Imperial?tak, ale który?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Imperial?tak, ale który?

Post autor: janekbossko »

Witam

wlasnie zastanawiua msie czy pakowac sie w stara czy nowa wersje tego tytulu? niestety we wczesniejsza wersje nie gralem i gra z rondlem jest dla mnie czyms zupelnie nowym. Zastanawia mnie ktora z tych gier jest bardziej user-friendly?
ktora lepiej sie skaluje?
jakies spostrzzezenia i opiennie? komu sie podoba a komu nie?

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Imperial?tak, ale który?

Post autor: Don Simon »

A wkrotce na GF ukaze sie recenzje Imperiala 2030.
Moim zdaniem - kupuj nowa wersje.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Imperial?tak, ale który?

Post autor: Perpetka »

Grałam tylko w starą, ale jak czytałam opis nowej, to obśliniłam klawiaturę, bo każda wprowadzona zmiana witana była okrzykiem "oooo, no właśnie, przyda się, genialny pomysł!". Nie przetestowałam na razie tych zmian w praktyce, ale myślę, że mogą tę grę jeszcze ulepszyć.

Problem ze skalowaniem w zasadzie chyba w tej grze nie istnieje... zawsze masz na planszy tyle samo państw, ewentualnie przy mniejszej liczbie graczy może się okazać, że każdy się okopie w swoim kącie planszy... W nowym Imperialu plansza nie ma rogów ("zawija się" - wschodnia krawędź mapy graniczy z zachodnią, północna z południową), więc może być lepszy do grania w małym gronie (ale tak tylko teoretyzuję).
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: Imperial?tak, ale który?

Post autor: Odi »

Grałem tylko w starego. Zastanawiałem się nad zakupem wersji 2030, ale poczytałem o niej sporo na bgg i.... zdecydowałem się na zakup tego XIX-wiecznego :)

Z tego co pamiętam, pisano tam, że oprócz ulepszeń względem pierwotnej wersji, jest tez kilka zmian idących w zlą stronę (mapa podobno silnie faworyzuje niektóre kraje). Radzę zatem przed zakupem zagłebić się w temat :)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Imperial?tak, ale który?

Post autor: Perpetka »

Tylko czy w Imperialu "faworyzowanie niektórych krajów" jest wadą? Przecież nie gra się krajami.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: Imperial?tak, ale który?

Post autor: Odi »

Jasne, ale niektóre kraje mają szansę osiągnąć większe dochody, niż inne, stając się przez to od samego początku bardziej atrakcyjne dla inwestorów . Imperial klasyczny był pod tym względem dosyć zbalansowany.

Jak pisałem: nie grałem w nową wersję, tylko powtarzam opinie z bgg
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Imperial?tak, ale który?

Post autor: zephyr »

Eee... nie grałem w nowego, ale jakoś zupełnie tego nie widzę.

Z tego co pamiętam to właśnie nowy ma "zbalansowaną" mapę, przy czym cudzysłów bardzo istotny, bo jaki znowu brak balansu w momencie w którym to inwestycje i dyplomacja decydują o tym co się rozwinie. Austria i niemcy sensowną pozycją w starej wersji... lol, najwięcej sąsiadów i bezpośredni dostęp do każdej z prowincji... no comment. A granie z innym rozpoczęciem niż profesjonalne powinno być karane, te kraje nie są w żaden sposób równe.

Okopywanie się? chyba się gry pomyliły...
a) to nie jest gra wojenna, tylko ekonomiczna
b) nie ma się jak okopać, plansza jest statyczna, jeśli twój sąsiad leży i kwiczy to się rozwiniesz, jeśli jest silny to nie ma opcji i trzeba przeinwestować armię
c) zawsze grają wszystkie państwa
d) na mniej jest IMO najlepiej, nie gram inaczej niż 3,4 osoby przy mniejszej ilości graczy jest dużo więcej zmian w rządach, a to IMO serce imperiala

Mi osobiście jakoś średnio się podobały zmiany, "naprawiały" błędy które IMO nie były błędami, ale nie grałem, może jest lepiej.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Makos
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2010, 23:32

Re: Imperial?tak, ale który?

Post autor: Makos »

Ja chyba czegoś nie rozumiem, jak możecie doradzać, i wygłaszać opinie negatywne, okraszając je tekstem - > nie gralem, ale mi sie nie podoba? Co więcej wykazywanie błedów nowej gry bez testowania? Czy to jest pomocne?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Imperial?tak, ale który?

Post autor: zephyr »

To może bardziej szczegółowe omówienie

bgg:

DIFFERENCES BETWEEN IMPERIAL AND IMPERIAL 2030

Nations: The nations are now United States, Europe, Russia, China, India and Brazil.
IMO mniej sensowne = mniej klimatyczne, choć i podstawka ma trochę naciągane tło historyczne

Game Board: Nations have only 4 home provinces and a max of 4 factories. There are many more sea (11 vs. 9) and neutral (27 vs. 15) regions. The board wraps around: the sea regions on the western and eastern edges of the board are adjacent to each other.
Mniej prowincji może być ok, więcej neutrali... nie widzę sensu, połączenia krawędzi nie lubię bo jest mniej czytelne, ale dość oczywiste przy kuli ziemskiej

Canals: Fleets can use the Panama and Suez canals and troops may be transported through them. If a nation controls Colombia, they may deny the use of the Panama Canal to other nations. If a nation controls North Africa, they may deny the use of the Suez Canal to other nations.
Fajne

Rondel: When moving more than 3 spaces, the payment for additional spaces is $1M + ($1M x nation's Power Factor).
??? Nie widzę sensu, chyba że przy większej ilości neutralnych gra kończy się za szybko

Bonds: Each nation now also has a $30M bond that pays $9M (30%) interest.
Całkiem fajna zmiana, akcje dość szybko się kończyły

Taxation: Success Bonus for a player is a fixed amount based on the Tax Chart. Also, the bonus is taken out of the nation's treasury instead of the bank thus the player may not receive the full amount if the treasury is short of money.
Mieszane uczucia, taktyczne przepychanki ze zwykłego imperiala mi się podobały

Swiss Bank: Any player who does not control a government receives a Swiss Bank instead. If a nation tries to pass the Investor space on the Rondel, a Swiss Bank can force the nation to stop on the Investor space if there is enough money in the Treasury to pay out all interests.
Zupełnie nie widzę sensu, rząd i tak prawie zawsze nie omija investora, bo mu się to nie opłaca... po co go zmuszać jeśli mu się opłaca ominąć

nie grałem, ale takie mam zdanie o zmianach, podstawową wersję imperiala lubię (dla 3-4 graczy)

[edit]
hmm nowa mapa wygląda ciekawiej niż mi się zdawało, szczególnie azja
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ODPOWIEDZ