Nowa gra dla rodziny

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Evarroh
Posty: 5
Rejestracja: 09 lip 2010, 23:30

Nowa gra dla rodziny

Post autor: Evarroh »

Poszukuję gry dla 2-4 osób do grania z rodziną. Gra musi cieszyć w podstawowej wersji, nie może nudzić po paru rozegranych partiach, a wręcz przeciwnie. Wy to chyba nazywacie replayability. Graliśmy w Carcassonne, ale niespecjalnie przypadła nam do gustu, pewnie wraz z dodatkami byłoby inaczej.
Po przewałkowaniu różnych stron dotyczących tej tematyki, różnych wypowiedzi itd. doszedłem do tych oto gier:

1. Race for the Galaxy- brzmi wyśmienicie, jednak martwi mnie brak interakcji lub jej znikomość. Ktoś nazwał ją multiplayerowym pasjansem. Czy to nie będzie jej mankamentem?
2. Osadnicy z Catanu- podobno bardzo dobra propozycja, jednak trochę odpycha mnie ze względu na (pozorną?) podobiznę do Carcassonne. Czy po paru partiach nie stanie się nudna?
3. Zombiaki 2- może to jest rozwiązanie? Szybka gra dla dwóch graczy, a to że nie może w nią grać więcej osób nie jest tutaj minusem. Wg. mnie to taka urozmaicona karciana "wojna", a więc prosta i być może fajna gra, do której chciałoby się wracać. Co o tym sądzicie?

Z tych trzech gier, którą polecacie najbardziej? Może macie własne propozycje? Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Nowa gra dla rodziny

Post autor: nikozja_dg »

Zdecydowanie Osadnicy z Catanu. Graliśmy i w składzie pełnoletnim i z 9 i 12latkiem. wszyscy zadowoleni, nawet po kilkunastu partiach chętnie wracają. mamy i carcassonne i osadników, jednak nie zauważyłam żadnego podobieństwa, wręcz przeciwnie. Race for... wymieniliśmy, niestety nie wciągnęła ze względu na małą interakcję, dla niektórych również napisy w j.angielskim moga być małym utrudnieniem. z naszej kolekcji polecam: Stone Age - fajna rodzinna gra, Thurn und Taxis - tu już trzeba troche pomyśleć, podobnie w ticket to ride; poza tym Cytadela - jakoś ciągle powraca na stół ze względu na negatywną interakcję i możliwość zrobienia komuś na złość :) Blokus - coś dla tych, którzy lubią gry logiczne, Beowulf - i trzeba pomyśleć i jest negatywna interakcja.
Zależy w jakim wieku są członkowie rodziny. Do moich rodziców jeździmy np. z Blokusem i Hej! to moja ryba.
Co do Zombiaków2 - fajna i niedroga gra, ale jednak ze względu na ograniczenie do 2 osób mało rodzinna
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: Nowa gra dla rodziny

Post autor: Odi »

1. Czy przejrzałeś 'Poradnik dla początkujących'? Znajdziesz tam wiele ciekawych propozycji, recenzje etc
2. Z wymienionych przez Ciebie - tylko Osadnicy z Catanu. Zupełnie niepodobni do Carcassone. Inne propozycje: Wsiąść do Pociągu:Europa, Stone Age, może Tobago.
Evarroh
Posty: 5
Rejestracja: 09 lip 2010, 23:30

Re: Nowa gra dla rodziny

Post autor: Evarroh »

Poradnik przejrzałem i te gry wydawały mi się najodpowiedniejsze. Przeczytałem także wiele bardzo pozytywnych opinii na temat Race for the Galaxy dlatego ją tu wymieniłem. Nadal mam dylemat, chociaż już teraz jestem bardziej skłonny kupić tych Osadników.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Nowa gra dla rodziny

Post autor: Krwawisz »

Moim zdaniem Osadnicy to nie najlepszy pomysł (np. w dwie osoby nie zagrasz). Dużo lepszą opcją są wg mnie Wikingowie ( http://www.rebel.pl/product.php/1,302/1 ... gowie.html). Za połowę ceny Osadników dostajesz świetną, ciekawą, rewelacyjnie wykonaną grę, która bardzo dobrze sprawdza się zarówno w dwie, jak i cztery osoby. Na pewno będziecie do niej często wracać.
Ostatnio zmieniony 10 lip 2010, 10:37 przez Krwawisz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Nowa gra dla rodziny

Post autor: arturion »

Krwawisz pisze:Moim zdaniem Osadnicy to nie najlepszy pomysł (np. w dwie osoby nie zagrasz). Dużo lepszą opcją są wg mnie Wikingowie ( http://www.rebel.pl/product.php/1,302/1 ... gowie.html). Za połowę ceny Osadników dostajesz świetną, ciekawą grę, która bardzo dobrze sprawdza się zarówno w dwie, jak i cztery osoby. Na pewno będziecie do niej często wracać.
Są przecież warianty dwuosobowe do Osadników :)
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Nowa gra dla rodziny

Post autor: Krwawisz »

Ale oficjalnie nie ma :) A home rules, o których mówisz jakoś niespecjalnie mnie przekonują ;)
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Nowa gra dla rodziny

Post autor: nikozja_dg »

jeśli nie Osadnicy to może jeszcze gra na Grundwald, która trafia właśnie do sklepów? Albo Ticket to ride? Wikingowie też dobry pomysł. Bardzo ładnie wydana, w dodatku niedroga.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: Nowa gra dla rodziny

Post autor: Odi »

No ale gra ma być dla całej rodziny,czy dla dwóch osób? Jeśli dla rodziny, to osadnicy (3-4 os) znakomicie się sprawdzają.

Dla 2 os są lepsze gry.

Race for the Galaxy jest nazbyt skomplikowany jako gra rodzinna. Tzn jasne - dacie radę, może nawet Wam się spodoba. Ale Osadnicy maja na to znacznie większe szanse.

W Wikingów nie grałem - ale naprawdę uważacie, że jest coś (oprócz Ticketa - czyli Wsiąść do Pociagu) co warto ludziom polecać na początek ZAMIAST Osadników? Wiecie - tak z czystym sercem :) Bo ja też mam gry, które lubię bardziej od Osadników. Ale to nie znaczy, że mam je tutaj wyliczać. Osadnicy to pewniak. 8)
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Nowa gra dla rodziny

Post autor: srokaplotkara »

Osadnicy to bardzo dobra gra. W 2 osoby też się dobrze gra. Nie łatwo się nią znudzić.Naprawdę polecam :)
Polecam jeszcze jako rodzinną grę: Wsiąść do pociągu: Europa. Proste zasady. Dzieci ją lubią.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Nowa gra dla rodziny

Post autor: Krwawisz »

Odi pisze:
W Wikingów nie grałem - ale naprawdę uważacie, że jest coś (oprócz Ticketa - czyli Wsiąść do Pociagu) co warto ludziom polecać na początek ZAMIAST Osadników? Wiecie - tak z czystym sercem :) Bo ja też mam gry, które lubię bardziej od Osadników. Ale to nie znaczy, że mam je tutaj wyliczać. Osadnicy to pewniak. 8)

Dokładnie tak sądzę :) I są to właśnie Wikingowie. Lepiej się skaluje, praktycznie w każdej konfiguracji, a przyjemność z gry na tym samym poziomie. Do tego ciekawa mechanika koła licytacyjnego, trochę główkowania, sporo możliwych strategii i dwie wersje - dla początkujących i bardziej zaawansowanych (z czego ta druga wprowadza naprawdę sporo nowych możliwości). Nie jest to może gra wybitna, ale w kategorii gier rodzinnych - ścisła czołówka. W mojej klasyfikacji, parę miejsc przed Osadnikami.
Evarroh
Posty: 5
Rejestracja: 09 lip 2010, 23:30

Re: Nowa gra dla rodziny

Post autor: Evarroh »

Wybrałem Osadników i już zamówiłem paczkę. Wcześniej zagrałem parę razy w wersje komputerową i myślę, że to będzie dobry wybór. Mam nadzieję, że wszystkim członkom rodziny się spodoba i dzięki temu przychylniej będziemy grać także w inne planszówki. Dzięki za wasze porady.
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Nowa gra dla rodziny

Post autor: Targowo.Istore »

Napisz za jakiś czas jak idzie rozgrywka i czy rodzina jest zadowolona. Dobrze że nie wybrałeś Race for the Galaxy-jak na mnie to gra jest tylko dla 2 osób i partia bardzo szybko się kończy.
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Nowa gra dla rodziny

Post autor: srokaplotkara »

Evarroh pisze:Wybrałem Osadników i już zamówiłem paczkę. Wcześniej zagrałem parę razy w wersje komputerową i myślę, że to będzie dobry wybór. Mam nadzieję, że wszystkim członkom rodziny się spodoba i dzięki temu przychylniej będziemy grać także w inne planszówki. Dzięki za wasze porady.
Spodoba się wszystkim na 100% :)
Osadnicy to pewniak.
ODPOWIEDZ