Klarowna gra strategiczna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Morkret
Posty: 21
Rejestracja: 23 gru 2008, 11:11
Lokalizacja: Kraków

Klarowna gra strategiczna

Post autor: Morkret »

Witam,

Poszukuję gry strategiczno-dyplomatycznej o znacznym stopniu interakcji. Pod określeniem "strategiczno-dyplomatyczna" rozumiem grę o podłożu militarnym z konfliktem w tle.
Większość tego typu gier jest potwornie rozbudowana i trwa zdecydowanie za długo. Ja natomiast szukam zgrabnej gry, na planszy, gdzie rozgrywka nie przekraczałaby 2,5h.
Mile widziałbym planszówkę, która z jednej strony pozwalałaby na zróżnicowaną rozgrywkę zmuszającą do myślenia, z drugiej zaś posiadała zwięzłe i klarowne zasady.

Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: Sandman »

Może Boże Igrzysko?
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: FormatC »

Gra o Tron? zasady b. proste, interakcja duza, konflikt militarny w tle i na pierwszym planie... ;) Tylko trzeba liczyc tak z godzinke dluzej od tego, co zakladasz, przynajmniej na poczatku, gdy ludzie jeszcze nie znaja dobrze zasad.
Morkret
Posty: 21
Rejestracja: 23 gru 2008, 11:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: Morkret »

Tak zarówno Boże Igrzysko jak i GoT to bardzo dobre propozycje- rzekłbym, że jedne z najlepszych.
Jednakże rozgrywka ani w jedną ani w drugą grę nie zamknie się w 2,5h.
Nie bez powodu wskazałem na ograniczenie czasowe. Wydaje mi się, że krótsze gry mają więcej dynamiki i elegancji. Nawet najwspanialsza gra, która trwa zbyt długo bywa męcząca i w efekcie rzadko znajdą się chętni do zabawy.
Ponadto GoT bezwzględnie wymaga 5 chętnych i wytrwałych graczy. A z tym może być trudno.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: Sandman »

Morkret: BI spokojnie się mieści w 2,5 godziny i to już praktycznie przy pierwszej rozgrywce, ale jak nie to to Cyklady powinny idealnie spełniać Twoje warunki.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: Perpetka »

Imperial - gracze wcielają się w inwestorów, którzy wpływają na rządy państw zaangażowanych w konflikt militarny (w wersji oryginalnej pierwsza wojna światowa, w wersji 2030 cały świat). Jest dyplomacja, jest mapa, zasady w zasadzie nie są bardzo złożone. Pierwsza gra zajmie Wam dłużej, ale z nabraniem wprawy w 2,5h można się zmieścić. Jedna z najlepszych znanych mi gier.
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: staszek »

polecam Periklesa-taki trochę protoplasta Bożego Igrzyska z nieco prostszymi zasadami
Morkret
Posty: 21
Rejestracja: 23 gru 2008, 11:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: Morkret »

Zdaje się, że Sandman utrafił w moje oczekiwania. Cyklady wydają się być solidnym produktem, którego szukam.
Jeśli zaś chodzi o Peryklesa czy Imperial, są to z pewnością bardzo dobre gry, ale mnie nie przekonują. Być może musiałbym najpierw zagrać i się z nimi zaprzyjaźnić.
Morkret
Posty: 21
Rejestracja: 23 gru 2008, 11:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: Morkret »

A jeszcze z trochę innej strony.
Jakiś czas temu natrafiłem na grę Senji- wszechstronna i stosunkowo szybka gra. Osobiście nie miałem przyjemności zagrać. Na pierwszy rzut oka przypadła mi do gustu.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: Perpetka »

Senji - osobiście nie polecam, ale grałam tylko raz. Sporo niby ciekawych mechanizmów, a jakoś się nie składają razem do kupy. Niby strategia i negocjacje, a punkty kosisz na składaniu zestawów kart... Jakieś takie nie bardzo... No i nam się dłużyła, ale może to była kwestia towarzystwa i późnej pory.
Morkret
Posty: 21
Rejestracja: 23 gru 2008, 11:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: Morkret »

W takim razie jak oceniacie Shoguna. Ta gra jest ze wszech stron wychwalana, chyba nie natknąłem się na negatywną recenzję?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4473
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: garg »

Nie wiem, czy to dla Ciebie wady, ale mnie w Shogunie nie odpowiadały:

1) Baaardzo długi czas rozgrywki (oczywiście krótszy, niż w typowych grach wojennych, ale ja raczej grywam w eurogry). A jeśli masz w ekipie myśliciela, gra naprawdę może trwać i to dobrze powyżej trzech godzin.

2) Równie długi czas rozstawiania gry. Ciągnie się jak makaron.

3) Oryginalna, ale mimo wszystko duża losowość rozstrzygania bitew. Nie, żeby było to złe - faktycznie działa dobrze. Po prostu nie do końca mi się podoba.

4) No i przy rozgrywce w cztery lub w pięć osób jednak może wystąpić zjawisko "bij lidera", ale w tego typu grach raczej się nie ustrzeżesz takiego problemu.

I żebyś tylko mnie źle nie zrozumiał - Shogun naprawdę mi się podobał i grałem w niego z dużą przyjemnością. Po prostu chciałeś usłyszeć (przeczytać :) ) opinie negatywne :mrgreen:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: Veridiana »

MisterC pisze:Spotkać się można z zarzutami, że na początku każdej tury upierdliwy jest proces przydzielania rozkazów do prowincji, no ale to raczej jest kluczowe w grze
dokładnie, to jest sól tej gry! przewidzieć co zaplanują inni i samemu dobrze zarządzić zasobami. gra prześwietna, mnie się tam nic nigdy nie dłuży :D
Morkret
Posty: 21
Rejestracja: 23 gru 2008, 11:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: Morkret »

garg pisze:
I żebyś tylko mnie źle nie zrozumiał - Shogun naprawdę mi się podobał i grałem w niego z dużą przyjemnością. Po prostu chciałeś usłyszeć (przeczytać :) ) opinie negatywne :mrgreen:
W negatywnych opiniach można wyczytać charakter gry.

W mojej ekipie znajduje się aż nadto "myślicieli", więc nawet krótka rozgrywka może się bardzo wydłużyć.

Sam jestem fanem "eurogier", toteż ciągnące się bez końca rozgrywki mnie męczą i nużą. Nawet najwspanialsza gra po kilku godzinach traci swój urok. Lubię elegancką prostotę przy dużej dawce kombinowania.
I takiej też szukam strategii - mającej w sobie mechanizmy "eurogier".
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: janekbossko »

ale co to znaczy kilka godzin? 2 czy 7?
Shogun trwa maks 3 godziny to wiem ze swojego doświadczenia bo tyle zajela mi pierwsza partia w 4 osoby plus tłumaczenie instrukcji na bierzaco wszystkim graczom czyli kolo 30 min :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: Veridiana »

Morkret pisze: Sam jestem fanem "eurogier", toteż ciągnące się bez końca rozgrywki mnie męczą i nużą. Nawet najwspanialsza gra po kilku godzinach traci swój urok. Lubię elegancką prostotę przy dużej dawce kombinowania.
I takiej też szukam strategii - mającej w sobie mechanizmy "eurogier".
no to już chyba tylko Small World :D prosta, czysta interakcja, długość zależna od ilości osób. a do tego bardzo bardzo fajna!
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: mnw »

Hmm, ja proponuję Carson City. Zdaje się, że spełnia wszystkie wymagania. :)
Morkret
Posty: 21
Rejestracja: 23 gru 2008, 11:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: Morkret »

janekbossko pisze:ale co to znaczy kilka godzin? 2 czy 7?
Shogun trwa maks 3 godziny to wiem ze swojego doświadczenia bo tyle zajela mi pierwsza partia w 4 osoby plus tłumaczenie instrukcji na bierzaco wszystkim graczom czyli kolo 30 min :)
Kilka godzin to dla mnie więcej niż 3h :) (a i tak preferuje znacznie szybsze rozgrywki)

Small World wydaje mi się nieco "liniowe" (czyt. nie dające możliwości kombinowania)

Carson City - dobre, dobre (a przynajmniej takie się wydaje)
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: kobra »

Ja jestem świeżą posiadaczkę Szoguna i gra przypadła mi i reszcie graczy do gustu. A jeśli komuś gra się dłuży to może skończyć rozgrywkę po roku czyli 4 turach a nie po 2 latach jak mówi instrukcja ;)
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Klarowna gra strategiczna

Post autor: Targowo.Istore »

Gra o Tron raczej odpada,nie jest to rozgrywka w tym typie. Shogun-jak najbardziej tak,ale jeżeli chesz typowa strategię dyplomatyczną to spróbuj zagrac w Carson City,powinienes byc zadowolony.
ODPOWIEDZ