak w Ryzyku - ja rzucam, ty rzucasz, ja, ty, ja ty i kto pierwszy padnie. Sytuację ratują karty i zdolności bohaterów, które można użyć, ale generalnie walka to turlanie: powodzenie ataków i specjalne zdolności bojowe bohaterów. Czasem może kompletnie nie wyjść i, mimo przewagi w wojsku, po prostu się leży, bo wypadały szóstki.

Inna sprawa, że niektóre scenariusze są tak pomyślane, że walka między graczami teoretycznie nie jest wymagana do zwycięstwa. Wystarczy zająć punktowane miejsca na planszy, albo zrobić misję. Przykładowo jeden ze scenariuszy to partia 2v2, w której orkowie i nieumarli muszą dostarczyć młode do smoczycy, a elfowie i ludzie muszą temu zapobiec, na przykład zabijając smoka. Świetny pomysł. Każdy scenariusz ma inaczej zbudowaną planszę, chociaż z uwagi na równe szanse graczy zawsze jest symetryczna (tak jak na komputerze) i z tego powodu układ heksów jest w sumie podobny.

Jeśli lubisz RTSy Blizzarda, to na pewno polubisz aspekt ekonomiczno-budowlany, wysyłanie peonów do kopalni i lasu oraz rozbudowywanie swojej wioski. Planujesz na kilku tur do przodu. Trzeba mieć określoną ilość budynków by móc ulepszać jednostki (co też kosztuje), a potem mieć dosyć złota na ich produkcję by długotrwała inwestycja się zwróciła. Jeśli podczas "powerowania" przeciwnik wytnie robotników, to jesteś w czarnej dupie i dobrze oddaje to rozgrywkę komputerową. To samo można powiedzieć o ekspansjach - można grać agresywnie, ustawiając je blisko bazy wroga i produkować w nich jednostki, albo budować je bliżej bazy surowcowej, by zapewnić ochronę robotnikom.

Scenariusze to albo 1v1, albo 1v1v1, albo 2v2, z naciskiem na to ostatnie. Przy czterech graczach powstanie dwóch wiernych koalicji jest nieuniknione i zgodne z duchem gry komputerowej, ale grając 2-3 godziny ma się ochotę wbić nóż w plecy. Niestety nie można, bo oznacza to pewną przegraną. Szkoda, bo każda tura (poza bitwami) idzie równo przez wszystkich graczy i nie ma downtime-u, więc piąty gracz mógłby spokojnie być.

To jest fajna, lekka gra, na poziomie Battlelore (grając na pełne zasady). Mam ją dzięki jednemu z forumowiczów trochę taniej, nowa gra jest zbyt droga po prostu. Jak już jest, to nie ma czego żałować, ale może przy innych grach będziesz żałował mniej.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sprawdzone i ograne tytuły, pomoc w wyborze

Post autor: tokage »

Mamy egzemplarz Dragon's Ordeal w wypożyczalni. Jest to nasza jedyna przygodówka więc jak ktoś chce wypożyczyć coś w tych klimatach to dostaje właśnie to. Ani razu przy oddawaniu nie usłyszałem, że to fajna gra, a jak do tej pory wypożyczyła się 10 razy. (czyli zagrało w nią jakieś 20-40 osób). Zdecydowanie zagraj u kolegi zanim kupisz.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Sprawdzone i ograne tytuły, pomoc w wyborze

Post autor: BloodyBaron »

Galadin pisze: Dlatego jak mówiłem - gra musi dawać kopa, najlepiej żeby nas "wessała". :)
Z gier wsysających i mających realne szanse na bardzo częste trafianie na stół - ze względu na krótki czas rozgrywki - polecam Dominiona. Nim zorientujesz się, że znudził Ci się pierwszy zestaw kart, rozegrasz 50+ partii, po czym kupisz sobie pierwszy z 4 dostępnych dodatków :) Im gra bardziej "kolubrynowa", tym rzadziej trafia na stół - z tego względu, mimo że Twilight Imperium wydaje się grą moich marzeń - nawet nie rozważam podjęcia próby: nie ma szans na wycięte z życiorysu 6 godzin nad planszą w towarzystwie przynajmniej 3 jeszcze desperatów, którzy skłonni będą pójść na taki hazard :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Galadin
Posty: 11
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:13

Re: Sprawdzone i ograne tytuły, pomoc w wyborze

Post autor: Galadin »

BloodyBaron pisze:Z gier wsysających i mających realne szanse na bardzo częste trafianie na stół - ze względu na krótki czas rozgrywki - polecam Dominiona. /.../
Obawiam się że to nie będzie dobry wybór. Już mówię dlaczego. Po pierwsze - nigdy nie znaleźliśmy karcianki z lepszą mechaniką od Magic The Gathering (w którą i tak nie gramy bo jest za droga, zwłaszcza że w mieście nie ma już aktywnych klubów i nie ma z kim grać). Zraziliśmy się do karcianek jeszcze bardziej kupując Cytadelę. Nie dość że cena wysoka to wcale nie była taka dobra, pomimo dziesiątek ocen w stylu 5/5.
Również zgadzam się z opinią że mega rozbudowane i wielgachne tytuły nie przypadną nam do gustu, właśnie z powodu ogromnego zapotrzebowania na czas.
Myślę że poczekam na polską edycję Middle-Earth Quest, wszyscy lubimy Tolkiena więc może to być strzał w "10". Zainteresowaliśmy się też bardzo drogą nową edycją War of the Ring z tymi pomalowanymi figurkami, jednak zanim wydałbym ponad 1000zł to musielibyśmy przynajmniej gdzieś w to zagrać, a nie widzę niestety takiej możliwości. :(
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Sprawdzone i ograne tytuły, pomoc w wyborze

Post autor: BloodyBaron »

Galadin pisze:
BloodyBaron pisze:Z gier wsysających i mających realne szanse na bardzo częste trafianie na stół - ze względu na krótki czas rozgrywki - polecam Dominiona. /.../
Zraziliśmy się do karcianek jeszcze bardziej kupując Cytadelę. Nie dość że cena wysoka to wcale nie była taka dobra, pomimo dziesiątek ocen w stylu 5/5.
przestrzegałbym jednak przed wrzucaniem wszystkich karcianek do jednego wora, choć być może nie traficie na nic lepszego od Magica - nie grałem więc trudno mi oceniać czy porównać jakąkolwiek grę do niego.

Dominion za to ma tę zaletę, że zrobił się stosunkowo popularny i chyba dość łatwo jest spróbować przed zakupem.
_________
Moje gry
ODPOWIEDZ