gra dla 2 początkujących

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

gra dla 2 początkujących

Post autor: eien »

hej:)
ogółem w wszelkie gry planszowe (nie licząc chińczyka itp) gram od niedawna i znam ich niewielę. Mamy już kilka gier:osadnicy z catanu, machina II, inwigilacja, carcasonne, ale że są to gry raczej kilkuosobowe, lekkie, na impreze szukamy czegoś nowego, zupełnie różniącego się od tych gier;)
Graliśmy również w Wojny ryżowe, które totalnie nikomu nie podeszły.

Zależy nam na:
-na tym by była dobra dla 2 osób (idealnie byłoby gdyby równie dobrze grało się też w 3-4 osoby)
-czas rozgrywki ok 1-3h
-nie musi mieć bardzo skomplikowanych zasad, jednak ważne by trzeba było w niej pomyśleć i podejmować decyzje
-najlepiej z różnorodnymi przygodami/ustawieniami planszy
-niska losowość
-by w połowie gry nie było widać, że ktoś jest nie ma szans na wygraną
-bardzo chętnie gry z ciekawą, fantastyczną fabułą (ale niekoniecznie)
-odpadają gry bez planszy
-gra wyglądem "ciesząca oko" będzie dodatkowym plusem :)
-cena im tańsza tym lepsza-jednak to jest mniej ważny punkt, bo zależy nam na grze, która nie znudzi się po kilku rozgrywkach(jak Osadnicy) i zawsze chętnie się będzie do niej wracać (jak do Heroesa na PC :)


Sama nie mam żadnego pomysłu, jak na razie tyle co szperamy po sklepach internetowych. Przejdę się też na Gratislavie, ale z braku czasu niestety na chwilę, więc raczej ciężko znaleść w takim czasie gre idealną dla siebie:)

O właśnie i co powiecie o Legenda: Czas bohaterów? Bo recenzje te co znaleźliśmy w internecie wyglądały kusząco, ale z tym różnie bywa...


Będę wdzięczna za wszelkie sugestie:)
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2010, 08:33 przez eien, łącznie zmieniany 1 raz.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: Perpetka »

O "Legendzie" nie słyszałam.

Stone Age - pozycja średniej wagi, jest trochę losowości, ale nie jest decydująca, niestety brak "różnorodności", wyjątkowo ładna, 2-4 osoby, cena ok 120-130 zł

Filary Ziemi - w zasadzie jak wyżej, ale nigdy nie próbowałam wariantu dwuosobowego.

Świat bez Końca - w zasadzie jak wyżej + zmieniające się karty trochę urozmaicają rozgrywki, ale nie będę bardzo reklamować, bo grałam dopiero raz.


Z "cięższej" półki: Agricola - moja najukochańsza gra, bez losowości, każda rozgrywka jest inna (zmieniają się karty), pięknie chodzi na 1-5 osób, zdecydowanie jest nad czym pomyśleć, ale można też grać bez móżdżenia, intuicyjnie, co kto lubi. Uwaga: istnieje sporo osób, które nie trawią tej gry, niektórych odrzuca temat (rozwój gospodarstwa rolnego), inni zniechęcają się instrukcją, dlatego warto najpierw spróbować, najlepiej z kimś, kto już w to grał i wytłumaczy zasady. Cena ok. 160-180 zł

Cywilizacja - poprzez wieki, czyli Through the Ages. Gra nie bez kozery porównywana z komputerową Cywilizacją. Czynnik losowy występuje (kolejność kart), ale daleko mu do losowości Chińczyka. Gra dość złożona, może odstraszyć stroną techniczną (przesuwanie żetoników po planszy, aż się prosi, żeby robił to za nas komputer) i nie jest śliczna, ale na pewno jest to pozycja, którą można pokochać i do niej wracać. Cena ok. 160-170 zł

Piszesz o "przygodach" i "fabule", być może powinniście zatem poszperać w segmencie gier przygodowych, ale jako że to nie moja bajka, to może ktoś inny rozwinie temat. Dla mnie w przygodówkach jest za mało myślenia i decyzji, fajne jest poznawanie kart po raz pierwszy, ale potem mi się nudzą. Pytanie, co jest ważniejsze dla Was - wskazówką może być, co Wam się podoba w tytułach, które wymieniłaś i w jakie gry komputerowe lubicie grać.
SolusLupus
Posty: 122
Rejestracja: 02 lut 2010, 17:49
Lokalizacja: Gdynia

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: SolusLupus »

Kooperacyjne:
Arkham Horror świetna przygodowa, choć trochę losowości jednak jest
Ghost Stories - dość trudna
Pandemic - nie zachwyca oprawa, i nie wiem jak się sprawuje dla 2 osób??
Shadows over camelot - oprawa, wykonanie i przygoda bez zarzutu, wzbudza kontrowersje mechanika, ale mnie sie podoba

Inne:
Blue Moon City - mój numer 1
Ticket to ride - klasyka i podstawa moim zdaniem
smallworld - duża, negatywan interakcja
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: SeeM »

Tak z zupełnie innej beczki to Memoir'44. Instrukcja i polskie karty pomocy są na Rebelu, na youtube masa materiału. W wariancie średniowieczno-fantastycznym to będzie Battlelore, ale jest też dużo droższy.

Mają to co chcesz - na dwie osoby, z różnymi scenariuszami, budowaniem planszy i bardzo cieszą oko. Na więcej osób da się grać, ale trzeba mieć dwa Memoiry, lub dodatek Overlord (najlepiej jedno i drugie). Kostki ataku mogą ci się mniej spodobać, ale nic nie poradzimy.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: arturion »

Ja również polecam Horror w Arkham, świetna gra, nigdy nie wiadomo jak potoczy się rozgrywka. No i jest do niej trochę dodatków...
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: piechotak »

Idealnie skalujące się od 2 do 4 graczy:
Blue Moon City - lekka, łatwa, do końca nie wiadomo kto wygra. Minusem może być to, że gra nie ma "klasycznej planszy" tylko jest układana z kafelków, ale dzięki temu zapewnia większą różnorodność rozgrywek;
Samuraj - dosyć abstrakcyjna, ale jest nad czym pomyśleć i dzięki ukrytej punktacji do końca nie można być pewnym wyniku;
Ingenious - gra logiczno-losowa, zero klimatu, ale można pokombinować.

Oprócz tego polecam rzucić okiem na:
Thurn und Taxis - im więcej graczy, tym bardziej losowa, ale lekka i przyjemna.
Caylus - dosyć ciężka gra ekonomiczna, brak losowości, dużo decyzji do podjęcia.
Wysokie Napięcie - świetna gra dla 3 i więcej osób, na dwóch graczy może się nie spodobać i w takim wypadku jej nie polecam.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: mbork »

SolusLupus pisze:Pandemic - nie zachwyca oprawa, i nie wiem jak się sprawuje dla 2 osób??
Jak to nie zachwyca, kiedy zachwyca ;) ?

Tzn. oprawa jest swoista, ale dobrze pasuje do tematu. I na dwie osoby chodzi znakomicie. (Nawet solo działa fajnie, w przeciwieństwie imho do Agricoli, która solowo jest wyraźnie słabsza.)
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: Matio.K »

Zombiaki 1&2 - świetny filler, łatwe w nauce i szalenie emocjonujące. Nie wiem jak z replaybility, bo grałem dotychczas raz po każdej ze stron, ale za taką cenę można przecież zaryzykować.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
niczka

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: niczka »

My na dwie osoby najczęściej gramy:
Mr Jack- szybka, dużo zależy od posunięć graczy, tylko na 2osoby
Lord of the Rings Confrontation- tylko 2 graczy, potrzebna umiejętność blefu, ale chyba to w niej najbardziej lubię;)
Taluva- od 2-4 graczy, u nas fajnie działa na 2- zawsze rozpętamy piekło na planszy (chociaż nie spełnia warunku istnienia planszy, bo skłąda się z kafelków, ale za to zawsze inna;)
Ghost Stories- 1-4 graczy, teoretycznie losowość jest duża, ale trudność rośnie kiedy staramy się ograniczać losowość;)- nie sztuka żeby wyrzucić na kostkach to co potrzebujemy, ale zrobić tak żeby tego nie potrzebować:)
a ostatnio często na stole ląduje Świat bez końca:)
SolusLupus
Posty: 122
Rejestracja: 02 lut 2010, 17:49
Lokalizacja: Gdynia

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: SolusLupus »

mbork pisze:
SolusLupus pisze:Pandemic - nie zachwyca oprawa, i nie wiem jak się sprawuje dla 2 osób??
Jak to nie zachwyca, kiedy zachwyca ;) ?

Tzn. oprawa jest swoista, ale dobrze pasuje do tematu. I na dwie osoby chodzi znakomicie. (Nawet solo działa fajnie, w przeciwieństwie imho do Agricoli, która solowo jest wyraźnie słabsza.)
De gustibus non disputantum est :wink:
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: wicked »

Też bym polecił Pandemic. Chociaż rzeczywiście niektórym nie podoba się wygląd planszy, ale to indywidualna kwestia, bo mi akurat oprawa graficzna bardzo przypadła do gustu. Losowość występuje, ale jak w ogromnej ilości mniej abstrakcyjnych gier. No i cena naprawdę atrakcyjna. Bardzo dobrze skaluje się Puerto Rico. Często gram w wariant dwuosobowy i jest niewiele gorszy od opcji kilkuosobowych. Zasady są proste, klarowne, instrukcja nie stanowi wyzwania i nie trzeba się domyślać, co autor miał na myśli. Losowość minimalna, tylko oprawa, delikatnie mówiąc, mało pociągająca. Nawet Power Grid, uważany powszechnie za graficzny koszmar, w porównaniu z Puerto Rico prezentuje się bosko :)
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: eien »

dzięki za pomoc :) w wolnym czasie spróbuje poczytać o wszystkich owych tytułach i coś napewno wybiorę

a udało mi się wczoraj dorwać Agricolę i co prawda graliśmy w 3 osoby, ale wszystkim się bardzo spodobała, więc w nią kiedyś też najprawdopodobniej się zaopatrzymy :)
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: kobra »

Ja na początek polecałabym Cywilizację pomimo nieco skomplikowanej instrukcji.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: jingowawa »

Ja odradzałbym Pandemic dla 2 osób . Dla 3-4 to świetna zabawa, ale przy 2 kiepsko się gra. Na pewno wart uwagi jest wspominany już Mr Jack. Także Samuraj - ale to dla osób, które lubią w grach robić niemiłe rzeczy innym współgraczom. A zamiast Agricoli chyba na początek lepiej sięgnąć po Puerto Rico, zasady nie są skomplikowane a dają mnóstwo możliwości, zaś we 2 osoby gra się lepiej niż w 4-5. No i Dominion też jest bardzo dobrym typem.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: janekbossko »

Puerto Rico na 2 to proteza w porownaniu do wiekszej ilosci graczy
pozdrawiam
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: eien »

trochę o grach poczytałam i Nas troszkę Pandemic jednak odrzuca przez wygląd (ale o gustach się nie dyskutuje:p), temat i mnie troszkę przez to, że trzeba współdziałać stanowczo jednak wolę gry do rywalizacji :) Ale z racji tak dobrych opinii postaram się przetestować przy jakieś okazji, a nuż nam się spodoba;)

Na razie jestem pewna zakupu Agricolii i z tego powodu odrzucamy na wstępie takie gry jak Filary Ziemi, czy Stone Age, Puerto Rico- gdyż ze względu na finanse będziemy starać się kupować gry bardzo od siebie różne, a jednak w tych grach podobieństw troszkę jest(jeśli chodzi o sam sens gry-a przynajmniej Nam się tak wydaje)

Ingenious odpada przez brak "klimatu",a Memoir mnie odrzuca- jakoś nie trawie rzeczy związanych z wojnami współczesnymi(ani planszówek, gier na PC, filmów),zaś Battlelore wydaje się bardzo ciekawy, ale fakt cenowy jest nie do przełknięcia...


Z wypisanych przez Was na razie zainteresowały nas głównie Small Word, Samuraj, Blue Moon City, Ticket to Ride, a nad kilkoma się jeszcze zastanawiamy mając dość mieszane uczucia i musimy po prostu przejrzeć więcej recenzji itp.


Mam w sumie jeszcze jedno pytanie czy moglibyście polecić coś ciekawego co przy ładnej pogodzie można by zabrać na kocyk do pogrania ;) Coś najlepiej niewielkiego, bez zbędnego rozkładania (bo wiadomo wtedy się mogą elementy w trawie pogubić) i przeogromnym plusem byłaby niewielka (lub choć niezbyt wysoka) cena.
Na wstępie zaznaczę, że 6!bierze odpada, bo nasza współlokatorka już posiada.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4471
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1100 times

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: garg »

Igloo Pop, Polowanie na Robale i wspomniany Ingenious :) . Każda ma inny ciężar gatunkowy, ale każda spełnia Twoje wymagania.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: eien »

najlepiej gdyby dało się grać głównie w 2-4 osób

tichu wydaje się bardzo ciekawa, jednak odpada przez liczbę graczy... No i fakt wspomniany wcześniej Ingenious bardzo pasuje, ale obawiam się o elementy, że po czasie zostanę bez znaczników:)

możecie polecić jeszcze jakąś gre karcianą?
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: FormatC »

Dominion?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4471
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1100 times

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: garg »

6 bierze! jednak wydaje się odpowiednia :wink: , ale tylko dla 4 osób. Dla dwóch to z kolei Hawana.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: Perpetka »

Gry z kostkami na kocyk odradzam, bo ciężko stwierdzić, co wypadło.

Nam na plaży dobrze sprawdzała się Konfrontacja (ale to tylko na 2 osoby), o ile nie wieje, to dobre są karcianki (Race for the Galaxy na przykład), a bardziej imprezowo to idealny jest Jungle Speed (Jenga nie nada się z powodu trawy/innego nierównego podłoża).
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: Targowo.Istore »

Lord of the Rings Confrontation to idealna gra dla dwóch osób,jasne i przejrzyste zasady,natomiast z karcianych chyba jednak Świat bez Końca. W Tichu nigdy nie grałem,wiec nie mogę sie wypowiedziec.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: piechotak »

Jak dla mnie nazwanie "Świata bez końca" grą karcianą jest mocno kontrowersyjne. Osobiście z karcianych gier "na kocyk" polecam: na 2 - 4 graczy San Juan, Race for the Galaxy, na 3 - 4 graczy Fasolki, Coloretto, Razzia!, na 4 graczy - Cytadela.
Giba
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2010, 20:32

Re: gra dla 2 początkujących

Post autor: Giba »

Planszówka: Lord of the Rings: Confrontation. Od tego zaczynałem i zgraliśmy ją z bratem, chyba, do cna:) Mieliśmy przy tym dużo radości i chwyciliśmy "bakcyla".
Prosta karcianka na 2 osoby: Blue Moon.
ODPOWIEDZ