Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Post autor: pan_satyros »

W ciągu kilku miesięcy, po cudownym powrocie do korzeni <czytaj. do planszówek> moja szafa (szafy, szuflady, biurko ... ;p) zapełniły się niemal doszczętnie tytułami z kilku ostatnich lat, na liście zakupów został jeszcze między innymi TALISMAN.
Nigdy wcześniej nie grałem w żadną edycję MiM, nie przepadam za runeboundem, Wow AG; tzn grami gdzie meritum to levelowanie typu 'każdy sobie' i łupanie potworków oraz karty wydarzeń, z których wszystkich interesuje właściwie tylko działanie (tak jak to wygląda np w wow). W tym gatunku wyjątek stanowi dla mnie jak na razie jedynie Arkham Horror.
Grywam najczęściej w 2-3 osoby, od święta udaje się w 4.
I tu rodzi się moje pytanie: Czy w mojej sytuacji warto go kupić ? czy też może 'przygodówki' nie są dla mnie hehe ?
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Post autor: SeeM »

Nie warto. Talizman to taka przygodówka jak inne - rzucasz kostką, ruszasz się i robisz to co masz napisane na tym obszarze (najczęściej bierzesz kartę przygody i robisz to co jest napisane). Nie ma żadnych questów, levelowanie to po prostu bonus do siły i mocy. Niby konfrontacja jest, ale oczywiście może się zdarzyć partia, gdzie do zajęcia Korony Władzy nikt nie będzie ze sobą walczył, a nawet się nie pokłóci.

MiM (stary i nowy) ma jeden problem, mianowicie jeśli ktoś ma farta do kart na początku gry, to w czwartej turze ma już zbroję, jakąś broń i jeszcze złoto mu zostanie. A jeśli nie ma, to do tego czasu będzie już martwy. To skrajne przypadki, ale na początku gry od dobrych rzutów i kart zależy dosłownie wszystko.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Post autor: poooq »

Jeśli masz parcie na jakąś przygodówkę, a Arkham został już przygarnięty, to polecam zastanowienie się nad MEQ, klimat klasycznego, tolkienowskiego fantasy, a gra dużo nowszej generacji. Wydawnictwo na G. zapowiadało swojego czasu polską edycję.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Post autor: janekbossko »

problem z MEQ in PL jest taki ze nie wiadomo kiedy...
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Post autor: pan_satyros »

poooq pisze:Jeśli masz parcie na jakąś przygodówkę, a Arkham został już przygarnięty, to polecam zastanowienie się nad MEQ, klimat klasycznego, tolkienowskiego fantasy, a gra dużo nowszej generacji. Wydawnictwo na G. zapowiadało swojego czasu polską edycję.
Ww. gra odpadła swego czasu właśnie przez język, gdyby wydawnictwo na G. faktycznie ją wypuściło było arcyciekawie :)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Post autor: veljarek »

nie warto
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Post autor: Targowo.Istore »

Jeżeli lubisz klimaty fantasy to jak najbardziej warto. Co prawda nie wiadomo kiedy będzie wersja PL,ale moim zdaniem o wiele lepsza niz Talisman z dodatkami.
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Post autor: Archibald »

pan_satyros pisze:nie przepadam za runeboundem, Wow AG; tzn grami gdzie meritum to levelowanie typu 'każdy sobie' i łupanie potworków oraz karty wydarzeń
No to odpowiedziales sam sobie :) Talisman to wlasnie to.

Jest jeszcze jedna przygodowka, zapomnialem jak sie nazywala, chyba czeska. Chodzilo sie w kolko (po planszy jakby gwiezdzie), ale mechanika byla taka troche z eurogier. W srodku byly rozstawione karty umiejetnosci ktore sie kupowalo za doswiadczenie (czyli taka przygodowka, ale z pomyslunkiem), a przy krawedziach zestawy 2x potwor + artefakt. Jesli ktos pamieta jak sie ta gra nazywala...
W tym gatunku wyjątek stanowi dla mnie jak na razie jedynie Arkham Horror.
AH to cooperative, niezupelnie przygodowka. Jak ci sie spodobala to pewnie MEQ tez podejdzie.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Post autor: poooq »

Archibald pisze: Jest jeszcze jedna przygodowka, zapomnialem jak sie nazywala, chyba czeska. Chodzilo sie w kolko (po planszy jakby gwiezdzie), ale mechanika byla taka troche z eurogier. W srodku byly rozstawione karty umiejetnosci ktore sie kupowalo za doswiadczenie (czyli taka przygodowka, ale z pomyslunkiem), a przy krawedziach zestawy 2x potwor + artefakt. Jesli ktos pamieta jak sie ta gra nazywala...
Prophecy?
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
Odżi
Posty: 57
Rejestracja: 24 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Post autor: Odżi »

Mam wcześniejszą, bodajże 2-gą edycję MiM, chyba z 4 czy 5-cioma dodatkami. Jest u mnie liderem w zbieraniu kurzu. N.U.D.A. Również nie polecam.
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Post autor: Archibald »

poooq pisze:
Archibald pisze: Jest jeszcze jedna przygodowka, zapomnialem jak sie nazywala, chyba czeska. Chodzilo sie w kolko (po planszy jakby gwiezdzie), ale mechanika byla taka troche z eurogier. W srodku byly rozstawione karty umiejetnosci ktore sie kupowalo za doswiadczenie (czyli taka przygodowka, ale z pomyslunkiem), a przy krawedziach zestawy 2x potwor + artefakt. Jesli ktos pamieta jak sie ta gra nazywala...
Prophecy?
Tak, to to.
Czy ktos w to gral? Chodzi mi o to czy jezeli komus sie kiedys podobal MiM ale juz nie moze na nia patrzec to czy Prophecy podejdzie (wydaje sie miec sporo nowoczesnych meachanizmow)? Czy tez to ten sam zwierz?
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Post autor: anonim »

Mimo że lubie Talisman też ci odradzam kupno, bo po twoim pierwszym poście jestem pewny że ci się nie spodoba.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
mdziam_78
Posty: 62
Rejestracja: 06 lut 2010, 22:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Post autor: mdziam_78 »

ja również odradzam zakup. osobiście od dawna marzyłem o MiM ale wydanie kilkuset PLN na zestaw gry z lat 80 nie uśmiechało mi się. Niedługo po tym jak pojawił się TalismanPL to kupiłem i po kilku grach sprzedałem póki był ciepły. Wiało maksymalną nudą.
Mimo, że bardzo lubię klimaty fantasy i przygodówek to Talisman zaliczam do grona porażek.
Może będzie się poprawiał wraz z dodatkami, ale ....
-----------------------
pozdrawiam mdziam
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 3
Rejestracja: 04 sie 2010, 13:37
Kontakt:

Re: Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Post autor: Maruda »

Warto pod warunkiem, że przełkniesz archaiczną mechanikę i nie przeszkadza Ci typowa zabawa w kulanie kostką. Ostrzegam jednak, że Talisman jest grą mojej młodości więc trudno mi mieć doń obiektywny stosunek.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Talisman (+ ew dodatki) - czy warto ?

Post autor: pan_satyros »

Zakup talismana ostatecznie pogrzebałem, spełnia on wszystkie warunki mojego "anty-ideału gry". Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
ODPOWIEDZ